Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύφθηκε το λογότυπο των Windows 8


dimitris2006

  

427 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Σας αρέσει το νέο logo των Windows ;

    • Πολύ Καλό
    • Καθόλου
    • Ούτε κρύο ούτε ζέστη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή διαβάζω ότι "δεν είστε γραφίστες για να καταλάβετε..", "αν μπορείς κάντο καλύτερο", "πως κάνετε έτσι για ένα λογότυπο;" και άλλα διάφορα, μου φαίνεται ότι αποπροσανατολίζεστε τελείως.

 

Το προϊόν δεν απευθύνετε αποκλειστικά σε γραφίστες, αλλά σε πάσης λογής ανθρώπους. Συνεπώς, την γνώμη του θα την πει ο πιο σχετικός αλλά και ο πιο πανάσχετος με τα logo. Και για να πεις απλά την γνώμη σου για κάτι, δεν χρειάζεται ούτε ειδικός να είσαι, ούτε να μπορείς να το κάνεις καλύτερο, ούτε τίποτα, ειδικά όταν σε ρωτάνε ως πελάτη. Το βλέπεις και το κρίνεις, έτσι απλά.

 

Συνεπώς, μου φαίνεται απολύτως λογικό, που η πλειοψηφία το βρίσκει επιεικώς πανάθλιο αυτό το logo για την εποχή που ζούμε. Άθλιο χρώμα, το σχήμα από καμπυλοειδές έγινε τετράγωνο (δεν χρειαζόταν ώστε να θυμίζει πραγματικό παράθυρο) και σαν σημαία της Φιλανδίας. Όντως δίνει την εντύπωση ότι το έκανε το εγγονάκι του Bill Gates, και ας το έχει φτιάξει ολόκληρη επιστημονική ομάδα μετά από 6 μήνες ανάλυσης και σχεδιασμού.

 

Τέλος, επαναλαμβάνω, ότι είναι απολύτως λογικό να υπάρχει πληθώρα απόψεων και πάλι καλά γιατί αν οι πάντες συμφωνούσαν, θα ζούσαμε σε ένα απίστευτα βαρετό κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να είσαι σίγουρος πως ένα μεγάλο ποσοστό πωλήσεων θα εξαρτηθεί και από αυτο...

Αντίστοιχα θα μπορούσες να πεις και ένα μεγάλο ποσοστό μη πωλήσεων.

Το ποσοστό των χρηστών που θα κρίνουν το λειτουργικό που θα χρησιμοποιήσουν από το λογότυπο ξεκινά από 0 και έχει και πολλά δεκαδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χωρίς καμία δόση ειρωνείας , διαφώτισε μας τότε γιατί αυτό που βλέπω μπορεί να το κάνει σε 5 λεπτά και η κουτσή Μαρία .

 

Εγώ έτσι όπως το βλέπω μου φαίνεται ότι θα μπω σε minimal windows ^_^ .

 

όχι ρε συ , τι είναι αυτά που λες ;

 

Η διαδικασία είναι ως εξής :

 

Αφού έβγαλαν τις κατευθυντήριες γραμμές στη microsoft, ζήτησαν αρχικές προτάσεις από καμιά δεκαριά εταιρίες.

 

Εκατοντάδες ειδικών (γραφίστες - ψυχολόγοι - marketeers - αστρολόγοι - medium - χαρτορίχτρες κλπ.) έστυψαν τα μυαλά τους και κατέβασαν ιδέες για το νέο logo των windows..

Μετά από δεκάδες προτάσεις που διαγωνίστηκαν σκληρά , η συγκεκριμένη πρόταση επικράτησε και υιοθετήθηκε.

Μαζί και κάποιο 7ψήφιο νούμερο για τον σχεδιαστή...

 

που ήταν η Mary Lame Associates,

ή στα ελληνικά η ΜΑΡΙΑ ΚΟΥΤΣΗ :-D

 

 

Πέρα απ΄ το χαβαλέ , το πακέτο των γραφικών νομίζω ότι το είχαν ήδη έτοιμο από τα win phone 7 , απλώς το παρουσιάζουν όταν πρέπει..

 

Το πιο δύσκολο κομμάτι νομίζω είναι να το ψάξιμο στα κατατεθειμένα σήματα στα αντίστοιχα υπουργεία εμπορίου ώστε αυτό που θα βγάλουν να μην μοιάζει με κάποιο άλλο ώστε να μην υπάρξει δικαστική διαμάχη και ασφαλιστικά μέτρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτιμούσα ένα απλό 2D logo με μια "τσαχπινιά", όπως το μήλο της apple.

 

Μιας και αναφερθηκε το Logo της Apple, οριστε ενα μινι αρθρο σχετικα με αυτο

 

http://www.edibleapple.com/2009/04/20/the-evolution-and-history-of-the-apple-logo/

 

Το καινουριο μονοχρωμο μηλο ισως ειναι πιο απλο απο το παλιο (προ '98), και αν τα δειξεις σε καποιον που δεν τα εχει ξαναδει να τα συγκρινει ισως να πει οτι το πολυχρωμο ειναι πιο ωραιο. Τελικα ομως το μονοχρωμο εξυπηρετει καλυτερα το σκοπο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Oλοι το βρίζετε, αλλά στο τέλος όλοι θα παρακαλάτε το θείο να σας φέρει Windows 8, οπότε κελαηδάτε όσο μπορείτε ωραία μου πουλάκια. Από τα Παραθύρια θα μπείτε πάλι στον άλλο κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα δικαστήρια η MS για παραβίαση πατεντών με το νέο logo της.

 

απ'την αποζημίωση για τη σημαία,

η χώρα βγήκε απ'την "κρίση",

και πήραν νέο κότερο όλοι της οι κροίσοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Oλοι το βρίζετε, αλλά στο τέλος όλοι θα παρακαλάτε το θείο να σας φέρει Windows 8, οπότε κελαηδάτε όσο μπορείτε ωραία μου πουλάκια. Από τα Παραθύρια θα μπείτε πάλι στον άλλο κόσμο.

 

Που κολλάει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου...ειναι ΑΘΛΙΟ!!! Ενα ειναι σιγουρο οτι η "ομαδα" πισω απο τη δημιουργια του συγκεκριμενου logo εχει ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΟΙΚΤΡΑ ειτε σε θεμα ψυχολογιας του αγοραστικου κοινου ειτε σε θεμα Marketing, το minimal δεν ειναι παντα και το καλυτερο!!! το "μηλαρακι" μπορει να ειναι πια μονοχρωμο ομως φερνει επανασταση σε οτι προιον συνοδευει, αντιθετως τοοοοοοοοοοσα χρονια τωρα τα "παραθυρια" της Μ$ δε νομιζω οτι φερνουν καποια επανασταση στο χωρο....ισως μονο απο την μεταβαση απο dos σε GUI (αν και η Commodore την ειχε πετυχει πρωτη, με την ΥΠΕΡΤΑΤΗ AMIGA) βεβαια για καποιους επανασταση μπορει να ειναι το "aero" ή το "cloud" οποτε παω πασο!!!! Προσωπικα πιστευω οτι επειδη οι περισσοτεροι ειμαστε προβατα και θελουμε το "ευκολο" πια, καθομασταν, καθομαστε και θα καθομαστε με αυτα που μας "αξιζουν"!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε κατι εξυπνο εχει ουτε ενδιαφερον ειναι και φωναζει φτωχεια και βαρεμαρα

 

τωρα βεβαια αφου ειναι της ms και οι γραφισταραδες του insomnia λενε οτι γαμει και δερνει ετσι θα ειναι

 

ρε NOT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο shadows και 3D παραπάνω θέλει, ένα βάθος ας το πω. Είναι αρκετά έξυπνο η παραλλαγή των 4 θρυλικών παραθύρων σαν tiles πάντως.

 

+ 3d και δυνανοτητα να αλλαζεις χρωμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μετα απο 11 χρονια windows προσωπικα, μου αρεσε τοσο πολυ το logo και τα tiles που εχω τρομαξει τοσο και αρχισα να σκεφτομαι αν μπαινει το os της apple στον σταθερο και φορητο μου!

Σε τεσσερα χρονια απο τωρα, ο υπευθηνος για τα windows 8 θα εχει απολυθει κλωτσηδων και ο γραφιστας... δεν νομιζω οτι πληρωσαν γραφιστα!

 

Τωρα που το ξανασκεφτομαι ομως, τα tiles θα επιτρεπουν να εχεις ευκολα ανοιγμενες πολες εφαρμογες μπροστα σου στην οθονη ταυτοχρονα, κατι που δεν γινεται ανετα με τα σημερινα windows.... χμμμ..... μαλλον στα 34μου γερασα και ειμαι πλεον πολυ συντηριτικος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...