Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε φιλε μου για κονσολα μιλαμε τοσο δυσκολο ειναι να τη μεταφερεις απο το ενα δωματιο στο αλλο;Ειναι δυνατον να λες οτι ειναι αποκλειστικος λογος αγορας για κατι που κανει 400€ κατι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στα υπόλοιπα είναι shoulder to shoulder σχεδόν οι κονσόλες και αυτό το feature είναι σημαντικό γι' αυτό, τότε, ναι, μια χαρά λόγος είναι για να προτιμήσει τη μία από την άλλη. Δε χρειάζεται να σκαλώνεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το streaming/remote play σε Win10/Xbox One θα έχει ένα factor 10x (για να μην πω 100x) σε σχέση με το PS4 remote play ή το Wii U remote play. Παρακάτω παραθέτω 10 λόγους:

 

Καταρχήν το streaming θα είναι ­up to 1080p/60 fps. Καμία σχέση με το streaming στο Vita ή στο Playstation TV που περιορίζεται στα 720p/30 ή του Wii U/Wii U gamepad που είναι ακόμα χαμηλότερο.

 

Κατά δεύτερον δε θα χρειαστεί κάποιος να επενδύσει άλλα 150/200 ευρώ για την αγορά ενός Vita ή 100 ευρώ για την αγορά του Playstation TV, καθώς σχεδόν όλοι έχουν ένα laptop στο σπίτι τους.
Πόσο μάλλον ένα σταθερό υπολογιστή (το Wii U προσφέρει μέσω του gamepad δωρεάν το streaming).

 

Τρίτον, το streaming σε Win10 devices μπορείς να επιλέξεις καθαρά να το κάνεις και με τη βοήθεια wired connection, οπότε εκεί δε τίθεται κανένα θέμα lag....Επιπλέον, μία wired σύνδεση εκμηδενίζει το θέμα της απόστασης από το ασύρματο modem/router (σε αντίθεση με το ps Vita που θα περιορίζεσαι από το Wifi connection). Επιπρόσθετα, τα ασύρματα πρωτόκολλα πολλών σύγχρονων laptops (των τελευταίων 3-4 χρόνων) είναι αρκετά πιο γρήγορα από το Wifi protocol του ps Vita (το Wifi/Miracast protocol του Wii U είναι επίσης πολύ πιο γρήγορο για video streaming σε σχέση με το ps Vita αλλά και αυτό περιορίζεται πολύ στην απόσταση).

 

Τέταρτον, θα παίζεις στα Win10 devices που θα κάνουν streaming με το ίδιο το χειριστήριο του One, οπότε η gameplay input εμπειρία θα είναι 1 προς 1. Επιπλέον θα μπορείς να συνδέσεις περισσότερα του ενός χειριστηρίου, παίζοντας π.χ. co-op στην τηλεόραση ενός άλλου δωματίου (που είναι συνδεδεμένη σε ένα pc) με ένα φίλο/φίλη και χρησιμοποιώντας τα ίδια χειριστήρια στο ενοποιημένο οικοσύστημα Win10/Xbox One.

 

Πέμπτο, θα μπορείς να κάνεις recording το gameplay σου μέσα από τα Windows 10 και ταυτόχρονα να έχεις υπηρεσίες όπως messages, party chat, achievements κτλ έχοντας ενοποιημένο περιβάλλον Xbox App.

 

Έκτο, το streaming θα γίνεται σε ένα ευρύ φάσμα devices που φέρουν Windows 10 ανεξάρτητα από το μέγεθος της οθόνης ή των hardware χαρακτηριστικών, κάτι που το καθιστά απολύτως ευέλικτο, αναβαθμίσιμο και δίνει στο χρήστη απεριόριστη σχεδόν ελευθερία στην επιλογή του κατάλληλου device για streaming.
Στον αντίποδα έχεις μόνο 2 λύσεις για το ps4 και 1 λύση για το Wii U.

 

Έβδομο, είναι πολύ πιθανό και η ίδια η MS το δήλωσε να γίνεται αντιστρόφως και streaming από Windows 10 σε Xbox One οπότε η αμφίδρομη δυνατότητα streaming πολλαπλασιάζει τις δυνατότητες του Xbox/Windows 10 streaming.

 

Όγδοο, το streaming σε Win10 devices θα γίνεται παράλληλα με όλες τις λειτουργίες του laptop/desktop σε πλήρη χρήση, δηλαδή ενώ παίζεις θα μπορείς να ενημερώνεσαι για τα e-mail σου, να διαβάζεις το insomnia ή να έχεις minimized το facebook ή ακόμα και να έχεις 2 οθόνες, στη μία οθόνη να stream-άρεις το Halo και στην άλλη να γράφεις μία εργασία στο Word ή να βλέπεις την παρουσίαση της Nintendo στην Ε3 :P

Οι δυνατότητες ενός Windows οικοσυστήματος φαντάζουν σχεδόν ..άπειρες.

 

Ένατο, η ενοποίηση Xbox One/Win 10 θα προσφέρει πολλαπλά επίπεδα integration και συνεργασίας των Win10 devices με την κονσόλα Χbox, όπως τα universal apps και οι cloud υπηρεσίες/onedrive κτλ.
Δε θα περιορίζεσαι σε μία basic υπηρεσία streaming gaming περιεχομένου.

 

Δέκατο και καταλυτικό, δε νομίζω αυτή τη στιγμή να μπορεί να συγκριθεί μία proprietary λύση streaming, όποια και να είναι αυτή, είτε το πεις ps4/ps vita είτε wii u/wii u gamepad με μία ολοκληρωμένη αμφίδρομη υπηρεσία streaming ενός λειτουργικού (Win10) που οι προκάτοχοί του χαίρουν καθολικής αποδοχής, έχουν ένα marketshare στο όριο του μονοπωλίου σε laptops/desktops και ο αριθμός των Win10-ready devices είναι στην χειρότερη περίπτωση εκατοντάδες εκατομμύρια συσκευές σε όλο τον κόσμο, κάτω από μία ενιαία πλατφόρμα που θα προσφέρει η MS.

 

Αυτή η καθολικότητα και ο πλουραρισμός συνεργαζόμενων ενοποιημένων συσκευών που έρχεται με τα Win10/Xbox One/Xbox Cloud Services μπορεί να τρομάζει ή να βρίσκει αντίθετους μερικούς και είναι απολύτως σεβαστό, αλλά σίγουρα μετατρέπει ένα basic οικοσύστημα όπως το ps4 remote play ή το Wii U remote play σε κάτι εντελώς ...μοναχικό και σπαρτιάτικο.

 

...Και είναι και άλλα, μικρότερα ή μεγαλύτερα, λεπτομέρειες των οποίων θα μάθουμε στους επόμενους μήνες.

 

Καταλήγοντας, αν κάποιος ενδιαφέρεται για ουσιαστικό streaming και όχι για κάποιο gimmick, τότε θα έπρεπε de facto να επιλέξει Xbox One, καθώς ειλικρινά δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος συνδυασμός devices που να σου προσφέρει πιο wide, πιο integrated και πιο hassle free εμπειρία από το να κάνεις streaming το gaming/media/app περιεχόμενο της κονσόλας σε ένα υπερ-πλήθος συσκευών που θα υποστηρίζουν Win10.

 

Υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί λόγοι για να επιλέξει κάποιος PS4 έναντι του Xbox One.

Ή να επιλέξει Wii U έναντι του Xbox One.

Και όλοι αυτοί οι λόγοι κρίνονται απολύτως λογικοί και κατανοήσιμοι.

 

Αλλά:

Το να επιλέξει κάποιος PS4 και Wii U για remote play ύστερα από τις 21/1 ακούγεται κάπως ..αστείο ή κάπως απαρχαιωμένο ή κάπως εκτός φάσης εντελώς τη χρονική αυτή συγκυρία που έρχονται Win 10/DX12.

 

Εκτός και αν δεν έχει ενημερωθεί ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και πολύ εντυπωσιακά όλα αυτά, όμως εγώ θα το πω ξανά: κανα παιχνίδι της προκοπής θα βγάλουν; Έχω την κονσόλα από το Σεπτέμβρη και στο 99% του χρόνου κάθεται μέσα σε ένα κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά όταν αγοράζεις μια κονσόλα γνωρίζεις από πριν τι παΙχνίδια έχει ΗΔΗ και τι θα βγάλει σε διάστημα ενός έτους, οπότε αποφασίζεις αν θα την αγοράσεις ή όχι την δεδομένη στιγμή

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και πολύ εντυπωσιακά όλα αυτά, όμως εγώ θα το πω ξανά: κανα παιχνίδι της προκοπής θα βγάλουν; Έχω την κονσόλα από το Σεπτέμβρη και στο 99% του χρόνου κάθεται μέσα σε ένα κουτί.

 

και εγώ απο σεπτεμβρη 14 την έχω και το horizon2 forza 5 fifa15 assassins unity, τα έχω ματώσει.

βάλε και gta v να γουστάρεις, μια χαρά τίτλους έχει για απειρες ώρες..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cortana τέκνο μου...wow... :D

 

"Το streaming/remote play σε Win10/Xbox One θα έχει ένα factor 10x (για να μην πω 100x) σε σχέση με το PS4 remote play ή το Wii U remote play."

"Κατά δεύτερον δε θα χρειαστεί κάποιος να επενδύσει άλλα 150/200 ευρώ για την αγορά ενός Vita ή 100 ευρώ για την αγορά του Playstation TV, καθώς σχεδόν όλοι έχουν ένα laptop στο σπίτι τους" (φυσικά μπορείς να κανεις streaming και σε κινητό απο PS4 αλλά το "προσπερνάμε")

"Τέταρτον, θα παίζεις στα Win10 devices που θα κάνουν streaming με το ίδιο το χειριστήριο του One, οπότε η gameplay input εμπειρία θα είναι 1 προς 1. Επιπλέον θα μπορείς να συνδέσεις περισσότερα του ενός χειριστηρίου, παίζοντας π.χ. co-op στην τηλεόραση ενός άλλου δωματίου (που είναι συνδεδεμένη σε ένα pc) με ένα φίλο/φίλη και χρησιμοποιώντας τα ίδια χειριστήρια στο ενοποιημένο οικοσύστημα Win10/Xbox One." ( Μπορείς να το κάνεις και στο PS4 αλλά τέσπα).

 

"Πέμπτο, θα μπορείς να κάνεις recording το gameplay σου μέσα από τα Windows 10 και ταυτόχρονα να έχεις υπηρεσίες όπως messages, party chat, achievements κτλ έχοντας ενοποιημένο περιβάλλον Xbox App." Είμαι σιγουρότατος οτι θα κάνεις μεγάααλη χρήση αυτού του feature... :D

"αλλά σίγουρα μετατρέπει ένα basic οικοσύστημα όπως το ps4 remote play ή το Wii U remote play σε κάτι εντελώς ...μοναχικό και σπαρτιάτικο."

 

"Καταλήγοντας, αν κάποιος ενδιαφέρεται για ουσιαστικό streaming και όχι για κάποιο gimmick, τότε θα έπρεπε de facto να επιλέξει Xbox One''  wow

"Το να επιλέξει κάποιος PS4 και Wii U για remote play ύστερα από τις 21/1 ακούγεται κάπως ..αστείο ή κάπως απαρχαιωμένο ή κάπως εκτός φάσης εντελώς τη χρονική αυτή συγκυρία που έρχονται Win 10/DX12."

 

Η επιλογή μου = καλύτερη απο την δική σου, εμμμ...

Είπαμε ρε παιδιά, οχι και έτσι, σαν marketing managers ακούγεστε ώρες-ώρες - φανφάρες απλά για να επιβεβαιώσουμε την αγορά μας...(Πολύ) κακό πράμα οι μονομεριστικές απόψεις.Κανείς δεν έχει να κερδίσει τίποτα απο αυτές.

Το έχω ξαναπεί, γράφεις πολύ ωραία φίλε μου αλλά απο αντικειμενικότητα ώρες-ώρες :D... Εντωμεταξύ, θέλω να δω τι θα γράψεις οταν βγεί το Witcher 3 που θα τρέχει στα 900p (επιβεβαιωμένο χθές)... "lazy devs" μάλλον, σωστά ? :D Μα...power of the cloud !1...μα...DX12 !11!1...μα...οι τεχνικοί απελευθέρωσαν το 0000.08% επεξεργαστικής ισχύος λόγω kinnect ! :D
'Οσο γραφικό ακουγόταν "τότε" το "power of the cell" απο τους γνωστούς-άγνωστους έτσι και τώρα ακούγεται γραφικό και αυτό.

Corty, σορρυ αν ακούγομαι εριστικός φίλε, σου ορκίζομαι πως δεν είναι αυτή πρόθεση μου και ελπίζω να το αντιλαμβάνεσαι, απλά, είναι λίγο κουραστικό κάααθε φορά να παρουσιάζουμε τις απόψεις μας ως γεγονότα και να μετατρέπουμε τα πάντα σε Χ Vs Ψ, αυτό και μόνο...
Καλά που έχει κάνει break/είναι σε διακοπές και ο...ξέρετε ποιος αλλιώς...Παναγιά μου τι άλλο θα διαβαζα/με...

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του - όπως ολα τα πράγματα στη ζωή - παρόλα αυτά, και πάντα κατα την άποψή μου - δεν είναι ανάγκη να προσπαθούμε συνέχεια να "αποδεικνύουμε" πράγματα και καταστάσεις, γίνομαι αντιληπτός πιστεύω :)

Και κάτι άλλο - σχετικά πάντα με τις "υποσχέσεις" και την διαφήμιση/hype - κρατάτε πάντα μικρό καλάθι, σαν το άλλο το παλικάρι που είπε τις προάλλες με του που έδειξαν to hololens οτι η MS "μόλις σκότωσε το Oculous rift"...lol ρε φίλε...Οculous έχει δοκιμάσει κανείς  εδω μέσα ? Στοιχηματίζω κατα 99.9% πως οχι...Τότε πως ξέρεις ? Εμ δεν ξερεις, απλά να τα κάνουμε όλα "η ομάδα μου είναι καλύτερη απο την δική σου", γιατί στην τελική, this is the internet...

Πάντα σχετικά με το hype, θυμάστε πως κατέληξε το "φανταστικότατο" project Natal/Kinnect...το φανταστικότατο Move της Soony®, το motion plus της Ninty, η 3ετης προώθηση του 3D (εκείνη η "μανία" μετά την έλευση του Avatar) κ.ο.κ...
Τώρα έχουμε να περιμένουμε το VR headset της Soony®, το Oculus (customer kit) και το hololens της MS...οπως όλα τα πράματα... μόνο ο καιρος θα δείξει αν αξίζουν τα χρήματα μας καθώς και το αν θα είναι "gimmick-ίλες" όπως πολύ χαριτωμένα έθεσες και εσύ.

In the meantime, ας σταματήσουμε να δείχνουμε υπερβάλλοντα ζήλο για...*******  ;)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Cortana τέκνο μου...wow... :D

 

"Το streaming/remote play σε Win10/Xbox One θα έχει ένα factor 10x (για να μην πω 100x) σε σχέση με το PS4 remote play ή το Wii U remote play."

"Κατά δεύτερον δε θα χρειαστεί κάποιος να επενδύσει άλλα 150/200 ευρώ για την αγορά ενός Vita ή 100 ευρώ για την αγορά του Playstation TV, καθώς σχεδόν όλοι έχουν ένα laptop στο σπίτι τους" (φυσικά μπορείς να κανεις streaming και σε κινητό απο PS4 αλλά το "προσπερνάμε")

"Τέταρτον, θα παίζεις στα Win10 devices που θα κάνουν streaming με το ίδιο το χειριστήριο του One, οπότε η gameplay input εμπειρία θα είναι 1 προς 1. Επιπλέον θα μπορείς να συνδέσεις περισσότερα του ενός χειριστηρίου, παίζοντας π.χ. co-op στην τηλεόραση ενός άλλου δωματίου (που είναι συνδεδεμένη σε ένα pc) με ένα φίλο/φίλη και χρησιμοποιώντας τα ίδια χειριστήρια στο ενοποιημένο οικοσύστημα Win10/Xbox One." ( Μπορείς να το κάνεις και στο PS4 αλλά τέσπα).

 

"Πέμπτο, θα μπορείς να κάνεις recording το gameplay σου μέσα από τα Windows 10 και ταυτόχρονα να έχεις υπηρεσίες όπως messages, party chat, achievements κτλ έχοντας ενοποιημένο περιβάλλον Xbox App." Είμαι σιγουρότατος οτι θα κάνεις μεγάααλη χρήση αυτού του feature... :D

"αλλά σίγουρα μετατρέπει ένα basic οικοσύστημα όπως το ps4 remote play ή το Wii U remote play σε κάτι εντελώς ...μοναχικό και σπαρτιάτικο."

 

"Καταλήγοντας, αν κάποιος ενδιαφέρεται για ουσιαστικό streaming και όχι για κάποιο gimmick, τότε θα έπρεπε de facto να επιλέξει Xbox One''  wow

"Το να επιλέξει κάποιος PS4 και Wii U για remote play ύστερα από τις 21/1 ακούγεται κάπως ..αστείο ή κάπως απαρχαιωμένο ή κάπως εκτός φάσης εντελώς τη χρονική αυτή συγκυρία που έρχονται Win 10/DX12."

 

Η επιλογή μου = καλύτερη απο την δική σου, εμμμ...

Είπαμε ρε παιδιά, οχι και έτσι, σαν marketing managers ακούγεστε ώρες-ώρες - φανφάρες απλά για να επιβεβαιώσουμε την αγορά μας...(Πολύ) κακό πράμα οι μονομεριστικές απόψεις.Κανείς δεν έχει να κερδίσει τίποτα απο αυτές.

Το έχω ξαναπεί, γράφεις πολύ ωραία φίλε μου αλλά απο αντικειμενικότητα ώρες-ώρες :D... Εντωμεταξύ, θέλω να δω τι θα γράψεις οταν βγεί το Witcher 3 που θα τρέχει στα 900p (επιβεβαιωμένο χθές)... "lazy devs" μάλλον, σωστά ? :D Μα...power of the cloud !1...μα...DX12 !11!1...μα...οι τεχνικοί απελευθέρωσαν το 0000.08% επεξεργαστικής ισχύος λόγω kinnect ! :D
'Οσο γραφικό ακουγόταν "τότε" το "power of the cell" απο τους γνωστούς-άγνωστους έτσι και τώρα ακούγεται γραφικό και αυτό.

Corty, σορρυ αν ακούγομαι εριστικός φίλε, σου ορκίζομαι πως δεν είναι αυτή πρόθεση μου και ελπίζω να το αντιλαμβάνεσαι, απλά, είναι λίγο κουραστικό κάααθε φορά να παρουσιάζουμε τις απόψεις μας ως γεγονότα και να μετατρέπουμε τα πάντα σε Χ Vs Ψ, αυτό και μόνο...
Καλά που έχει κάνει break/είναι σε διακοπές και ο...ξέρετε ποιος αλλιώς...Παναγιά μου τι άλλο θα διαβαζα/με...

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του - όπως ολα τα πράγματα στη ζωή - παρόλα αυτά, και πάντα κατα την άποψή μου - δεν είναι ανάγκη να προσπαθούμε συνέχεια να "αποδεικνύουμε" πράγματα και καταστάσεις, γίνομαι αντιληπτός πιστεύω :)

Και κάτι άλλο - σχετικά πάντα με τις "υποσχέσεις" και την διαφήμιση/hype - κρατάτε πάντα μικρό καλάθι, σαν το άλλο το παλικάρι που είπε τις προάλλες με του που έδειξαν to hololens οτι η MS "μόλις σκότωσε το Oculous rift"...lol ρε φίλε...Οculous έχει δοκιμάσει κανείς  εδω μέσα ? Στοιχηματίζω κατα 99.9% πως οχι...Τότε πως ξέρεις ? Εμ δεν ξερεις, απλά να τα κάνουμε όλα "η ομάδα μου είναι καλύτερη απο την δική σου", γιατί στην τελική, this is the internet...

Πάντα σχετικά με το hype, θυμάστε πως κατέληξε το "φανταστικότατο" project Natal/Kinnect...το φανταστικότατο Move της Soony®, το motion plus της Ninty, η 3ετης προώθηση του 3D (εκείνη η "μανία" μετά την έλευση του Avatar) κ.ο.κ...
Τώρα έχουμε να περιμένουμε το VR headset της Soony®, το Oculus (customer kit) και το hololens της MS...οπως όλα τα πράματα... μόνο ο καιρος θα δείξει αν αξίζουν τα χρήματα μας καθώς και το αν θα είναι "gimmick-ίλες" όπως πολύ χαριτωμένα έθεσες και εσύ.

In the meantime, ας σταματήσουμε να δείχνουμε υπερβάλλοντα ζήλο για...********  ;)

Θα συμφωνήσω μαζί σου ,αλλά τι σε νοιάζει?Άσε να γράφουν ότι θέλουν ,αρκει να να μένουν στο χβοχ τοπικ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...