Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλα ντε.. Σε κάποια σημεία υπάρχει η υποψία tilt-shift φακού, σε άλλα όντως φαίνεται σαν πασάλειμμα βαζελίνης ή χρήση κάποιου περίεργου φίλτρου..

 

Πάμε τώρα στα επαναστατικό phase detect auto focus σε live view της νέας canon 70d (ταχύτατο και δουλεύει με την πλειοψηφία των φακών!).

Από το 3ο λεπτό και μετά δείχνει με τι settings τραβήξανε τις σκηνές!

 

Να και η τεχνολογία του νέου αισθητήρα: Canon develops new Dual Pixel CMOS AF technology for significantly improved autofocus performance during Live View shooting and when shooting movies

Επεξ/σία από akisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε.. Σε κάποια σημεία υπάρχει η υποψία tilt-shift φακού, σε άλλα όντως φαίνεται σαν πασάλειμμα βαζελίνης ή χρήση κάποιου περίεργου φίλτρου..

 

Θα το δοκιμάσω με τεντωμένο μαύρο καλσον και τρύπα από τσιγάρο, δεν μου περισσεύει φίλτρο να του βάλω βαζελίνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω με τεντωμένο μαύρο καλσον και τρύπα από τσιγάρο, δεν μου περισσεύει φίλτρο να του βάλω βαζελίνη

Γνωστό και ως φίλτρο Μπακοδήμου χαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

okay

 

ερωτηση

 

για το bokehrama-brenizer method, αυτος που ειναι πισω απο την καμερα μπορει να τραβαει φωτο @ eye-level ή θα πρεπει να σκυβει [για το κατω μερος του καδρου] & να παταει σε σκαμπο [για το πανω μερος του καδρου];

 

thanks

 

Αν σκύψεις αλλάζει η προοπτική και το πρόγραμμα που θα συνθέσει το πανόραμα δεν θα τελειώσει ποτέ ή το αποτέλεσμα θα είναι ψυχεδελικό.

 

Καλύτερα να μένεις όσο γίνετε ποιο σταθερώς στο ύψος και την απόσταση από το θέμα, εγώ χρησιμοποιώ τρίποδα όταν τον έχω μαζί μου.

 

Ρίξε μια προσεχτική ματιά πριν αρχίσεις να φωτογραφίζεις για το πού θέλεις να τελειώσει το κάδρο σου, πρόσεξε τις τέσσερις γωνίες, πολλές φορές στα πρώτα brenizer panorama που έκανα κατέληγα στις δύο πάνω ή στις δύο κάτω γωνίες να είναι ποιο στενό το πανόραμα, πράγμα ενοχλητικό όταν το συνειδητοποιείς εκ τον υστέρων.

 

Με φακό 50mm ή και μικρότερη από 50mm εστιακή απόσταση μην πας πολύ κοντά στο θέμα γιατί το αποτέλεσμα θα είναι σφαιρικό και μπορεί πάλι να μην πετύχει το stiching.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια ερωτηση. τραβηξα πολλα καρε συνεχομενα και τωρα θελω να τις συνθεσω σε μια πανοραμικη φωτογραφια.υπαρχει κάποιος τρόπος με κάποιο προγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισό να δω πως ανοίγει το photomerge μέσα από το PS γιατί εγώ τις ανοίγω κατευθείαν από τo lightroom.



λοιπόν, file>automate>photomerge, φορτώνεις τα αρχεία σου και το αφήνεις να δουλέψει. κροπ μετά εκεί που τη θες την εικόνα και αν υπάρχουν stitches διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλό είναι, αν δεν υπάρχει διαφορά στις φωτογραφίες στη φωτεινότητα βγαίνει αμέσως. Αν υπάρχει διαφορά θα είναι ψιλομάπα.



Επίσης αν το κενό που θα βγει είναι στον ουρανό κι είναι σχετικά ομοιόμορφος, μάσκαρε το κενό και κάνε content aware fill ώστε να έχεις μεγαλύτερο κροπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα η συνοχη ηταν πολυ καλη με εξαιρεση πανω αριστερα και κατω δεξια που δεν καταφερε να παρουσιασει αποτελεσμα.δλδ βγηκε ενα κενο στον ουρανο οπως λες αλλα και σε αστικο τοπιο.μπορω να αλλαξω καπως την αναλυση ή ακριβεια ή κατι τετοιο?πρεπει να κανω αυτο που ειπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει καποια κενα σημεια οποτε δεν ειναι λιγο προοπτικης.αλλα νταξ και μ κροπ οπως λες παλι καλο θα ειναι το αποτελεσμα.παιζει ρολο ο αριθμος των φωτογραφιων που επελεξα για να κανει stitch? δλδ αν εβαξα λιγοτερες να ηταν καλυτερο το αποτελεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...