Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εισαι πιο γραφικος και απο τις Μαλβιδες....

LOOOL... Touche' !  Καλή απάντηση στην προηγούμενη, σέβας και στους 2 :D

 

Hell, Μαλδίβες είναι όμως και όχι Μαλβίδες ;)

Πως γίνεται τα μάτια κάποιων να μην βλέπουν διαφορά από 720 σε 1080, αλλά μόλις τα frame από 30 γίνονται 29 ξαφνικά ενοχλούν;

 

Μάριε, Console wars/επιλεκτική αναφορά/μνήμη = serious business ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι πιο γραφικος και απο τις Μαλβιδες....

Σε ζήλεψα,αν και δεν καταλαβαίνω που έγκειται η γραφικότητα διότι το χ1 βλέπει τα 1080 με το κυαλι,btw εγω το 360 το πλήρωσα 2 φορές οπότε αν εγω είμαι γραφικός τουλάχιστο είμαι αντικειμενικός,ίσα ισα προσπαθώ να βρω λόγο να πάρω και το x1 αλλα μέχρι σήμερα πλην του φορζα δεν βρίσκω και το γεγονός ότι performance wise ειναι μπετό με αποθαρρύνει περισσότερο. Μακάρι να χε μείνει κανά ψιλό στην sega να έβγαζε κανά dreamcast 2 να τα γονατίζε και τα 2 τα ψοφίμια αλλα μπάλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOOOL... Touche' !  Καλή απάντηση στην προηγούμενη, σέβας και στους 2 :D

 

Hell, Μαλδίβες είναι όμως και όχι Μαλβίδες ;)

 

Μάριε, Console wars/επιλεκτική αναφορά/μνήμη = serious business ;)

Lol απο κεκτημενη ταχυτητα τιμιο λαθος....

Σε ζήλεψα,αν και δεν καταλαβαίνω που έγκειται η γραφικότητα διότι το χ1 βλέπει τα 1080 με το κυαλι,btw εγω το 360 το πλήρωσα 2 φορές οπότε αν εγω είμαι γραφικός τουλάχιστο είμαι αντικειμενικός,ίσα ισα προσπαθώ να βρω λόγο να πάρω και το x1 αλλα μέχρι σήμερα πλην του φορζα δεν βρίσκω και το γεγονός ότι performance wise ειναι μπετό με αποθαρρύνει περισσότερο. Μακάρι να χε μείνει κανά ψιλό στην sega να έβγαζε κανά dreamcast 2 να τα γονατίζε και τα 2 τα ψοφίμια αλλα μπάλες.

Κανε μια χαρη και σε εμας και σε σενα και ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ζήλεψα,αν και δεν καταλαβαίνω που έγκειται η γραφικότητα διότι το χ1 βλέπει τα 1080 με το κυαλι,btw εγω το 360 το πλήρωσα 2 φορές οπότε αν εγω είμαι γραφικός τουλάχιστο είμαι αντικειμενικός,ίσα ισα προσπαθώ να βρω λόγο να πάρω και το x1 αλλα μέχρι σήμερα πλην του φορζα δεν βρίσκω και το γεγονός ότι performance wise ειναι μπετό με αποθαρρύνει περισσότερο. Μακάρι να χε μείνει κανά ψιλό στην sega να έβγαζε κανά dreamcast 2 να τα γονατίζε και τα 2 τα ψοφίμια αλλα μπάλες.

Και θα αργησεις να βρεις πραγματικο λογο αγορας XboxOne τουλαχιστον τα πρωτα 2 με 3 χρονια κυκλοφοριας μεχρι να αρχισει να κυκλοφορει κανενας σοβαρος τιτλος και μπας και οι νεες κονσολες αξιωθουν να δωσουν αυτο που ζηταει ο κοσμος,δηλαδη 1080p και 60fps. Ηδη οι αγγελιες εχουν γεμισει απο τις διαφορες προσφορες που παιξανε τον τελευταιο καιρο και καποιο μπορει πλεον να βρει τον XboxOne στην απιστευτα χαμηλη τιμη των 250 με 270ευρω.Ακομα χαμηλοτερα αν καποιος επαιρνε το πακετο του Γερμανου οπου το Xbox εβγαινει μολις 200ευρω.Δηλαδη φανταστειτε στο μελλον ποσο θα τις πουλαει ο κοσμος τις κονσολες ισως και οσο 2 καινουργια παιχνιδια :P

Προσωπικα για μενα μονο και μονο το γεγονος οτι και οι 2 κονσολες βγαινουν σε τετοια πακετα με κινητα(Ps4+Z3,X1+Lumia 930)σημαινει οτι προσπαθουν να τις πουλησουν οπως μπορουν μιας και exclusives βλεπουμε με το σταγονομετρο και αν απο τωρα δεν μπορουν να τρεχουν παιχνιδια σε 1080p και 60fps τοτε φοβαμαι οτι το μελλον τους δεν ειναι οτι το καλυτερο.

Βεβαια και οι 2 εταιριες θα χεστουν στα φραγκα αυτο ειναι το μονο σιγουρο ,καθως απο οτι φενεται δικαιωνεται η επιλογη φθηνης Cpu και Gpu για να πεσει το κοστος παραγωγης.

Δεν ειμαι Xbox hater,οπως το εχω πει πολλες φορες καθως απο εποχες Atari εχουν περασει απο τα χερια μου ολες οι κονσολες και Original Xbox(το εχω ακομα στο νησι για κανενα Forza 1,Black,Doom 3 κλπ :D)και 360,απλα θελω να δω την Ms να γινεται πιο ανταγωνιστικη στο θεμα των Ip καθως ηδη ειχε κακο ονομα απο το 360 εχoντας κυριως τα Halo,GoW και Forza. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα αργησεις να βρεις πραγματικο λογο αγορας XboxOne τουλαχιστον τα πρωτα 2 με 3 χρονια κυκλοφοριας μεχρι να αρχισει να κυκλοφορει κανενας σοβαρος τιτλος και μπας και οι νεες κονσολες αξιωθουν να δωσουν αυτο που ζηταει ο κοσμος,δηλαδη 1080p και 60fps. Ηδη οι αγγελιες εχουν γεμισει απο τις διαφορες προσφορες που παιξανε τον τελευταιο καιρο και καποιο μπορει πλεον να βρει τον XboxOne στην απιστευτα χαμηλη τιμη των 250 με 270ευρω.Ακομα χαμηλοτερα αν καποιος επαιρνε το πακετο του Γερμανου οπου το Xbox εβγαινει μολις 200ευρω.Δηλαδη φανταστειτε στο μελλον ποσο θα τις πουλαει ο κοσμος τις κονσολες ισως και οσο 2 καινουργια παιχνιδια :P

Προσωπικα για μενα μονο και μονο το γεγονος οτι και οι 2 κονσολες βγαινουν σε τετοια πακετα με κινητα(Ps4+Z3,X1+Lumia 930)σημαινει οτι προσπαθουν να τις πουλησουν οπως μπορουν μιας και exclusives βλεπουμε με το σταγονομετρο και αν απο τωρα δεν μπορουν να τρεχουν παιχνιδια σε 1080p και 60fps τοτε φοβαμαι οτι το μελλον τους δεν ειναι οτι το καλυτερο.

Βεβαια και οι 2 εταιριες θα χεστουν στα φραγκα αυτο ειναι το μονο σιγουρο ,καθως απο οτι φενεται δικαιωνεται η επιλογη φθηνης Cpu και Gpu για να πεσει το κοστος παραγωγης.

Δεν ειμαι Xbox hater,οπως το εχω πει πολλες φορες καθως απο εποχες Atari εχουν περασει απο τα χερια μου ολες οι κονσολες και Original Xbox(το εχω ακομα στο νησι για κανενα Forza 1,Black,Doom 3 κλπ :D)και 360,απλα θελω να δω την Ms να γινεται πιο ανταγωνιστικη στο θεμα των Ip καθως ηδη ειχε κακο ονομα απο το 360 εχoντας κυριως τα Halo,GoW και Forza. 

Tomb Raider, Quantum Break ,CrackDown,scalebound,fable,phantom dust μαζι με Sunset Overdrive,Ryse,Dr3,FH2,FM5,TF,Halo MCC νομιζω οτι εχει ενα καλο line-up για τα πρωτα 2 χρονια ζωης του.Οσο αναφορα τα 1080@60 fps νομιζω οτι μονο το FM5 το προσφερει αναξαρτητως κονσολας.

<μην ξεχναμε οτι οι καινουριες μηχανες γραφικων ειναι φτιαγμενες να τρεχουν με dx12.Αυτο σημαινει οτι απο τον επομενο χρονο ολα τα multi πρωτα θα "φτιαχνονται" να τρεχουν σε pc/X1 και μετα port στο ps4 με οτι συνεπαγεται αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tomb Raider, Quantum Break ,CrackDown,scalebound,fable,phantom dust μαζι με Sunset Overdrive,Ryse,Dr3,FH2,FM5,TF,Halo MCC νομιζω οτι εχει ενα καλο line-up για τα πρωτα 2 χρονια ζωης του.Οσο αναφορα τα 1080@60 fps νομιζω οτι μονο το FM5 το προσφερει αναξαρτητως κονσολας.

<μην ξεχναμε οτι οι καινουριες μηχανες γραφικων ειναι φτιαγμενες να τρεχουν με dx12.Αυτο σημαινει οτι απο τον επομενο χρονο ολα τα multi πρωτα θα "φτιαχνονται" να τρεχουν σε pc/X1 και μετα port στο ps4 με οτι συνεπαγεται αυτο.

Ανεφερα παραπανω την λεξη exclusive και θυμαμαι πολλες φορες που τα εχουμε πει εδω οτι καλως ή κακως αφου βγαινουν ορισμενα παιχνιδια και στο Pc δεν θεωρουνται exclusive.

Επισης δεν μετραω τα Remaster προηγουμενης κονσολας σαν καθαρα exclusives της επομενης,βλεπε The Last Of Us,Halo MCC κλπ .Οσο για ορισμενα απο τα παραπανω που αναφερεις ας βγουνε πρωτα με το καλο να δουμε τι θα λενε γιατι και το Ryse που αναφερεις ακομα και  σαν exclusive δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο.Απο τα παραπανω κραταω τα Forza και Sunset Overdrive.

 

Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που ως τωρα βραβεια της χρονια και γενικα τα βλεμματα του κοσμου εχουν κερδισει τα Multiplat. παιχνιδια παρα τα exclusives και των δυο κονσολων,και ελπιζω οπως αναφερεις παραπανω αυτο να αλλαξει απο φετος και μετα.Για την Sony σιγουρα θα αλλαξει μενει να δουμε το Χbox τι θα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Halo πάντως είναι τόσο καλή συλλογή που αξίζει να μπει στη λίστα πιστεύω.

Για μένα ένας από τους λόγους να την αγοράσω. 

Το Halo MCC παρολα τα οποια προβληματα υπηρχαν στην αρχη,ειναι αψογο για συλλογη οντως αλλα δεν ειναι κατι το καινουργιο γιαυτο και δεν το θεωρω σαν καθαρο exclusive. exclusive με την εννοια του οτι δεν μπορεις να το παιξεις αλλου ναι ειναι,αλλα στην ουσια ειναι κατι σαν το Metroid Prime Trilogy της Nintendo. Και επειδη ακριβως θεωρειται αυτη την στιγμη ο καλυτερος τιτλος της κονσολας(φυσικα και ειναι οτι το καλυτερο υπαρχει το ολο πακετο του παιχνιδιου)γιαυτο λεω αντε να βγει και τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MS=Pc gaming=Xbox one.Τωρα οποιος λεει οτι οταν ενας τιτλος δεν ειναι exclusive επειδη κυκοφορει σε δυο συσκευες της ιδιας εταιρειας προφανως το λεει για αλλους λογους.......

Ειπαμε crossplay PC/X1 πως αλλιωw να σου πουν οτι στην ουσια ειναι το ιδιο και οτι εισαι πελατης τους.Αν ειδες την παρουσιαση των windows 10 και τι ειπαν τοτε θα ειχες αλλη γνωμη.

 

Με την ιδια λογικη το god of war δεν ειναι exclusive γιατι κυκλοφορει και στο vita......η καποιο game της apple δεν ειναι exclusive γιατι παιζει και σε iphone αλλα και σε ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MS=Pc gaming=Xbox one.Τωρα οποιος λεει οτι οταν ενας τιτλος δεν ειναι exclusive επειδη κυκοφορει σε δυο συσκευες της ιδιας εταιρειας προφανως το λεει για αλλους λογους.......

Ειπαμε crossplay PC/X1 πως αλλιωw να σου πουν οτι στην ουσια ειναι το ιδιο και οτι εισαι πελατης τους.Αν ειδες την παρουσιαση των windows 10 και τι ειπαν τοτε θα ειχες αλλη γνωμη.

 

Με την ιδια λογικη το god of war δεν ειναι exclusive γιατι κυκλοφορει και στο vita......η καποιο game της apple δεν ειναι exclusive γιατι παιζει και σε iphone αλλα και σε ipad.

Μ' αυτό που γράφεις (bold) ακυρώνεται για κάποιον που έχει pc η ανάγκη για αγορά χ1.Ελπίζω να μη φτάσει εκεί η ΜΣ (για το καλό του χ1).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MS=Pc gaming=Xbox one.Τωρα οποιος λεει οτι οταν ενας τιτλος δεν ειναι exclusive επειδη κυκοφορει σε δυο συσκευες της ιδιας εταιρειας προφανως το λεει για αλλους λογους.......

Ειπαμε crossplay PC/X1 πως αλλιωw να σου πουν οτι στην ουσια ειναι το ιδιο και οτι εισαι πελατης τους.Αν ειδες την παρουσιαση των windows 10 και τι ειπαν τοτε θα ειχες αλλη γνωμη.

 

Με την ιδια λογικη το god of war δεν ειναι exclusive γιατι κυκλοφορει και στο vita......η καποιο game της apple δεν ειναι exclusive γιατι παιζει και σε iphone αλλα και σε ipad.

Μαλλον πολλοι εχετε μπερδεψει τα αποκλειστικα της microsoft με τα αποκλειστικα του xbox. Η ms μια χαρα διαχωρισμο κανει αναμεσα στο pc και στο xbox τουλαχιστον μεχρι τωρα αλλα μαλλον αρκετοι δεν το καταλαβαινουν.Εχω pc και θελω να παιξω με καποιον στο forza,halo,sunset overdrive.Μπορω? Οχι γιατι πρεπει να παρω xbox. Απλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο τα παραπανω κραταω τα Forza και Sunset Overdrive.

 

Φίλε το X1 δεν είναι για σένα και δεν στο λέω ειρωνικά. Ο papeipa σου ανέφερα ένα σκασμό games και εσύ κρατάς μόνο αυτά τα 2. Αντικειμενικά το one έχει συντρίψει σε θέμα exclisives το ps4 και αναρωτιέμαι όταν θα έρθουν και τα γνωστά του exclusives θα καλύψουν έστω και κάπως την διαφορά, όταν έχεις το one να σου πετάει το ένα παιχνίδι μετά το άλλο.

 

 

Το Halo MCC παρολα τα οποια προβληματα υπηρχαν στην αρχη,ειναι αψογο για συλλογη οντως αλλα δεν ειναι κατι το καινουργιο γιαυτο και δεν το θεωρω σαν καθαρο exclusive. exclusive με την εννοια του οτι δεν μπορεις να το παιξεις αλλου ναι ειναι,αλλα στην ουσια ειναι κατι σαν το Metroid Prime Trilogy της Nintendo.

 

Εδώ είσαι εντελώς λάθος. Συγκρίνεις μια τριλογία που άλλαξαν μόνο τον χειρισμό, με μια σειρά παιχνιδιών ξαναδουλεμένα από την αρχή που έχουν βάλει μέσα σχεδόν τα πάντα και έχεις και ένα χαοτικό σε μέγεθος online για να παίζεις πραγματικά μια ολόκληρη γενιά. Ότι καλύτερο έχει βγει σε remastered και μακάρι τα επόμενα remastered που θα δούμε να έχουν σαν πρότυπο αυτή την σειρά.

 

Κι εγώ δεν τρελαίνομαι για τα exclusives του ps4 κυρίως για τα κινηματογραφικά αλλά αν κυκλοφορούσε το ένα μετά το άλλο και ήταν και ποιοτικά τουλάχιστον θα τους παραδεχόμουνα. 

 

Σε άλλα νέα μόλις παρακολούθησα "γνωστό"  Έλληνα youtuber να μιλάει για το 14 και να λέει ότι ήταν μέτρια χρονιά αναφέροντας κάποια καλά multiplatfrom(χωρίς να αναφέρει ούτε ένα exclusive του One) και τέλος να γράφει ότι το last of us remastered μαζί με ένα ακόμα παιχνίδι ήταν τα καλύτερα του 14 και έτσι θυμήθηκα για άλλη μια φορά γιατί δεν πρέπει να τον βλέπω όταν τρώω.

 

Γενικώς μην βαφτίζουμε τα προσωπικά μας γούστα αντικειμενικά κριτήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά το one έχει συντρίψει σε θέμα exclisives το ps4...

 

Γενικώς μην βαφτίζουμε τα προσωπικά μας γούστα αντικειμενικά κριτήρια.

 

Δηλαδή, η άποψη του άλλου είναι υποκειμενικη, αλλά η δική σου αντικειμενικη. Αποφάσισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...