Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο 1 αν εννοείς το softbox έχω ένα 40x40, αλλά αν είναι φτιάχνω καινούργιο μεγαλύτερο.

Αν εννοείς ολόκληρο το σετ του link, ξεφεύγουμε λίγο σε τιμή. :P

 

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιες συγκεκριμένες λάμπες από το ebay;

Τώρα έχω 3 μικρά φωτιστικά με μια λάμπα 75w το καθένα, αλλά δεν βγάζουν καθόλου καλό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω κάνει φωτογράφηση τέτοιου τύπου για mock up και θα  σου έλεγα εφοσον θες οικονομικα κάνε κάτι hand made , οι λύσεις αυτές που ειπες δεν θα σε βολέψουν

 

δηλαδή:

 

1) Το βασικό , θές κάτι τέτοιο http://www.ebay.com/itm/DigPro-40cm-Product-Photography-3-Lights-Soft-Light-Tent-Light-Box-Mini-Studi-/181193226532?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a2ff53924

 

Δεν θα πρότεινα τα φτηνιάρικα τέτοια του ebay γιατι θα σου δώσουν χάλια φωτισμό

 

Φωτοαγώγημα pvc ή plexiglass θα κάνουν την δουλειά και το φτιάχνεις μονος σου και σε οτι μέγεθος θές

 

2) Αντι για φλάς παιρνεις λάμπες led 5500K απο ebay, θα έχεις καλυτερο έλεγχο του φωτισμού έτσι.

Που βρίσκεις φωτοαγωγιμα PVC in Greece?

Στο 1 αν εννοείς το softbox έχω ένα 40x40, αλλά αν είναι φτιάχνω καινούργιο μεγαλύτερο.

Αν εννοείς ολόκληρο το σετ του link, ξεφεύγουμε λίγο σε τιμή. :P

 

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιες συγκεκριμένες λάμπες από το ebay;

Τώρα έχω 3 μικρά φωτιστικά με μια λάμπα 75w το καθένα, αλλά δεν βγάζουν καθόλου καλό αποτέλεσμα.

Έχω ενα softbox με 5χ105x2700k και δεν μου φτάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που βρίσκεις φωτοαγωγιμα PVC in Greece?

 

Έχω ενα softbox με 5χ105x2700k και δεν μου φτάνει...

 

Υπάρχουν σίγουρα αλλα δεν ξέρω που και αν υπάρχουν Ελλάδα γιατι δουλευω μόνο plexiglass για τέτοιες κατασκευές

 

Στο 1 αν εννοείς το softbox έχω ένα 40x40, αλλά αν είναι φτιάχνω καινούργιο μεγαλύτερο.

Αν εννοείς ολόκληρο το σετ του link, ξεφεύγουμε λίγο σε τιμή. :P

 

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιες συγκεκριμένες λάμπες από το ebay;

Τώρα έχω 3 μικρά φωτιστικά με μια λάμπα 75w το καθένα, αλλά δεν βγάζουν καθόλου καλό αποτέλεσμα.

 

Τι είδους λάμπες ειναι αυτές που έχεις?

Εγω λέω κάτι τέτοιο http://www.ebay.com/itm/105W-5500K-Photography-spiral-White-Day-Light-bulb-screw-ES-E27-220V-240-/180745388860?pt=UK_Photography_StudioEquipment_RL&hash=item2a1543c33c

 

τέτοιες και βάζεις το flash σου σε slave απο πίσω για να έχεις το έντονο άσπρο background ή σε σκουρο background μπορείς να βάλεις το flash main light και τις λάμπες fill light

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, μετά και από την βοήθεια σας, μάλλον θα πάω σε κάτι τέτοιο:

 

4x  5500K 150w Continuous Day-Light Light Bulb for Photograph Studio X 2 (Σύνολο 8 λάμπες - 1200W 5500Κ)

2x  Photo Light Head with Four E27(26) Socket Umbrella Hole

2x  33 inch Photo Studio Flash Light Diffuser Translucent Soft Umbrella White+Black

 

~130€ βγαίνει

 

Καμία διαφορετική πρόταση με max τα 150€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν σίγουρα αλλα δεν ξέρω που και αν υπάρχουν Ελλάδα γιατι δουλευω μόνο plexiglass για τέτοιες κατασκευές

 

 

 

Τι είδους λάμπες ειναι αυτές που έχεις?

Εγω λέω κάτι τέτοιο http://www.ebay.com/itm/105W-5500K-Photography-spiral-White-Day-Light-bulb-screw-ES-E27-220V-240-/180745388860?pt=UK_Photography_StudioEquipment_RL&hash=item2a1543c33c

 

τέτοιες και βάζεις το flash σου σε slave απο πίσω για να έχεις το έντονο άσπρο background ή σε σκουρο background μπορείς να βάλεις το flash main light και τις λάμπες fill light

Το plexiglass πως το δουλεύεις ακριβώς; Ωσαν reflective πάτωμα ή και αλλιώς;

 

#desiretoknowmoreintensifies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, τι θα λεγατε για αλλαγη απο d5200 σε d7100? αυτο που μου τη δινει στη δικια μου ειναι οτι δε δουλευει το af με ολους τους φακους, κατα τ αλλα ειμαι ευχαριστημενη. Η δευτερη οθονη της 7100 σιγουρα ειναι + οπως και η ποιοτητα κατασκευης της.. Απ την αλλη το flip out στην οθονη της 5200 με βολευει + οτι ειναι πιο μικρη..

 

Δε ξερω, μιλαμε για αλλαγη που θα γινει αν ειναι σε κανα μηνα.. Εχει ενας φιλος την 7100 σε πολυ καλη κατασταση, πρωτο χερι , πριν κανα 4μηνο την πηρε. Παιζει να τη δωσει για να παει σε ff , οποτε σκεφτομαι κι εγω μηπως σπρωξω τη δικη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οικονομικο δε το χω κοιταξει ακομα, καθως σ ενα μηνα μπορει να χουν αλλαξει οι τιμες.. Θα δω τοτε δηλαδη ποσο δινεται η δικια μου καινουρια ωστε να δω τι τιμη να τη βάλω. Σκεφτομουν να δωσω μονο το σωμα και να κρατησω τον 18-105. Ο φιλος εχει τον 35ρη κι εναν sigma 10-20mm τους οποιους ισως επαιρνα πακετο με τη μηχανη.

 

Εγω εχω μονο τον 18-105, γλυκοκοιταζα πολυ τον tamron 90mm για macro αλλα λογω ελλειψης af στη δικια μου, δε τον εχω παρει.

 

Χρηση κυριως τοπια, macro θελω ν ασχοληθω αλλα ανεφερα γιατι το εχω αφησει προς το παρων , + πολλες φωτο τα σκυλια μου..

 

Βασικα αυτη τη στιγμη δε νιωθω να μη μ ικανοποιει σε κατι η μηχανη μου απλα σκεφτομαι μηπως το μετανιωσω μετα μιας που μιλαμε για σωμα με λιγα κλικς και φιλου, που ξερω δηλ οτι θα ναι σιγοθρα σε αριστη κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 300 που λες είναι μόνο για το σώμα ή και για τους φακούς μαζί (αν και το 2ο μου φαίνεται απίθανο)?

Από εκεί και πέρα o 18-105 είναι πολύ μέτριος οπτικά φακός για την 7100 που είναι απίστευτη μηχανή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο για το σωμα.. Για τον ευρυγωνιο που με εδνιαφερει θα δω σε τι τιμη θα μου τον εδινε αλλα πιο πιθανο ειναι να μη κανω τωρα αλλη κινηση περα απο το σωμα. Εκτος κ αν κοιταξω τον 35ρη αν και δε ξερω που θα μου χρησιμευε :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...