Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αυτό υπάρχουν οι πλατφόρμες που βάζεις μέσα τις δικές σου φόρμουλες παιδιά, για να δεις πως πάει ένα σύστημα.

Βέβαια άλλο το μηχανικό σύστημα και άλλο ο άνθρωπος που παίρνει και άλλα πράγματα υπόψην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατα τύχη είδα το θέμα και επειδή ασχολούμε ήδη 3 χρόνια αποφάσισα να πώ σε όλους ένα γειά και καλό κουράγιο με το FX. Το σίγουρο είναι ένα αγαπητοί φίλοι. Είναι το πιο αποθαρρυντικο πραγμα που μπορείς να ασχοληθείς. Θέλει ατσάλινο χαρακτήρα. Και μια φιλική συμβουλή για όσους είναι στο ξεκίνημα τους.To EURUSD είναι πραγματικά απρόβλεπτο αυτό τον καιρό. Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί μαζί του μην πέσει κάτω απο 4ωρο γράφημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγχαρητήρια για το θέμα!

Θα ήθελα να μου πείτε κάποιο βιβλίο να διαβάσω ή κάποιο ολοκληρωμένο 'course'. Links σε forum posts δεν τα προτιμώ. Μέχρι στιγμής έχω τελειώσει το http://www.babypips.com/school/

Επίσης αν προτείνετε κάποια άλλη σελίδα για καθημερινή ενημέρωση εκτός από την DailyFX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για να ασχοληθεις με τις χρηματιστηριακες αγορες γενικοτερα καλο θα ηταν να ξερεις καλα αγγλικα. Δεν ξερω καποιο βιβλιο στα ελληνικα και δε νομιζω να υπαρχει. Αν θες να παρεις μια πρωτη γευση διαβασε εδω http://www.dailyfx.g...tional-articles ολα τα αρθρα. Ειναι 50 αρθρα που καλυπτουνε τα παντα και ειναι ευκολοδιαβαστα. Επισης αν θες στην ιδια σελιδα παρακολουθα το φορουμ που γραφουμε εμεις που ασχολουμαστε συστηματικα. Αυτο θα σε βοηθησει να καταλαβεις πως βλεπουν οι πιο εμπειροι τα γραφηματα.

 

Καλη αρχη και καλη υπομονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

not87not εσυ ασχολεισε μονο με το EUR/USD;;;εχω ανοιξει demo λογαριασμο στο plus500 αλλα μεχρι τωρα μονο ζημιες εχω,

και κατι αλλο η plus500 σου δινει χωρις καταθεση 25ε μπορω πχ να βγαζω κερδη με τοσα λεφτα απο ισοτιμιες;;;εσυ με τι θα μου προτινες να αρχισω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

not87not εσυ ασχολεισε μονο με το EUR/USD;;;εχω ανοιξει demo λογαριασμο στο plus500 αλλα μεχρι τωρα μονο ζημιες εχω,

και κατι αλλο η plus500 σου δινει χωρις καταθεση 25ε μπορω πχ να βγαζω κερδη με τοσα λεφτα απο ισοτιμιες;;;εσυ με τι θα μου προτινες να αρχισω;

 

ασχολουμαι κυριως με χρηματιστηριακους δεικτες. Να ξερεις οτι οι χρηματιστηριακοι διεκτες ειναι πιο ευκολοι για trading. Το συναλλαγμα ειναι πολυπλοκο γι αυτο πολλοι νεοι τα παρατανε γρηγορα. Εγω θα σου προτινα να ασχοληθεις με τον DAX, το χργηματιστηριο της Γερμανιας.

 

Την plus500 την χρησιμοποιυσα παλια. Με τα 25ε που σου δινουν μπορεις να βγαζεις λεφτα αλλα επειδη εισαι απειρος θα τα χασεις σε λιγακιgrin.png

 

Καλυτερα αχολεισου λιγο στον demo για να εξοικιωθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιζω εδω και 7 μερες(demo) στο DAX και εχω μια απορια οταν ανοιγω η αγοραζω και συνεχεια πχ μου βγαζει -10,-0,08 κ.α μηπως κανω τιποτα λαθος η ετσι ειναι.

Και κατι ακομα διαβασα εδω για το scalping(καπω ετσι) μπορεις να μου το εξηγεισης γιατι δεν το καταλαβα.

Συγνωμη αν σε κουρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιζω εδω και 7 μερες(demo) στο DAX και εχω μια απορια οταν ανοιγω η αγοραζω και συνεχεια πχ μου βγαζει -10,-0,08 κ.α μηπως κανω τιποτα λαθος η ετσι ειναι.

Και κατι ακομα διαβασα εδω για το scalping(καπω ετσι) μπορεις να μου το εξηγεισης γιατι δεν το καταλαβα.

Συγνωμη αν σε κουρασα

 

Οχι φιλε μου δε με κουρασες. Και εγω στον Dax κανω trading, είναι ο αγαπημενος μου. Επεσες σε μυστηρια εποχη εντονης μεταβλητοτητας. Να εχεις κατα νου ομως οτι οταν ο δεικτης κινειται υψηλα να ανοιγεις θεσεις πωλησεις. Θα σου προτνα να βαλεις μια εντονη πωλησης στις 6.220 μοναδες με το πιο μικρο ποσο εννοειται.

 

Αυτα τα -10, -0.08 ειναι το κερδος ή ζημιά που εχεις σε καθε μεταβολη του δεικτη. Πχ αγοραζεις στις 6.200 μοναδες και μετα απο λιγο παει στις 6.210 τοτε θα γραφει πχ 2 (εχεις δηλαδη κερδος 2 ευρω εκεινη τη στιγμη), αν μετα παο λιγο παει στις 6.190 τοτε θα σου γραφει πχ -2 (εχεις δηλαδη ζημιες -2 ευρω εκεινη τη στιγμη)

 

Το scalping το απαγορευει η plus500. Eνταξει αν το κανεις 2 φορες δεν εγινε και τιποτα αλλα αν το κανεις συνεχεια θα σου κλεισουν το λογαριασμο. scalping ειναι οταν ανοιγουμε και κλεινουμε θεσεις σε χρονικο διαστημα μικροτερο των 5 λεπτων. Οι περισσοτερες εταιριες το επιτρεπουν ομως. Δε θα στο σουμβουλευα με τιποτα καθως απαιτει πολλη εμπειρια το scalping. καλυτερα να ανοιγεις μικρες θεσεις και να τις αφηνεις να εξελιχθουν γτ τα πολλα κερδη θελουν υπομονη mrgreen.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θωμά τι έγινε δεν κάνεις trading πλέον το EUR/USD ?

 

Σχεδόν καθόλου. Μόνο CFDs χρηματιστηριακών δείκτων και commodities. Τα βρίσκω πιο κατανοητά από το συνάλλαγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Due to the extreme volatility some market analysts foresee could result in the coming days, OANDA fxTrade will not accept any trading activity from 6:00 AM EST until approximately 3:00 PM EST, on Sunday, June 17, 2012. OANDA believes the convergence of a major market event during off-market hours represents a potential trading risk and has taken this rare step to protect traders from excessive rate fluctuations.

 

Please note that during this halt in trading, you can still access your account details but no trading activity will be accepted. For this reason, OANDA strongly recommends that all traders consider minimizing currency exposures prior to the trading halt.

 

If you do intend to maintain open positions during this period, be aware that OANDA will hold exchange rates steady during the trading halt. However, when trading resumes, rates will immediately adjust to the current market rate and it is possible that the updated rate could result in a margin closeout if the price has moved significantly against your positions.

 

Therefore, it is your responsibility to ensure you have adequate funds in your account to prevent a margin closeout.

 

OANDA apologizes for any inconvenience this may cause.

 

For more information, please contact a Customer Service representative.

 

http://www.forexfactory.com/showthread.php?p=5757943#post5757943

 

 

 

τα εχουν κλασει ολοι με τις ελληνικες εκλογες :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ελληνικές εκλογές ΔΕΝ αποτελούν πλέον ανησυχία για την Ευρώπη και αυτό φαίνεται στον τρόπο που κινούνται τα χρηματιστήρια και τα νομίσματα υψηλού ρίσκου (AUD, NZD) . Και θα εξηγησω γιατι. Οι επενδυτες που κινουν τα μεγαλα κεφαλαια ξερουν πολυ καλα οτι η Ευρωπη δεν αφησει την Ελλαδα να κανει παιδιαρίσματα με τις εκλογες. Ηδη χθες ο Τσιπρας δηλωσε στους FT οτι θελει παση θυσια η Ελλαδα να μεινει στο ευρω, προφανως το εκανε για να διωξει τη ρετσινια της δραχμης που του κολλησαν. Η Ευρωπη μπορεί να στηριξει την Ελλαδα και τις τραπεζες της, τα ποσα αυτα ειναι ασημαντα για την Ευρωπη οταν μιλαμε για οικονομιες οπως της Ελλαδας. Τωρα γιατι δεν το κανει...αυτο ειναι αλλο ζητουμενο.

 

Το πραγματικο προβλημα της Ευρωπης δεν η Ελλαδα. Ουτε η Ισπανια. Ουτε η Ιταλια. Ειναι η Γαλλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...