Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

@XronisR @shodan,

 

Εχω δει τα μηνυματα σας, δυστυχως θα πρεπει να περιμενετε 2-3 μερες για να εκφρασω εκτενης αποψη μου για το καθε προβλημα. Εαν μεχρι τοτε δεν εχει βγει ακρη απο τον Alex-V ή οποιο αλλο μελος βοηθησει, θα κανω οτι μπορω.

 

@shodan

Εαν μπορεις να παρεις τα dumps απο μεσα (safe mode, boot μεσω live usb or something), θα ταν καλη βοηθεια.

Κατα τ αλλα το συγκεκριμενο bugcode εχει σχεση με καποιον driver και η πιθανοτητα του filesystem προβληματος ειναι ορατη, οπως σωστα παρατηρησε ο Alex. Απο τη στιγμη που εχεις ελεγξει τον hd και βγαινεις καθαρος, ισως αξιζει να το δεις απο την αλλη μερια του νομισματος, δηλαδη το filesystem του μεσου εγκαταστασης των 10 (..κοινως δοκιμασε ακομα μια το installation media).

Oπως ειναι λογικο παντως, fail εγκαταστασης και σε 7 και σε 8 και σε 10 πιθανοτατα "φωναζει" οτι κατι δεν παει καλα με το laptop (ή τις ρυθμισεις του). Εκτος και εαν για ολα αυτα χρησιμοποιουσες το ιδιο installation media (..aka ενα συγκεκριμενο usb stick για παραδειγμα).

Tελος, εαν ισχυει το "πηρα την συγκεκριμενη bsod μια και μοναδικη φορα" που αναφερεις, δεν χρειαζεται να δωσεις βαρυτητα στα παραπανω, εκτος και εαν εχει επαναληφθει το φαινομενο, με το ιδιο bugcode.

Γενικα, σε λαπτοπ, ειναι πιο συχνο το φαινομενο του software(driver) προβληματος, παρα του hardware. Χωρις φυσικα να απορριπτεται το τελευταιο.

 

@XronisR

Γινε πιο συγκεκριμενος, δωσε λεπτομερειες για το μηχανημα στο οποιο αναφερεσαι, τι εχεις κανει/δοκιμασει και που σκαλωνεις, οπως εκανε ο shodan. Να κανω αναλυση ξερα dumps για τα οποια δεν εχω ιδεα τι παιζει, δεν ειναι και το καλυτερο vfm του χρονου μου ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Εντελώς ενημερωτικά στη δίκη μου περίπτωση υπήρχε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών. Εξαιρετικά δύσκολο να μην μου δουλεύει κανένα μέσο εγκατάστασης.

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν ξέρει κανείς να με βοηθήσει. Το παρακάτω μηχάνημα λειτουργεί κανονικότατα σε windows 7 αλλά όταν κάνω upgrade σε windows 10 ξεκινάνε τα προβλήματα με τις μπλε οθόνες. Το πιο σύνηθες και ενοχλητικό είναι αυτό του bugcheck λόγω του nvlddmkm.sys. Έχω δοκιμάσει να σβήσω τους drivers της nvidia  να τους ξαναπεράσω (διάφορες εκδόσεις) να κάνω καθαρή εγκατάσταση των windows 10 αλλά γενικά τίποτα δεν βοηθάει. Το θέμα είναι ότι σε stress tests ούτε ο επεξεργαστής ούτε η κάρτα γραφικών κρεμάει. Και γενικά το κόλλημα γίνεται σε άσχετες στιγμές μπορεί και μόνο με chrome να σβήσει η οθόνη και μετά από λίγο να κάνει επανεκκίνηση. Υποθέτω ότι το θέμα δεν είναι hardware εφόσον σε windows 7 το μηχάνημα πετάει και δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα.  Επιπλέον δεν νομίζω να φταίνε οι drivers της nvidia αφού έχω δοκιμάσει και τους drivers που έχει και στο site της gigabyte. Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι κάποιος άλλος driver δημιουργεί το πρόβλημα αλλά δεν είμαι τόσο έμπειρος για να το βρω. Ευχαριστώ πολύ !

 

CPU

Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2.40GHz 57 °C

Kentsfield 65nm Technology

RAM

6,00GB Single-Channel DDR2 @ 400MHz (5-5-5-31)

Motherboard

ASUSTeK Computer INC. P5N-E SLI (Socket 775) 40 °C

Graphics

1023MB NVIDIA GeForce GTX 650 (Gigabyte) 37 °C

Storage

232GB Seagate ST325041 0AS SCSI Disk Device (SATA) 40 °C

119GB TS128GSS D370S SCSI Disk Device (SSD) 33 °C

Optical Drives

PIONEER DVD-RW DVR-112D ATA Device

Audio

High Definition Audio Device

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τη παρακάτω διαδικασία για τη κάρτα δικτύου

 

https://support.microsoft.com/el-gr/instantanswers/ad5a063e-5f57-c715-2566-b983195752c1/update-drivers-in-windows-10

το έχω δοκιμάσει την έχω απενεργοποιήσει και τελείως γτ έχω wifi στικάκι και δεν μου χρειάζεται. Η αλήθεια είναι ότι αφου την απενεργοποίησα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα αλλά και πάλι το κάνει απλά πιο αραιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που με τα win 7 δεν έχεις κανένα πρόβλημα τότε ναι προφανώς κάποιος driver κάνει τη δουλειά και δυστυχώς λόγω παλαιού hardware δεν βλέπω λύση. Κάποια από αυτά τα παλαιά μηχανήματα έχουν πρόβλημα και κάποια δεν έχουν λογικό είναι. Κοίταξε τα περιφερειακά μήπως είναι κάποιο από αυτό.

 

Το BluewScreenView βγάζει πρόβλημα σε driver?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που με τα win 7 δεν έχεις κανένα πρόβλημα τότε ναι προφανώς κάποιος driver κάνει τη δουλειά και δυστυχώς λόγω παλαιού hardware δεν βλέπω λύση. Κάποια από αυτά τα παλαιά μηχανήματα έχουν πρόβλημα και κάποια δεν έχουν λογικό είναι. Κοίταξε τα περιφερειακά μήπως είναι κάποιο από αυτό.

 

Το BluewScreenView βγάζει πρόβλημα σε driver?

ναι μου βγάζει πρόβλημα σε αυτό  nvlddmkm.sys άρα αναγκαστικά επιστροφή σε 7 το βλέπω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε ολους τους ιnsomniac,

 

Eέφτιαξα και εγώ ενα συστηματακι πριν λίγες μέρες και εδώ και κάποιες μέρες μου πετάει μπλε οθόνη.

Λοιπόν το σύστημα μου είναι το παρακάτω:

 

Cpu: Intel Core i7 6700 3.4 GHz 

Gpu: Sapphire Radeon R9 390 8GB Nitro  

Mobo:Gigabyte Z170M-D3H

Psu: SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX 750W 

Monitor: LG 29UM58-P

Ram: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-2133MHz (CMK16GX4M2A2133C13)

Ηd:Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" SATA ΙΙΙ 

Os: Win 10 64bit 

 

Εχω δοκιμάσει πολλά πράγματα σχετικά με αυτά που διαβάζω αλλα το πρόβλημα συνεχίζει να υπαρχει.

Μου πετάει διάφορα σφάλματα μερικά απο αυτά είναι τα παρακάτω.

 

H πλάκα είναι οτι μου πετάει την μπλε οθόνη όταν αφήνω τον υπολογιστή χωρίς να κάνω κάτι

οταν είμαι στον υπολογιστή δεν μου την πετάει.

 

Καμια βοηθεια γιατι εχω απελπιστει ??  :shock:  :shock:  :shock:

2med9p0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε ολους τους ιnsomniac,

 

Eέφτιαξα και εγώ ενα συστηματακι πριν λίγες μέρες και εδώ και κάποιες μέρες μου πετάει μπλε οθόνη.

Λοιπόν το σύστημα μου είναι το παρακάτω:

 

Cpu: Intel Core i7 6700 3.4 GHz 

Gpu: Sapphire Radeon R9 390 8GB Nitro  

Mobo:Gigabyte Z170M-D3H

Psu: SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX 750W 

Monitor: LG 29UM58-P

Ram: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-2133MHz (CMK16GX4M2A2133C13)

Ηd:Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" SATA ΙΙΙ 

Os: Win 10 64bit 

 

Εχω δοκιμάσει πολλά πράγματα σχετικά με αυτά που διαβάζω αλλα το πρόβλημα συνεχίζει να υπαρχει.

Μου πετάει διάφορα σφάλματα μερικά απο αυτά είναι τα παρακάτω.

 

H πλάκα είναι οτι μου πετάει την μπλε οθόνη όταν αφήνω τον υπολογιστή χωρίς να κάνω κάτι

οταν είμαι στον υπολογιστή δεν μου την πετάει.

 

Καμια βοηθεια γιατι εχω απελπιστει ??  :shock:  :shock:  :shock:

2med9p0.png

Εχεις δοκιμασει αλλες ραμ η εχεις δοκιμασει με 1-2 dimm μονο;Επισης,εχεις κανει oc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δοκιμασει αλλες ραμ η εχεις δοκιμασει με 1-2 dimm μονο;Επισης,εχεις κανει oc;

 

Καλησπέρα όχι δεν έχω κάνει oc... Επίσης δεν έχω δοκιμάσει άλλες... Ο υπολογιστής έπαιζε κανονικά με αυτές τα blue screens τα πέταξε ξαφνικά... Έχω δοκιμάσει και το memtest και στις δυο τα οποία πέρασε κανονικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει εδώ και να με βοηθήσει ως προς την επίλυση;

 

 

post-231564-0-81619900-1469091688_thumb.png

 

 

Το pc είναι φίλου και όχι αυτό της υπογραφής.

Τα specs του είναι: core2duo e4500, packard bell BV pt890-8237a, 2gb ddr2, nvidia geforce210, no name τροφοδοτικό γύρω στα 400watt

 

Από όσο έχω ψάξει μέχρι τώρα, δε φαίνεται να είναι πρόβλημα Hardware αλλά software πιθανότατα με drivers. Έχω δίκιο ή λέω βλακείες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...