Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

~ Καλησπερα σε ολους ~

Παιδια τσιμπησα μια Nikon D5100 πριν κανα διμηνο και ουσιαστικα τωρα αρχιζω να την μαθαινω (καπως) μετα απο πολυ παιχνιδι στο manual και πολυ πειραμαστισμο.... Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι σχετικα με HDR φωτογραφιες, καθως εχει τετοια δυνατοτητα το μοντελο και εχω δει φωτο με εξαιρετικα εντονα χαρ/κα σε αντιθεση, πολυ εντονα χρωματα κτλ κτλ ... 

 

Ολα αυτα ειναι με μετεπειτα επεξεργασια? Οσες φωτο δοκιμασα δεν μου εβγαλαν αποτελεσματα οπως τα περιμενα οτι settings και αν δοκιμασα (Hdr settings) .... Τι μου διαφευγει??  B)

 

*Ps sorry αν υπαρχει καποιο θεμα, λογω ελλειψης χρονου μονο απο το search τσεκαρα*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί όποιος αγοράζει dslr αρχίζει με hdr? Μου φαίνεται παράξενο γιατί φωτογραφίζουμε συνήθως αυτά που ζηλεύουμε. Δεν μπορώ να πιστέψω πως οι καλύτερες φωτογραφίες που έκαναν κάποιον να αγοράσει μια σχετικά  ακριβή μηχανή είναι hdr.

 

Εμπνευστείτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για landscape/seascape/cloudscape photography και λιγο πιο γενικα για ταξιδιωτικη φωτογραφια, υπαρχει καποιος που εχετε ξεχωρισει; απο flickr ειτε απο καποιο site που να δινει αξιολογα tip για αυτο το ειδος φωτογραφιας...

 

 

προσπαθησα να βγαλω φωτο την πανσεληνο με silouette καποιο δεντρο αλλα δεν μπορουσα με τιποτα. οτι και αν εκανα αναγκαζομουν να ανεβασω το focal length με αποτελεσμα ακομη και με F22 να μου βγαινει πολυ swallow DoF και τελικα να βγαινει καθαρο η το φυλωμα η το φεγγαρι. ποτε και τα δυο... πφφφφφφφφφφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή δύο φωτογραφίες, η μία σωστά φωτισμένη για τα επίγεια και η δεύτερη σωστά φωτισμένη για το φεγγάρι, και μετά τις ενώνεις στον υπολογιστή.

 

Ή μία σωτή φωτογραφία για το φεγγάρι και πατάς μιά φλασιά για τα κοντινά.

 

Και στις δύο περιπτώσεις χρειάζεσαι τρίποδο. Κάνε το πρώτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για landscape/seascape/cloudscape photography και λιγο πιο γενικα για ταξιδιωτικη φωτογραφια, υπαρχει καποιος που εχετε ξεχωρισει; απο flickr ειτε απο καποιο site που να δινει αξιολογα tip για αυτο το ειδος φωτογραφιας...

 

 

προσπαθησα να βγαλω φωτο την πανσεληνο με silouette καποιο δεντρο αλλα δεν μπορουσα με τιποτα. οτι και αν εκανα αναγκαζομουν να ανεβασω το focal length με αποτελεσμα ακομη και με F22 να μου βγαινει πολυ swallow DoF και τελικα να βγαινει καθαρο η το φυλωμα η το φεγγαρι. ποτε και τα δυο... πφφφφφφφφφφφ

Βρες αυτούς που ειναι στο national geographic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον τρικ για να γλυτωσει κάποιος λεφτα και να μην χρειαστεί να πάρει παραπάνω απο ενα polarizer.

 

http://www.adorama.com/BWSR7772.html?utm_term=Other&utm_medium=Affiliate&utm_campaign=Other&utm_source=rflAID021866

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον τρικ για να γλυτωσει κάποιος λεφτα και να μην χρειαστεί να πάρει παραπάνω απο ενα polarizer.

 

http://www.adorama.com/BWSR7772.html?utm_term=Other&utm_medium=Affiliate&utm_campaign=Other&utm_source=rflAID021866

 

Υπαρχουν πολυ φθηνοτερα στο ebay για ολες τις διαστασεις. Γενικα οταν καποιος παιρνει φιλτρακια καλο θα ηταν να δει την διαμετρο του μεγαλυτερου φακου του και στους μικροτερους να τα βαζει με step up rings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν πολυ φθηνοτερα στο ebay για ολες τις διαστασεις. Γενικα οταν καποιος παιρνει φιλτρακια καλο θα ηταν να δει την διαμετρο του μεγαλυτερου φακου του και στους μικροτερους να τα βαζει με step up rings.

 

Αυτό που πόσταρε ο viper2005, είναι B+W, είναι πανάλαφρο αλλά ταυτόχρονα και τρομερά ανθεκτικό με απόλυτη εφαρμογή.

 

Αν έχεις 77mm φίλτρα αξίας 100-150 ευρώ (γιατί τα μεγάλα πάντα είναι και ακριβά) και τα βιδώνεις-ξεβιδώνεις συνεχείς (όπως γίνετε με ND φίλτρα για long time exposur) σε κανα φτηνιάρικο step up ring και φαγωθεί ή στραβώσει και σφηνώσει κανα πάσο, μπορείς να αχρηστεύσεις το φίλτρο ή φίλτρα σου. Αν πάθει ζημιά το φίλτρο από το step up ring και πας να το βιδώσεις σε φακό μπορεί να κάνεις ζημιά και στον φακό μετά.

 

Καλό και το φτηνό αν έχεις φτηνά φίλτρα αλλά και το ακριβό έχεις τα πλεονεκτήματα του και την διάρκεια στο χρόνο. (Τι ακριβό δηλαδή ένα εικοσάρικο το πολύ)

Επεξ/σία από nickelodeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ nd πιο πολύ σε εσωτερικό για να παντρέψω μεγάλο διάφραγμα με φλας και πολα έξω αναλόγως την περίσταση. Μάλλον το πολα, δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να μην ειναι αυτό που ψάχνετε αλλα δέν ειναι κακό

 

 

Επίσης

 

Τι γνώμη έχετε για το jpegmini?

Επεξ/σία από viper2005
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το εφε που φαινεται εδώ στο 0:13 και μετα,  κατι σαν αργο-γρήγορο timelapse πως το φτιαχνεις βασικα? 

Επεξ/σία από andreapaog328
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...