Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, lalalaxi είπε

Τώρα αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό, βάζεις όλους τους γιατρούς σε ένα καλάθι και τους συγκρίνεις με τον Πνευματικό που κάνει μόνο σπονδυλική.


Ποιοι είναι όλοι αυτοί οι γιατροί? Τι εξειδικεύσεις έχουν?

Όταν κάνεις μία σύγκριση πρέπει να συγκρίνεις όμοια πράγματα γιατί είναι λανθασμένη και βγάζεις λάθος συμπεράσματα...

Δεν μπορεί να πήγες σε  χειρουργό σπονδυλικής στήλης και να σου είπε οτι χρειάζεσαι χειρουργείο για πόνο στο ισχίο....

Τεσπα ο γιατρός που αναφέρεσαι δεν κάνει παπάδες και σαν άνθρωπος είναι απο τους χειρότερους μη πω τπτ άλλο....  

Πολλές τεχνικές ναι υπάρχουν, ξεμάτιασμα, laser  κλπ....

Γιατρε δε σε καταλαβαινω,οτι εχω γραψει τα εχεις μεταφρασει λαθος και σιγουρα οταν αναφερεσε σε καποιον αλλο(Σ.Πνευματικο) αρνητικα με τετοιους χαρακτηρισμους το μονο που κανεις ειναι να προσβαλεις τον εαυτο σου και μονο!

Πες μας και το δικο σου ονομα να το ξερουμε για να μιλαμε με ονοματεπωνυμο,να σε δω μετα τι χαρακτηρισμους θα κανεις.

Και οι 4 γιατροι που ειδα και σε αυτους αναφερομαι συγκεκριμενα και οχι στο συνολο φυσικα μου ειπαν ακριβως τα ιδια πραγματα,βλεπανε μια κηλη να πιεζει την νωτιαια ριζα,δεν ειναι για χειρουργειο αλλα αν πονας τοτε ειναι η μονη λυση,και οι 4 οταν τους ελεγα για φυσικοθεραπειες ητανε καθετοι και οι 4 ορθοπαιδικοι χειρουργοι και εφοσων θα με χειρουργουσαν αυτοι παει να πει οτι ειχαν εξειδικευση,οπως και να εχει και οι 4 με βλεπανε σαν 500ευρω ισως και παραπανω!

Μπορει να μην κανει παπαδες και δεν με απασχολει τι κανει στην προσωπικη του ζωη δεν θα γινουμε και κολλητοι το θεμα ειναι οτι με απετρεψα απο το χειρουργειο λεγοντας μου μαλιστα χαρακτηριστηκα επειδη με εβλεπε και επεμενα για να χειρουργειθω,οτι πεθαινει και κοσμος στα χειρουργεια και να κανω υπομονη και ηταν ο μονος που μου εγραψε φυσικοθεραπειες χωρις να του πω τιποτα.

Και ναι υπαρχουν πολλες τεχνικες δεν αναφερθηκα ποτε σε laser και ξεματιασμα και δεν καταλαβαινω την ειρωνια.Ωραιο επιπεδο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, martin27 είπε

Γιατρε δε σε καταλαβαινω,οτι εχω γραψει τα εχεις μεταφρασει λαθος και σιγουρα οταν αναφερεσε σε καποιον αλλο(Σ.Πνευματικο) αρνητικα με τετοιους χαρακτηρισμους το μονο που κανεις ειναι να προσβαλεις τον εαυτο σου και μονο!

Πες μας και το δικο σου ονομα να το ξερουμε για να μιλαμε με ονοματεπωνυμο,να σε δω μετα τι χαρακτηρισμους θα κανεις.

Και οι 4 γιατροι που ειδα και σε αυτους αναφερομαι συγκεκριμενα και οχι στο συνολο φυσικα μου ειπαν ακριβως τα ιδια πραγματα,βλεπανε μια κηλη να πιεζει την νωτιαια ριζα,δεν ειναι για χειρουργειο αλλα αν πονας τοτε ειναι η μονη λυση,και οι 4 οταν τους ελεγα για φυσικοθεραπειες ητανε καθετοι και οι 4 ορθοπαιδικοι χειρουργοι και εφοσων θα με χειρουργουσαν αυτοι παει να πει οτι ειχαν εξειδικευση,οπως και να εχει και οι 4 με βλεπανε σαν 500ευρω ισως και παραπανω!

Μπορει να μην κανει παπαδες και δεν με απασχολει τι κανει στην προσωπικη του ζωη δεν θα γινουμε και κολλητοι το θεμα ειναι οτι με απετρεψα απο το χειρουργειο λεγοντας μου μαλιστα χαρακτηριστηκα επειδη με εβλεπε και επεμενα για να χειρουργειθω,οτι πεθαινει και κοσμος στα χειρουργεια και να κανω υπομονη και ηταν ο μονος που μου εγραψε φυσικοθεραπειες χωρις να του πω τιποτα.

Και ναι υπαρχουν πολλες τεχνικες δεν αναφερθηκα ποτε σε laser και ξεματιασμα και δεν καταλαβαινω την ειρωνια.Ωραιο επιπεδο...

Δεν σε ειρωνεύτηκα, λάθος κατάλαβες... αυτό πήγαινε σε αυτόν που στα είπε αυτά... πολλές αποτελεσματικές τεχνικές δεν υπάρχουν φίλε μου ... οι Αμερικάνοι  που κάνουν μόνο δισκεκτομή κάνουν λάθος?

Το gel που λες είναι καινούριο και έχει πολύ περιορισμένες ενδείξεις.. σε κάποιες περιπτώσεις  λειτουργεί αλλά δεν έχουμε μακροχρόνιες μελέτες να δούμε πως συμπεριφέρεται ο δίσκος σε βάθος χρόνου και αν εν τέλη αξίζει..

 Τώρα για την περίπτωση σου δυστυχώς δεν στα εξήγησαν  σωστά , όταν υπάρχει πίεση σε μια ρίζα ο οργανισμός δίνει εντολή στους μυς να κάνουν σύσπαση για να αυξήσουν την σταθερότητα γύρω από την ρίζα και αυτό πονάει εξού και ο μυικός πόνος που σου είπε ο φυσιοθεραπευτής.... Γιατί δεν τον ρώτησες όμως από που προέρχεται  ο μυικός πόνος που και καλά δεν έχει σχέση με την ρίζα.. 

Στα χειρουργεία δεν πεθαίνει κανένας, αυτό στο είπε για να σε τρομάξει... ίσως κατάλαβε ότι δεν θα πάρει λεφτά ίσως σε είδε αγχωμένο και ένας αγχωμένος ασθενής ή ένας παράξενος ασθενής δεν είναι καλός υποψήφιος για χειρουργείο..

Δυστυχώς δεν τα γράφεις αναλυτικά και δεν βγαίνει νόημα... πίεση στην ρίζα, πόνος στο ισχίο... είδες μια βελτίωση με την φυσιοθεραπεία αλλά πόσο καιρό κάνεις ?

Ίσως να έχουνε δίκιο και οι 4 που σου είπαν για χειρουργείο ... αυτό θα το δεις σε 6-12 μήνες... αν πιέζεται μόνιμα η ρίζα δεν θα πας καλά συντηρητικά...

 

 

Το δικό μου όνομα δεν μπορώ να το πω γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/3/2019 στις 12:13 ΜΜ, martin27 είπε

Καταρχην περαστικα και γρηγορη αναρωση σου ευχομαι.Το προβλημα σου φαινετε ποιο σοβαρο απο τα συνηθισμενα.

Λαπαροσκοπικα γινετε μονο στη περιοχη της κοιλιας,στο δισκο γινετε δισκεκτομη με μεγαλη τομη(ανοιχτο χειρουργειο) ή ενδοσκοπικη δισκεκτομη με τρυπιτσες ή απο το πλαϊ,τελος παντων υπαρχουν πολλες τεχνικες .Την τεχνικη του discogel την εχει κανει ο πατερας μου και ο γαμπρος μου με επιτυχια,στη περιπτωση του γαμπρου μου ειχε ατροφια στο νευρο.

Γνωμη μου ειναι ασε το χειρουργειο ως εσχατη λυση.Ψαξτο αρκετα,πηγαινε σε πολους γιατρους παρε πολλες γνωμες και μετα κρινε.Ενα χειρουργειο δεν φερνει την ανοιξη αντιθετος μπορει να δημιουργησει αλλα προβληματα στο μελον,αποκαθηστας τη ζημια στο συγκεκριμενο δισκο αλλα μακροπροθεσμα μπορει να εμφανιστει προβλημα σε αλλον δισκο γιατι εκεινος θα τρωει ολη τη πιεση.

Σου συνιστω υπομονη και επιμονη.

Στη δικη μου περιπτωση και ενω ολοι οι γιατροι δε βλεπανε κατι συμαντικο απο τη κηλη στον 05 Ι1 μου συστηνανε τη λυση του χειρουργειου για να περασουν οι πονοι και να επανελθω στη εργασια μου,ο τελευταιος γιατρος που πηγα και θα αναφερω το ονομα του γιατι μονο αυτος ειδε κατι ή δεν ειδε αυτα που βλεπανε οι αλλοι,ηταν πολυ αρνητικος στο να  χειρουργειθω και μου εγραψε φυσικοθεραπειες ,εκει ο φυσικοθεραπευτης ειδε οτι ο πονος στο ισχιο δεν προερχετε απο τη κηλη που πιεζει το νευρο αλλα ειναι καθαρα μυικος και το παλευω συντηριτικα πλεον με τα μηχανηματα και ασκησεις ενδυναμωσης και εχω δει μεγαλη διαφορα.Αν δεν ειχα κανει τοσο καιρο υπομονη τωρα θα ειχα χειρουργειθει και θα εξακολουθουσα να ποναω φυσικα.

Το ονομα του γιατρου ειναι Σπυρος Πνευματικος.Ειναι ο Διευθυντης της πανεπιστημιακης ορθοπαιδικης του ΚΑΤ και ειναι ο μονος που μου μιλησε για διαφορες τεχνικες περαν του ανοιχτου χειρουργειου ,εκει ειναι σε αλλο επιπεδο και εφαρμοζουν τελευταιες τεχνικες εναντιθεση με αλλο γιατρο της ορθοπαιδικης του κατ που επισκευτηκα προηγουμενος οπου εφαρμοζε μονο δισκεκτομη με μεγαλη τομη.

Αρχικά σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πήγαμε στον ίδιο γιατρό στο ΚΑΤ, για τον οποίο οφείλω να παραδεχτώ πως ήταν ο μοναδικός που μου είπε να το προσπαθήσω με φυσικοθεραπείες και αν δω την παραμικρή εξέλιξη να αποφύγω το χειρουργείο. είχαν προηγηθεί άλλοι τέσσερις ορθοπεδικοί, οι οποίοι μου είχαν προτείνει απευθείας επέμβαση. επίσης σε αντίθεση με αυτό που αναφέρει ο @lalalaxi ο Σ. Πνευματικός ήταν πολύ επεξηγηματικός και  μου φέρθηκε με πολύ ευγένεια, δεν έχω κανένα παράπονο. Ίσως δεν χρησιμοποίησα σωστά τη λέξη (λαπαροσκοπικά), μου εξήγησε πως ανοίγουν μια πολύ μικρή τρύπα, χωρίς ολική νάρκωση και μέσα σε 40' περίπου είμαι οκ. δεν μου ανέφερε όμως άλλες εναλλακτικές εκτός απο αυτή. Περαστικά, υπομονή και κουράγιο σε όλους μας!

 

 

Επεξ/σία από olga π
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/3/2019 στις 12:34 ΠΜ, olga π είπε

Αρχικά σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πήγαμε στον ίδιο γιατρό στο ΚΑΤ, για τον οποίο οφείλω να παραδεχτώ πως ήταν ο μοναδικός που μου είπε να το προσπαθήσω με φυσικοθεραπείες και αν δω την παραμικρή εξέλιξη να αποφύγω το χειρουργείο. είχαν προηγηθεί άλλοι τέσσερις ορθοπεδικοί, οι οποίοι μου είχαν προτείνει απευθείας επέμβαση. επίσης σε αντίθεση με αυτό που αναφέρει ο @lalalaxi ο Σ. Πνευματικός ήταν πολύ επεξηγηματικός και  μου φέρθηκε με πολύ ευγένεια, δεν έχω κανένα παράπονο. Ίσως δεν χρησιμοποίησα σωστά τη λέξη (λαπαροσκοπικά), μου εξήγησε πως ανοίγουν μια πολύ μικρή τρύπα, χωρίς ολική νάρκωση και μέσα σε 40' περίπου είμαι οκ. δεν μου ανέφερε όμως άλλες εναλλακτικές εκτός απο αυτή. Περαστικά, υπομονή και κουράγιο σε όλους μας!

 


Δεν σου είπε κάτι εναλλακτικό ούτε καινούριο, σου είπε ότι λέμε όλοι. Αυτό που κάνουν και οι Αμερικάνοι, το golden standard..

Φυσιοθεραπεία και  μικροδισκεκτομή που μπορεί να πετύχει μπορεί και όχι γιατί γίνεται στα τυφλά...

Άμα δεν πετύχει τότε θα χρειαστείς σπονδυλοδεσία που σου πρότειναν οι άλλοι.... οπότε 2 χειρουργεία... στο είπε αυτό?  Ότι μπορεί να χρειαστεί και δεύτερο χειρουργείο?

Μήπως οι άλλοι έχουν δίκιο που έκριναν ότι ο δίσκος έχει καταστραφεί και χρειάζεσαι κατευθείαν σπονδυλοδεσία?

 

 

 

Επεξ/σία από lalalaxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κηλες σε 3 σπονδύλους και μετά από υπερβολική κούραση και αφού σήκωσα μεγάλα βάρη καθηλώθηκα με φρικτούς πόνους για ένα μήνα σε σπίτι και νοσοκομείο με ενέσεις, ορούς, χάπια κλπ... μετά από ένα μήνα σταμάτησαν οι πόνοι αλλά εμεινε μια διαρκής ενόχληση σε καθημερινή βάση στο δεξί μου πόδι από την μέση έως το πέλμα. Αποφάσισα να αναζητήσω λύση στο λέιζερ. Άκουσα για δυο γιατρούς που κάνουν μια τέτοια πρακτική και επέλεξα στην τύχη τον έναν, Μεντζελο Αναστάσιο. Παροτι μετά από το ραντεβού μαζί του δεν έλαβα καμία επιστημονική απάντηση για την μέθοδο του και παρόλο το τεράστιο κόστος της αμοιβής του 1300 ευρώ για 12 συνεδρίες μισάωρες δυο φορές ημερησίως αποφάσισα να το κάνω καθώς με διαβεβαίωσε ότι θα έχω πολύ καλό αποτέλεσμα. Η υπηρεσία του και τα ραντεβού του χάλια! Ποτε στην ώρα του για να μην χάνει ασθενείς... χωρίς γραμματειακή υποστήριξη επίσης! Μου είπε ότι σε δυο μήνες θα έχω αποτελέσματα μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας. Μετά πολλους μήνες και χωρίς  καμία βελτίωση επιδεινώθηκε η κατάσταση μου με αποτέλεσμα να αρχίσω τώρα φυσικοθεραπείες με χειροπρακτική και βελονισμο ελπίζοντας μόνο... Προσοχή μην πετάτε χρήματα σε κομπογιαννίτες και ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με ιατρική! 

Επεξ/σία από Andkon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2018 στις 3:19 ΜΜ, tasosmelina είπε

Καλησπέρα τώρα είδα αυτή τη συζήτηση καθώς τώρα μου προέκυψε πρόβλημα. Θέλω να σε ρωτήσω σε πιο νοσοκομείο έκανες την επέμβαση γιατί εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη και πως λένε τον γιατρό. Ευχαριστώ 

Καλησπέρα ξέρετε κανένα γιατρό που να κάνει διστεκτομη σε νοσοκομείο;γιατί πολλά τα λεφτά για να πάμε σε κλινική..Ευχαριστώ 

Dr.Rizos στο θριασιο. Απλα the best. Έκανα μικροδισκεκτομή. 15 μέρες τώρα κ ήδη ανακουφιστηκα σε σχεση με πριν που πιεζοταν το νευρο. Ειχα κηπλη 15 mm στο ο4-ο5. Κάθε μέρα κ καλύτερα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Kost77 είπε

Dr.Rizos στο θριασιο. Απλα the best. Έκανα μικροδισκεκτομή. 15 μέρες τώρα κ ήδη ανακουφιστηκα σε σχεση με πριν που πιεζοταν το νευρο. Ειχα κηπλη 15 mm στο ο4-ο5. Κάθε μέρα κ καλύτερα

Η μικροδισκεκτομή κρίνεται long term.

Στις 15 μέρες δεν ξέρεις τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2019 στις 12:59 ΠΜ, Kost77 είπε

Dr.Rizos στο θριασιο. Απλα the best. Έκανα μικροδισκεκτομή. 15 μέρες τώρα κ ήδη ανακουφιστηκα σε σχεση με πριν που πιεζοταν το νευρο. Ειχα κηπλη 15 mm στο ο4-ο5. Κάθε μέρα κ καλύτερα

Συνήθως η ανακούφιση κρατάει 6 μήνες και μετά πονάει και πάλι...
Στο είπε αυτό ο γιατρό σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2019 στις 5:11 ΜΜ, nellos είπε

Οποιος ειναι Θεσσαλονίκη ασ μου στειλει πμ.  Ειχα χοντρο θεμα και τώρα είμαι μια χαρά 

Γιατι δεν μας το λες δημόσια να το μάθουμε όλοι;Δεν θεωρείται διαφήμιση για τόσους γιατρούς έχουμε γράψει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω κανει  μικροδισκετωμη στον 3-4 τον  Φεβρουάριο 2019 ...Συμβουλή Όταν δείτε αδυναμία στα πόδια  μην το παλεύεται απλά κάντε επέμβαση ...μεταεγχηρητικα θα είναι καλύτερα λίγοι πόνοι αλλά το πόδι το γλυτοσατε ...Τότε μετα απο εκει διατροφή, φυσιοθεραπεία ....

Παιδιά μην μπείτε στην ψυχολογία όλα τελείωσαν γιατί τώρα όλα ξεκινούν για την ιο ποιοτική και καλύτερη ζωή.

 

Χρίστος 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για γυναίκες πάσχουσες.Μετα από δύο μήνες θεραπείας σε ορθοπεδικό και μετά φυσικοθεραπείες ήμουν πάρα πολύ καλά.Φορουσα μόνο αθλητικά παπούτσια και σπανίως με κάποιο πολύ χαμηλό τακούνι.

Χθες και σήμερα έβαλα εντελώς φλατ παπούτσι μπαλαρίνες που λέμε,και πονάω με τραβάει το πίσω μέρος του μηρού.

Είχα ακούσει ότι το τελείως επίπεδο παπούτσι (αυτά τα με πολύ λεπτή σόλα όχι αθλητικά) κάνει κακό ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2016 στις 11:18 ΜΜ, mariamary είπε

καλησπερα, ναι εμεινα απολυτα ευχαριστημενη....γιαται πανω απο ολα ειναι πρωατ ανθρωπος και μετα γιατρος.....και θα σου πω ενα για να καταλαβεις ειναι κατα τους χειρουργειου..ναι καλα διβαζεις...και θα σου εξηγησω τι εννοω στον αδερφο μου που εχει 5 κηλες του ειπε να μη κανει δεν εχει αλλα θεματα ενω σε αλλους 2 που ειχε παει του λεγανε ολοι να κανει......εμενα παλι με το που με ειδε με την παρεση μου λεει χειρουργειο εχθες.....το χειρουργειο το εκανα στον αγιο λουκα και το κοστος ηταν πολυ χαμηλο...σου στελνω με μηνυμα το ονομα γιατι δεν ξερω αν κανει το γραψω εδω δημοσια

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να στείλεις το όνομα του γιατρού που σε εγχείρησε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...