Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/10/2018 στις 10:37 ΜΜ, Ioannis Tsaklidis είπε

Παιδιά στον αυχενα   εχω προβολές  και εκφυλιστικη  διογκωση  αποφυσιακων αρθρώσεων  αφυδάτωση και ήπια ελάττωση μεσοσπονδυλιων διάστηματων.Μουδιαζει το αριστερό χερι ειδικά όταν κάθομαι  και  πια δε μπορω ούτε καθιστός   πάνω από  20 λεπτά. Έχω και ένα μικρό πονο στη ωμοπλάτη μερικές φορές 

Ταλαιπωρούμαι  εδώ και 1 χρόνο και ένα μήνα και δε υπάρχει βελτιωση

  Έχω γυρίσει 6 7 νευροχειρουργόυς  και μου λένε

" δε εξηγείται  το μούδιασμα .Αυτα π εχεις τα εχουν ολοι,οι κηλες είναι πολύ μικρές  δε ξερω τι να χειρουργησω."

Έχω κάνει 2 κύκλους  xepho  medrol  φυσικοθεραπεια  ανάταξη  ασκησεις κτλ άλλα κανένα αποτελεσμα.... κανεις παρόμοια εμπειρία;

Φιλε το μουδιασμα στο χερι μπορει να μην ειναι κεντρικης αιτιολογιας αλλα περιφερικης γιαυτο οι ΝΧ δεν μπορουν να σε βοηθησουν. Εχει σημασια να παρατηρησεις ποια ακριβως δακτυλα μουδιαζουν και θα σε συμβουλευα να επισκεφτεις εναν ορθοπαιδικο.

Στις 15/9/2018 στις 9:55 ΜΜ, Nintendo1889 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Είχα γράψει και παλιότερα στο θέμα. Έχω 3 προβολές στον θώρακα και μια στην μέση. Κανα 1.5 μίση χρόνο έπαιρνα zoloft και περνούσε ο καιρός... Τώρα έχει κανα 2 εβδομάδες που το έκοψα και είμαι μέτρια.. καλύτερα από πέρσι αλλά όχι καλά.

Μετά από 2,5 χρόνια ταλαιπωρία έχω να πω ότι με το κολύμπι και το περπάτημα παίρνω τα πάνω μου. Αν αφεθώ λίγο και δεν προσέχω πως κάθομαι αμέσως με ενοχλούν. Ευτυχώς όχι όλες μαζί...

Ελπίζω να έρθουν καλύτερες μέρες για όλους, αλλά απ ότι λένε όσο μεγαλώνουμε τόσο φθείρονται οι δίσκοι και τόσο χάνουμε σε μυς ώστε να βοηθούν την σπονδυλική στήλη.

Οι προβολές στον θώρακα είναι : T4-T5 Παράκεντρη δεξιά προβολή ασκεί πιεστικά φαινόμενα στον νωτιαίο σάκο - Τ8-Τ9 Κεντρική προβολή ήπια  πιεστικά φαινόμενα στην νωτιαίο σάκο και μια μικρή κεντρική προβολή στον Τ5-Τ6 που δεν την νιώθω καν.

Αυτή στον Τ8-Τ9 μου έχει φάει την ψυχή. Αν δεν με ενοχλεί στον S5-l1 σίγουρα θα με ενοχλεί αυτή.

11.jpg

Σε αυτη την μαγνητικη που εχεις βαλει δεν υπαρχει κηλη ...

Στις 25/9/2018 στις 5:02 ΜΜ, elm36 είπε

το θέμα ειναι ποιος γιατρος στο εκανε?συγνωμη αλλα πεζει τεραστιο ρολο να το πω αλλιως...ποιο χερι στο εκανε!γιατι???γιατι οι περισοτεροι γιατροι ειναι γραβατωμενοι και βαζουν "τσιρακια"να κάνουν επεμβάσεις κτλπ.μιλαω γενικα για τους γιατρους της ελλαδας γιατι συντριπτηκη πλειοψηφια σε αυτη την χωρα απο ΓΙΑΤΡΟΣ εως τσομπανος το πεζουν αφεντικα.

πρωσοπικα δεν θα επιστευτο γιατρο διχως να εχω κανει ΚΟΣΚΙΝΟ το βιογραφικο του.δηλ το τι εχει κανει απο τα χρονια του λυκειου και μετα η τελος παντων αν δω τιτλο βουλγαριας,σκοπια,γιογκοσλαβιας,ιταλιας κτλπ(πτυχιο πληρωμενο διχως να πατησαν καν πανεπιστημιο)μιλαω γενικα και οχι πρωσοπικα για την περιπτωση σου.γιατι τελευταια γεμισαμε απο γιατρους "εισαγωμενων τιτλων"και οχι μονο.γιατι βλεπω οτι και στο επαγγέλα μου με το "κιλο" το "μετρο" η ακομα και με το "κυβικο" δινουν αδειες ασκησεως επαγγελματος και το μονο που επυτυνγχανουν ειναι "ΔΗΘΕΝ" μειωση ανεργιας μεσω, προγραμάτων ΕΣΠΑ αλλα εγω το χαρακτηριζω ΒΕΣΠΑ (Βυσματικο-ΕΣΠΑ)

ΕΝ παση περιπτωση προτειμηστε ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΙΔΗΚΟΤΗΤΑΣ.εθιξα το θεμα γιατι πολυ DISCOGEL ακουγετε και πολυ ΑΠΟΤΥΧΙΑ τελικα.Jkostop στειλε μου το ονομα του γιατρου σε P.M να ξερω και ποσα σε στοιχησε με η χωρις ασφαλιστηκο ταμειο

Υ.Γ ο γιατρος φιλαργυρος ειναι αυτος που ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,θα σε αρμεξει και θα σε κάνει χειροτερά!

Ο γιατρος μη-φυλαργυρος θα σε πει την αληθεία καλως η κακως,θα σε παρει συμβολικο πόσο αν σε κάνει καλα,και αν δεν σε κάνει δεν θα σε πάρει τιποτα!

Καταρχην να σε ενημερωσω οτι στις καταταξεις της παγκοσμιας αξιολογησης τα Ελληνικα πανεπιστημια πιανουν πάτο και σε προσφατη επισημη αξιολογηση της ΕΕ για τα Ευρωπαικα πανεπιστημια τα Ελληνικα ειναι στο τελος της λιστας μαζι με της Ιταλιας και Ισπανιας  ακριβως κατω απο της Βουλγαριας και Ρουμανιας.

 Προσπαθησε να καταλαβεις οτι ενας γιατρος που χειρουργει ειναι τεχνητης και δουλευει με τα χερια.

Ολα αυτα που λες για το βιογραφικο και τους τιτλους απο Ελληνικα πανεπιστημια δεν παιζουν κανενα ρολο στις χειρουργικες ειδηκοτητες...

Προτιμησε να σε χειρουργησει ενας που εχει καλη αντιληψη,ταλεντο στα χερια  και  πληθος επεμβασεων με καλα αποτελεσματα και ασε τα βιογραφικα και τους τιτλους...

 

Επεξ/σία από lalalaxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lalalaxi είπε

Σε αυτη την μαγνητικη που εχεις βαλει δεν υπαρχει κηλη ...

 

 

964960019_MILOUSISZ_MR_20161012_174705_8.jpg.bd6f4bd10a3cfee46f8a8690fc59ae32.jpg

MILOUSIS Z_MR_20161012_174705_11.jpg

MILOUSIS Z_MR_20161012_174705_22.jpg

Φίλε μου αυτοί είναι η δίσκοι με το πρόβλημα στην πλάτη, με την σειρά. Προχθές σήκωσα μια πολύ βαριά βαλίτσα στην δουλειά και ένιωθα ότι θα σπάσω στην μέση.

Επεξ/σία από Nintendo1889
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στα μέλη,

το θέμα της δισκοκήλης είναι εξαιρετικά εκτενές και σίγουρα δε μπορω να το καλύψω στα πλαίσια αυτού του φόρουμ.

Θα προσπαθησω όμως να ξεκαθαρίσω μερικές έννοιες και ίσως και παρεξηγήσεις. Αυτό το οποίο ειναι σημαντικό να καταλάβει κάποιος, είναι ότι η σπονδυλική στήλη απο μόνη της είναι ένα εξαιρετικά πολύπλοκο όργανο και οι πόνοι στη μεση με τη σειρα τους μπορουν να προέρχονται ή να συντηρούνται απο μια πληθώρα αιτιών, οι οποίες πολύ συχνά συνυπάρχουν.

Το πρωτο και σημαντικότερο είναι αυτό που λεω και στους ασθενείς μου. Το πιο εύκολο πρόβλημα να αντιμετωπιστεί είναι αυτό που είναι σαφές, μονήρες και ταιριάζει στα συμπτώματα του ασθενούς. Ενα παραδειγμα: νεαρός ασθενής με μονήρη, ευμεγέθη δισκοκήλη Ο4/5 δεξιά και αντίστοιχα πόνο στη μεση αλλα κυρίως πόνο στο πόδι (ριζαλγία) η οποια να αντιστοιχεί στην Ο5 ρίζα, αντιμετωπίζεται εύκολα. Το πρόβλημα ειναι σαφές, χωρις συνοδα προβλήματα και με συμπτώματα τα οποία επιβεβαιώνουν το πρόβλημα.

Το αντίθετο ειναι ενας ασθενής κάπως προχωρημένης ηλικίας, με εκτεταμένες εκφυλιστικές αλλοιωσεις στην Σπονδυλική Στήλη (ΣΣ) και προβολές δίσκων σε πολλα επίπεδα. Αυτός ο ασθενής έχει κατα κανόνα πόνο στη μέση (και συχνά και στα πόδια μια και τα οστεοφυτα προκαλούν στένωση του τρήματος, δηλαδή του σημείου που η ρίζα εξερχεται απο τη ΣΣ) αλλα αυτός ο πονος είναι συνήθως η συνιστώσα απο πολλά μικρα προβλήματα τα οποια δε λύνονται εύκολα ούτε συντηρητικά ούτε και με χειρουργείο.

Ας ξεκινήσουμε με τη φυσικοθεραπεία(ΦΘ). Η ΦΘ, όπως επίσης και η γυμναστική για ενδυνάμωση των μυών ή το κολύμπι έχει βοηθήσει πολλούς ασθενείς, συνήθως σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή. Οι περισσότεροι ασθενείς θα βελτιωθούν με αυτά τα μέτρα. Αλλα η πραγματικότητα είναι η εξής: ποιό ακριβώς είδος φυσικοθεραπείας, ποιές ασκήσεις, κλπ βοηθούν, κανείς δε μπορει να το πει εκ των προτερων. Δεν υπαρχουν μελετες όπου να εφαρμόζεται καποια συγκεκριμενη ΦΘ και να συγκρίνεται με αλλες μεθόδους. Δεν υπάρχει επίσης κάποιο βιβλίο που να λέει επίσημα ότι πχ "οι ασθενέις επιτρεπεται να σηκωνουν 10 κιλά ή 15 κιλά", παρόλο που οι γιατροί συχνα δίνουν τετοιες σαφείς οδηγίες. Αυτο που λεω στους ασθενείς μου (και που μου λενε οι φυσικοθεραπευτες μας) είναι οτι ο καλύτερος γνωμονας είναι να δοκιμάσει κανεις διαφορα και να ακουει το σώμα του. Αν το σωμα σου ανταποκρίνεται με λιγοτερο πόνο, τοτε αυτο που κανεις είναι καλο, ανεξαρτητα τι λεει ο καθενας. Γενικά μιλώντας, αν το πρόβλημα είναι πόνος στη μεση μονο (και η μαγνητική δε δείξει βαριά οστεοαρθρίτιδα ή σπονδυλολίσθηση ή μεγάλη κεντρική κήλη), τότε ο σπασμός των μυων παιζει κατα πασα πιθανοτητα σημαντικό ρόλο και η ΦΘ μπορεί ναβοηθήσει. Σιγουρα το θέμα είναι τεράστιο και το μόνο που κανω ειναι αναφερω καποια βασικα πραγματα. Η ΦΘ όμως αποτελει την αρχή (και συχνα το τελος) για καθε ασθενή με πονο στη μεση.

Το discogel είναι μια μέθοδος η οποια γενικά δεν εφαρμόζεται συχνά, παρα μόνο σε ιδιωτικά νοσοκομεία, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Μια και δε θελω να καταχραστώ το χώρο του φόρουμ, να πω οτι τα αποτελεσματα ειναι καπως ασταθή. Επίσης, δεν υπάρχουν καλές/ποιοτικες  μελετες οι οποιες να δείχνουν όφελος σε σχεση με τη συντηρητική θεραπεία.

Το χειρουργείο είναι μια επίσης μεγαλη κουβεντα. Η μικροδισκεκτομή (δηλαδή αφαίρεση της κήλης και ενδεχομένως και τμήματος του δίσκου με τη χρήση μικροσκοπίου) είναι το λεγόμενο Gold Standard  με το οποιο συγκρίνονται οι υπολοιπες μεθοδοι. Ο σύγχρονος νευροχειρουργός θα εφαρμόσει ελάχιστα επεμβατικές μεθοδους (minimally invasive spine surgery/MISS), συνήθως μέσα απο σωληνοειδείς διαστολείς (tubes). Πεταλεκτομίες ή τομές > 2 εκ δεν ειναι απαραίτητες και δεν συνάδουν με τη σύγχρονη χειρουργική αντιμετωπιση της δισκοκήλης. Η μικροδισκεκτομή ειναι μια σχετικά εύκολη (αν υπαρχει εμπειρια) και ιδιαίτερα ασφαλής επέμβαση, η οποία αν η ένδειξη ειναι σωστή, συνοδεύεται με τα καλύτερα αποτελεσματα. Αυτό βεβαια δεν είναι η προσωπική μου γνωμη αλλα το αποτέλεσμα εξαιρετικά ποιοτικών μελετων (πχ : Surgical versus Non-Operative Treatment for Lumbar Disc Herniation: Eight-Year Results for the Spine Patient Outcomes Research Trial. Για όσους ενδιαφέρονται, μπορούν να ενημερωθούν περισσοτερο στο ίντερνετ. Σας μεταφέρω το συμπερασμα αυτούσιο: Carefully selected patients who underwent surgery for a lumbar disc herniation achieved greater improvement than non-operatively treated patients; there was little to no degradation of outcomes in either group (operative and non-operative) from 4 to 8 years.

Η έμφαση είναι στο Carefully selected patients (δηλαδή σωστα επελεγμένοι ασθενείς / σωστή ενδειξη). Αν λοιπον ενας ασθενής μου είχε μια δισκοκήλη η οποια να εξηγεί τα συμπτώματα του, και δεν είχε καταφέρει να βρεί ανακούφιση μεσα απο τη συντηρητική θεραπεία, θα του πρότεινα με καθαρή συνείδηση το χειρουργείο.

Επελεξα να μην αναφερθώ στη σπονδυλοδεσια γιατι ειναι τεραστιο θεμα. ϊσως το σχολιασω καποια αλλη στιγμή. Αυτο ομως που θα ήθελα να πω είναι ότι στην επιλογή γιατρού υπαρχουν για μενα καποιες red flags. Ο χειρουργός σας θα πρεπει να σας ενημερώνει ρεαλιστικά. Δηλώσεις του τύπου "θα χειρουργηθείς και θα είσαι περδίκι" ή "δεν υπαρχει πιθανοτητα να πονας μετα" κλπ, ειναι επικινδυνες. Οπως είπα στην αρχή η ΣΣ ειναι ιδιαίτερα περιπλοκη σαν όργανο και μπορει κανείς να ενημερώσει τον ασθενη για πιθανότητες επιτυχιας (μικρες ή μεγάλες ή ασαφεις) αλλα κανενας μας δε μπορει να εγγυηθει στον ασθενη αριστο αποτελεσμα. Τελος, η δήλωση/προειδοποίηση "αν δε χειρουργηθείς αμεσα θα μεινεις παραλυτος" ειναι εγκληματική και ύποπτη. Για να μεινει κανεις παραλυτος (με την κλασικη εννοια) πρεπει να τραυματιστεί ο νωτιαίος μυελός (ΝΜ). Ο ΝΜ τελειώνει στο επίπεδο του πρώτο οσφυικού σπονδύλου και δισκοκήλες χαμηλότερα μπορουν στη χειροτερη να προκαλέσουν αδυναμία ή παραλυση μεμονωμένων μυων.

Παντελής Σταυρινού

επ. καθηγητής Νευροχειρουργικής

Επιμελητής Παν. Νοσοκομείου Κολωνίας

Γερμανία

  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Nintendo1889 είπε

964960019_MILOUSISZ_MR_20161012_174705_8.jpg.bd6f4bd10a3cfee46f8a8690fc59ae32.jpg

MILOUSIS Z_MR_20161012_174705_11.jpg

MILOUSIS Z_MR_20161012_174705_22.jpg

Φίλε μου αυτοί είναι η δίσκοι με το πρόβλημα στην πλάτη, με την σειρά. Προχθές σήκωσα μια πολύ βαριά βαλίτσα στην δουλειά και ένιωθα ότι θα σπάσω στην μέση.

Στην θωρακική μοίρα δεν έχεις τίποτα, ποιο κάτω εδώ δεν φαίνεται..αν έχεις άλλη μαγνητική οσφυϊκή μοίρας δείξε.Ο πόνος στην μέση προέρχεται από τον 4-5 και 5-1.

Δεν καταλαβαίνω γιατί έκανες μαγνητική θωρακικής μοίρας ..

Εφοσον έχεις θέμα με την μέση πρέπει να μην σηκώνεις βάρη.

Οπως παρα πολυ σωστά γράφει ο Πεντέλης η σπονδυλική στήλη είναι πολύπλοκη και πρέπει να γινει σωστή διάγνωση και επιλογή ασθενούς για χειρουργείο και σίγουρα και σωστή επιλογή εξειδικευμένου ιατρού στην ΣΣ, μια επέμβαση δημιουργεί αστάθεια και ο χειρουργός πρέπει να ξέρει να  αποκαταστήσει την αστάθεια που προκάλεσε.Δυστηχως τα χειρουργεία της ΣΣ δεν έχουν την επιτυχία των άρθροπλαστικων..

Το Discogel δουλευει και κατά την άποψη μου είναι η καλύτερη και η ποιο minimal invasive μέθοδος  αλλά  έχει και αυτό συγκεκριμένες ενδείξεις, πρέπει να γίνει σε δίσκο που είναι σε σχετικά καλή κατάσταση άμα ο δίσκος έχει καταστραφεί δεν λειτουργεί ..

Να προσθέσω κάτι που είναι πολυ πολυ σημαντικό για την ΣΣ, επειδη  περνάμε αρκετές ώρες της ημέρας στο κρεβάτι πρέπει να στρώμα να είναι καλό !!

Αξιζει να δώσετε 500-1000€ για ένα καλό στρώμα και αυτό το λέω και από προσωπική εμπειρία ενώ δεν έχω θέμα με την μέση μου όταν πάω σε ξενοδοχείο που δεν έχει καλό στρώμα ξυπνάω και πονάει η μέση μου ..

Ποιο είναι το καλό στρώμα ;;

Το καλό  στρώμα είναι το μαλακό που έχει ανεξάρτητα πολλαπλά  ελατήρια και επιτρέπει στην ΣΣ να είναι ευθυγραμμισμένη και να διατηρεί όταν είμαστε ξαπλωμένοι τις φυσικές καμπύλες χωρίς να πιέζοντε οι δίσκοι !

 

Επισης για όσους έχουν κηλες στον αυχένα παίζει μεγάλο ρόλο ο ύπνος εκτως από την σωστή στάση του σώματος κατά την διάρκεια της ημέρας.

Ελπιζω να βοήθησα 

Δεν θα γράψω ποιος είμαι και την ιδιότητα μου γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση και φυσικά δεν είναι αυτός ο λόγος που γράφω εδώ.

 

 

1AB5444F-0ECE-487E-9AB9-CDEBE554933E.jpeg

E6051525-FED7-48C7-9D1D-AE7C0EF934B1.jpeg

Επεξ/σία από lalalaxi
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lalalaxi είπε

Στην θωρακική μοίρα δεν έχεις τίποτα, ποιο κάτω εδώ δεν φαίνεται..αν έχεις άλλη μαγνητική οσφυϊκή μοίρας δείξε.Ο πόνος στην μέση προέρχεται από τον 4-5 και 5-1.

Δεν καταλαβαίνω γιατί έκανες μαγνητική θωρακικής μοίρας ..

Εφοσον έχεις θέμα με την μέση πρέπει να μην σηκώνεις βάρη.

Οπως παρα πολυ σωστά γράφει ο Πεντέλης η σπονδυλική στήλη είναι πολύπλοκη και πρέπει να γινει σωστή διάγνωση και επιλογή ασθενούς για χειρουργείο και σίγουρα και σωστή επιλογή εξειδικευμένου ιατρού στην ΣΣ, μια επέμβαση δημιουργεί αστάθεια και ο χειρουργός πρέπει να ξέρει να  αποκαταστήσει την αστάθεια που προκάλεσε.Δυστηχως τα χειρουργεία της ΣΣ δεν έχουν την επιτυχία των άρθροπλαστικων..

Το Discogel δουλευει και κατά την άποψη μου είναι η καλύτερη και η ποιο minimal invasive μέθοδος  αλλά  έχει και αυτό συγκεκριμένες ενδείξεις, πρέπει να γίνει σε δίσκο που είναι σε σχετικά καλή κατάσταση άμα ο δίσκος έχει καταστραφεί δεν λειτουργεί ..

Να προσθέσω κάτι που είναι πολυ πολυ σημαντικό για την ΣΣ, επειδη  περνάμε αρκετές ώρες της ημέρας στο κρεβάτι πρέπει να στρώμα να είναι καλό !!

Αξιζει να δώσετε 500-1000€ για ένα καλό στρώμα και αυτό το λέω και από προσωπική εμπειρία ενώ δεν έχω θέμα με την μέση μου όταν πάω σε ξενοδοχείο που δεν έχει καλό στρώμα ξυπνάω και πονάει η μέση μου ..

Ποιο είναι το καλό στρώμα ;;

Το καλό  στρώμα είναι το μαλακό που έχει ανεξάρτητα πολλαπλά  ελατήρια και επιτρέπει στην ΣΣ να είναι ευθυγραμμισμένη και να διατηρεί όταν είμαστε ξαπλωμένοι τις φυσικές καμπύλες χωρίς να πιέζοντε οι δίσκοι !

Επισης για όσους έχουν κηλες στον αυχένα παίζει μεγάλο ρόλο ο ύπνος εκτως από την σωστή στάση του σώματος κατά την διάρκεια της ημέρας.

Ελπιζω να βοήθησα 

Δεν θα γράψω ποιος είμαι και την ιδιότητα μου γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση και φυσικά δεν είναι αυτός ο λόγος που γράφω εδώ.

1AB5444F-0ECE-487E-9AB9-CDEBE554933E.jpeg

E6051525-FED7-48C7-9D1D-AE7C0EF934B1.jpeg

Παλια σπονδυλοδεσια μπορει να επηρεασει για κηλες ?Τις επεμβασεις για κηλες τις κανουν ορθοπαιδικοι ή νευροχειρουργοι ?

Για στρωμα το 2006 ειχα δωσει 1200 ευρω !!!!

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Παλια σπονδυλοδεσια μπορει να επηρεασει για κηλες ?Τις επεμβασεις για κηλες τις κανουν ορθοπαιδικοι ή νευροχειρουργοι ?

Για στρωμα το 2006 ειχα δωσει 1200 ευρω !!!!

Την πρώτη ερώτηση σου δεν την κατάλαβα, μετά από σπόνδυλοδεσια μπορεί να χαλάσει γειτονικός δίσκος αν ρωτάς αυτό ναι. Σπονδυλική ξέρουν και οι νευροχειρουργοί και οι εξειδικευμένοι ορθοπαιδικοι στην ΣΣ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

Την πρώτη ερώτηση σου δεν την κατάλαβα, μετά από σπόνδυλοδεσια μπορεί να χαλάσει γειτονικός δίσκος αν ρωτάς αυτό ναι. Σπονδυλική ξέρουν και οι νευροχειρουργοί και οι εξειδικευμένοι ορθοπαιδικοι στην ΣΣ.

Σε ευχαριστώ πολύ. Είχα κάνει σπονδυλοδεσια το 2006 και τώρα μάλλον έχω κηλες δίσκων. 

Η παλιά επέμβαση είναι ένας επιβαρυντικος παράγοντας; 

Θα πάω την τρίτη στον 

Ορθοπαιδικό που μου είχε κάνει την επέμβαση 

120.jpg

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Είχα κάνει σπονδυλοδεσια το 2006 και τώρα μάλλον έχω κηλες δίσκων. 

Η παλιά επέμβαση είναι ένας επιβαρυντικος παράγοντας; 

Θα πάω την τρίτη στον 

Ορθοπαιδικό που μου είχε κάνει την επέμβαση 

 Ρωτάς αν η σπονδυλοδεσια προκάλεσε την φθορά των γειτονικών δισκων.

Άμα δεν έκανες την σπονδυλοδεσια ο γειτονικός δίσκος θα χάλαγε;

Αυτο είναι αρκετά  πολύπλοκο και πολυπαραγοντολογικο και κανένας δεν μπορεί να στο απαντήσει με σιγουριά και νομίζω ότι δεν έχει σημασία.

Ο δίσκος σου είχε χαλάσει και έπρεπε να κανεις το χειρουργείο για να μην πονας και να αποφύγεις πιθανεσ μη αναστρέψιμες βλάβες.

Εγω στη θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν έτσι, πηγενε στο γιατρό σου που εμπιστεύεσαι ..

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

 Ρωτάς αν η σπονδυλοδεσια προκάλεσε την φθορά των γειτονικών δισκων.

Άμα δεν έκανες την σπονδυλοδεσια ο γειτονικός δίσκος θα χάλαγε;

Αυτο είναι αρκετά  πολύπλοκο και πολυπαραγοντολογικο και κανένας δεν μπορεί να στο απαντήσει με σιγουριά και νομίζω ότι δεν έχει σημασία.

Ο δίσκος σου είχε χαλάσει και έπρεπε να κανεις το χειρουργείο για να μην πονας και να αποφύγεις πιθανεσ μη αναστρέψιμες βλάβες.

Εγω στη θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν έτσι, πηγενε στο γιατρό σου που εμπιστεύεσαι ..

Ευχαριστω,

Ο δισκος ειχε χαλασει ή εχει χαλασει ?

Φυσικα και θα παω στο γιατρο  και μαλιστα την Τριτη και εδω απλα πληροφοριακες ειναι τυχον απαντησεις .

Η παραπανω μαγνητικη ειναι 5 μηνων (8/2018) θα χρειαστει κιανουργια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την σπονδυλοδεσια την έκανες λόγο του κατάγματος;

Αυτην την μαγνητική φαντάζομαι την είδε ο γιατρός σου τότε, θα σε εξετάσει και κλινικά και θα αποφασίσει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

Την σπονδυλοδεσια την έκανες λόγο του κατάγματος;

Αυτην την μαγνητική φαντάζομαι την είδε ο γιατρός σου τότε, θα σε εξετάσει και κλινικά και θα αποφασίσει ..

Ναι λόγω κατάγματος την είχα κάνει. 

Την Τρίτη θα την δει ο γιατρός 

Την είχα κάνει με εντολή αλλού γιατρού να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα με την μέση 

Οι πονοι ξεκινησαν μετα απο ολικη αρθοπλαστικη δεξιου ισχυου τον περασεμνο Φεβρουαριο 

Έκανα δύο επισκλειριδιες εκχυσεις χωρίς αποτέλεσμα 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2018 στις 2:52 ΠΜ, barman_ είπε

να πω και γω την εμπειρια μου,διαγνωση με διπλη δισκοκηλη,αρκετα χρονια με ταλαιπωρουσε,ειδικα την πρωτη φορα που με επιασε που πραγματικα καθηλωθηκα για 2 μηνες

λογω καθημερινης φαρμακευτικης αγωγης για αλλη παθηση ,κανενας γιατρος δε μου εδινε τπτ απο φαρμακα για πονο η χαλαρωμα..

μετα απο χρονια μεσω γνωστης βρεθηκα σε ενα γραφειο εναλλακτικων θεραπειων στην ανατολικη θεσσαλονικη που πραγματικα με 2 επισκεψεις ,χαλαρωσα παρα πολυ στο συγκεκριμενο σημειο και εκτοτε μπορει να κανω καποια επισκεψη για συντηρηση..

καλησπέρα ! μπορεις να μ  πεις πληροφοριες γ το γραφειο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα...Όπως ειχα πει πηγα χθες στον ορθοπαιδικο για την υποψια για κηλες δισκων.

Το πρόβλημα είναι σχεδόν ανυπαρκτο ή κατι συνηθισμενο και με την ηλικια μου  ΑΛΛΑ

4 γιατροι που ειχαν δει μαγνητικες , αξωνικες , ακτινογραφιες κλπ δεν ειχαν δει ότι μια αρτηρια καπου πισω από την σπονδυλοδεσια που δεν επεπε να φαινετε στις αξωννικες γιατι είναι διαφανη σε μενα εδιεχνε "τσιμενταρισμενη" .

Ο γιατρος εστιασε εκει το πρόβλημα και μου εγραψε παρα πολλες εξετασεις (triplex , υπερηχους κλπ κλπ) και τον ανησυχησε.Στα παραπεμπτικα ως διαγνωση αναφέρεται η

Διαλείπουσα χωλότητα

Η απορια μου : Είναι δυνατον τοσοι αλλοι γιατροι να μην το ειχαν δει ?? Σε εμενα ένα ασχετο που μου την εδειξε στην ακτινογραφια εβλεπα κατι χωρις βεβαια να ξερω τι είναι .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/12/2018 στις 11:00 ΜΜ, Decadence είπε

Ταλαιπωρουμαι με 2 δισκοκηλες απο το 2005 με 4 χρονια παυση αφου εχασα 20 κιλα και με συντηρητικη γυμναστικη.

Δυστηχως αρχισα να ξεχναω τι ειχα περασει και τα 20 κιλα ξαναμπηκαν και η γυμναστικη πηγε περιπατο. Απο το 2013 μεχρι το 2015 περπατουσα σαν κεφαλαιο Γαμα και ειμαι 1.95μ υψος.

Δεν ηθελα με κανενα τροπο να κανω εγχειρηση γιατι εχω εντονη φοβια με την ναρκωση. Μεχρι που εφτασα σε κατασταση να μην μπορω να κοιμηθω ουτε 2 ωρες τη νυχτα απο τους πονους.

Αφου φυσικα 10 χρονια ειχα κανει οτι συντηρητικό υπηρχε και μετα την τελευταια μαγνητικη ο μονος δρομος ηταν το χειρουργειο. Σταθηκα ορθιος μετα απο 3 χρονια και χωρις τους πονους που ειχα.

@MiarakyΠληρη αποκατασταση ειχα μετα απο 1 χρονο, ενω μου λεγανε περιπου 6 μηνες. Απ'οτι καταλαβαινω παιζει ρολο ποσο ταλαιπωρημενο ειναι το νευρο ολο τον καιρο που ειχες την κηλη και αναλογα επανερχεται, αν επανελθει εντελως, εμενα μου αφησε και μια μικρη παρεση.

Καλησπέρα  και καλή χρονιά με υγεία. Εχω κάνει  δισκεκτομή  πρίν 3 μήνες. Ακόμα δεν βλεπω αποτέλεσμα  , δεν εστανομε το ποδι ελεύθερα. Εχω απελπιστεί  ,ο γιατρός  λέει  πως ηταν αρκετά  ρεθηζμενω το νεύρο  και προφανώς θέλει  παραπάνω  αναρωση,κολυμπάω  σχεδόν  καθε μέρα  μπας και γίνω  καλα  😕α και μαγνητική  μετα την επέμβασή  λέει οτι ειναι καλή. Με προβληματίζει  το θεμα με την δουλειά  ,ειμαι 41 και στην φαση που ειμαι δεν μπορώ  να δουλεψω,το αύριο  με φοβίζει 😕.Ας μου απάντησή κάνεις  όποιος  εχει αντίστοιχο  πρόβλημά (πράγματι  το νεύρο  θελει  χρόνο; ) 

Επεξ/σία από Safenkova
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Safenkova είπε

Καλησπέρα  και καλή χρονιά με υγεία. Εχω κάνει  δισκεκτομή  πρίν 3 μήνες. Ακόμα δεν βλεπω αποτέλεσμα  , δεν εστανομε το ποδι ελεύθερα. Εχω απελπιστεί  ,ο γιατρός  λέει  πως ηταν αρκετά  ρεθηζμενω το νεύρο  και προφανώς θέλει  παραπάνω  αναρωση,κολυμπάω  σχεδόν  καθε μέρα  μπας και γίνω  καλα  😕α και μαγνητική  μετα την επέμβασή  λέει οτι ειναι καλή. Με προβληματίζει  το θεμα με την δουλειά  ,ειμαι 41 και στην φαση που ειμαι δεν μπορώ  να δουλεψω,το αύριο  με φοβίζει 😕.Ας μου απάντησή κάνεις  όποιος  εχει αντίστοιχο  πρόβλημά (πράγματι  το νεύρο  θελει  χρόνο; ) 

Καλησπερα και καλη χρονια. Εχοντας διαλυσει δυο δισκους δεν σκεφτηκα ποτε το χειρουργειο , φυσικοθεραπειες κ.α  Εχουν περασει δυο χρονια απο εκεινη την μερα που εμελλε να μου αλλαξει τον τροπο ζωης.  Εμενα μου πηρε σχεδον 1 χρονο για να σταματησω να νιωθω τα νευρα στην μεση και τα ποδια μου  , να μπορεσω να κοιμηθω καλα , να καθησω ανετα κλπ.  Μετα απο 2 μηνες απλα κατεβασα τον διακοπτη και  ειπα αυτη ειναι η καθημερινοτητα σου deal with it  και δεν αφησα να με επηρεασει ποτε ξανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...