Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Παρε και μια δευτερη γνωμη πριν κανεις κατι ... Ξερω γιατρο ειδικο σε σπονδυλικη στηλη αλλα εφυγε απο το ΕΣΥ .

σιγουρα θα παρω αλλα δεν εχω καποιο καλο απο γνωστο μου και ψαχνω καποιον απο εδω που θα εχει κανει την επεμβαση και θα τον εμπιστευετε ωστε να μου τον προτυνει.Δυστηχως δεν εχω την ανεση να την κανω χωρις ταμειο αλλιως θα πηγαινα στο μπουλα που ειναι κορυφη σε αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και σε δημοσιο να πας το φακελακι δυσκολα να το αποφυγεις ....Αλοιως οποιος ναναι και αναμονη στη λιστα κανα 3μηνο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Και σε δημοσιο να πας το φακελακι δυσκολα να το αποφυγεις ....Αλοιως οποιος ναναι και αναμονη στη λιστα κανα 3μηνο .

μαλον δεν εγινα κατανοητος.

Αρχικα ας επιβεβαιωσει καποιος που γνωριζει οτι στα δημοσια νοσοκομεια δεν κανουν δισκεκτομη αλλα κανονικο χειρουργειο.

Δευτερον οπως εγραψα ο γιατρος που πηγα ειναι στον ΕΟΠΥΥ αλλα θα μου εκανε την δισκεκτομη σε ιδιοτικη κλινικη με κοστος 2000ευρω,αλλα δεν τον εμπιστευομαι απολυτα γιατι δεν τον ξερω,απλα ηταν στη γειτονια μου και πηγα αρχικα.

Οποτε ψαχνω καποιον εμπιστο γιατρο που να ειναι συμβεβλημενος με τον ΕΟΠΥΥ και ας μου κανει δισκεκτομη και σε ιδιοτικη κλινικη γιατι οι τιμες χωρις ΕΟΠΥΥ σε ιδιοτικα νοσοκομεια ειναι γυρω στα 8000 τουλαχιστον για ενα κορυφαιο που γνωριζω,κοστος που αυτη τη στιγμη δυστηχως δεν εχω να διαθεσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ..δεν θα σας ζαλισω αλλο ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΘΑ αποχωρισω προσωρινα(εκτος αν διαβαζω που και που)

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΚΑΝΕΙ 0-Τ-Ι   Ν-Ο-Μ-Ι-Ζ-Ε-Ι ! ! !

ΟΥΤΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΜΑΙ,ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ,ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΟΝ!Σ

ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΣΚΟΛΗ ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ==

1)ωπος ανεφερα ΠΑΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ!!!οτι θελετε δεν με ενδιαφερει τι οτι ΒΟΛΕΥΕΙ ΣΤΟ ΠΕΛΜΑ ΣΑΣ,scholl,saluber,walk-fit,birken κρινετε εσεις!αλλα επωνυμους+καλο παπουτσι

2)καλο στρωμα!!!!δηλ ωπος διαβασα σε ενα παραπανω ποστ ναι η δινεις και 2000 η αλλιως κλασσικο με ανεξαρτητα ελατηρια(ασχετα που εγω τι εκανα με την αβα και dunlopillo)εσας τι βολευει!

3)ΕΠΙΜΑΧΟ!ΔΙΑΤΡΟΦΗ κομμενη ζαχαρη,ψωμι(μονο ζεα τρωμε)τσιγαρο,αλκοολ(αντε ενα κρασακι σαββ/κυριακο)το τσιπουρο-ουζο Νο1 καταστροφη αρθωσεων!! επισης κομμενο χοιρηνα-μοσχαρια επιτρεπονται μονο κατσικη,γιδα προβατο,χωριατικο κοτοπουλο,γαλοπουλα.αλατι με μετρο,πιπερι νορμαλ,μανηταρια,αβγα,λιγο ελαιολαδο,ψαρια,ζυμαρικα απο καλαμποκη,γιαρτια κατσικισια,δημιτριακα χωρις παλιοζαχαρη!!!σκετα!μεσογειακη διατροφη οσο γινετε.και Η ΖΕΛΑΤΙΝΗ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ 1 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ(ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ) ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΣΤΗΝ ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ ΚΟΥΡΚΟΥΜΑ

4)βρειτε της καταλληλες ασκησεις που  ΑΚΟΥΕΙ Η ΜΕΣΗ αλλον τον ανακουφιζει  το μονοζυγο,αλλον τον ΤΡΕΛΕΝΕΙ ΑΠΟ ΠΟΝΟ.εγω π.χ βαζο τα χερια στην μεση και κανω οπισθεν ολος!με ανακουφιζει,αλλος μενει σκημενος για 10δευτερα σαν να κανει την αναγκη του στο χωραφι εμενα αυτο ετσι και ετσι,αλλος mkzee,βρειτε το με τον καταλληλο η μονη σας,ολο και κατι σας ταιριαζει ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ(ΕΛΑΣΤΙΚΗ,BODY-BUILDER,εσεις κρινετε)αλλα μονο στην δουλεια οχι στο περματιημα.

5)και τελιονω ειναι τα ΜΠΑΝΙΑ ΣΤΗΣ ΑΛΥΚΕΣ(ΚΥΤΡΟΥΣ ΠΙΕΡΙΑΣ)Η ΣΤΗΣ ΑΛΥΚΕΣ- ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ,Η ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ! ΕΠΙΣΗΣ Σ-Π-Α-Θ-Ο-Λ-Α-Δ-Ο!!!!πλενετε τα χερια σας καλα,βαλτε λιγο στο φλυτζανη και βουτατε το δαχτυλο συνεχως  και με απλη επαλυψη και με κυκλικες κινησεις επανω εκει που πονατε.και 5 φορες την μερα,ΟΣΕΣ ΘΕΛΕΤΕ!!!ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ!!! ΜΗΝ ΤΟ ΛΥΠΑΣΤΕ ΤΟ ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ!!υποχρεωτικα πριν τον βραδυνο υπνο!!!ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!!!!τελος αυτα ειχα να πω καντε συνδιασμο θεραπειων,και συγουρα θα βρειτε αυτο που σας ταιριαζει,καλη αναρωση,καλες δραστηριοτητες,και ευχομε να βοιθηθητε και να σηκωθητε ξανα ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΤΣΙΚΗ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω φυσιοθεραπεία, ασκήσεις ενδυνάμωσης κοιλιακών και ραχιαίων και φυσικά κολύμπι όλο το χρόνο σε κολυμβητήριο με την καθοδήγηση προπονητή.

Για τις οδηγίες διατροφής κλπ δεν ξέρω αν βοηθάνε αλλά κακό δεν κάνουν η απώλεια βάρους βοηθάει...
 

20 ώρες πριν, martin27 είπε

μαλον δεν εγινα κατανοητος.

Αρχικα ας επιβεβαιωσει καποιος που γνωριζει οτι στα δημοσια νοσοκομεια δεν κανουν δισκεκτομη αλλα κανονικο χειρουργειο.

Δευτερον οπως εγραψα ο γιατρος που πηγα ειναι στον ΕΟΠΥΥ αλλα θα μου εκανε την δισκεκτομη σε ιδιοτικη κλινικη με κοστος 2000ευρω,αλλα δεν τον εμπιστευομαι απολυτα γιατι δεν τον ξερω,απλα ηταν στη γειτονια μου και πηγα αρχικα.

Οποτε ψαχνω καποιον εμπιστο γιατρο που να ειναι συμβεβλημενος με τον ΕΟΠΥΥ και ας μου κανει δισκεκτομη και σε ιδιοτικη κλινικη γιατι οι τιμες χωρις ΕΟΠΥΥ σε ιδιοτικα νοσοκομεια ειναι γυρω στα 8000 τουλαχιστον για ενα κορυφαιο που γνωριζω,κοστος που αυτη τη στιγμη δυστηχως δεν εχω να διαθεσω.

Να ξεκαθαρίσουμε η δικεκτομή είναι κανονικό χειρουργείο, αυτό που εννοείς ειναι δισκεκτομή απλή και δισκεκτομή με σπονδυλοδεσία.
Κάνουνε και από τα 2 στα δημόσια νοσοκομεία εξαρτάται την περίπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιποοοοον....
Απευθυνομαι κυριως σε όσους τους εχουν σπασει τα νευρα απο ισχυαλγια λογω δισκοκηλης. Το δικο μου προβλημα το ειχα περιγραψει εδω: 

 

και εδω με 1-2 φωτος απο την μαγνητικη

 

Δεν εκανα καμια επεμβαση, και καμια "παραδοσιακη" φυσικοθεραπεια. Δεν με βοηθησε κανενας χειροπρακτικος.

Ενω ημουν στο peak του πονου (στο ισχίο) πηγα σε εναν φυσκιθεραπευτη ο οποιος χωρις να χρησιμοποιησει κανενα μηχανημα, αλλα κανοντας μου τοπικο - σχετικο δυνατο - μασαζ στον γλουτο και παραλληλα διαφορες ασκησεις (κοιλιακους !! σκουοτ !!) καταφερε να μου περασει ο πονος.

Εκτοτε, δυο φορες την εβδομαδα γυμνάζω τον κορμο μου, και προσεχω παντα τον τροπο που καθομαι σε καρεκλες, καναπεδες, γενικως την σταση του σωματος. Δεν ειναι τραγικο, γινεται συνηθεια και "τροπος ζωης". Τα ΣΚ, σκιζομαι στο ποδηλατο (σκηροπυρηνικό mtb, γκρεμιλες κλπ)

ΔΕΝ ειναι η καθε περιπτωση η ιδια, αλλα δειτε και αυτη :-)

 

Καλη δυναμη. και υπομονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως έκανες "παραδοσιακη" φυσικοθεραπεια το γράφω και ποιο πάνω ασκήσεις ενδυνάμωσης κάνουμε και κολύμπι χαίρομαι  που σε βοήθησαν αυτά μην σταματήσεις να γυμνάζεσαι.

Αν σε πονάει το ισχίο είναι άλλο πράγμα δεν έχει σχέση με την κήλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lalalaxi είπε

Και ομως έκανες "παραδοσιακη" φυσικοθεραπεια το γράφω και ποιο πάνω ασκήσεις ενδυνάμωσης κάνουμε και κολύμπι χαίρομαι  που σε βοήθησαν αυτά μην σταματήσεις να γυμνάζεσαι.

Αν σε πονάει το ισχίο είναι άλλο πράγμα δεν έχει σχέση με την κήλη...

Εμενα παντως που με χτυπαει στο ισχιο και καθολου μεση η μαγνητικη εδειξε οτι αυτος ο πονος προκαλειτε απο την κηλη.Εκανα και μαγνητικη στο ισχιο και δεν εδειξε τιποτα.Τι αλλο μπορει να ειναι?

 

Επεξ/σία από martin27
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

Αυτό ποιο πολύ φαίνεται με την κλινική εξέταση. Σε έχει εξετάσει  ορθοπεδικός?

Ναι ορθοπαιδικος,ειναι το ισχιακο νευρο που επηρεαζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κηλη οταν ακουμπησει πανω στο ισχιακο νευρο, "ενεργοποιει" τον πονο στο ισχιο
Ακομα και αν η κηλη εχει υποχωρησει, ο πονος στο ισχιο παραμενει. Η "λογικη" ειναι να μην είναι τόσο "λασκα" η μεση μας / σπονδυλικη στηλη προκειμενου ο μεσοσπονδυλιος δισκος και κατ επεκταση η κηλη που έχει να μην "πεταγεται" με το παραμικρο εξω (και ειτε απλα ποναει η μεση, ειτε παει και χτυπαει στο νευρο). Μειωνεις αυτο το "λασκα" ενδυναμωνοντας τον κορμο. Core αγγλιστι εαν θελει καποιος να δει στο youtube σχετικο ασκησιολογιο, ΠΡΟ-ΣΟ-ΧΗ  δεν ειναι η καθε περιπτωση ιδια !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω δύο δισκοκηλες και με έχουν πιάσει δύο φορές επεισόδια με επίμονο και χρόνιο πόνο στη μέση.Τ

Τηνπρώτη φορά  πήγα σε ορθοπαιδικό και το ξεπέρασα με ενέσεις voltaren και πλήρη ακινησία για δέκα ημέρες.

Τη δεύτερη φορά πονούσα φριχτά για 7 μήνες και αφού γύρισα τρεις ορθοπαιδικους,πήγα σε γνωστό αθλιατρο της Θεσσαλονίκης και έκανα 10 laser.Μετα την ολοκλήρωση και των δέκα επισκέψεων άρχισα να βελτιώνομαι και μετά από ένα μήνα πετούσα.Δεν πονούσα καθόλου.

Είχε 5 χρόνια να με πονέσει η μέση μου και τώρα έχω κάποια ενόχληση και θα πάω πάλι για laser.Ομως επειδή ο αθλιατρος είναι μακριά μου σκέφτομαι να πάω σε φυσικοθεραπευτή ο οποίος έχει laser giga το οποίο λέει ότι είναι πιο ισχυρό από το χαμηλής ισχύος που είχε ο αθλιατρος μου,επειδή διυσδει σε βάθος δεκαπλασιο.

Ξέρετε κάτι για τα giga laser; 

Γενικά τα ιατρικά laser έχουν βοηθήσει πολλούς γνωστούς μου ασθενεις και τους έχουν σώσει από χειρουργεία. Για laser σε φυσικοθεραπευτή δεν έχω ακούσει.Ειναι τα ίδια ή τα ιατρικά στους "διάσημους" γιατρους (ακούγονται κάποιοι  συγκεκριμένοι  στη Θεσσαλονίκη) είναι  αποτελεσματικότερα;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2019 στις 2:54 ΜΜ, NIKOLETAL είπε

Έχω δύο δισκοκηλες και με έχουν πιάσει δύο φορές επεισόδια με επίμονο και χρόνιο πόνο στη μέση.Τ

Τηνπρώτη φορά  πήγα σε ορθοπαιδικό και το ξεπέρασα με ενέσεις voltaren και πλήρη ακινησία για δέκα ημέρες.

Τη δεύτερη φορά πονούσα φριχτά για 7 μήνες και αφού γύρισα τρεις ορθοπαιδικους,πήγα σε γνωστό αθλιατρο της Θεσσαλονίκης και έκανα 10 laser.Μετα την ολοκλήρωση και των δέκα επισκέψεων άρχισα να βελτιώνομαι και μετά από ένα μήνα πετούσα.Δεν πονούσα καθόλου.

Είχε 5 χρόνια να με πονέσει η μέση μου και τώρα έχω κάποια ενόχληση και θα πάω πάλι για laser.Ομως επειδή ο αθλιατρος είναι μακριά μου σκέφτομαι να πάω σε φυσικοθεραπευτή ο οποίος έχει laser giga το οποίο λέει ότι είναι πιο ισχυρό από το χαμηλής ισχύος που είχε ο αθλιατρος μου,επειδή διυσδει σε βάθος δεκαπλασιο.

Ξέρετε κάτι για τα giga laser; 

Γενικά τα ιατρικά laser έχουν βοηθήσει πολλούς γνωστούς μου ασθενεις και τους έχουν σώσει από χειρουργεία. Για laser σε φυσικοθεραπευτή δεν έχω ακούσει.Ειναι τα ίδια ή τα ιατρικά στους "διάσημους" γιατρους (ακούγονται κάποιοι  συγκεκριμένοι  στη Θεσσαλονίκη) είναι  αποτελεσματικότερα;

Για το laser δεν υπάρχουν μελέτες που να αποδεικνύουν ότι βοηθάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, lalalaxi είπε

Για το laser δεν υπάρχουν μελέτες που να αποδεικνύουν ότι βοηθάει

Φυσικά και υπάρχουν μελέτες, γιατροί τα εφαρμόζουν τα laser, δεν είναι τυχαρπαστοι χειροπρακτικοι, αν δεν υπήρχαν μελέτες δεν θα αγόραζαν τόσο ακριβά μηχανήματα και δεν θα συνέχιζε να θεραπεύεται τόσος κόσμος.Δες δύο μόνο από τα άρθρα και τις  μελέτες εδώ,ενδεικτικά. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23093133 και εδώ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4743666/

Πέραν των μελετών όμως, οι εμπειρίες ομοιοπαθων μιλάνε από μόνες τους.Στα τόσα χρόνια που έχω δισκοκήλη, έχω γνωρίσει παρά πολλά  άτομα που ταλαιπωρουνταν για χρονια και ξεπερασαν εντελώς το πρόβλημα με τα ιατρικά laser. 

Επεξ/σία από NIKOLETAL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...