Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύφθηκε το λογότυπο των Windows 8


dimitris2006

  

427 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Σας αρέσει το νέο logo των Windows ;

    • Πολύ Καλό
    • Καθόλου
    • Ούτε κρύο ούτε ζέστη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Ενω με μια μικρη αλλαγη μόνο, μου αρεσει πολυ και μου θυμιζει κατι απο το μελλον, κατι το καινουριο και ανανεωμενο.

6892411405_979c67b7e2_z.jpg

 

 

Τεσπα ανουσιοτητες ανουσιοτητων ολα αυτα.....

 

Ρε παιδιά η "σημαία" συμβολίζει το νέο γραφικό περιβάλλον.

Που κολλάτε στο μινιμαλιστικό;

Μην κρίνετε ενα βιβλίο απο το εξώφυλλο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νεο λογοτυπο το χαρακτηριζω ακυρο και light πολύ..Αλλα να σας πω προσωπικα το περιμενα..Σιγουρα δεν περιμενα σωνει και ντε να προσπαθουν να μετατρεψουν τα pc μας σε ταμπλετακια.Εχω αποφασισει ηδη οτι θα παραμεινω με windows 7 και ας κοπανιουνται για να τσιμπησουν φραγκα.. :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εμπορική ονομασία "Windows", δλδ ότι θα το αγοράσουν μόνο και μόνο επειδή είναι τα νέα Windows...

 

Πιστέυεις ότι αν είχε μαζί με την ονομασία Windows μία αγκινάρα σαν σύμβολο, minimal σχέδιο, με ένα χρώμα, πχ λαδί, θα πουλούσε το ίδιο; Δεν νομίζω :)

 

Πίστεψε με, όλα παίζουν το ρόλο τους. Εταιρείες που έχουν μόνο logos-γραμματοσειρές, όπως η Canon, Sony, Aiwa, Panasonic, κλπ. Δεν είναι τυχαίο. Οπως δεν ειναι τυχαίο πως άλλες εταιρείες είναι αναγνωρίσιμες ακόμη και χωρίς τη λέξη-φίρμα, βλέπε Nike. γιάυτο σου λέω, σκέφτονται τα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ειναι λιτο..μα περιμενεις κατι πιο αναβαθμισμενο οπτικα και σχεδιαστικα..να σε τραβαει βρε παιδι μου..να κολλαει το ματι σου.Θα διαφωνησω σε αυτο που λες για την nike.Στην συγκεκριμενη περιπτωση (της Nike)..η ποιοτητα των προιοντων της εσπρωξε ταυτοχρονα το logo της να κανει μπαμ στον αθλητικο χωρο.Αν π.χ.τα windows 8 ειναι κανονια..ταυτοχρονα θα ανεβει σε "κυρος" και αυτο το ταπεινο λογοτυπο.Θα το συνεπαρει..Μην τρελενομαστε παντως παιδια..Οτι και να ηταν το λογοτυπο..το ρασο δεν κανει το παπα..και γω το pcακι μου δεν το κανω ταμπλετ!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θεωρω ασχημο αλλα λιγο μουντο,αλλη φιλοσοφια. Βεβαια μενει καλυτερα στο μυαλό απο οτι το προηγουμενο.

Το λογοτυπο ταιριαζει πιστευω με το UI απλά.

 

Δε σημαίνει πως επειδή κάποιοι διυλίζουν το κώνωπα οτι εχουν και σωστο αποτελεσμα.Αρχικά το METRO UI φαινεται πολυ ασχημο οταν το πρωτοβλεπουν πολλοι,αλλα εχει καποια φιλοσοφία και ομορφιά.

 

Κοβω το * οτι καποτε θα γυρισουν παλι σε γραφικά πιο πολυπλοκα.. Εδω ήμαστε. ΜΟΔΑ ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κανείς σας δεν κατάλαβε (oύτε οι γραφίστες!) ότι το λογότυπο έχει χρώμα Azure και παραπέμπει στην cloud πλατφόρμα Windows Azure;

Παρεμπιπτόντως οι γραφίστες μιλάνε για ώρες δουλειάς και έχουν μεγάλο δίκιο, απ'την άλλη όσοι χρήστες το βλέπουν νομίζουν πως είναι φτηνό wordart και έχουν κι αυτοί δίκιο. Απλά υπάρχει χάσμα εμπειριών.. :P

 

Νομίζω πως ταιριάζει με τη "less is more" μόδα της εποχής. Δε μου αρέσει ότι το logo είναι φτιαγμένο με προοπτική και θυμίζει 3D desktop με παράθυρα υπό γωνία (τύπου Compiz στο linux). Το βλέπω και λίγο παραπλανητικό, θα προτιμούσα ένα απλό 2D logo με μια "τσαχπινιά", όπως το μήλο της apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πιστέυεις ότι αν είχε μαζί με την ονομασία Windows μία αγκινάρα σαν σύμβολο, minimal σχέδιο, με ένα χρώμα, πχ λαδί, θα πουλούσε το ίδιο; Δεν νομίζω :)

 

Πίστεψε με, όλα παίζουν το ρόλο τους. Εταιρείες που έχουν μόνο logos-γραμματοσειρές, όπως η Canon, Sony, Aiwa, Panasonic, κλπ. Δεν είναι τυχαίο. Οπως δεν ειναι τυχαίο πως άλλες εταιρείες είναι αναγνωρίσιμες ακόμη και χωρίς τη λέξη-φίρμα, βλέπε Nike. γιάυτο σου λέω, σκέφτονται τα πάντα...

 

ναι το πιστεύω, πριν χρόνια (πριν καθιερωθεί) θα έπαιζε μεγάλο ρόλο, αλλά όχι πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...