Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

E εντάξει προφανώς. Δεν σου στέλνουν σπίτι σου μια τσάντα με χρήματα...

 

Αλλά ένα συμβόλαιο δεν είναι και τόσο "παράγωγο"... Όπως πχ τα options ή τα futures...

 

Δεν περιπλέκει δηλαδή περισσότερο την κατάσταση. εκτός αν χάνω κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

E εντάξει προφανώς. Δεν σου στέλνουν σπίτι σου μια τσάντα με χρήματα...

 

Αλλά ένα συμβόλαιο δεν είναι και τόσο "παράγωγο"... Όπως πχ τα options ή τα futures...

 

Δεν περιπλέκει δηλαδή περισσότερο την κατάσταση. εκτός αν χάνω κάτι

 

συμβολαιο = option or futures

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mico διαβασε τα προηγουμενα σχολια που εχουν γινει για να παρεις μια εικονα για την αγορά συναλλάγματος και κάνε ότι ερώτηση θες. Το να συζητάμε για options, παράγωγα και futures δεν εχει νοημα. Eίνα σαν να μην έχεις ανεβεί ποτέ σε αεροπλάνο και να θες να μάθεις πως λειτουργεί η μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Viper είναι συμβόλαια όλα αυτά, αλλά είναι συμβόλαια για κάτι συγκεκριμένο. πχ τα options συμβόλαια αγοράς δικαιωμάτων πώλησης/αγοράς. Tα συγκεκριμένα τι συμβόλαια είναι?

 

Έχω πτυχίο και μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά και ασχολούμαι χρόνια με χρηματιστήριο, οπότε ξέρω πράματα.

Ξεκίνησα να το διαβάζω από την αρχή το thread, αλλά κάπου στην πορεία κουράστηκα και είπα να ρωτήσω κατευθείαν αυτά που είχα απορία τελείως πρακτικά, μιας και κάπου κουράζει το πράμα με τα από τη μία άσχετα σχόλια που δεν προσφέρουν τίποτα πέρα από την έκφραση κάποιας σύγχισης/φοβίας/αφορισμού λόγω έλλειψης πληροφόρησης, και από την άλλη με την τεχνική συζήτηση με όρους που δε λένε και πολλά για τον αρχάριο.

 

Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη μορφή επένδυσης είναι πολύ επιθετική για μένα (με αντίστοιχο περιθώριο κέρδους αλλά και ρίσκο). Είχα δοκιμάσει παλιότερα να κάνω αλλαγές νομισμάτων στα χρήματα που έχω στο paypal και παρά το μεγαλούτσικο καπέλο που βάζουν στις ισοτιμίες κάτι γινόταν αν περίμενες... Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου και για αυτή την περίπτωση, αλλά με μικρότερες προμήθειες και ίσως μικρότερο ορίζοντα... Θέλει σίγουρα περισσότερο ψάξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Viper είναι συμβόλαια όλα αυτά, αλλά είναι συμβόλαια για κάτι συγκεκριμένο. πχ τα options συμβόλαια αγοράς δικαιωμάτων πώλησης/αγοράς. Tα συγκεκριμένα τι συμβόλαια είναι?

 

Έχω πτυχίο και μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά και ασχολούμαι χρόνια με χρηματιστήριο, οπότε ξέρω πράματα.

Ξεκίνησα να το διαβάζω από την αρχή το thread, αλλά κάπου στην πορεία κουράστηκα και είπα να ρωτήσω κατευθείαν αυτά που είχα απορία τελείως πρακτικά, μιας και κάπου κουράζει το πράμα με τα από τη μία άσχετα σχόλια που δεν προσφέρουν τίποτα πέρα από την έκφραση κάποιας σύγχισης/φοβίας/αφορισμού λόγω έλλειψης πληροφόρησης, και από την άλλη με την τεχνική συζήτηση με όρους που δε λένε και πολλά για τον αρχάριο.

 

Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη μορφή επένδυσης είναι πολύ επιθετική για μένα (με αντίστοιχο περιθώριο κέρδους αλλά και ρίσκο). Είχα δοκιμάσει παλιότερα να κάνω αλλαγές νομισμάτων στα χρήματα που έχω στο paypal και παρά το μεγαλούτσικο καπέλο που βάζουν στις ισοτιμίες κάτι γινόταν αν περίμενες... Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου και για αυτή την περίπτωση, αλλά με μικρότερες προμήθειες και ίσως μικρότερο ορίζοντα... Θέλει σίγουρα περισσότερο ψάξιμο...

 

πως γινεται να εχεις πτυχιο, μεταπτυχιακο, και απασχοληση στο χρηματιστηριο και να ρωτας τετοια πραγματα...?

για να μην κουρασεσαι μπες στο +500, διαβασε τι αγοραζεις και δες και το HFT

 

α

και επισης ανοιξε δοκιμαστικο λογαριασμο στο +500 για hands on experience.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα να το γραψω αλλα λεω ας κανει την αρχη αλλος. μου κανει και εμενα τρομερη εντυπωση. αντε να το χωνεψω οτι εκανες μεταπτυχιακο στα χρημ/κα και δεν ειχες ποτε επαφη με χρηματιστηριακη πλατφορμα(πραγμα απιθανο). Αλλα το να λες οτι ασχολεισαι χρονια με το χρηματιστηριο και να ζητας πληροφοριες απο το ινσομνια...Κανονικα επρεπε εμεις να σε ρωταμε. Φιλικα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω.. Και εγω θα προτιμουσα να υπαρχει ενα παγκοσμιο κοινο νομισμα.

 

 

οχι απαραιτητα :P (βεβαια ιστορικα εχει αποτυχει. απλα για την κουβεντα )

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Fixed_exchange_rate_system

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το πτυχίο όντως λέει πολύ λίγα πρακτικά... Το ότι ασχολούμαι χρόνια με μετοχές και ξέρω τι είναι τα παράγωγα, πως σημαίνει ότι πρέπει να ξέρω τι χρηματοοικονομικό προϊόν πουλάνε οι συγκεκριμένες forex πλατφόρμες? Ή έχω να κερδίσω κάτι με το να πώ ψέμματα για τις γνώσεις μου?

 

Τέλος πάντων. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Η απάντηση λοιπόν (μετά από ψάξιμο) είναι ότι είναι συμβόλαια CFD. Ουσιαστικά δηλαδή συμβόλαιο αγοράς της διαφοράς της τιμής μιας ισοτιμίας από την τιμή που έχει τώρα μέχρι τη στιγμή κλεισίματος του συμβολαίου.

 

Και επειδή μου την είπατε, θα απαντήσω και γω σε αντίστοιχο τόνο, πάντα φιλικά και συγγνώμη για το wall of text....

 

Πως γίνεται να ασχολείστε τόσο καιρό και να μην μπορείτε να εξηγήσετε τη διαφορά ανάμεσα στο forex γενικά και στα CFD στηριγμένα σε forex.

 

Αντίθετα με αυτά που λέγονται στο πόστ 5 ότι πρόκεται για αγορά/πώληση συναλλάγματος, δεν είναι έτσι. Πρακτικά αγοράζουμε ένα χρηματοοικονομικό προϊόν (συμβόλαιο αγοράς της διαφοράς τιμής) που δεν έχει αντίκρυσμα σε πραγματική ποσότητα συναλλάγματος.

Ο mentoras99 πήγε να κάνει μια σύγκριση με τις μετοχές, αλλά ούτε εκεί αναφέρθηκε ότι πρόκειται για παράγωγο και όχι απλή αγορά συναλλάγματος. Πέρασε ότι είναι διαφορά ανάμεσα στις συναλλαγές με μετοχές και στις συναλλαγές forex γενικά, ενώ στην πραγματικότητα η σύγκριση ήταν ανάμεσα σε συναλλαγές με μετοχές και στα CFD στηριγμένα σε forex. Το αντίστοιχο του "αγοράζω μετοχές" είναι "αγοράζω συνάλλαγμα" (η απλούστερη μορφή forex). Όχι το "αγοράζω CFDs forex". Η σύγκριση θα είχε νόημα με τα CFDs μετοχών. Δεν ξέρω αν υπάρχουν, φαντάζομαι πως ναι.

 

Το τι σημαίνει πρακτικά το ότι πρόκειται για CFDs είναι τεράστια συζήτηση. Και δεν μπορώ να περιγράψω πόσο περίεργο αν όχι επικίνδυνο θεωρώ να ξεκινήσει κάποιος το ταξίδι του στις επενδύσεις με τέτοια προϊόντα... Για αρχή όταν η χασούρα δεν καλύπτεται απ το κεφάλαιο και η θέση κλείνει αυτόματα. Γι αυτό θέλει και διάβασμα για το συγκεκριμένο παράγωγο και να καταλάβει κανείς πως μπορεί να σταματήσει τη χασούρα, αλλά και μελέτη της πλατφόρμας στο αν σου δίνει περιθώριο ή όχι...

 

To λές ωραία στο πόστ 136 αν και λίγο περίεργα. Το CFD δεν είναι επένδυση. Είναι μια "τοποθέτηση".

Και κακώς το γενικεύεις για το forex. Τα συγκεκριμένα CFD (και πάλι) είναι απλά ένα προϊόν στηριγμένο σε forex. Δεν είναι όλο το forex έτσι.

Καταλαβαίνω ότι έχει επικρατήσει να αναφέρεται γενικά σαν Forex και δεν είναι λάθος. Απλά είναι γενίκευση και δημιουργεί λάθος εντυπώσεις.

 

Και πάλι συγγνώμη για το wall of text.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε κοινό νόμισμα είπε, όχι κλειδωμένες ισοτιμίες και απατεωνιές.

 

 

το ιδιο αποτελεσμα θα ειχε στο forex. δηλαδη δεν θα υπηρχε γιατι δεν θα υπηρχε καποιο κερδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mico Καταρχας δε σου την ειπαμε. Η απορια μας ειναι απολυτα λογικη οταν λες πως εχεις μεταπτυχιακο στα χρημ/κα.

 

Σε οποιαδηποτε εταιρια και αν κοιταξεις υπαρχει σαφης διαχωρισμος forex με cfd (contrct for difference). Οταν μια εταιρια γραφει οτι μπορεις να κανεις trading σε cfd αναφερεται παντα σε συμβολαια χρηματιστηριακων, εμπορρευματων, etf και λιγο πιο σπανια σε μετοχες. Ποτε δεν αναφερεται σε συναλλαγμα και παντα υπαρχει διαφορετικη κατηργορια αλλη για forex και αλλη για cfd. Δες το σε οποια εταιρια θες.

 

Με το cfd τι κανεις με λιγα με λογια. Αγοραζεις και πουλας αερα. Αυτο ακριβως. Αγοραζεις και πουλας κατι που δεν εχεις στην κατοχη σου αλλα το εχει η εταιρια με την οποια κανεις trading.

 

Γι αυτο και μερικες εταιριες (πχ saxobank) εχουν επιλογη και για αγοραπωλησια μετοχων αλλα και για αγοραπωλησια cfd μετοχων(equities cfd's). Στην πρωτη περιπτωση κατεχεις μετοχες, στην δευτερη οχι.

 

To forex μετα εχει πολλες υποκατηγοριες που λογικα τις γνωριζεις. Options, swaps, futures, forwards κτλ. Aυτο για forex cfd ειλικρινα πρωτη φορα το ακουω( εισαι σιγουρος οτι ειναι ετσι ακριβως?)

 

Ειχα σκοπο να σου προτινω, οπως νομιζω εκανε και viper, να ανοιξεις λογαριασμο στην plus500. Aφου όμως εχεις εμπειρια στο χρηματιστηριο, σου προτινω την saxobank οπου εκει θα βρεις forex, forex options, forex forwards, cfds, equities αλλα και cfd μετοχων. Τσεκαρε την λιγακι και πειραματισου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...