Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτελους σημερα μπορεσα να το ανεβασω... ισως εφταιγε που ηταν σε μορφη .rar και δν με αφηνε το site...

 

Αν μπορεις αδερφε να το προωθησεις στον master of bsod μηπως και μπορεσει να δει κατι παραπανω στην αιτια του προβληματος

minidum.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα toshiba satellite l300 και μια στο τοσο μου πεταει bsod με κωδικο 0x00000124. Εκανα memtest και τις 2 ram για τουλαχιστον 6 passes η καθεμια και δεν βρηκε κατι και ο σκληρος ειναι οκ. Επισης εκανα καθαρη εγκατασταση τα 7 και εχω ενημερωμενους τους drivers.

 

Να σημειωσω οτι ανεβαζε ο επεξεργαστης 90 βαθμους λογω σκονης. Το καθαρισα εβαλα και αλοιφη και τωρα λειτουργει στους 47. Καπου πηρε το ματι μου οτι μπορει απτις θερμοκρασιες να επαθε ζημια ο επεξεργαστης αποτι λενε. Τι μπορει να φταιει? Να βαλω το prime95 να τρεξει η θα κανω ζημια επειδη ειναι laptop? Επισης λενε να γυρισω πισω στα vista!!!!!!!! Οτι και καλα κατι συμβαινει με τα 7 στο συγκεκριμενο laptop.

 

Guru gio τα φωτα σου.

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον βρηκα (λογικα) τον ενοχο. Ο driver της καρτας γραφικων. Τον ειχα κατεβασει απο το site της intel. Τον αφαιρεσα με το ddu και περασα τον driver απο το μοντελο απο το site της toshiba. Αν και ειναι πιο παλια εκδοση, εδω και 10 ωρες που το αφησα λειτουργει ρολοι το laptop. Πριν το παρατησησα και μου πεταγε bsod ανα 4 ωρες στο περιπου. Ολα μια χαρα τωρα :D Ειναι περιεργο ομως γιατι οτι forum κοιτουσα ολοι ελεγαν οτι αυτος ο κωδικας ειναι hardware προβλημα και συγκεκριμενα επεξεργαστης. Anyway ελπιζω να βοηθησα καποιον που εχει παρομοιο προβλημα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/539337-%CE%BD%CE%AD%CE%B1%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-windows-10/page-282?do=findComment&comment=54906622

 

Αυτό, για αρχή.

 

Πάει μια εβδομάδα νομίζω που το σύστημα ήταν σταθερό.

 

Σήμερα, σε καθάρισμα στάβλου δωματίου, κούνησε τον πύργο ο μικρός και του τράβηξε ένα ΒSOD/restart.

 

Aπό εκείνη την ώρα, συνέχεια, ξανά και ξανά.

 

Αύριο που θα έχω λίγο χρόνο, θα ανεβάσω minidumbs κι ότι άλλο θέτε, μήπως βρούμε όλοι μαζί την άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω έλεγχο στην κάρτα γραφικών αλλά επειδή δεν ξέρω εάν είναι παθητικής ψύξης ή όχι (για το πρόγραμμα Furmark), δοκίμασα κάτι άλλο!

 

image.png

 

Εάν είναι αξιόπιστο το εργαλείο αυτό και όντως δεν εντοπίστηκαν προβλήματα, μήπως φταίει κάποια ρύθμιση; Όπως για παράδειγμα ότι τρέχει στα 32bit ή στα 30hz μόνο;

 

Ρυθμίσεις του πίνακα ελέγχου NVIDIA

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

Αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι (προβληματάρα) με ένα HP PAVILION 15-E052 (A8-5550M, 8GB,1TB) διετίας.

Συγκεκριμένα το μηχάνημα είχε από το εργοστάσιο περασμένα windows 8. Μου το φέρανε γιατί δεν εκκινούσε τα windows καθώς επίσης δεν λειτουργούσε και το recovery ώστε να δοκιμάσω επιδιόρθωση ή πλήρη επαναφορά.

Οκ λεω, κανένα πρόβλημα, παίρνω backup τα αρχεία και εκκινώ εγκατάσταση από φλασάκι με windows 8, η εγκατάσταση κολλάει μονίμως στην αρχική οθόνη με το σήμα των windows.

Δοκιμάζω με δισκάκι windows 8, τα ίδια.

Δοκιμάζω με φλασάκι windows 10, πάλι τα ίδια.

Από το Bios έχω δοκιμάσει απενεργοποίηση του secure boot και ενεργ. legacy support αλλά χωρίς επιτυχία σε windows 7/8/10.

 

Το μόνο που κατάφερα να δω μια φορά κατά την εκκίνηση εγκατάστασης των 10 είναι μπλέ οθόνη και εδώ θα χρειαστώ ίσως την άποψή σου @Gi0, με κωδικό σφάλματος kernel apc pending during exit.

 

Μιλάμε ίσως για hardware πρόβλημα οπότε να πω στο φίλο να το στείλει σε επίσημο service;

 

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο το παραπάνω θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλαμε για κολλημα, τεσταρες τον σκληρο να δεις αν εχει χτυπησει bad sectors? Εγω προσωπικα αυτον μυριζομαι. Αν ειναι ευκολο να βγει ο σκληρος απο την κατω μερια, βγαλτον, τοποθετησε τον σε εναν desktop και τεσταρε τον σκληρο με το hard disk sentinel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε πραγματι ειναι καπως ιδιαιτερο το θεμα. Καπου μεσα στο bios εχει μια επιλογη που λεει os optimized defaults.  Αν σου εχει τετοια επιλογη δοκιμασε να το βαλεις στο "other" και ξαναδοκιμασε με τα 8. Συγκεκριμενα ειδα οτι το laptop ειχε προεγκατεστημενα τα 8.1.  Επισης αν ειχε εγγυηση και εσβησες και το διαμερισμα του recovery οταν μπηκες για format, χαθηκε και θα τον χρεωσουν αν το στειλει.

 

Δεν ξερω ο gio τι θα μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...