Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύφθηκε το λογότυπο των Windows 8


dimitris2006

  

427 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Σας αρέσει το νέο logo των Windows ;

    • Πολύ Καλό
    • Καθόλου
    • Ούτε κρύο ούτε ζέστη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πέρα από όσα αναφέρθηκαν, ότι δηλαδή είναι μελετημένο, δεν το έβαλαν έτσι στην τύχη, κλπ (που προφανώς και ισχύουν)...

 

 

 

92_what_the_fuck_is_this_shit_PwnzElite_has_declared_war_on_Grammar_Nazis_s306x227_173187_535_SUPER_MEGA_PIC_DUMP-s306x227-188962-580.jpg

 

 

 

Στοίχημα ότι θέλετε, ότι εάν το λογότυπο αυτό, δεν ήταν της Microsoft, θα γελούσαν και τα ποντίκια. Αντικειμενικά αν το δούμε, είναι ανύπαρκτο. Σίγουρα ταιριάζει με την όλη φιλοσοφία του νέου OS, θυμίζει tiles από Metro UI... αλλά είναι σκατά.

 

:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκατσα και διάβασα όλα τα σχόλια, μόνο και μόνο για να δω μέχρι ποιό σημείο μπορεί να φτάσει η κριτική στο θέμα του συγκεκριμένου λογοτύπου.Και είμαι υπέρμαχος του οτι γνώμη μπορεί να έχει ο καθένας. Άποψη όμως πολύ λίγοι.Για να έχεις άποψη πρέπει να ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ το θέμα, εν προκειμένω το σχεδιασμό λογοτύπου.

Διάβασα ανοησίες που έχω ακούσει και από πελάτες μου,ναι, ειμαι γραφίστας, και άλλες γνώμες λιγότερο επικριτικές, και θα συνεχίσω να απαντάω απλά.

 

1. Ολη μας η ζωή είναι γεμάτη λογότυπα, τα οποία φίλοι μου, όχι, δεν τα σχεδίασε κάποιος σε 5 λεπτά με Photoshop & Illustrator, από το βρακί που φοράτε, το αναψυκτικό που πίνετε, το απορρυπαντικο που βάζετε στο πλυντήριο, το στερεοφωνικό που ακούτε μουσική, το αυτοκίνητο που πάτε στη δουλειά σας, κλπ κλπκλπ. Κοινώς όλη σας η ζωή είναι χιλιάδες λογότυπα.

2. Για να γίνουν αυτά τα λογότυπα έχουν περάσει εκατοντάδες ώρες κάποιοι καλοί άνθρωποι, βασιζόμενοι σε marker research των χιλιάδων δολλαρίων, για να μπουν στο δικό σας μυαλό,τη δική σας ιδιοσυγκρασία, το δικό σας μορφωτικό επίπεδο, και να σας πείσουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να αηοράσετε αυτό το προιόν.

3. Η Microsoft δεν πληρώνει ένα γραφίστα των 600 ευρώ για να της σχεδιάσει λογότυπο. 'Ενα λογότυπο έχει εκατοντάδες εφαρμογές, από το κουτί του προγράμματος, μέχρι τη "ράχη" ενός βιβλίου, το να μπεί πάνω αε ένα στυλό και σε ένα φορτηγό της εταιρείας. Ολες αυτες τις εφαρμογές ενός τέτοιου προιοντος δεν μπορει να τις καλύψει ένα άτομο.Και αν χρειαστεί αν τις καλύψει πρέπει να πληρωθεί αδρά και να έχει πάρα πολύ χρόνο.

4. Το οτι διάλεξε αυτό το χρώμα η Microsoft σημαίνει πως το έχει μελετήσει. Ολοι αντιδράμε με ένα συγκεκριμένο τρόπο στα χρώματα. Λέγεται "Ψυχολογία του χρώματος". Απλό παράδειγμα: Γιατί σταματάμε με κόκκινο στο φανάρι; Πιστέψτε με, όχι επειδή το λέει ο ΚΟΚ, αλλά επειδή το κόκκινο διπλασιάζει την ατχύτητα του αίματος, και μας κρατά σε εγρήγορση.

 

Κάποιυ εδω το βουλώνω, συγνώμη που σας κουρασα, keep your opinions in decent level...

 

κάνετε λες και θα εξαρτηθούν οι πωλήσεις ή η επιτυχία των Win8 γενικότερα από αυτό...

 

Να είσαι σίγουρος πως ένα μεγάλο ποσοστό πωλήσεων θα εξαρτηθεί και από αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πραγματικα, παροτι δεν με νοιαζει καθολου το logo καποιου προιοντος, βλεπωντας αυτο που εχουν ως σκεψη να βαλουν μου θυμιζει κατι παρακμιακο και φθηνιαρικο!

windows8logo_large_verge_medium_landscape.jpg

 

Μπλιαχ.

 

Ενω με μια μικρη αλλαγη μόνο, μου αρεσει πολυ και μου θυμιζει κατι απο το μελλον, κατι το καινουριο και ανανεωμενο.

6892411405_979c67b7e2_z.jpg

 

 

Τεσπα ανουσιοτητες ανουσιοτητων ολα αυτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να είσαι σίγουρος πως ένα μεγάλο ποσοστό πωλήσεων θα εξαρτηθεί και από αυτο...

 

από την εμφάνιση του λογότυπου ή από το windows trademark?

 

για το 1ο δεν το πιστεύω, ότι υπάρχει κόσμος που θα αγοράσει ξεχωριστά τα win8 εξαιτίας του λογότυπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τα λογότυπα ήταν γυαλιστερά γκρινιάζαμε. Τώρα που είναι απλό, πάλι γκρινιάζουμε. Η Microsoft δεν μπορεί να βγάλει με τίποτα 21 με μας. Ενώ αν ήταν καμμιά Apple με το Super Duper High End δαγκωμένο μηλαράκι της, θα προσκυνούσαμε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την εμφάνιση του λογότυπου ή από το windows trademark?

 

για το 1ο δεν το πιστεύω, ότι υπάρχει κόσμος που θα αγοράσει ξεχωριστά τα win8 εξαιτίας του λογότυπου...

 

Οταν λες Widows trademark τί εννοείς; Η τυπογραφία ενός λογοτύπου (η γραμματοσειρά δηλαδή ο τύπος των γραμμάτων) επιλέγεται βάσει του σχεδίου που συνοδεύει (αν συνοδεύει). Και το ένα εξαρτάται από το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...