Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Southport είπε

Καλησπερα και καλη χρονια. Εχοντας διαλυσει δυο δισκους δεν σκεφτηκα ποτε το χειρουργειο , φυσικοθεραπειες κ.α  Εχουν περασει δυο χρονια απο εκεινη την μερα που εμελλε να μου αλλαξει τον τροπο ζωης.  Εμενα μου πηρε σχεδον 1 χρονο για να σταματησω να νιωθω τα νευρα στην μεση και τα ποδια μου  , να μπορεσω να κοιμηθω καλα , να καθησω ανετα κλπ.  Μετα απο 2 μηνες απλα κατεβασα τον διακοπτη και  ειπα αυτη ειναι η καθημερινοτητα σου deal with it  και δεν αφησα να με επηρεασει ποτε ξανα. 

Δεν έχω  αναφέρει  όλη  την περιπέτειά  μου προηγούμενους,πρην να παρω την απόφαση  για  επέμβαση  ταλαιπωρήθηκα εφτά  χρονια ,προσπαθώντας  να συντηρήσω το πρόβλημά  και να μάθω  να ζω με πόνο. Δεν πήγαινέ  άλλο  πλέον , δεν αισθανόμουν  το πόδι  μου ,ταυτόχρονα έπρεπε  να πηγαίνω  και στην δουλειά  και να είμαι  όρθια  δεκα ώρες,συνεχίζοντας  έτσι  σίγουρα  θα χειροτέρεψε  το νεύρο.Και πως να συνεχίζεις  να ζεις ,πιστεύω  να γίνω  καλα  για να έχω  ληγο ποιότητά  στην καθημερινότητά  μου ,να μπορω να δουλέψω , δεν θα μου χτυπήσει κανης τι πόρτα λέγοντάς  κάτσε σπιτι  και μην δούλευες 🤔αλα κε πώς  να συνέχισης οταν πονάς,με λίγα λογια   εύχομαι  να μην πονάει  κανης🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 10/1/2019 στις 8:45 ΜΜ, Safenkova είπε

Δεν έχω  αναφέρει  όλη  την περιπέτειά  μου προηγούμενους,πρην να παρω την απόφαση  για  επέμβαση  ταλαιπωρήθηκα εφτά  χρονια ,προσπαθώντας  να συντηρήσω το πρόβλημά  και να μάθω  να ζω με πόνο. Δεν πήγαινέ  άλλο  πλέον , δεν αισθανόμουν  το πόδι  μου ,ταυτόχρονα έπρεπε  να πηγαίνω  και στην δουλειά  και να είμαι  όρθια  δεκα ώρες,συνεχίζοντας  έτσι  σίγουρα  θα χειροτέρεψε  το νεύρο.Και πως να συνεχίζεις  να ζεις ,πιστεύω  να γίνω  καλα  για να έχω  ληγο ποιότητά  στην καθημερινότητά  μου ,να μπορω να δουλέψω , δεν θα μου χτυπήσει κανης τι πόρτα λέγοντάς  κάτσε σπιτι  και μην δούλευες 🤔αλα κε πώς  να συνέχισης οταν πονάς,με λίγα λογια   εύχομαι  να μην πονάει  κανης🙄

 Σε μερικές περιπτώσεις όταν καθυστερούμε κάτι είναι χειρότερο γιατί γίνονται βλάβες που είναι μη αναστρέψιμες όπως στην περίπτωση με τα νεύρα.

Όταν ένα νεύρο πιέζεται δεν αιματώνεται επαρκώς και σιγά σιγά καταστρέφεται εντελώς..

Τα νεύρα αργούν πολύ να επανέλθουν η βελτίωση περπατάει με 1 χιλιοστό την ημέρα  

Υπομονή ..

Στις 9/1/2019 στις 11:06 ΜΜ, Southport είπε

Καλησπερα και καλη χρονια. Εχοντας διαλυσει δυο δισκους δεν σκεφτηκα ποτε το χειρουργειο , φυσικοθεραπειες κ.α  Εχουν περασει δυο χρονια απο εκεινη την μερα που εμελλε να μου αλλαξει τον τροπο ζωης.  Εμενα μου πηρε σχεδον 1 χρονο για να σταματησω να νιωθω τα νευρα στην μεση και τα ποδια μου  , να μπορεσω να κοιμηθω καλα , να καθησω ανετα κλπ.  Μετα απο 2 μηνες απλα κατεβασα τον διακοπτη και  ειπα αυτη ειναι η καθημερινοτητα σου deal with it  και δεν αφησα να με επηρεασει ποτε ξανα. 

Έτσι όπως το έχεις γράψει δεν βγαίνει νόημα, έκανες χειρουργείο δεν έκανες?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2019 στις 1:54 ΜΜ, lalalaxi είπε

 Σε μερικές περιπτώσεις όταν καθυστερούμε κάτι είναι χειρότερο γιατί γίνονται βλάβες που είναι μη αναστρέψιμες όπως στην περίπτωση με τα νεύρα.

Όταν ένα νεύρο πιέζεται δεν αιματώνεται επαρκώς και σιγά σιγά καταστρέφεται εντελώς..

Τα νεύρα αργούν πολύ να επανέλθουν η βελτίωση περπατάει με 1 χιλιοστό την ημέρα  

Υπομονή ..

Έτσι όπως το έχεις γράψει δεν βγαίνει νόημα, έκανες χειρουργείο δεν έκανες?...

Ευχαριστώ  για απαντήσει. Στο πρώτο μου μήνυμα  έχω  αναφέρει οτι χειρουργείθηκα Οκτώβριο  εχω κλείσει  τρεις  μήνες,απλα ο γιατρός  μου δεν μου λέει  τίποτα όσα  αφορά  την αναρωση μου(συνήθως  κάνοντάς  δισκεκτομή  σε ένα  μήνα  επανερχεσαι  στην καθημερινότητά 😕)δεν το βλέπω  αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2016 στις 5:47 ΜΜ, Μενη Κων είπε

Ας καταγράψω και εγω την εμπειρία μου μηπως και βοηθηςω Καποιον απο εσας γιατι μπορω να πω οτι βοηθήθηκα πολυ με ολα όσα γράψατε !!Μετα απο μαγνητική στην μέση έπειτα απο μια μικρη ενόχληση στον δεξιό γλουτο ανακάλυψα οτι ειχα μια μεγαλη δισκοκοιλη στον O5-Ι1 που επηρέαζε το νεύρο του δεξιού ποδιού !!πηγα στον ορθοπεδικό μου που του εχω εμπιστοσύνη ,μου ειπε οτι ειναι χειρουργισιμη εδειξα την μαγνητική και μου ειπε ξεκούραση -ξαπλα όπου τον άκουσα αλλα για 10 ημέρες έκλαιγα και πονούσα πολυ στο πόδι ..πηγα σε άλλον γιατρό και μου ειπε απευθείας χειρουργείο γιατι ειναι πολυ μεγαλη και δεν θα περασει !!κατεληξα σε έναν θαυμάσιο νευροχειρουργό -άνθρωπο που μου ειπε ας το πάρουμε συντηρητικά δηλ.φυσιοθεραπεια ,βελονισμό ,ξεκούραση να δούμε πως θα παει και βλεπουμε !!!με τα πολλα μετα απο 4 μήνες και ενω ειχα απελπίστει αφου πονούσα ΟΛΗ την ημερα έγινα καλα !!!!δοξα τον θεό !!εχω ενοχλήσεις αλλα οχι πονο !!!με βοήθησε πολυ η Φυσιοθεραπεια & ο βελονισμός !!!! Κανω ακομα αλλα για συντήρηση !!!ξεκινησα και τις ασκησεις σε πισίνα και ειμαι τελεια .θελει υπομονη και ψυχική δύναμη !!

Παιδια καλησπερα ιδιο προβλημα αντιμετωπίζω και εγω εκανα μαγνητική και εχω ήπιας μορφής δισκοκοιλη και ο γιατρός μου εδωσε κατι χάπια refoklof νομιζω λέγονται επειδη με τράβαγε στο δεξι ποδι. Και σήμερα τον πηρα του λεω εχω αφόρητο πονο και με τσιμπάει και στο αριστερο. Μου λεει χειροτερεύει και να κανω ενέσεις voltaren muscoril. Εσεις τι προτείνετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι voltaren ειναι απλα παυσιπονες ...Τις εχω για συχνους κολικους που παθαινω .Παρε και μια δευτερη γνωμη  γιατρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν είναι μόνο παυσίπονα εχουνε και αντιφλεγμονώδη δράση, μειώνει το πρήξιμο  στην ρίζα.

Να κανείς αυτό που σου είπε ο γιατρός σου 

Ειναι εντυπωσιακό που φτάσαμε σαν κοινωνία ρπμ

Να μην εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και να ρωτάς σε ένα φόρουμ τον κανένα ...

Επεξ/σία από lalalaxi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγραφα εδω περιπου 2 χρονια  πριν απογοητευμενος στην ηλικια τν 33 με εντονη ζωη με δουλειεσ μεσα στην εστιαση και την νυχτα και πιστευα οτι για παντα θα ειμαι νεος και δυνατος ως που με χτυπησε το προβλημα της μεσης ....στην αρχη ελαφρια αλλα στην συνεχεια εντονα και δυνατα αφου με βρηκαν παθησεις στην μεση...ολη ζωη μου αλλαξε σ λιγο καιρο τερμα τ σεξ οι κοπελες οι κρεπαλες η ζωη γενικα που εκανα τερμα η δουλεια για πολυ καιρο κτλπ που ολοι τραβαμε η τραβηξαμε...                                                                                                                                         Γραφω ομως σημερα για να σασ μεταφαρω μια εμεπιρια που δεν γνωριζω η αληθεια ειναι αν μπορει να βοηθησει ολους αλλα εμενα μ σηκωσε απο τ κρεβατι ,αφου τριγυρισα σ πολλουσ γιατρου και πηρα γνωμες φαρμακα θεραπειες σαν νεος αρχισα να ψαχνω κατι εναλλακτικο που δεν ειχα δει και κατεληξα μεσα απο εμεπιρια  αλλου σε μια εταιρεια με φυτικα προιοντα ακολοθησα το προγραμμα για τς αθρωσεις που ειχε με φυτικα προιοντα και με σηκωσαν με δυναμωσαν δεν λεω οτι μ ελυσαν τ προβλημα 100 της 100 αλλα δουλευω περπαταω κανονικα κανω σεξ βγινω ζω ξανα σχεδν κανονικα με κατι πονακια αλλα οχι καθε μερα...δεν μπορω ν γραψω ολοκληρο κατεβα το, αλλα μπορω να ενημερωσω και να σας δειξω τον τροπο που εγινε ...θα ηθελα να βοηθησω οσο γινετε και οποιον θελει γιατι γνωριζουμε μονο εμεις τι μαρτυριο ειναι αυτο π ζουμε...το ονομα μου ειναι Σταυρος και το τηλ μ 6949181579...ειμαι ανοιχτος σε οποιον θελει να του πω την εμπειρια κ να κρινει αν θα δουλεψει και σ αυτν..μακαρι να βρεθει η θεραπεια π δεν θα χρειαζετε ν κανουμε πολλα για να αρχισουμε να ξανα ζουμε κανονικα...περαστικα σε ολους και μακαρι να γινουμε ολοι καλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 8 χρονια με θυμηθηκε ξανα η "φιλη" μου.Προχθες τρεχοντας ενιωσα οξυ πονο στον αριστεροι μηριαιο δικεφαλο.Η επισκεψη στον ορθοπεδικο επιβεβαιωσε τους φοβους μου.Αυριο εχουμε MRI και ηλεκρομυογραφημα. Δε θα με πειραζε και πολυ ,αλλα εχω κλεισει τα παντα για μαραθωνιο στο εξωτερικο και τα αεροπορικα ειναι μη ακυρωσιμα,οποτε την κατσαμε τη βαρκα

ΥΓ Ευτυχως αμα δεν τρεχω δεν εχω καμια ενοχληση,οποτε η καθημερινοτητα μου δεν εχει επηρεαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2019 στις 8:45 ΜΜ, Safenkova είπε

Δεν έχω  αναφέρει  όλη  την περιπέτειά  μου προηγούμενους,πρην να παρω την απόφαση  για  επέμβαση  ταλαιπωρήθηκα εφτά  χρονια ,προσπαθώντας  να συντηρήσω το πρόβλημά  και να μάθω  να ζω με πόνο. Δεν πήγαινέ  άλλο  πλέον , δεν αισθανόμουν  το πόδι  μου ,ταυτόχρονα έπρεπε  να πηγαίνω  και στην δουλειά  και να είμαι  όρθια  δεκα ώρες,συνεχίζοντας  έτσι  σίγουρα  θα χειροτέρεψε  το νεύρο.Και πως να συνεχίζεις  να ζεις ,πιστεύω  να γίνω  καλα  για να έχω  ληγο ποιότητά  στην καθημερινότητά  μου ,να μπορω να δουλέψω , δεν θα μου χτυπήσει κανης τι πόρτα λέγοντάς  κάτσε σπιτι  και μην δούλευες 🤔αλα κε πώς  να συνέχισης οταν πονάς,με λίγα λογια   εύχομαι  να μην πονάει  κανης🙄

Ζητώ συγγνώμη για την γραμματική,Δεν είναι  η μητρική  μού  γλώσσα,οπότε προσπαθώ 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομε παλι .εκανα πολλα αν δειτε σε παλιοτερα μου Post.τα αποτελεσματα καλα σε γενικες γραμμες.Αλλά.....ΤΟ ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ δεν περιγράφεται!!!δοκιμαστε απαλες επαληψεις,συνεχως!!!ναι ναι συνεχως!!!ιδιως οταν χαλαρωνετε.θα δειτε....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο σημερα και εγω στο club.

Tα γραφω οπως αναφερονται στη γνοματευση της μαγνητικης.

Εκφυλιση και οπισθια κεντρικη-αριστερα παρακεντρη εστιακη προβολη του Ο5-Ι1 μεσοσπονδυλιου δισκου με πιεση επι της αριστερας Ι1 νωτιαιας ριζας(λεει και αλλα αλλα γραφω τα τελευταια συμπερασματικα),δηλαδη  κοιλη σχετικα μεγαλη.Ο γιατρος μου(ορθοπαιδικος)μου συνεστησε οχι αμμεσα αλλα στα επομενα 2 χρονια να κανω δισκεκτομη.

Οταν το ρωτησα αν φυσικοθεραπειες ή κατι σχτικο θα κανανε τιποτα για την περιπτωση μου,μου απαντησε ορθα κοφτα οχι.

Κοστος αυτου 2000 ευρω all enclusive συμβαλλομενο με τον EOΠΥΥ στο Dr hospital στη κυψελη.Και εδω θελω τα φωτα σας,τι γνωριζετε για την  συγκεκριμενη κλινικη?

Επειδη δεν εχω καποιον αλλο γνωστο να παρω μια δευτερη γνωμη εχετε καποιον να μου προτεινετε και να ειναι συμβεβλημενος με τον ΕΟΠΥΥ αφου υπαρχει αυτη η δυναντοτητα γιατι και απο αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα νομιζω δεν την παρεχουν την συγκεκριμενη μεθοδο στα δημοσια νοσοκομεια.

Αυριο εχω κλεισει ραντεβου στο γνωστο χειροπρακτικο Αιγυπτιακης καταγωγηςμπας και με συνεφερει λιγο και μετριαστουν οι πονοι,θα γραψω εντυπωσεις!

Επεξ/σία από martin27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, martin27 είπε

Απο σημερα και εγω στο club.

Tα γραφω οπως αναφερονται στη γνοματευση της μαγνητικης.

Εκφυλιση και οπισθια κεντρικη-αριστερα παρακεντρη εστιακη προβολη του Ο5-Ι1 μεσοσπονδυλιου δισκου με πιεση επι της αριστερας Ι1 νωτιαιας ριζας(λεει και αλλα αλλα γραφω τα τελευταια συμπερασματικα),δηλαδη  κοιλη σχετικα μεγαλη.Ο γιατρος μου(ορθοπαιδικος)μου συνεστησε οχι αμμεσα αλλα στα επομενα 2 χρονια να κανω δισκεκτομη.

Οταν το ρωτησα αν φυσικοθεραπειες ή κατι σχτικο θα κανανε τιποτα για την περιπτωση μου,μου απαντησε ορθα κοφτα οχι.

Κοστος αυτου 2000 ευρω all enclusive συμβαλλομενο με τον EOΠΥΥ στο Dr hospital στη κυψελη.Και εδω θελω τα φωτα σας,τι γνωριζετε για την  συγκεκριμενη κλινικη?

Επειδη δεν εχω καποιον αλλο γνωστο να παρω μια δευτερη γνωμη εχετε καποιον να μου προτεινετε και να ειναι συμβεβλημενος με τον ΕΟΠΥΥ αφου υπαρχει αυτη η δυναντοτητα γιατι και απο αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα νομιζω δεν την παρεχουν την συγκεκριμενη μεθοδο στα δημοσια νοσοκομεια.

Αυριο εχω κλεισει ραντεβου στο γνωστο χειροπρακτικο Αιγυπτιακης καταγωγηςμπας και με συνεφερει λιγο και μετριαστουν οι πονοι,θα γραψω εντυπωσεις!

Παρε και μια δευτερη γνωμη πριν κανεις κατι ... Ξερω γιατρο ειδικο σε σπονδυλικη στηλη αλλα εφυγε απο το ΕΣΥ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...