Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, NIKOLETAL είπε

Πόσο δίκιο έχεις.Ο δικός μου αθλητιατρος μου έχει πει ότι στη Μ.Βρετανια οι ασφαλιστικές αν δεν έχεις εξεταστει από αθλητιατρο πρώτα δεν εγκρίνουν δαπάνη για χειρουργείο επειδή θεωρείται ότι δεν προσπαθήσες εναλλακτικές λύσεις.

O φιλοσ lalalaxi εχει εν μερει δικιο.Με την αυξηση των ανθρωπων που αθλουνται ολοι οι γιατροι εγιναν ειδικοι στις αθλητικες κακωσεις,χωρις να ξερουν κυριολεκτικα τη τυφλα τους ,περι αθλητικων κακωσεων.Αυτο δε σημαινει ομως οτι δεν υπαρχουν και ιατροι που γνωριζουν απο αθλητικες κακωσεις.Επι 8 χρονια ελεγα σε ολους του γιατρους οτι δεν ποναει το ποδι μου απο τη μεση,εξαλλου το σωμα του ο καθενας το γνωριαζει καλυτερα απο τον οποιοδηποτε γιατρο.Αυτοι το χαβα τους "η μεση σου φταιει.Σταματα να τρεχεις".Τωρα πας να τους τριψεις τη διαγνωση στη μουρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, NIKOLETAL είπε

Είστε ορθοπεδικός λοιπόν καλά το αντιλήφθηκα εξ αρχής από την επιμονή σας να βγάλετε τη μαρτυρία του ίδιου του ασθενή για κάτι εναλλακτικό όχι απλά λανθασμένη αλλά  και ανυπαρκτη...Ειναι πολλά τα λεφτά Άρη....δεν θα μας πάρουν τη δουλίτσα  οι μαγκες οι αθλητιατροι και οι "άλλοι" ορθοπεδικοι ....ΟΚ.Καταλαβα.

Δεν είπα ότι πουθενά τα laser είναι η μόνη εναλλακτική λύση του χειρουργείου φυσικα.Απλως κατέθεσα τι με θεράπευσε εμένα.Και πάρα πολύ κόσμο από εμπειρίες που άκουσα.Ο καθένας εδώ μέσα λέει τι του έκανε καλο.

Επίσης το ότι οι κλίκες των ορθοπεδικών δεν άφησαν να υπάρξει ειδικότητα αθλητιατρικης σε ελληνικό πανεπιστήμιο, για να μη χάσουν μεγάλο κομμάτι της δουλειάς  τους, δεν σημαίνει ότι δεν υφίσταται ως ειδικότητα και στο εξωτερικό.Εκτος και αν είναι ψέμα της φαντασίας  μου και αυτός,ο Νίκος ο Μαλλιαροπουλος κορυφαίος αθλητιατρος με σπουδές στο εξωτερικο, που έχει ιατρείο στη Θεσσαλονίκη.

Τι να πω...

Πόσο δίκιο έχεις.Ο δικός μου αθλητιατρος μου έχει πει ότι στη Μ.Βρετανια οι ασφαλιστικές αν δεν έχεις εξεταστει από αθλητιατρο πρώτα δεν εγκρίνουν δαπάνη για χειρουργείο επειδή θεωρείται ότι δεν προσπαθήσες εναλλακτικές λύσεις.

Άμα παρακολουθούσες το θέμα θα διάβαζες στις προηγούμενες σελίδες, το εχω γράψει οτι είμαι ορθοπαιδικός, δεν το κρύβω και δεν γράφω εδω για διαφήμιση αλλα για να προσφέρω στο θέμα αυτό ..

Προσπαθώ να σου εξηγήσω λοιπόν άλλα δεν καταλαβαίνεις...

Αυτό που λες εσύ εναλλακτικό ανηκει στην συντηρητική θεραπεία.. ούτε καινούριο είναι ούτε εναλλακτικό άμα πήγαινες από την αρχή σε ένα σωστό ορθοπεδικό θα το είχες κάνει, μη με κάνεις να γράφω τα ιδια και τα ιδια... προσπάθησε να καταλάβεις.. Δεν είπα πουθενά οτι αυτό που λες είναι λανθασμένο, απλά το λες λάθος...

Αυτός ο συνάδελφος που λες δεν είναι ορθοπαιδικός, δεν ξέρω άμα έχει ειδικότητα, στο βιογραφικό του δεν λέει για ειδικότητα. Άμα έχει ένα αθλητή με ρήξη χιαστού τι θα τον κάνει αφού δεν ξέρει να χειρουργεί... Αρα ο αθλητής αλλά και ο οποιοσδήποτε για ποιο λόγο να πάει σε έναν τέτοιο γιατρό και να μην πάει σε έναν ορθοπεδικό που θα του λύσει το πρόβλημα..

Αρα λοιπόν ο υποτιθέμενος αθλίατρος  ούτε μάγκας είναι ούτε και μπορεί να μου πάρει την δουλειά γιατί δεν ξέρει να χειρουργεί.. Αμα εσενα σου εκανε laser τότε κλέβει την δουλεία απο τον φυσιοθεραπευτή.. εμένα δεν με αφορά... βλέπεις και σε αυτό λάθος κάνεις και έβγαλες λάθος συμπεράσματα...

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοια ειδικότητα, όσοι το γράφουν στην ταμπέλα το γράφουν αυθαίρετα για να σας ψαρώνουν..

 Για την Αγγλία που αναφέρεσαι ανοησίες σου είπε, όταν έχεις πρόβλημα υγείας πας στο NHS και σε θεραπεύουν δωρεάν. Έχω κάνει άπειρα χειρουργεία στην Αγγλία και σε δημόσια και σε ιδιωτικά νοσοκομεία...

 Το πρόβλημα είναι στην Ελλάδα ότι οι ασθενείς  πάνε σε λάθος γιατρούς  και δεν τους λύνουν το πρόβλημα απο την αρχή...

Π.Χ. Έχεις σοβαρό πρόβλημα με τον ώμο? Δεν θα πας σε έναν απλό ορθοπεδικό πρέπει να βρεις αυτόν που είναι εξειδικευμένος στον Ώμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, lalalaxi είπε

Άμα παρακολουθούσες το θέμα θα διάβαζες στις προηγούμενες σελίδες, το εχω γράψει οτι είμαι ορθοπαιδικός, δεν το κρύβω και δεν γράφω εδω για διαφήμιση αλλα για να προσφέρω στο θέμα αυτό ..

Προσπαθώ να σου εξηγήσω λοιπόν άλλα δεν καταλαβαίνεις...

Αυτό που λες εσύ εναλλακτικό ανηκει στην συντηρητική θεραπεία.. ούτε καινούριο είναι ούτε εναλλακτικό άμα πήγαινες από την αρχή σε ένα σωστό ορθοπεδικό θα το είχες κάνει, μη με κάνεις να γράφω τα ιδια και τα ιδια... προσπάθησε να καταλάβεις.. Δεν είπα πουθενά οτι αυτό που λες είναι λανθασμένο, απλά το λες λάθος...

Αυτός ο συνάδελφος που λες δεν είναι ορθοπαιδικός, δεν ξέρω άμα έχει ειδικότητα, στο βιογραφικό του δεν λέει για ειδικότητα. Άμα έχει ένα αθλητή με ρήξη χιαστού τι θα τον κάνει αφού δεν ξέρει να χειρουργεί... Αρα ο αθλητής αλλά και ο οποιοσδήποτε για ποιο λόγο να πάει σε έναν τέτοιο γιατρό και να μην πάει σε έναν ορθοπεδικό που θα του λύσει το πρόβλημα..

Αρα λοιπόν ο υποτιθέμενος αθλίατρος  ούτε μάγκας είναι ούτε και μπορεί να μου πάρει την δουλειά γιατί δεν ξέρει να χειρουργεί.. Αμα εσενα σου εκανε laser τότε κλέβει την δουλεία απο τον φυσιοθεραπευτή.. εμένα δεν με αφορά... βλέπεις και σε αυτό λάθος κάνεις και έβγαλες λάθος συμπεράσματα...

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοια ειδικότητα, όσοι το γράφουν στην ταμπέλα το γράφουν αυθαίρετα για να σας ψαρώνουν..

 Για την Αγγλία που αναφέρεσαι ανοησίες σου είπε, όταν έχεις πρόβλημα υγείας πας στο NHS και σε θεραπεύουν δωρεάν. Έχω κάνει άπειρα χειρουργεία στην Αγγλία και σε δημόσια και σε ιδιωτικά νοσοκομεία...

 Το πρόβλημα είναι στην Ελλάδα ότι οι ασθενείς  πάνε σε λάθος γιατρούς  και δεν τους λύνουν το πρόβλημα απο την αρχή...

Π.Χ. Έχεις σοβαρό πρόβλημα με τον ώμο? Δεν θα πας σε έναν απλό ορθοπεδικό πρέπει να βρεις αυτόν που είναι εξειδικευμένος στον Ώμο..

Επειδή έχω κόρη στον πρωταθλητισμό στη ρυθμικη δέκα χρονια, θα απαντήσω για τη διαφορά αθλητιατρου και ορθοπαιδικου. Την πρώτη από τις δεκάδες φορές που τραυματιστηκε την πήγα σε πολυ καλό μεν ,άσχετο με τον αθλητισμό  δε,ορθοπαιδικό ο οποίος φυσικά και δεν ήξερε καν τη διαφορά ενόργανης με ρυθμική. Δεν ήξερε τι ασκήσεις κάνει και με πόση ένταση.Τη ρωτούσε αν το έπαθε  από το πολύ μονοζυγο!!! Πέρα από την αντιμετώπιση  του τραυματισμού,,δεν ήξερε τι πρεπει να τρώει ένα παιδί πρωταθλητρια,τι επιπτώσεις έχει η σκληρή προπόνηση στο σώμα της,τι ασκήσεις κάνει στην προπονηση....τιποτα...Μετά συνεχίσαμε με αθλητιατρο ο οποίος όταν τραυματίζεται της δίνει ασκήσεις, διατροφη, βιταμίνες αλλά πάνω απ' όλα ΞΕΡΕΙ τι ακριβώς κάνει κάθε αθλητής σε κάθε άθλημα,πόσο και πότε... Φυσικά και όταν ένα κορίτσι από την ομάδα χρειάστηκε χειρουργείο τη χειρουργήσε ορθοπαιδικός.Αλλα δεν είναι όλα τα περιστατικά για χειρουργείο.Ουτε μπορεί η μία ειδικότητα να καλύψει την άλλη.

Τι εννοείς ότι όσοι αθλητιατροι γράφουν στην ταμπέλα τους ότι είναι αθλητιατροι μας κοροϊδεύουν επειδή ως ειδικότητα δεν υφίσταται ακόμα (αν ψάξεις θα δεις ότι η κυβέρνηση  σχεδιάζει  από  τρόνου να ξεκινήσει η ειδικότητα και στην Ελλάδα) στην Ελλάδα;Απαγορευεται να εργαστουν στην  Ελλάδα  ως αθλητιατροι όσοι έχουν  λάβει την ειδικότητα στο εξωτερικό;

Όσο για τα laser με βοήθησες πολυ.Ελεγα να πάω στο  νευρολόγο  το Χειμωνιδη αυτή τη φορά, επειδή πίστευα ότι για να έχει τόση φήμη στις κήλες και στα laser, κάτι παραπάνω από τους φυσικοθεραπευτές θα κάνει, αλλά μετά απ' αυτό που διάβασα θα πάω στο φυσικοθεραπευτή της γειτονιάς μου που έχει μάλιστα και μηχάνημα υψηλής ισχύος, και θα πληρώσω μέσω ΕΟΠΥΥ τα μισά λεφτά.

Εννοείται τελείωσα με τον ορθοπαιδικό κλασσικά εικονογραφημένα...χάπια...ενεση στη μέση κλπ και θα κάνω και laser τώρα.Επειδη με βοηθά εκπληκτικά.

 

Επεξ/σία από NIKOLETAL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για να πω την αμαρτία μου σε γιατρό χειρούργο που δεν ξέρει πως να γράψει το επάγγελμά του δεν θα πήγαινα ούτε τζάμπα παρόλο που έχω βαρβάτη κήλη αλλά σε hybernation αυτό το διάστημα

Ευχαριστώ και εις άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TASOSHAR είπε

Εγώ πάντως για να πω την αμαρτία μου σε γιατρό χειρούργο που δεν ξέρει πως να γράψει το επάγγελμά του δεν θα πήγαινα ούτε τζάμπα παρόλο που έχω βαρβάτη κήλη αλλά σε hybernation αυτό το διάστημα

Ευχαριστώ και εις άλλα...

Χειρούργος δεν υπάρχει, χειρουργός είναι η λέξη..

Αν αναφέρεσαι στο Ορθοπαιδικός ή Ορθοπεδικός και τα 2 ειναι σωστά :)

Επεξ/σία από lalalaxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, TASOSHAR είπε

Δεν είμαι ούτε το ένα ούτε το άλλο.Το ορθοΠΑΙΔΙΚΟς είναι σίγουρα λάθος άνοιξε τον Μπαμπινιώτη

Ο τίτλος της ειδικότητας από το υπουργείο λέει Ορθοπαιδική και τραυματιολογία

Την επόμενη φορά πριν βγάλεις συμπεράσματα ψάχτο λιγο καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάτε καλά μου φαίνεται μερικοί εδώ μέσα. Σε ένα θέμα που είναι τόσο σημαντικό για μερικούς απ μας, κάθεστε και παιδιαρίζετε, όχι έτσι γράφεται όχι αλλιός , όχι εσύ είσαι ορθοπεδικός, όχι δεν είσαι!

Σε ένα topic μα τόσες καταχωρίσεις κανονίστε να το κλείσουν μόνο και μόνο για τον εγωισμό σας.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πω και δεν το συνεχίζω.Ορθοπαιδική προφανώς αναφέρεται σε ΠΑΙΔΙΑ δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά.Στα ελληνικά είναι ΛΑΘΟΣ και του αρμόδιου υπουργείου

τα μυαλά του και μιά λίρα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τοπικό έχει θέμα "δισκοκήλη ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ".Ασθενών.Δεν ονομάζεται επιστημονικό φόρουμ ορθοπεδικής ούτε δωρεάν διαφήμισης .Για αυτό καλό είναι οι γιατροί να αποχωρήσουν από τη συζήτηση και να μας αφήσουν τους ασθενείς να λέμε τις εμπειρίες μας ο ένας στον άλλον.Αυτος είναι ο λόγος ύπαρξης του παρόντος τοπικ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 ομοιοπαθής κι εγώ, από 15/1 δεν μπορώ να περπατήσω παρά μόνο με πατερίτσες. δεν μπορώ να πατήσω στο δεξί μου πόδι, όσοι το έχετε περάσει καταλαβαίνετε το μέγεθος του πόνου. Σε αντίθεση με κάποιους, μου είναι αδύνατο να πάω στη δουλειά μου ή να κάνω την παραμικρή γυμναστική, περπάτημα κτλ. εξακολουθώ να παίρνω παυσίπονα, πήρα κορτιζόνη, έκανα φυσικοθεραπείες και περιμένω εδώ και 3 εβδομάδες να με πάρουν απο το ΚΑΤ για επέμβαση (λαπαροσκοπικά). δυστυχώς όλο αυτό το διάστημα, έχω ακούσει και διαβάσει για γιατρούς, χειροπρακτικές, μηχανήματα και μεθόδους που κάνουν ΄΄θαύματα΄΄! επειδή λοιπόν ο πόνος είναι κακός οδηγός στη λήψη αποφάσεων, θα ήθελα τη γνώμη σας. Το πρόβλημα είναι δισκοκήλη, φλεγμονές και οστικό οίδημα που πιέζει νεύρο κτλ. Διάβασα για μια μέθοδο όπου γίνετε έγχυση ενδοδισκικού gel....το έχει κάνει κανείς; κατά τ' άλλα μου έχουν προτείνει : βιοσυντονισμό, έναν νευροχειρουργό στο μαρούσι οπού μ' ένα μηχάνημα προκαλεί δονήσεις στη σπονδυλική στήλη, ένα ΄΄κρεβάτι΄΄ οπού σου τεντώνει τη σπονδυλική στήλη, χειροπράκτες, ευχέλαιο, ξεμάτιασμα κ.α....από τα λίγα που έχω διαβάσει, θεωρώ πως η αφαίρεση κήλης -και λόγω ευθιασμού αυχένα- δεν θα μου λύσει το πρόβλημα μελλοντικά.

 

Επεξ/σία από olga π
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, olga π είπε

 ομοιοπαθής κι εγώ, από 15/1 δεν μπορώ να περπατήσω παρά μόνο με πατερίτσες. δεν μπορώ να πατήσω στο δεξί μου πόδι, όσοι το έχετε περάσει καταλαβαίνετε το μέγεθος του πόνου. Σε αντίθεση με κάποιους, μου είναι αδύνατο να πάω στη δουλειά μου ή να κάνω την παραμικρή γυμναστική, περπάτημα κτλ. εξακολουθώ να παίρνω παυσίπονα, πήρα κορτιζόνη, έκανα φυσικοθεραπείες και περιμένω εδώ και 3 εβδομάδες να με πάρουν απο το ΚΑΤ για επέμβαση (λαπαροσκοπικά). δυστυχώς όλο αυτό το διάστημα, έχω ακούσει και διαβάσει για γιατρούς, χειροπρακτικές, μηχανήματα και μεθόδους που κάνουν ΄΄θαύματα΄΄! επειδή λοιπόν ο πόνος είναι κακός οδηγός στη λήψη αποφάσεων, θα ήθελα τη γνώμη σας. Το πρόβλημα είναι δισκοκήλη, φλεγμονές και οστικό οίδημα που πιέζει νεύρο κτλ. Διάβασα για μια μέθοδο όπου γίνετε έγχυση ενδοδισκικού gel....το έχει κάνει κανείς; κατά τ' άλλα μου έχουν προτείνει : βιοσυντονισμό, έναν νευροχειρουργό στο μαρούσι οπού μ' ένα μηχάνημα προκαλεί δονήσεις στη σπονδυλική στήλη, ένα ΄΄κρεβάτι΄΄ οπού σου τεντώνει τη σπονδυλική στήλη, χειροπράκτες, ευχέλαιο, ξεμάτιασμα κ.α....από τα λίγα που έχω διαβάσει, θεωρώ πως η αφαίρεση κήλης -και λόγω ευθιασμού αυχένα- δεν θα μου λύσει το πρόβλημα μελλοντικά.

Καταρχην περαστικα και γρηγορη αναρωση σου ευχομαι.Το προβλημα σου φαινετε ποιο σοβαρο απο τα συνηθισμενα.

Λαπαροσκοπικα γινετε μονο στη περιοχη της κοιλιας,στο δισκο γινετε δισκεκτομη με μεγαλη τομη(ανοιχτο χειρουργειο) ή ενδοσκοπικη δισκεκτομη με τρυπιτσες ή απο το πλαϊ,τελος παντων υπαρχουν πολλες τεχνικες .Την τεχνικη του discogel την εχει κανει ο πατερας μου και ο γαμπρος μου με επιτυχια,στη περιπτωση του γαμπρου μου ειχε ατροφια στο νευρο.

Γνωμη μου ειναι ασε το χειρουργειο ως εσχατη λυση.Ψαξτο αρκετα,πηγαινε σε πολους γιατρους παρε πολλες γνωμες και μετα κρινε.Ενα χειρουργειο δεν φερνει την ανοιξη αντιθετος μπορει να δημιουργησει αλλα προβληματα στο μελον,αποκαθηστας τη ζημια στο συγκεκριμενο δισκο αλλα μακροπροθεσμα μπορει να εμφανιστει προβλημα σε αλλον δισκο γιατι εκεινος θα τρωει ολη τη πιεση.

Σου συνιστω υπομονη και επιμονη.

Στη δικη μου περιπτωση και ενω ολοι οι γιατροι δε βλεπανε κατι συμαντικο απο τη κηλη στον 05 Ι1 μου συστηνανε τη λυση του χειρουργειου για να περασουν οι πονοι και να επανελθω στη εργασια μου,ο τελευταιος γιατρος που πηγα και θα αναφερω το ονομα του γιατι μονο αυτος ειδε κατι ή δεν ειδε αυτα που βλεπανε οι αλλοι,ηταν πολυ αρνητικος στο να  χειρουργειθω και μου εγραψε φυσικοθεραπειες ,εκει ο φυσικοθεραπευτης ειδε οτι ο πονος στο ισχιο δεν προερχετε απο τη κηλη που πιεζει το νευρο αλλα ειναι καθαρα μυικος και το παλευω συντηριτικα πλεον με τα μηχανηματα και ασκησεις ενδυναμωσης και εχω δει μεγαλη διαφορα.Αν δεν ειχα κανει τοσο καιρο υπομονη τωρα θα ειχα χειρουργειθει και θα εξακολουθουσα να ποναω φυσικα.

Το ονομα του γιατρου ειναι Σπυρος Πνευματικος.Ειναι ο Διευθυντης της πανεπιστημιακης ορθοπαιδικης του ΚΑΤ και ειναι ο μονος που μου μιλησε για διαφορες τεχνικες περαν του ανοιχτου χειρουργειου ,εκει ειναι σε αλλο επιπεδο και εφαρμοζουν τελευταιες τεχνικες εναντιθεση με αλλο γιατρο της ορθοπαιδικης του κατ που επισκευτηκα προηγουμενος οπου εφαρμοζε μονο δισκεκτομη με μεγαλη τομη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, martin27 είπε

Καταρχην περαστικα και γρηγορη αναρωση σου ευχομαι.Το προβλημα σου φαινετε ποιο σοβαρο απο τα συνηθισμενα.

Λαπαροσκοπικα γινετε μονο στη περιοχη της κοιλιας,στο δισκο γινετε δισκεκτομη με μεγαλη τομη(ανοιχτο χειρουργειο) ή ενδοσκοπικη δισκεκτομη με τρυπιτσες ή απο το πλαϊ,τελος παντων υπαρχουν πολλες τεχνικες .Την τεχνικη του discogel την εχει κανει ο πατερας μου και ο γαμπρος μου με επιτυχια,στη περιπτωση του γαμπρου μου ειχε ατροφια στο νευρο.

Γνωμη μου ειναι ασε το χειρουργειο ως εσχατη λυση.Ψαξτο αρκετα,πηγαινε σε πολους γιατρους παρε πολλες γνωμες και μετα κρινε.Ενα χειρουργειο δεν φερνει την ανοιξη αντιθετος μπορει να δημιουργησει αλλα προβληματα στο μελον,αποκαθηστας τη ζημια στο συγκεκριμενο δισκο αλλα μακροπροθεσμα μπορει να εμφανιστει προβλημα σε αλλον δισκο γιατι εκεινος θα τρωει ολη τη πιεση.

Σου συνιστω υπομονη και επιμονη.

Στη δικη μου περιπτωση και ενω ολοι οι γιατροι δε βλεπανε κατι συμαντικο απο τη κηλη στον 05 Ι1 μου συστηνανε τη λυση του χειρουργειου για να περασουν οι πονοι και να επανελθω στη εργασια μου,ο τελευταιος γιατρος που πηγα και θα αναφερω το ονομα του γιατι μονο αυτος ειδε κατι ή δεν ειδε αυτα που βλεπανε οι αλλοι,ηταν πολυ αρνητικος στο να  χειρουργειθω και μου εγραψε φυσικοθεραπειες ,εκει ο φυσικοθεραπευτης ειδε οτι ο πονος στο ισχιο δεν προερχετε απο τη κηλη που πιεζει το νευρο αλλα ειναι καθαρα μυικος και το παλευω συντηριτικα πλεον με τα μηχανηματα και ασκησεις ενδυναμωσης και εχω δει μεγαλη διαφορα.Αν δεν ειχα κανει τοσο καιρο υπομονη τωρα θα ειχα χειρουργειθει και θα εξακολουθουσα να ποναω φυσικα.

Το ονομα του γιατρου ειναι Σπυρος Πνευματικος.Ειναι ο Διευθυντης της πανεπιστημιακης ορθοπαιδικης του ΚΑΤ και ειναι ο μονος που μου μιλησε για διαφορες τεχνικες περαν του ανοιχτου χειρουργειου ,εκει ειναι σε αλλο επιπεδο και εφαρμοζουν τελευταιες τεχνικες εναντιθεση με αλλο γιατρο της ορθοπαιδικης του κατ που επισκευτηκα προηγουμενος οπου εφαρμοζε μονο δισκεκτομη με μεγαλη τομη.

Τώρα αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό, βάζεις όλους τους γιατρούς σε ένα καλάθι και τους συγκρίνεις με τον Πνευματικό που κάνει μόνο σπονδυλική.


Ποιοι είναι όλοι αυτοί οι γιατροί? Τι εξειδικεύσεις έχουν?

Όταν κάνεις μία σύγκριση πρέπει να συγκρίνεις όμοια πράγματα γιατί είναι λανθασμένη και βγάζεις λάθος συμπεράσματα...

Δεν μπορεί να πήγες σε  χειρουργό σπονδυλικής στήλης και να σου είπε οτι χρειάζεσαι χειρουργείο για πόνο στο ισχίο....

Τεσπα ο γιατρός που αναφέρεσαι δεν κάνει παπάδες και σαν άνθρωπος είναι απο τους χειρότερους μη πω τπτ άλλο....  

Πολλές τεχνικές ναι υπάρχουν, ξεμάτιασμα, laser  κλπ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...