Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Κακά τα ψέματα , βαφτίζουμε την ανάγκη φιλότιμο και ψάχνουμε να βρούμε καλοσύνες εξαιτίας οικονομικής στενότητας η και κακού προγραμματισμού η όπως αλλιώς λέγεται . Κάθε τρείς και πέντε κόσμος και κοσμάκης ψάχνει να ταιριάξει φτηνοδουλειές επάνω σε mirrorlles νέας κοπής , αφού αποκαλύφθηκε ότι πρέπει να μπει βαθιά το χέρι στην τσέπη για κάτι αντίστοιχου επιπέδου σε native φακούς . 

   ΟΚ ....... οξύτατος ο Jupiter 21m ....... αλλά επάνω σε OM 1 ........ δε λέει ......... η αλλιώς ....... Simpson ( το παλιό γερμανικό μηχανάκι ) με γραβάτα ....... δε γίνεται .......

   Σημ ....... κι' εγώ κάνω τέτοια ...... για να μην φανεί ότι κατηγορώ κανέναν .

Προσωπικά (και μετά απο αρκετές αναζητήσεις) θεωρώ πως οι σωστοί φακοί για κάθε κάμερα είναι οι native στο mount της
Όχι απαραίτητα ίδιας μάρκας, αλλά εξαρχής φτιαγμένοι για το mount της μηχανής
 

όλες οι υπόλοιπες λύσεις είναι μη λύσεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, highpriest είπε

Προσωπικά (και μετά απο αρκετές αναζητήσεις) θεωρώ πως οι σωστοί φακοί για κάθε κάμερα είναι οι native στο mount της
Όχι απαραίτητα ίδιας μάρκας, αλλά εξαρχής φτιαγμένοι για το mount της μηχανής
 

όλες οι υπόλοιπες λύσεις είναι μη λύσεις

    Έτσι ακριβώς 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα site με διάφορες film simulation recipes για τη fuji μου. Αντιγράφω πλέον την εμφάνιση από παλιά φιλμ που χρησιμοποιούσαν οι γονείς μου και  μπορώ να πω οτί μου αρέσει περισσότερο έτσι. Απλά jpg με χαρακτήρα, ανέβασμα στο κινητό-cloud-εκτυπωτή με ένα κλικ, παρά lightroom raw και χρόνος χαμένος από την φωτογράφιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Κάβουρας είπε

Βρήκα site με διάφορες film simulation recipes για τη fuji μου. Αντιγράφω πλέον την εμφάνιση από παλιά φιλμ που χρησιμοποιούσαν οι γονείς μου και  μπορώ να πω οτί μου αρέσει περισσότερο έτσι. Απλά jpg με χαρακτήρα, ανέβασμα στο κινητό-cloud-εκτυπωτή με ένα κλικ, παρά lightroom raw και χρόνος χαμένος από την φωτογράφιση.

Όλα σωστά είναι .

Όπως τη βρίσκει κανείς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Κάβουρας said:

Βρήκα site με διάφορες film simulation recipes για τη fuji μου. 

Το DXO Photolab, πρέπει να έχει εξομοίωση όλων των φίλμ που υπάρχουν . Fuji, kodak , agfa, foma , illford , adox , rollei & polaroid. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτο βήμα στα τυφλά μια που έβαλα πάνω το 24μμ tube στον viltrox 85mm και τράβηξα χωρίς τρίποδο στο f5.6 .

Δεν είναι φουλ κροπ εδώ η φωτό στο 100% και είναι από screenshot της φωτό που πέρασα στο κινητό αλλά ήταν μεγάλη και δεν ανέβαινε.

 

Screenshot_2023-09-20-18-23-50-457_com.miui.gallery.jpg

Και έχει χάσει και λίγο ποιότητα 

Αργότερα ή τις επόμενες μέρες περισσότερα δείγματα.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον 35 ναι. Στον 85 δε θυμάμαι αλλά πόσο να ναι.. κάπου εκεί θα είναι και σε αυτόν. Θα το δω.

Έλεγα να μην πάω 16 για diffraction κλπ αλλά 9-11 πχ αλλά θα δω στην πράξη διαφορά από τεστ που θα κάνω.

Θα προσπαθήσω και κάνα stacking κλπ κάποια στιγμή.

 

9 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σε f/16 δοκίμασε  . Αυτό δεν είναι το μέγιστο ;

Έχει και dg-rf νομίζω η viltrox.

Edit.Απο όσο βλέπω λάθος δεν έχει. Μπορεί γι'αυτό που έχει γίνει με το κλειστό mount rf. Τα kenko πάνε 200 συν... δε λέει. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση των tubes, πάντα θα δίνει soft focus, όσο καλά και να το στήσεις
Είναι καλά για να πάρεις ένα close up που δεν μπορεί να σου δώσει το σετ φακών που έχεις, αλλά ως εκεί.
Δεν μπορεί να δώσει πραγματικό macro, ενώ αν κάνεις και stacking θα σου δώσει αλλοπρόσαλλα αποτελέσματα (για τεχνικούς λόγους) που θα είναι όχι μόνο πιο soft, αλλά και με θολά patches απο σημεία που το πρόγραμμα stacking δεν θα μπορεί να βγάλει άκρη για το τι βλέπει. (ειδικά το photoshop. To Helicon τα πάει λιγο καλύτερα)


Βέβαια παίζει ρόλο και το θέμα. Σε φλατ θέματα θα τα πάει σχετικά καλά, αλλά αν εχεις κάτι πιο περίπλοκο, θα χάσει την μπάλα.

Δεν στο λέω για να μην προσπαθήσεις. Στο λέω για να μην αγανακτήσεις.
Για δοκιμένες καλά είναι τα tubes. Για να παίζεις μέχρι να πάρεις macro φακο αν σε κερδίσει το είδος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους native φακούς για mirrorless ο nikon z 105mm f/2.8 κάνει (στην ελλάδα) 1210€ .

Ο canon rf 100mm f/2.8 κάνει 1450€ . Έχει όμως και defocus ή αλλιώς ρυθμιζόμενο bokeh. 

Σε mirrorless μάλλον πλεονεκτεί ο m4/3 της olympus. Κάνει 1380€ , αλλά τα 90mm με τον crop factor X2

ισοδυναμούν με 180€ , οπότε βγάζεις από πιο μακριά, κάτι που έχει μόνο πλεονεκτήματα . Ειδικά για έντομα. 

Σε m4/3 η olympus έχει και οικονομική λύση , τον 60mm που πάλι ισοδυναμεί με 120mm , πλεονεκτικότερος δηλαδή από τους canon , nikon . Με  450€ , μόνο . 

Για την rp (και γενικά ως λύση στο rf mount) , μάλλον θα πάω στον φθηνό αντάπτορα της canon για ef και τον sigma 105 f/2.8 σε ef  .  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...