Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Extension tubes, adaptors, third party lenses κι όλα αυτά γιατί εστιάζουμε σε FF σώματα και όχι πρωτίστως στους φακούς και στην τσέπη μας.

Δεν το λέω με κακία αλλά το αφήνω ως τροφή για σκέψη για μελλοντικούς FF αγοραστές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, stratigos24 said:

Τον σκέφτηκα... αλλά μάλλον όχι ... 

Ευχαριστώ πάντως 

Αν αποφασίσεις αγορά αντάπτορα, ξέρεις φαντάζομαι ότι υπάρχει σε F mount και ο Nikon AF-S Micro Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED VR .

https://www.mpb.com/en-eu/product/nikon-af-s-micro-nikkor-105mm-f-2-8g-if-ed-vr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αν αποφασίσεις αγορά αντάπτορα, ξέρεις φαντάζομαι ότι υπάρχει σε F mount και ο Nikon AF-S Micro Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED VR .

https://www.mpb.com/en-eu/product/nikon-af-s-micro-nikkor-105mm-f-2-8g-if-ed-vr

Ξέρω ναι και είναι καλή η τιμή αλλά αν πάω εκεί (δηλαδή ανταπτορα) λογικά με βλέπω σε sigma 105 λόγω του ότι τον βρίσκω σχετικά φθηνά από γνωστό.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, stratigos24 said:

Ξέρω ναι και είναι καλή η τιμή αλλά αν πάω εκεί (δηλαδή ανταπτορα) λογικά με βλέπω σε sigma 105 λόγω του ότι τον βρίσκω σχετικά φθηνά από γνωστό.

Πιθανόν κριτήριο τότε να είναι η τιμή. Στα ίδια λεφτά (και κατάσταση) , θα έπαιρνα το nikon με κλειστά μάτια. Το sigma μπορώ να τον προμηθευτώ από εξωτερικό του κουτιού στα 350€ . Νομίζω συμφέρει περισσότερο από μεταχειρισμένο canon ef 105 στα ίδια λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα μισά χρήματα από όσο έχει ο Νικον (στα λινκ που έβαλες) τον Sigma αν και εφόσον το αποφασίσω.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, stratigos24 said:

Στα μισά χρήματα από όσο έχει ο Νικον (στα λινκ που έβαλες) τον Sigma αν και εφόσον το αποφασίσω.

Εννοείς περίπου 200€ μεταχειρισμένος sigma ; Νομίζω κέρδισε κατά κράτος. Δεν το συζητάμε καν . Σε εντυπώσεις που διαβάζω, δεν έχει πουθενά τίποτε αρνητικό . Υπάρχει και προφίλ στο dxo photolab (πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου) , στις mirrorless δεν τίθεται θέμα calibration , οπότε δεν έχει ψεγάδι . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εννοείς περίπου 200€ μεταχειρισμένος sigma ; Νομίζω κέρδισε κατά κράτος. Δεν το συζητάμε καν . Σε εντυπώσεις που διαβάζω, δεν έχει πουθενά τίποτε αρνητικό . Υπάρχει και προφίλ στο dxo photolab (πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου) , στις mirrorless δεν τίθεται θέμα calibration , οπότε δεν έχει ψεγάδι . 

Ναι στα 200.

Την κατάσταση του θέλω να δω αν το αποφασίσω.

Παλαιότερα τον είχα δανειστεί από τον κουμπάρο μου τότε που τον είχε και είχα την d7100 και είχα κάνει κάτι λήψεις δοκιμαστικές στο χέρι αλλά δεν είχα τεσταρει πολλά. Τώρα στο φλικρ κοιτάω κάτι γκρουπ του αλλά δε ξέρω γιατί δε μου έχει γεμίσει πολύ το μάτι παρόλο που λένε ότι είναι πολύ καλός και για την τιμή του κλπ όλα αυτά τα χρόνια. Ίσως έπεσα σε λάθος δείγματα. Θα δω και αλλά και κάνα βίντεο.

////

Έκανα βλακεία τότε που είχε το public και το είχα πετύχει τυχαία μέσα στο καλοκαίρι προσφορά τον ftz ii adapter στα 150...

Τώρα σκέφτομαι αν πάω σε ανταπτορα να πάρω τον μαμά ftz ii στα 235? (Στο public τρέχει τώρα προσφορά πάνω από 100 ευρώ ότι πάρεις -25 ευρώ άρα βγαίνει 210) ή viltrox nikon F to Z adapter στα 150? 

Θα μου πεις τον μαμά... έλα που ο άλλος στο dpreview έχει και τους 2 και λέει o viltrox μου έπαιξε και δύο tokina που δεν τους είχε ο viltrox στους φακούς που είναι συμβατούς και όχι μόνο αυτό αλλά στον ftz δεν του έπαιζαν. Και έχει και κοντά 100 κάτω χωρίς να υπολογίσουμε την προσφορά του public που μπορεί να τη χάσω μέχρι να αποφασίσω.

ΥΓ. Σκέφτηκα και μαμά 50mm macro Nikon z αλλά... τι σχεδόν 800 ρε παιδιά... χαχα. Ας βάλω κάτι παραπάνω άμα είναι να πάω στον 105 Z που είναι και σειρά S nikon.

Σκέφτηκα και τον Laowa 90mm 2.8  manual NIkon z που λένε όλοι πολύ καλός αλλά... αν είχε 400 ισως... στα 680 απλά δεν ..

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, stratigos24 said:

Τώρα σκέφτομαι αν πάω σε ανταπτορα να πάρω τον μαμά ftz ii στα 235? (Στο public τρέχει τώρα προσφορά πάνω από 100 ευρώ ότι πάρεις -25 ευρώ άρα βγαίνει 210) ή viltrox nikon F to Z adapter στα 150? 

Θα μου πεις μαμά... έλα που ο άλλος στο dpreview έχει και τους 2 και λέει o viltrox μου έπαιξε και δύο tokina που δεν τους είχε ο viltrox στους φακούς που είναι συμβατούς και όχι μόνο αυτό αλλά στον ftz δεν του έπαιζαν.

Αν διαβάσεις ότι ο viltrox δουλεύει με τον συγκεκριμένο φακό , μπορείς να το δοκιμάσεις. Πιστεύω και με το nikon δεν θα έχει πρόβλημα. Για τους tokina που αναφέρει ο άλλος, μάλλον σου είναι αδιάφορο , εφόσον δεν σκοπεύεις να τους αποκτήσεις. Θέλει διάβασμα πριν την αγορά, για να είσαι σίγουρος ότι όλα θα είναι εντάξει . Προσωπικά , οι prime με αντάπτορα με αγχώνουν λιγότερο , όπως και οι third party , από ζουμ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να πω ότι όχι απλά παίζει κομπλέ ο βιλτροξ αλλά έπαιξε και κάποιους που ο μαμά δεν έπαιξε. Έτσι το είπα. Και ναι τοκινα δε με ενδιαφέρει... εκτός και αν πάω σε 100αρη μάκρο της στο τέλος (ποιος ξέρει..) που λένε επίσης ότι είναι καλός.

Τώρα για τον Sigma δεν έχει ακουστεί κάτι... θα το ψάξω εννοείται πρώτα όμως. Με FTz σίγουρα δεν έχει θέμα ο sigma πάντως, παίζει κανονικά.

Το μάτι μου κάτι πήρε ότι δεν έπαιζε σε κάποιους με ftz (ή γενικά δεν παιζει) o Tamron 90mm macro. Μπορεί να ήταν παλαιότερο το θέμα βέβαια και να έχει προστεθεί με update.. δε ξέρεις.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω αν σας το πα.... θέλω φακό Μάκρο...  :P

Kit lens 24-50 Z και σήμερα + macro tubes 12mm-24mm), διάφορες λήψεις μέσα σε κανα μισάωρο που ξέκλεψα χρόνο.

 

DSC_5470.jpg

DSC_5462.jpg

DSC_5421.jpg

DSC_5345.jpg

 

DSC_5361.jpg

DSC_5410.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, udroxoos said:

Extension tubes, adaptors, third party lenses κι όλα αυτά γιατί εστιάζουμε σε FF σώματα και όχι πρωτίστως στους φακούς και στην τσέπη μας.

Δεν το λέω με κακία αλλά το αφήνω ως τροφή για σκέψη για μελλοντικούς FF αγοραστές...


Οταν θες μεγεθύνσεις πάνω απο 1:1 αρχιζουν και μπαινουν στο παιχνίδι ολα τα παραπανω.
Δεν ειναι μονο για αρχαριους η ατομα με στενο budget δλδ.


Ελαχιστοι φακοι υπαρχουν για x5 
για παραπανω πχ x8 x10 lifesize macro, καταληγεις σε extension tunes, reverse lens, φακους μικροσκοπιου κ.α.

Eνα καλο site για οποιον θελει να ασχοληθει με extreme macro

http://extreme-macro.co.uk/

Επεξ/σία από alx301
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, alx301 said:


Οταν θες μεγεθύνσεις πάνω απο 1:1 αρχιζουν και μπαινουν στο παιχνίδι και ολα τα παραπανω.


Ελαχιστοι φακοι υπαρχουν για x5 
για παραπανω πχ x8 x10 lifesize macro, καταληγεις σε extension tunes, reverse macro, φακους μικροσκοπιου κ.α.

 

..... και σε DIY κατασκευές ! 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


 

5 minutes ago, Snorky.GR said:

..... και σε DIY κατασκευές ! 😉

ξεχασα τα bellows :D
ετσι ειναι απο καποιο σημειο και μετα αφου δεν φτανει το 1:1 η 5:1

Ωραιο 'παιχνιδι' που σε μαθαίνει πολλα για την φωτογραφια, το φως, τις τεχνικες

Επεξ/σία από alx301
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Δε ξέρω αν σας το πα.... θέλω φακό Μάκρο...  :P

Kit lens 24-50 Z και σήμερα + macro tubes 12mm-24mm), διάφορες λήψεις μέσα σε κανα μισάωρο που ξέκλεψα χρόνο.

 

DSC_5470.jpg

DSC_5462.jpg

DSC_5421.jpg

DSC_5345.jpg

 

DSC_5361.jpg

DSC_5410.jpg

     Πάει ....... μολύνθηκε αυτός ........ τον χάσαμε ....... 🤣🤣🤣 ......... 

     

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...