Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Εχω ενα προβλημα σενα pc φιλου...Ανοιγει κανονικα κ λειτουργει κανονικα (ταινιες) με το που θα συνδεθει στο ιντερνετ σε 5' βγαζει την μπλε οθονη κ restart.Εκανα φορματ...αλλαξα μνημες...αλλαξα δισκο και συνεχιζει...Τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα.Εχω ενα προβλημα σενα pc φιλου...Ανοιγει κανονικα κ λειτουργει κανονικα (ταινιες) με το που θα συνδεθει στο ιντερνετ σε 5' βγαζει την μπλε οθονη κ restart.Εκανα φορματ...αλλαξα μνημες...αλλαξα δισκο και συνεχιζει...Τι μπορει να φταιει?

Αναβάθμισε όλους τους drivers και κυρίως της κάρτα δικτύου αν συνδέεσαι ενσύρματα. Αν συνδέεσαι ασύρματα ανέφεσαι ποιο π.χ. usb έχεις. Γράψε επίσης αναλυτικά το σύστημά σου + ποια win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Εχω ενα προβλημα σενα pc φιλου...Ανοιγει κανονικα κ λειτουργει κανονικα (ταινιες) με το που θα συνδεθει στο ιντερνετ σε 5' βγαζει την μπλε οθονη κ restart.Εκανα φορματ...αλλαξα μνημες...αλλαξα δισκο και συνεχιζει...Τι μπορει να φταιει?

Ανεβασε τα αρχεια ωστε να δουμε τα error codes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά αν ξέρει κανείς να με βοηθήσει. Το παρακάτω μηχάνημα λειτουργεί κανονικότατα σε windows 7 αλλά όταν κάνω upgrade σε windows 10 ξεκινάνε τα προβλήματα με τις μπλε οθόνες. Το πιο σύνηθες και ενοχλητικό είναι αυτό του bugcheck λόγω του nvlddmkm.sys. Έχω δοκιμάσει να σβήσω τους drivers της nvidia  να τους ξαναπεράσω (διάφορες εκδόσεις) να κάνω καθαρή εγκατάσταση των windows 10 αλλά γενικά τίποτα δεν βοηθάει. Το θέμα είναι ότι σε stress tests ούτε ο επεξεργαστής ούτε η κάρτα γραφικών κρεμάει. Και γενικά το κόλλημα γίνεται σε άσχετες στιγμές μπορεί και μόνο με chrome να σβήσει η οθόνη και μετά από λίγο να κάνει επανεκκίνηση. Υποθέτω ότι το θέμα δεν είναι hardware εφόσον σε windows 7 το μηχάνημα πετάει και δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα.  Επιπλέον δεν νομίζω να φταίνε οι drivers της nvidia αφού έχω δοκιμάσει και τους drivers που έχει και στο site της gigabyte. Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι κάποιος άλλος driver δημιουργεί το πρόβλημα αλλά δεν είμαι τόσο έμπειρος για να το βρω. Ευχαριστώ πολύ !
 
CPU
Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2.40GHz 57 °C
Kentsfield 65nm Technology
RAM
6,00GB Single-Channel DDR2 @ 400MHz (5-5-5-31)
Motherboard
ASUSTeK Computer INC. P5N-E SLI (Socket 775) 40 °C
Graphics
1023MB NVIDIA GeForce GTX 650 (Gigabyte) 37 °C
Storage
232GB Seagate ST325041 0AS SCSI Disk Device (SATA) 40 °C
119GB TS128GSS D370S SCSI Disk Device (SSD) 33 °C
Optical Drives
PIONEER DVD-RW DVR-112D ATA Device
Audio
High Definition Audio Device

 

έβγαλα τελείως τον ssd και όλα δουλεύουν κανονικά. Ξέρει κάνείς τι παίζει με τους ssd και τι μπορεί να δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD Processor 3.02 GHz

Motherboard K9N SLI

Sapphire 2600 pro

4 Gb ram

500 hd sata

Windows 7 professional Greek (sp1)

 

Κατεβασα drivers και συνεχιζει να βγαζει την μπλε οθονη μολις ανοιξω 2-3 σελιδες.Η συνδεση ειναι ενσυρματη.Θα ανεβασω σε φωτο το σφαλμα μηπως καταλαβετε κατι...(λιγο να περασει το κεφαλι πρωτα.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβγαλα τελείως τον ssd και όλα δουλεύουν κανονικά. Ξέρει κάνείς τι παίζει με τους ssd και τι μπορεί να δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα ;

Δηλαδή win 10 σε σκληρό δεν έχεις κανένα θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή win 10 σε σκληρό δεν έχεις κανένα θέμα?

Ναι αφαίρεσα τελείως τον ssd και πέρασα τα windows 10 στον απλό δισκο. Κάτι με τους sata drivers nforce για windows 10 παίζει κάποιο θέμα ασυμβατότητας με τους ssd. Κατεβασα και το scope utility της transcen και αν και αναγνωρίζει τον δίσκο δεν με αφήνει να κάνω scan ή secure erase μιυ βγάζει μήνυμα σφάλματος ioread.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασε στον ssd άλλο λειτουργικό 7 ή 8.1 και δες τι συμπεριφορά έχει.

με windows 7 λειτουργούσε (σχεδόν) καλά -πάλι δεν έτρεχε τα διαγνωστικά εργαλεία της trancend αλλά από ότι διάβασα υπάρχει ένα πρόβλημα γενικά με nforce. Δοκιμάζω τώρα αυτούς τους drivers 

http://www.win-raid.com/t15f37-NVIDIA-Optimized-nForce-Driverpacks-for-Vista-Win.html

μέχρι στιγμής δείχνει να πηγαίνει καλά. Τουλ στην σελίδα λέει ότι είναι και για windows 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με windows 7 λειτουργούσε (σχεδόν) καλά -πάλι δεν έτρεχε τα διαγνωστικά εργαλεία της trancend αλλά από ότι διάβασα υπάρχει ένα πρόβλημα γενικά με nforce. Δοκιμάζω τώρα αυτούς τους drivers 

http://www.win-raid.com/t15f37-NVIDIA-Optimized-nForce-Driverpacks-for-Vista-Win.html

μέχρι στιγμής δείχνει να πηγαίνει καλά. Τουλ στην σελίδα λέει ότι είναι και για windows 10.

Άκυρο τελικά μετά από μία μέρα άρχισαν τα ίδια :( Απλά καθιστέρησε να ξεκινήσει να το κάνει. Το κακό είναι ότι όταν το κάνει την πρώτη φορά μετά άρχίζει να το κάνει συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω από ένα μήνα

Επομένως κάποια ασυμβατότητα με μνήμες το αποκλείουμε. Πρώτα κοίτα για drivers μιας και έχεις win 10 και έχουν θεματάκια με drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως κάποια ασυμβατότητα με μνήμες το αποκλείουμε. Πρώτα κοίτα για drivers μιας και έχεις win 10 και έχουν θεματάκια με drivers.

 

 

kamia fora otan vazw tis mnimes mia  mia kai oxi kai tis dyo leitourgei kanonika...

 

auth thn stigmh exw kai tis 2 twra exei wra na m kleisei !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλησπέρα, πριν ένα χρόνο περίπου αγόρασα ένα σύστημα απο το eshop για το οποίο είχα ζητήσει γνώμες εδώ


 

Το pc αυτό όμως σχεδόν απο την αρχή εμφάνιζε random προβλιματάκια και bsod του έχω κάνει 2-3 φορές format και τα προβλήματα εξακολουθούν να υπάρχουν και ειναι τα εξής 

 

1) Όταν παίζω lol και τελειώσει η παρτίδα και πατήσω continue το pc κολλάει για λίγο και κάνει εναν δυνατό θόρυβο σαν αυτόν στο video αλλα μετά απο λίγο του περνάει και είναι όλα καλάhttps://www.youtube.com/watch?v=sJ3yXpY5yoc

 

2)Τώρα τελευταία είχα εγκαταστήσει το bluestacks android emulator  δεν ξέρω αν φταίει αυτό πάντως μου έκανε 2 -3 crasharίσματα με τέτοια οθόνη http://i.stack.imgur.com/Op2se.jpg

 

3) 1-2 Φορές η οθόνη μαύριζε ( όπως όταν δεν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή για ώρα ) και μετά ακόμα και αν κουνούσα το ποντίκι και πατούσα κουμπιά στο πληκτρολόγιο δέν ανταποκρίνονταν και έτσι του έκανα restart απο το κουμπί 

 

4)Freezarismata για λίγη ώρα μέσα σε game ( assasins creed syndicate )

 

5) BSOD

 

Σας επισυνάπτω εικόνες με τα συστατικά του υπολογιστή μου ( απο τα οποια λιπει ενασ 250 gb ssd ) screenshots απο το blue screen viewer 



Σας ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Cvermilion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...