Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χρησιμοποιείτε uv φίλτρα? για προστασία και καλα. έχετε παρατηρήσει αλλαγές με το φίλτρο και χωρίς? εχω δει αρκετα βιντεο και reviews και ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του...

Επεξ/σία από andreapaog328
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χρησιμοποιείτε uv φίλτρα? για προστασία και καλα. έχετε παρατηρήσει αλλαγές με το φίλτρο και χωρίς? εχω δει αρκετα βιντεο και reviews και ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του...

Δεν υπάρχει καμία διαφορά στην εικόνα στις ψηφιακές φωτογραφικές, για τον απλούστατο λόγο ότι οι αισθητήρες δεν είναι ευαίσθητοι στο UV. Είτε έχεις clear(skylight) είτε UV είναι το ίδιο και το αυτό!

Αυτά τα φίλτρα τα βάζουμε καθαρά για προστασία του μπροστινού οπτικού στοιχείου του φακού!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως το ιδιο κανω κι εγω. παντα εχω ενα UV μπροστα μονο και μονο για να μη γρατζουνιστει κανα κρυσταλλο απο στουκο..

 

το βγαζω μονο οταν εχω αλλο φιλτρο (πχ ενα CPL) γιατι εχω ακουσει και καλα οτι προκαλει vignetting οταν γινονται stack. δεν το εχω επιβεβαιωσει, απλα το αναφερω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σκαει ο ταχυδρομος και παταει το κουδουνι γιατι ηθελε να μου μιλησει.

βγαινω εγω και μου δινει ενα δεμα. 

Μου λεει "αυτο το δεμα το θεωρησαμε υποπτο και το στειλαμε σε ειδικη υπηρεσια που ανιχνευει βομβες"

 

http://www.ebay.co.uk/itm/250932214023?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

 

και πανω που θα ζηταγα refund του απαντησα. Δεν το καταλαβε.

Επεξ/σία από viper2005
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μιλάμε για κάτι που έχει οπτικό στοιχείο θα πρέπει αυτό να είναι κάποιας ποιότητας

Πολύ σωστα TAKE5 αν και..ιδανικά.

Εννοω πώς για απλή χρήση [snapshots] δεν εχει και τόση σημασία,κανεις δεν θα καταλάβει διαφορά...

Αν ομως κάνεις fine art εκτυπώσεις μεγάλου μεγέθους και εχεις δώσει "ταρίφες" τα χιλιάρικα για φακους...ε! καλό ειναι να εχεις κορυφαία φιλτρα[b&W,Heliopan ect] και οχι κινεζίες των 5 ευρω...

 

[και μια κακιούλα..στους κιτ φακους πόσο πιο κακο να γίνει το αποτέλεσμα!!?? :devil: ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σχετικα με το graphics tablet HUION H610 είχα πει να κάνω ενα review όταν μου έρθει. Ήρθε χθες λοιπόν μετα απο 25 μέρες 

Εντυπώσεις:

 

+ Καλη ποιότητα κατασκευής

+ Δουλευουν όλα άψογα

+ Το pressure sensitivity ειναι πολύ καλό, καλύτερο απο του Intuos 4 M που δουλευω

+ Έχει πολλα κeys για να βάλεις οτι συντομευσεις θές, Το δουλευεις άνετα και χωρις πληκτρολόγιο

+ και ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΝΟ 45 ΕΥΡΩ!

 

- Το πενάκι του δεν έχει γόμα

-  Σαν αισθηση τα express keys στα πλάγια με χάλασαν  λίγο σε σχέση με του Intuos

 

 

Mέχρι τώρα το δοκίμασα μονο με Photoshop , θα το δοκιμάσω και με illustrator αργότερα

 

Ως τώρα εντυπώσεις παρααααααα πολύ καλές, πραγματικα πατάει κάτω τα intuos στο 1/6 της τιμής τους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σχετικα με το graphics tablet HUION H610 είχα πει να κάνω ενα review όταν μου έρθει. Ήρθε χθες λοιπόν μετα απο 25 μέρες 

Εντυπώσεις:

 

+ Καλη ποιότητα κατασκευής

+ Δουλευουν όλα άψογα

+ Το pressure sensitivity ειναι πολύ καλό, καλύτερο απο του Intuos 4 M που δουλευω

+ Έχει πολλα κeys για να βάλεις οτι συντομευσεις θές, Το δουλευεις άνετα και χωρις πληκτρολόγιο

+ και ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΝΟ 45 ΕΥΡΩ!

 

- Το πενάκι του δεν έχει γόμα

-  Σαν αισθηση τα express keys στα πλάγια με χάλασαν  λίγο σε σχέση με του Intuos

 

 

Mέχρι τώρα το δοκίμασα μονο με Photoshop , θα το δοκιμάσω και με illustrator αργότερα

 

Ως τώρα εντυπώσεις παρααααααα πολύ καλές, πραγματικα πατάει κάτω τα intuos στο 1/6 της τιμής τους

 

ισχυουν αυτα που λες αλλα η τιμη ειναι τοσο sweet που ξεχνας τα μειονεκτηματα.

Το εχω απο τον δεκεμβριο αλλα ξεχασα να ποσταρω.

 

 

in other news

 

 

http://photoeidolo.gr/CONTRAST/contrast-2014.htm

 

 

 

Υγ να το κλεισουμε το μαγαζακι μιας και η πελατεια δεν ποσταρει;   :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H φωτογράφηση άγριων ζωων δεν θεωρείτε καλλιτεχνικό είδος φωτογραφίας για πολλούς.

 

Nick Brandt ACROSS THE RAVAGED LAND (το δώρο που μου έφερε ο Αη Βασίλης)

οταν ο φωτογράφος ξεπερνάει τα όρια της καταγραφής η φωτογραφία γίνεται τέχνη

 

http://www.nickbrandt.com/portfolio.cfm?nK=14260&nS=0&nL=1

http://www.nickbrandt.com/Portfolio.cfm?nK=16811&nL=1&nS=0

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα εντυπωσιακό εφφε που δοκίμαζα πριν κάποιες εβδομάδες που δεν είχα όρεξη για πολλά είναι το 2.5D effect. Προσθέτουμε ουσιαστικά κίνηση σε φωτογραφία (για την ακρίβεια σε μερος της φωτογραφίας). Πολλές φορές το αποτέλεσμα είναι παραπάνω από εντυπωσιακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρίσκω περίεργο που έχουν βγει αντιγραφές για τους ανταπτορες της a7r και οχι αντιγραφές για το battery grip που κανει, ακουσων ακουσων, £180...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...