Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ελπιζω να υπαρχει καποιος σε αυτο το μερος του φορουμ επειδη θελω να κανω 2 ερωτήσεις   :-D

 

1) λενε οτι ειναι ο καλυτερος wide φακος που κυκλοφορει

http://www.bhphotovideo.com/c/product/967344-REG/sigma_18_35mm_f1_8_dc_hsm.html

ισχυει;

 

2) ετσι και θελατε καποια φθηνα ή μεταχειρισμενα flash τι θα κοιταγατε; Ποιο φθηνα απο τα yongnuo 560 iii.

 

Thank you

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να υπαρχει καποιος σε αυτο το μερος του φορουμ επειδη θελω να κανω 2 ερωτήσεις   :-D

 

1) λενε οτι ειναι ο καλυτερος wide φακος που κυκλοφορει

http://www.bhphotovideo.com/c/product/967344-REG/sigma_18_35mm_f1_8_dc_hsm.html

ισχυει;

 

2) ετσι και θελατε καποια φθηνα ή μεταχειρισμενα flash τι θα κοιταγατε; Ποιο φθηνα απο τα yongnuo 560 iii.

 

Thank you

 

για το φακο δεν ξερω να σου απαντησω, για το flash χρησιμοποιω το yongnuo 568ex και ειναι κορυφαιο για τα 150ευρω που το αγορασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για crop το 18 δεν είναι και πολυ wide ΙΜΗΟ. Τον είχε φιλος σε Νικον είναι εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής φακός ιδανικός θα έλεγα για low light που δεν σε νοιάζει η ταχύτητα εστίασης ή η άψογη οξύτητα. Προσωπικά σε ζουμ με ενδιαφέρουν και τα 2 για τις low light ή οτιδήποτε τελοσπάντων χρειάζεται τέτοιο διαφραγμα από 30μμ και πάνω έχω prime ενώ από 30 και κάτω δεν μου έχει λήψει. Δεν ασχολούμε και σπηλαιολογία βέβαια το "wide" με ενδιαφέρει σε μικρότερα διαφράγματα και συνήθως με τριποδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον 10-20 f3.5 της Sigma, είμαι ευχαριστημένος. Με αυτήν την εμπειρία και τα διαγράμματα που κυκλοφορούν θα έπαιρνα αυτόν στο λινκ του βάιπερ. 

 

Αλλάζω θέμα, για κάτι τέτοια αγαπώ αυτό το site: http://www.bhphotovideo.com/c/product/1029162-REG/leica_lei_sumc_set_cs_summicron_t2_0_lens_set.html


Προσέξτε την τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα,θα ήθελα λίγο τα φώτα σας!

 

Θέλω να πάω σε αγορά τηλεφακού για την nx1000 και βρίσκω τον 50-200 της samsung μτχ στα 150€ με 80 κλικ και σε άψογη κατάσταση..

 

Απο την άλλη σκέφτομαι την περίπτωση αγοράς κάποιου φακού άλλης εταιρίας και την τοποθέτηση του με κάποιον adapter,το θέμα ειναι ότι δεν γνωρίζω πολλά πράγματα σχετικά με αυτό και θα ήθελα να μου πείτε τι ακριβώς μπορώ να κάνω σε τέτοια περίπτωση!

 

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τα σχετικά περί έλλειψης af,σε περίπτωση αγοράς τηλεφακού άλλης εταίρας τι προτείνετε κτλ..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

From Insomnia App

Επεξ/σία από Doc1355
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ελπιζω να υπαρχει καποιος σε αυτο το μερος του φορουμ επειδη θελω να κανω 2 ερωτήσεις   :-D

 

1) λενε οτι ειναι ο καλυτερος wide φακος που κυκλοφορει

http://www.bhphotovideo.com/c/product/967344-REG/sigma_18_35mm_f1_8_dc_hsm.html

ισχυει;

 

2) ετσι και θελατε καποια φθηνα ή μεταχειρισμενα flash τι θα κοιταγατε; Ποιο φθηνα απο τα yongnuo 560 iii.

 

Thank you

 

Τεχνολογικά ναι. Αλλα 18-35 σε crop δεν ειναι wide enough και ο συγκεκριμένος δεν μπαινει σε Full Frame

Για αυτους τους λόγους δεν θα τον αγόραζα καθως δεν βλέπω την χρησιμότητα του

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φακος αυτος ειναι κορυφαιος

και ειναι οτι πρεπει για βαρβατα crop Μοντελα

7100/D300s και ανω.

ειναι ο ιδανικος φακος για club photography

επειδη ασχολουμαι με το αθλημα και οι 2 φακοι που εχω ειναι 18-55 (οριακα αρκει για περιπτωσεις στραπατσαρισματος στα ελληνικα μαγαζια)

και ο 35 1.8 (ουτε για αστειο για εσωτερικους χωρους)

οποτε ο συνδυασμος των 2 ειναι υπερφανταστικος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18mm σε crop είναι 27mm το οποίο ειναι οριακά ευρυγώνιο

 

Aπο Club δεν έχω και καμια τρομερή εμπειρία αλλα αφου τραβάς παρέες το 1,8 δεν το πολυ χρησιμοποιείς

 

Οπτικά ο φακός ειναι φοβερός αλλα κατα την γνώμη μου δεν ειναι βολικός για τους λόγους που είπα κ πιο πρίν, αμα εμπαινε σε full frame θα τον αγόραζα χθες

 

Aντι αυτου για crop θα προτιμουσα τον Tokina 11-16 2.8 

 

Παρ'ολα αυτα λόγω των φοβερών οπτικών του μπορώ να φανταστώ οτι θα ειναι τέλειος για street photography

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18mm σε crop είναι 27mm το οποίο ειναι οριακά ευρυγώνιο

 

Aπο Club δεν έχω και καμια τρομερή εμπειρία αλλα αφου τραβάς παρέες το 1,8 δεν το πολυ χρησιμοποιείς

 

Οπτικά ο φακός ειναι φοβερός αλλα κατα την γνώμη μου δεν ειναι βολικός για τους λόγους που είπα κ πιο πρίν, αμα εμπαινε σε full frame θα τον αγόραζα χθες

 

Aντι αυτου για crop θα προτιμουσα τον Tokina 11-16 2.8 

 

Παρ'ολα αυτα λόγω των φοβερών οπτικών του μπορώ να φανταστώ οτι θα ειναι τέλειος για street photography

το 1.8 το αποφευγω με τον 35 κυριως επειδη δεν ειναι sharp,

βαραω 2 οταν ειναι ενα ατομο η 2.8 για 2-3 ατομα και σε μεγαλες παρεες 5.6.

με τον 18-55 βαραω μονιμα 5.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια.

 

Θέλω να στήσω ένα μικρό στούντιο στο σπίτι, κυρίως για φωτογράφηση αντικειμένων/προϊόντων και macro.

Περισσότερο για πειραματισμό.

 

Η φωτογραφική που έχω είναι η Nikon D5100 και φλας το SB-600.

 

 

Σκέφτομαι για μια τέτοια λύση:

 

1x Yongnuo RF-603 (θα συνδεθεί στην φωτογραφική μαζί με το SB-600)

 

2x YONGNUO YN560 III

 

Σύνολο: ~80€

 

Αρκούν τα παραπάνω για αυτό που θέλω;

 

 

Μια εναλλακτική που σκέφτηκα είναι να έπαιρνα σταθερά φώτα:

 

3x Yongnuo RF-603 (ένα στην φωτογραφική μαζί με το SB-600 και τα άλλα 2 στα φώτα)

2x GODOX 250ws 250w

 

Σύνολο: ~170€

 

 

 

Αν μπορώ να κάνω την δουλειά αυτή και με την πρώτη επιλογή, θα προτιμήσω την κουρτίνα #1. :P

 

 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα yongnuo που εχω,το 467 δουλευει και σα slave

οταν ανιχνευσει φλας απο αλλη πηγη βαραει κι αυτο

δες μηπως δε χρειαζεται να παρεις το trigger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει φωτογράφηση τέτοιου τύπου για mock up και θα  σου έλεγα εφοσον θες οικονομικα κάνε κάτι hand made , οι λύσεις αυτές που ειπες δεν θα σε βολέψουν

 

δηλαδή:

 

1) Το βασικό , θές κάτι τέτοιο http://www.ebay.com/itm/DigPro-40cm-Product-Photography-3-Lights-Soft-Light-Tent-Light-Box-Mini-Studi-/181193226532?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a2ff53924

 

Δεν θα πρότεινα τα φτηνιάρικα τέτοια του ebay γιατι θα σου δώσουν χάλια φωτισμό

 

Φωτοαγώγημα pvc ή plexiglass θα κάνουν την δουλειά και το φτιάχνεις μονος σου και σε οτι μέγεθος θές

 

2) Αντι για φλάς παιρνεις λάμπες led 5500K απο ebay, θα έχεις καλυτερο έλεγχο του φωτισμού έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...