Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχει κενά σημεία τότε δεν είχε αρκετή επικάλυψη ανάμεσα στις φωτογραφίες ώστε να διαβάσει που είναι ίδια το πρόγραμμα. Περισσότερες θέλει και σε portrait orientation για να έχεις αρκετή πληροφορία επάνω και κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο το photomerge του photoshop νομιζω ειναι πιο καλο το auto pano. εμενα με εχει βολεψει περισσοτερο νομιζω..

 

απλα αμα δε θελεις να σου βγαζει παραμορφωση πανω και κατω (barrel distortion) καλυτερα να τραβηξεις 2 σειρες φωτογραφιες με μεγαλυτερο focal length.

 

in other news εκανα την πρωτη προσπαθεια για HDR με το Photomatrix και ηταν απολυτη αποτυχια.. επιεικως απαραδεκτο αποτελεσμα.

 

δεν ξερω το metering πως να το κανω ρε γμτ.... πρεπει να γυρισω λογικα σε spot metering και να μετρησω μια φορα το φωτεινο σημειο, μια φορα το σκοτεινο (και αντιστοιχα να τραβηξω τις φωτο) αλλα μετα τι; θελει σιγουρα και 3 ληψη.. εκει που πρεπει να κανω Metering; matrix;

Επεξ/σία από Rabican
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τρίτη φωτό πρέπει να έχει to "σωστό" exposure που μόνο εσύ μπορείς να πεις ποιο είναι. Σε μια ομοιόμορφα φωτισμένη εικόνα (33% highlights, 33% midtones, 33% shadows) θα βρίσκεται ακριβώς ανάμεσα στις δύο άλλες. Αλλά επειδή δεν συμβαίνει συχνά, θα πρέπει να κοιτάξεις το ιστόγραμμά σου και να το εξισορροπήσεις, έτσι ώστε να είναι ομοιόμορφη η κατανομή. Εκεί είναι η τρίτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I hear some mandarin chinese!!!

 

πως να δω το ιστογραμμα; μιλας σε rookie!! μπορω μεσα απο την ψηφιακη να δω ιστογραμμα και μετα αναλογως να τραβηξω το τριτο καρε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω οικονομικο τριποδο και κεφαλη που θα στηριζει mirrorless οποτε δεν χρειαζομαι κατι που να αντεχει παρα πολλα κιλα, ουτε να ειναι τεραστιο οταν ειναι μαζεμενο. Η χρηση του θα ειναι long exposures ανω του ενος λεπτου και θελω πειραματιστω και με video οποτε θελω κατι που να κανει σωστο panning χωρις να βγαινουν τα βιντεο μου κουνημενα.

 

Προσπαθω να κρατησω το budget και για τα 2 στα 100 ευρω περιπου και μεχρι στιγμης εχω δει τα εξης

Manfrotto MKC 3-H 01

Velbon FHD-52Q

 

Υπαρχει καποια αλλη προταση σε αυτα τα χρηματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yeap...

 

καλα μη νομιζεις πως ακομη και να δω το ιστογραμμα (εδω κολλαει το rtfm) θα καταλαβω πως ακριβως να τραβηξω το τριτο καρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω οικονομικο τριποδο και κεφαλη που θα στηριζει mirrorless οποτε δεν χρειαζομαι κατι που να αντεχει παρα πολλα κιλα, ουτε να ειναι τεραστιο οταν ειναι μαζεμενο. Η χρηση του θα ειναι long exposures ανω του ενος λεπτου και θελω πειραματιστω και με video οποτε θελω κατι που να κανει σωστο panning χωρις να βγαινουν τα βιντεο μου κουνημενα.

 

Προσπαθω να κρατησω το budget και για τα 2 στα 100 ευρω περιπου και μεχρι στιγμης εχω δει τα εξης

Manfrotto MKC 3-H 01

Velbon FHD-52Q

 

Υπαρχει καποια αλλη προταση σε αυτα τα χρηματα; 

Δώσε παραπάνω βάρος στην κεφαλή, τρίποδα υπάρχουν καλά και στιβαρά και με λίγα λεφτά, απλά είναι βαριά. Δεν θα έπαιρνα πλαστική κεφαλή όμως. Αλουμίνιο ή μαγνήσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε παραπάνω βάρος στην κεφαλή, τρίποδα υπάρχουν καλά και στιβαρά και με λίγα λεφτά, απλά είναι βαριά. Δεν θα έπαιρνα πλαστική κεφαλή όμως. Αλουμίνιο ή μαγνήσιο.

 

Δεν διαφωνω για την ποιοτητα του αλλα δεν νομιζω να βρισκω αλλη οικονομικη fluid κεφαλη που να με καλυψει και στα βιντεο που εχω στο μυαλο μου να δοκιμασω. Εκτος αν μου εχει ξεφυγει κατι, οποτε μηπως εχεις καποια αλλη προταση frenzy;

 

Σαν 2η κεφαλη εχω και αυτην εδω οποτε αναλογα την περισταση εχω σκοπο να παιρνω τον αναλογο εξοπλισμο μαζι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κεφαλές βίντεο δεν ξερω πολλά πράγματα και δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου. Μπορεις όμως να κανεις μια βόλτα να ρωτησεις κατευθειαν στον Κατερελο αν εισαι κοντα. Επίσης, ο Σταυρινακης στο κέντρο  είναι πολυ εξυπηρετικός, δουλεύει περισσότερο με επαγγελματίες και σοβαρους χομπίστες και έχει και μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση. Εγώ εκεί πήγαινα και ρωτούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κεφαλές βίντεο δεν ξερω πολλά πράγματα και δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου. Μπορεις όμως να κανεις μια βόλτα να ρωτησεις κατευθειαν στον Κατερελο αν εισαι κοντα. Επίσης, ο Σταυρινακης στο κέντρο  είναι πολυ εξυπηρετικός, δουλεύει περισσότερο με επαγγελματίες και σοβαρους χομπίστες και έχει και μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση. Εγώ εκεί πήγαινα και ρωτούσα.

 

Θα ριξω μια ματια αν και φοβαμαι οτι δεν θα βρω κατι στα ιδια περιπου χρηματα και θα πρεπει να ανεβει πολυ το budget οπου δεν ειμαι διατεθειμενος να δωσω πολλα χρηματα αυτην την στιγμη για κατι που δεν ξερω σιγουρα αν θα με κερδισει στο τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...