Προς το περιεχόμενο

Super deals Multirama ???


FatMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω αρκετούς να παραπονούνται για τις προσφορές και κυρίως για παραγγελίες μέσω του ηλεκτρονικού καταστήματος. Νομίζω πως είναι από τις κλασσικές περιπτώσεις που λένε πως μας "χαρίζουν" γάιδαρο και εμείς κοιτάμε και τα δόντια του.

Σχετικά με τις ηλεκτρονικές παραγγελίες, δεν πρόσεξα πουθενά να λέει πως επιτρέπονται οι ηλεκτρονικές αγορές των προϊόντων που είναι σε προσφορά (αυτό ίσως να το άλλαξαν πρόσφατα). Αν πατήσουμε εκεί που λέει "Δες που είναι διαθέσιμο", αναφέρει πως η προσφορά αφορά το συγκεκριμένο μόνο κατάστημα, ενώ στην κορυφή γράφει "Αγόρασέ το από ένα κατάστημα ή κάλεσέ το για να στο στείλει" ενώ απουσιάζει κάθε αναφορά σε ηλεκτρονικές παραγγελίες. Ίσως να το αμέλησαν ή να είναι θέμα μάρκετινγκ ώστε να "αναγκάσουν" τον κόσμο να πάει στα καταστήματα.

Επίσης, επειδή ορισμένα προϊόντα είναι εκθεσιακά, εγώ έτσι και αλλιώς θα προτιμούσα να πάω στο κατάστημα -αν φυσικά έχω αυτή την δυνατότητα- ώστε να ελέγξω από κοντά την κατάσταση του προϊόντος που σκοπεύω να αγοράσω.

Σίγουρα αρκετά προϊόντα του multirama είναι ακριβότερα σε σχέση με άλλων καταστημάτων, ή μερικές προσφορές δεν είναι τόσο "προσφορές". Σε κάθε περίπτωση, και ειδικά τώρα με το internet, είναι πολύ εύκολο να συγκρίνουμε τιμές και είναι ευθύνη του καταναλωτή να αποφασίσει από που τον συμφέρει να αγοράσει το προϊόν που τον ενδιαφέρει.

Προσωπικά την προηγούμενη Πέμπτη αγόρασα φωτογραφική μηχανή στο 1/3 της αρχικής τιμής (εκθεσιακή, την κατάσταση της οποίας πρώτα έλεγξα από κοντά και βεβαιώθηκα πως είχε εγγύηση αντιπροσωπίας), ενώ σήμερα αγόρασα πάλι από προσφορά ένα UPS και μία ψηφιακή κορνίζα.

Πρόσεξα επίσης σήμερα, πως σε αντίθεση με την Πέμπτη, τα περισσότερα προϊόντα που έδιναν ήταν συσκευασμένα και όχι εκθεσιακά.

Στο κατάστημα της Καλαμαριάς είχε αρκετά Dell notebook της προσφοράς στο κουτί τους. Αν ήμουν σε φάση ψαξίματος για laptop σίγουρα θα χτυπούσα ένα από τα δύο, κυρίως λόγω του ονόματος της Dell, αν και η έκπτωση τους δεν είναι τόσο μεγάλη σε σχέση με άλλα προϊόντα (το 17άρι στα 500 από 750 που το βγάζει το skroutz).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Armadilos απομνημονευματα : "Είχα δυο state of the art συσκευές, ένα mac air και ένα iphone 4s, ατόφια - φαινόντουσαν οι ζελατίνες τους, τόσην εντέλεια είχαν. Όταν χάλασαν το site του Multirama, τα 'χαν πάρει κάποιοι πωλητές, και στ' Insomnia θα τα πουλούσαν κάτι Κορόϊδων, χίλια ευρώ γύρευαν... Πήρα τους πωλητές, τους μίλησα: Αυτά, και δέκα χιλιάδες ευρώ να σας δώσουνε, να μην καταδεχτείτε να βγουν από το Multirama μας. Γι' αυτά πολεμήσαμε"

 

 

:lol: :lol: :lol:

respect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κατάστημα του Πειραιά έχει την powershot sx230hs σε μπλε χρώμα στα 179 ευρώ. Το πρωί είχε 2 τεμ.

 

edit:και αυτο http://www.multirama.gr/products/product?pid=0532644&catid=030500

Να σαι καλά την παράγγελια για παραλαβή στο mall.

Τώρα αν φτάσει, ίδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε τελικα και μενα το laptop μου! Sony (F13Z1E/B ) με ι7 προηγούμενης γενιάς,7200rpm σκληρο, 8Gb ram, Blu ray αντιγραφικο και full HD οθόνη στα 599 δεν βρίσκεις ευκολα. Μου ήρθε απο Θεσσαλονικη και πάνω γράφει 1199 σαν τιμή ενω το EBW το εχει 1499.

 

Ειχα ενα θέμα με την παράδοση στο σπίτι αλλα το παιδι ήταν συνεργάσιμο, περιμενε να το ανοιξω και αφου είδα οτι εχει τα αυτοκόλλητα της sony κτλπ τον αφήσα να παρει τον δρόμο του... :rolleyes: . Τραβηξα ήδη unboxing video για αποδειξη και όλα ήταν καλά...το απογευμα που θα τον βάλω μπρός θα δώ αν θα κάνει εγκατάσταση τα windows η αν θα δω κανα trailer των multirama, αλλα κάτι μου λεει πως ξηγήθηκαν καλά.

 

Αυτο δεν ανανεώνει την πίστη μου στα multirama αλλα βάζει στην άκρη την βεντέτα που πηγε να ξεκινησει οταν μου ακύρωσαν το ipod , την 47αρα και το bluray player...

 

Συνολικά σε αυτα τα deals πήρα το ανωθεν λάπτοπ και ενα UPS με 49(απο 149) απο νετ. Επισης 2 blu-ray players εκθεσιακα με 39 ευρω(απο 100-120) εκαστο, ενα σετ ηχείων 5.0 yamaha με 59 ευρω (απο 300) στο κατάστημα της Αγιας Παρασκευής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω αρκετούς να παραπονούνται για τις προσφορές και κυρίως για παραγγελίες μέσω του ηλεκτρονικού καταστήματος. Νομίζω πως είναι από τις κλασσικές περιπτώσεις που λένε πως μας "χαρίζουν" γάιδαρο και εμείς κοιτάμε και τα δόντια του.

 

Με το συμπάθιο φίλε, αλλά ο σεβασμός του καταναλωτή και των νόμιμων δικαιωμάτων του (δηλαδή να μην τον παραπλανήσουν) δεν είναι δώρο και πολυτέλεια, αλλά κάτι που θα έπρεπε να είναι αυτονόητο.

 

Σχετικά με τις ηλεκτρονικές παραγγελίες, δεν πρόσεξα πουθενά να λέει πως επιτρέπονται οι ηλεκτρονικές αγορές των προϊόντων που είναι σε προσφορά (αυτό ίσως να το άλλαξαν πρόσφατα). Αν πατήσουμε εκεί που λέει "Δες που είναι διαθέσιμο", αναφέρει πως η προσφορά αφορά το συγκεκριμένο μόνο κατάστημα, ενώ στην κορυφή γράφει "Αγόρασέ το από ένα κατάστημα ή κάλεσέ το για να στο στείλει" ενώ απουσιάζει κάθε αναφορά σε ηλεκτρονικές παραγγελίες.

 

Αυτή ακριβώς είναι η παραπλάνηση. Όχι το ότι δεν επιτρέπουν ηλεκτρονικές παραγγελίες (δεν είμαι και τόσο σίγουρος γι' αυτό πάντως), αλλά το ότι εμφανίζουν εικονική διαθεσιμότητα στο site τους για τα super deals. Εσύ μπορεί να βρήκες αυτά που βρήκες, αλλά πολλοί άλλοι δεν βρήκαν προϊόντα διαθέσιμα, ενώ δηλώνονταν ως τέτοια.

 

Ίσως να το αμέλησαν ή να είναι θέμα μάρκετινγκ ώστε να "αναγκάσουν" τον κόσμο να πάει στα καταστήματα.

 

Και αυτό σου φαίνεται θεμιτό, όταν μιλάμε για μαζική παραπλάνηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά, αλλά εσύ προσωπικά είδες πως κάποιο κατάστημα έχει διαθεσιμότητα σε ένα προϊόν που σε ενδιαφέρει, πήγες από εκεί ή τους πήρες τηλέφωνο και δεν το βρήκες; Γιατί από ότι κατάλαβα το μόνο που προσπάθησες να κάνεις ήταν να προχωρήσεις σε ηλεκτρονική αγορά, κάτι το οποίο όπως είπαμε δεν το επιτρέπουν.

 

Το πως θα διαθέσει το κάθε κατάστημα τα προϊόντα του είναι δικαίωμα του και δεν αποτελεί παραπλάνηση του καταναλωτή (ειδικά από την στιγμή που αναφέρει ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως οι προσφορές αφορούν συγκεκριμένα καταστήματα και πως η αγορά μπορεί να γίνει είτε με φυσική παρουσία στο κατάστημα είτε τηλεφωνικά. Αν ο πελάτης δεν μπορεί ή βαριέται να πάει μέχρι το κατάστημα (ή έστω να τηλεφωνήσει), τότε ας κάθετε μετά να γκρινιάζει για την "απάτη", την "παραπληροφόρηση", την "παραπλάνηση" κλπ.

 

Σε όποιο προϊόν μου έδειχνε διαθεσιμότητα το βρήκα και στο αντίστοιχο κατάστημα, αλλά και να μη το έβρισκα δεν έγινε και τίποτα, θα μπορούσε κάλλιστα να το είχε αγοράσει κάποιος στο μεσοδιάστημα μέχρι να φτάσω στο κατάστημα. Και από ότι βλέπω και αυτοί που παρήγγειλαν τηλεφωνικά τα προϊόντα τους τα παραλαμβάνουν κανονικότατα.

 

ΥΓ. Ωραίο nick ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω τόσο μεγάλες εταιρίες να μην είναι νομικά καλυμένες σε τέτοιες περιπτώσεις δηλαδή και να τους καταγγείλουμε θα κερδίσουμε τίποτα, καλύτερα να μην πω τι θα πάρουμε.Όσοι προλάβαν πρόλαβαν αυτό είναι το συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει μην τους βγαλουμε και αγιους...Ειμαι ενας απο τους πολλους που ξενυχτησαν πεμπτη προς Παρασκευη και εκλεισα καποια προιοντα κανονικα απο το site και πηρα επιβεβαιοτικο email αλλα οταν πηρα τηλεφωνο παρασκευη απογευμα μου ειπαν οτι τηρηθηκε σειρα προτεραιοτητας και οτι δεν μπορω να τα πάρω.

 

Δεν ειμαι γνωστης διαχειρησης ιστοδελιδας αλλα στα amazon boxing days και Black fridays, εβγαζαν της προσφορες τους και ελεγε: 10% αγορστηκαν...50% αγοραστηκαν...100%αγοραστηκαν...ουπς τελος και μπες σε λιστα αναμονης.

 

Aν το είχες αγορασει επρεπε σε 15 λεπτα να το πληρωσεις αλλιως αντε γεια και επερνε την σειρα σου καποιος απο την λιστα αναμονης!

 

Πιστευω οτι και οι υπαλληλοι πηραν(και γω το ιδιο θα εκανα αν ημουν εκει μεσα και μου ειχαν κοψει μισθους ή ζουσα μερα με την μερα με την προοπτικη να κλεισει το μαγαζι), λαθος του multirama ηταν που το επετρεψε! Και το online συστημα δεν ειχε απευθειας επικοινωνια με τις αποθήκες αλλα ας δουμε λίγο και την καμπουρα μας γιατι μην μου πει καποιος οτι και εμεις είμασταν αγιοι και δεν ηταν κανεις αναμεσα μας που να εβαλε 5 macbook στο καλαθι του η 10 σκληρους, ειτε για να τους πουλήσει ειτε για να...τους μοσχοπουλησει ^_^

 

Οπως έχω πει και σε αλλο post νομιζω οτι εκαναν περισσοτερους εχθρους παρα φίλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τα προϊόντα τα οποία ήταν στη κατηγορία "πτώσης τιμών" όντως έλεγαν για τη διαθεσιμότητα του εκάστοτε καταστήματος

2. Τα προϊόντα τα οποία ήταν στη κατηγορία "super deals" κάποια έγραφαν "διαθέσιμα" και κάποια "κατόπιν παραγγελίας" και μπορούσες να τα βάλεις στο "καλάθι" και να ολοκληρώσεις....

3. Πήγα σε 4 καταστήματα για να βρω αυτά που ήθελα

4. Τηλεφώνησα σε τουλάχιστον 20 καταστήματα (χωρίς υπερβολές) για τον παραπάνω λόγο

5. Το αποτέλεσμα απο τις παραπάνω ενέργειες είναι:

α) Απο την internet παραγγελία μου ακύρωσαν τα μισά πράγματα (συμπεριλαμβανομένου και τα 100cd & 50dvd!) και ακόμα δεν έχω παραλάβει...

β) Απο τη "γύρα" μου στα καταστήματα πήρα ένα σετ ηχείων της Yamaha (NS P210 5.0) στα 59 ευρώ

γ) Απο τη τηλεφωνική επικοινωνία με τα καταστήματα της παραπάνω αλυσίδας ακόμα περιμένω να παραλάβω μια φωτογραφική που ήθελα απο κατάστημα εκτός Αττικής...

 

Τα σχόλια δικά σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ο αλλος παραπανω μεσα απο καταστημα ποσταρει?

ειπαμε ηδη 10αδες φορες και εγω και αλλοι εδω οτι αντικειμενα που εμφανιζονταν διαθεσιμα σε καποια καταστηματα ειτε μεσω της ενδειξης απο το site ειτε μεσα απο καποιο καταστημα (απο το "εσωτερικο" τους συστημα) τελικα ΔΕΝ υπηρχαν (μιλαμε για ελεγχο την ιδια στιγμη, οχι ειδα τωρα κατι και πηγα σε 3 ωρες απο κει).

και για καποιους αλλους που δεν διαβαζουν και πολυ, ολα τα προιοντα της προσφορας αρχικως ειχαν την επιλογη "προσθηκη στο καλαθι" (η οποια δεν δουλευε στο 99% των περιπτωσεων) ειτε εγραφαν "κατοπιν παραγγελιας" (δηλαδη ... ασε δεν θα το εξηγησω και αυτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου σχόλιο

Για κάθε ένα μπράβο, εισέπραξαν 500 μπινελίκια.

Οπότε σαν επιχειρηματική κίνηση ....

Εκτός αν είναι της λογικής ντόρος να γίνεται έστω και αρνητικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τα προϊόντα τα οποία ήταν στη κατηγορία "πτώσης τιμών" όντως έλεγαν για τη διαθεσιμότητα του εκάστοτε καταστήματος

2. Τα προϊόντα τα οποία ήταν στη κατηγορία "super deals" κάποια έγραφαν "διαθέσιμα" και κάποια "κατόπιν παραγγελίας" και μπορούσες να τα βάλεις στο "καλάθι" και να ολοκληρώσεις....

3. Πήγα σε 4 καταστήματα για να βρω αυτά που ήθελα

4. Τηλεφώνησα σε τουλάχιστον 20 καταστήματα (χωρίς υπερβολές) για τον παραπάνω λόγο

5. Το αποτέλεσμα απο τις παραπάνω ενέργειες είναι:

α) Απο την internet παραγγελία μου ακύρωσαν τα μισά πράγματα (συμπεριλαμβανομένου και τα 100cd & 50dvd!) και ακόμα δεν έχω παραλάβει...

β) Απο τη "γύρα" μου στα καταστήματα πήρα ένα σετ ηχείων της Yamaha (NS P210 5.0) στα 59 ευρώ

γ) Απο τη τηλεφωνική επικοινωνία με τα καταστήματα της παραπάνω αλυσίδας ακόμα περιμένω να παραλάβω μια φωτογραφική που ήθελα απο κατάστημα εκτός Αττικής...

 

Τα σχόλια δικά σας...

 

Μπορείς να μας πεις ποιά από τα Super Deals που αγόρασες μέσω του ηλεκτρονικού καταστήματος των Multirama τελικά σου παραδόθηκαν;..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για καποιους αλλους που δεν διαβαζουν και πολυ, ολα τα προιοντα της προσφορας αρχικως ειχαν την επιλογη "προσθηκη στο καλαθι" (η οποια δεν δουλευε στο 99% των περιπτωσεων) ειτε εγραφαν "κατοπιν παραγγελιας" (δηλαδη ... ασε δεν θα το εξηγησω και αυτο).

Ακόμα και χθες το βράδυ υπήρχε η ένδειξη "προσθήκη στο καλάθι", ενώ δεν φαινόταν πουθενά ότι τα προϊόντα ήταν διαθέσιμα σε κάποιο κατάστημα. Κατά παράδοξο τρόπο ήταν και τα μόνα προϊόντα που δεν λειτουργούσε αυτή η δυνατότητα, ενώ το site λειτουργούσε μια χαρά. Μιλάμε για ξεκάθαρη κοροϊδία, που εγώ τουλάχιστον πρώτη φορά βλέπω έτσι ξεδιάντροπα.

 

Βγάλτε τα συμπεράσματα σας για την ποιότητα του καταστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...