Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα δοκιμή τα tubes με τον 35 Viltrox και τον 24-50 κιτ φακο Νικον Ζ (στα 50μμ).
Το φως το είχα τοποθετήσει λίγο πιο κοντά στο θέμα, το θέμα καταλάμβανε περισσότερο χώρο στο κάρδο, ο φωτισμός του περιβάλλοντος σαν χθες και δεν είχα θόρυβο στην οθόνη... 😛 

 

35mm f11 + 12mm tube + 24mm tube

MACRO35--50MMKIT(4).jpg.62269a40b888d883746b4b4d3b0c17f1.jpg

 

50mm f16 + 12mm tube + 24mm tube

DSC_5097.jpg.38d6957bb5970c8a3a5a5709c593e272.jpg

 

DSC_5093.jpg.f0314e416afe8620c8128a585cc4fe5c.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, highpriest είπε

Το κακό με τα tubes για σοβαρό μάκρο είναι ότι δεν έχουν συνέπεια.
Για close up του ενός κλικ μια χαρά είναι.

     Η δουλειά έχει να κάνει πάντα με τους φακούς ......... !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, stratigos24 said:

Σήμερα δοκιμή τα tubes με τον 35 Viltrox και τον 24-50 κιτ φακο Νικον Ζ (στα 50μμ).
Το φως το είχα τοποθετήσει λίγο πιο κοντά στο θέμα, το θέμα καταλάμβανε περισσότερο χώρο στο κάρδο, ο φωτισμός του περιβάλλοντος σαν χθες και δεν είχα θόρυβο στην οθόνη... 😛 

 

35mm f11 + 12mm tube + 24mm tube

MACRO35--50MMKIT(4).jpg.62269a40b888d883746b4b4d3b0c17f1.jpg

 

50mm f16 + 12mm tube + 24mm tube

DSC_5097.jpg.38d6957bb5970c8a3a5a5709c593e272.jpg

 

DSC_5093.jpg.f0314e416afe8620c8128a585cc4fe5c.jpg

Ένα-ένα τα βήματα @stratigos24 .....τα πολλά βήματα ταυτόχρονα, μπορεί να σε αποπροσανατολίσουν.

Τρία βήματα είναι.....

1. Απόσταση/γέμισμα κάδρου......αυτό το κατάφερες 👍....δεν μάς ενδιαφέρει αν το έκανες με extension tubes 'η με macro lens 'η αν του διάβασες κάτι ( δεν έχει και τόσο σημασία).....οπως δεν εχει σημασία σε αυτήν την φάση, αν επιασες το 1:1-1/2-2/1 κ.λ.π. magnification ( έχεις χρονο για αυτό αργότερα).

2. Φωτισμός......εδώ θέλει δουλειά.......διάφορες διαφορετικές θέσεις και πειραματισμούς, για να αποφύγεις οσο το δυνατόν αντανακλάσεις , αλλα και θόρυβο.......γι αυτό και τα diffuse lights+control power.
Φωτογραφικά , μπορείς να το πείς diffused lights+contrast.......πρακτικά και οικονομικά, διάχυτος φωτισμός ημέρας, μπροστά σε παράθυρο με χρήση ανακλαστήρα+αποροφητήρα(ασπρο-μαυρο δλδ) π.χ.

3. D.O.F.(Depth of Field)........εδώ ειναι μονόδρομος σχεδόν το Focus-Stacking.

κουράγιο αδερφέ!...λίγο ακόμα και το ολοκλήρωσες !

Για μένα σημαντικό ειναι οτι βλέπω διαφορά από την 1η σου φωτό , μέχρι και την τελευταία που ανέβασες, πού σημαίνει οτι προχωράς....... έλα, δύο στροφούλες είναι ακόμα....😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Snorky.GR said:

3. D.O.F.(Depth of Field)........εδώ ειναι μονόδρομος σχεδόν το Focus-Stacking.

Γιατί πρέπει να είναι όλα εστιασμένα και να μην αφήνουμε τίποτε ... out of focus ;

Νομίζω έχουμε δει μάκρο φωτογραφίες από την εποχή του φιλμ (μονό καρέ χωρίς stacking)  . 

Με 35άρι φιλμ και φακούς μάκρο , χωρίς φυσούνες. 

Ένα παράδειγμα από το flickr.

details of a SR-T

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dr_73 said:

Γιατί πρέπει να είναι όλα εστιασμένα και να μην αφήνουμε τίποτε ... out of focus ;

Νομίζω έχουμε δει μάκρο φωτογραφίες από την εποχή του φιλμ (μονό καρέ χωρίς stacking)  . 

Με 35άρι φιλμ και φακούς μάκρο , χωρίς φυσούνες. 

Ένα παράδειγμα από το flickr.

details of a SR-T

 

Πρότεινα κάπου παραπάνω ότι  " ...πρέπει να είναι όλα εστιασμένα..." ?

Αλλά για το συγκεκριμένο προτζεκτάκι που δουλεύει τώρα ο @stratigos24, χωρίς original macro lenz + extensions tubes , το focus-staking ειναι η τεχνική που θα του δώσει ελεγχόμενο DOF........το πόσο βάθος, αυτο θα το καθορίσει ο ίδιος ο φωτογράφος, ανάλογα τις ανάγκες του και τις ανάγκες του project.

Δεν χρειάζεται να ειναι ολα εστιασμένα ....ειναι και δική μου άποψη......αλλού όμως είναι το θέμα μας.

@stratigos24, καλά το πάς, συνέχισε το..👍

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Γιατί πρέπει να είναι όλα εστιασμένα και να μην αφήνουμε τίποτε ... out of focus ;

Νομίζω έχουμε δει μάκρο φωτογραφίες από την εποχή του φιλμ (μονό καρέ χωρίς stacking)  . 

Με 35άρι φιλμ και φακούς μάκρο , χωρίς φυσούνες. 

Ένα παράδειγμα από το flickr.

details of a SR-T

 

Είναι μάκρο η παραπάνω που έβαλες ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ως τι την έβαλε ; 

    Θα περιμένουμε την επίσημη απάντηση του .

12 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ως τι την έβαλε ; 

     Ας βάλω κι' εγώ μία " macro " ........ 

Screenshot_2023-07-19-13-10-17-442_com.google.android.apps.photos~2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Θα περιμένουμε την επίσημη απάντηση του .

Ο ίδιος σαν παράδειγμα μάκρο μονής λήψης χωρίς να είναι όλα σε focus την παραθέτει. Τι να περιμένουμε να μας πει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, babisskg said:

    Θα περιμένουμε την επίσημη απάντηση του .

     Ας βάλω κι' εγώ μία " macro " ........

Απάντησή μου για φωτογραφία αλλουνού από το flickr  ; Διαβάζω πρωτίστως τον τίτλο της ομάδας  που βρίσκεται στο flickr η φωτογραφία.  Και από κάτω από τη φωτογραφία , την περιγραφή του εξοπλισμού με τον οποίο βγήκε.  Ενδιαφέρον έχει να  ρίξουμε και  μία ματιά στα faves και στα views που έχει .

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακρο είθισται να λογίζεται (μεταξύ των φωτογράφων, και όχι του απλού θεατή) οποιαδήποτε φώτο έχει αναλογία θέματος 1:1 με τον σένσορα ή και παραπάνω
Πχ
Αν ένα έντομο είναι 35 χιλιοστά (όχι τυχαίο νούμερο) και το τραβήξω με την FF μου με πραγματικό μάκρο φακό, έχω την δυνατότητα να πάρω όλο το έντομο απο άκρη σε άκρη στον σένσορα μου (αν τα καταφέρω να φτάσω τόσο κοντά του και να μην φύγει). O φακός αυτός θεωρείται μάκρο φάκος.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν φακοί που είναι "ψευδομάκρο". Συνήθως τηλεφακοί, που μπορούν να δώσουν μια μεγέθυνση αρκετά ικανή περίπου στο 0,4:1 ή  0,5:1 σε αναλογία του αισθητήρα. Εκεί στην καλύτερη περίπτωση το παραπάνω έντομο θα γεμίσει το μισό κάδρο μου. Θα είναι πάλι πολύ κοντινή φώτο και με πολλές λεπτομέρειες του εντόμου, και συνήθως με ένα κροπ η ανάλυση θα παραμείνει σε καλά επίπεδα. Κι εκεί θα "ξεγελαστεί" ο μέσος θεατής πως πρόκειται για φωτογραφία μάκρο. Ειδικά αν βλέπει μια φώτο σε ανάλυση 8 μεγαπίξελ πχ και δεν ξέρει αν τραβήχτηκε όντως απο κάμερα 8 μεγαπίξελ ή απο κάποια με εξαπλάσια ανάλυση στην οποία έγινε τεράστιο κροπ.

Τα extension tubes πρακτικά κάνουν οποιοδήποτε φακό να συμπεριφέρεται σαν "ψευδομάκρο", μόνο που επειδή ο κάθε φακός δεν έχει σχεδιαστεί για τέτοια χρήση, στην πλειοψηφία δημιουργούν τεράστιο softness στα άκρα.
Οποιος όμως πήρε τέτοια tubes για να πάρει μεγέθυνση, συνήθως βάζει το θέμα του στο κέντρο και κροπάρει, οπότε δεν αντιλαμβάνεται τι συμβαίνει στα άκρα του κάδρου.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην σνομπαρετε τα extension tubes 

Θα εκπλαγείτε ποσοι φακοι κανουν για μακρο δουλεια, με μονο μερικα extension tubes. Κυριως οι primes θα δωσουν ικανοποιητικα αποτελεσματα. 

Ιδανικα για αρχη πριν επενδύσεις σε φακο macro 1:1 ή μεγαλύτερης μεγέθυνσης

Κάνουν ακομα και για μεγεθύνσεις x5 x10 οταν ο 1:1 macro δεν φτανει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alx301 είπε

μην σνομπαρετε τα extension tubes 

Θα εκπλαγείτε ποσοι φακοι κανουν για μακρο δουλεια, με μονο μερικα extension tubes. Κυριως οι primes θα δωσουν ικανοποιητικα αποτελεσματα. 

Ιδανικα για αρχη πριν επενδύσεις σε φακο macro 1:1 ή μεγαλύτερης μεγέθυνσης

Κάνουν ακομα και για μεγεθύνσεις x5 x10 οταν ο 1:1 macro δεν φτανει

Αποδεχόμενος τους περιορισμούς τους είναι πρακτικά ισχύει. Είναι φθηνά, δεν πιάνουν χώρο και μπορείς να τα έχεις πάντα στην τσάντα σε αντίθεση με κάποιον μεμονωμένο φακό. Για μένα που το είδος δε με ενδιαφέρει τόσο είναι λυτρωτικά θα έλεγα. Σωστά βέβαια και όσα είπε παραπάνω ο Highpriest. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...