Προς το περιεχόμενο

Νομιμοποιηση Κανναβης?Ναι η Οχι?


GoLdMaNn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσε με να αμφιβάλλω σε αυτό, βλέπουμε τι εκμετάλλευση πέφτει στην υποτιθέμενη βοήθεια και στα κέντρα διακοπής καπνίσματος ας πούμε. Διαφημίζουν κάποιες μεθόδους ως εύκολες και απλές παίρνοντας τα λεφτάκια σου χωρίς να σου λένε πως το ποσοστό επιτυχίας τους είναι από 1.6% έως 7.0%.

 

Χωρίς να είμαι υπέρ της χρήσης (δεν μου αρέσει άλλωστε), απλά πιστεύω πως το μόνο θετικό θα είναι ο τρόπος που θα βλέπουμε τους χρήστες. Όλα τα υπόλοιπα δεν είναι για την χώρα μας, όχι ακόμα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπέρ φυσικά,πρώτον είναι το 11ο πιο επικίνδυνο ναρκωτικό με το αλκοόλ 5ο.

Δεύτερον πεθαίνει ένας το χρόνο κυρίως από αφυδάτωση(μιλάμε για κάψιμο,για να γίνει αυτό),περισσότεροι πεθαίνουν από όπλο μπάτσου ή από καρύδα στο κεφάλι.

Όσο παραμένει παράνομη θα υπάρχει το εμπόριο(μιλάμε για τρελά φράγκα),ενώ αν μπορείς να έχεις δικό σου γλαστράκι ξέρεις και τι καπνίζεις.

Υπάρχει στη φύση και αφού είναι τελείως ακίνδυνο ποια είσαι εσύ κοινωνία που θα το απαγορεύσεις.

Εξ'άλλου όπως γράψανε και οι ρεμπέτες,χασίσι ήπιε και ο θεός(χεχε).

 

Τώρα στο πολιτικό,ο καπιταλισμός και οποιοδήποτε άλλο σύστημα που βασίζεται στην εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο,θέλει τον άνθρωπο χαζό και να μη σκέφτεται.

Αυτό το έχει πετύχει δημιουργώντας του ψεύτικες ανάγκες,κρεμώντας του τα μυαλά του σε μια κεραία,κάνοντας τον να έχει profile σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης που ευνουχίζουν την κοινωνικοποιήση και άλλα ωραία...

 

Όμως δεν τον θέλουν ταυτόχρονα και εξαθλιωμένο γιατί είναι κάτι που δεν ελέγχεται...

Για αυτό και δε έχει νόημα να λέμε ότι τα ναρκωτικά κοιμίζουν.ΝΑΙ κοιμίζουν ,αν δε γίνεται με μέτρο, αλλά τους ξύπνιους,εγώ βλέπω μόνο άτομα να κοιμούνται.

 

Άντε πάρτε το χαπάκι σας τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς ακίνδυνο;

 

Δεν νομίζω ;)

 

For starters, από τη στιγμή που έχουμε καύση, έχει πάνω-κάτω τους ίδιους κινδύνους με το τσιγάρο. Απλά δεν είναι τόσο εθιστικό.

 

Στα υπόλοιπα είσαι μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς ακίνδυνο;

 

Δεν νομίζω ;)

 

For starters, από τη στιγμή που έχουμε καύση, έχει πάνω-κάτω τους ίδιους κινδύνους με το τσιγάρο. Απλά δεν είναι τόσο εθιστικό.

 

Στα υπόλοιπα είσαι μέσα.

ε ναι,γιατί αν γινόταν νόμιμη δε θα είχαμε ίδια ποσοστά από αυτούς που θα γούσταραν(και πόσο συχνά θα γούσταραν) χασίσι με αυτούς που γουστάρουν νικοτίνη ή αλκοόλ.Αν υπάρχει μια πιθανότητα να πάθεις καρκίνο του πνεύμονα από το τσιγάρο τότε θα έχεις πολύ μικρότερη πιθανότητα να τον πάθεις από το χασίσι.

Και στη τελική ο καθένας κάνει ότι θέλει με την υγεία του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα εγώ πως δεν μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Απλά αυτό το "είναι εντελώς ακίνδυνη" συνοδευόμενο από το "ούτε καρκίνο μπορείς να πάθεις" έχει γίνει της μόδας :P

 

Ο μόνος λόγος που θα έχεις λιγότερες πιθανότητες να πάθεις κάτι (δεν παθαίνεις μόνο καρκίνο βέβαια) είναι γιατί με την κάνναβη δεν εθίζεσαι καθόλου εύκολα, όχι γιατί ένα τσιγάρο περιέχει λιγότερη πίσσα από το κανονικό.

 

Τώρα για τα ποσοστά, προσωπική μου εκτίμηση είναι πως οπως έχουμε καταντήσει να τελειώνουμε δυο πακέτα τη μέρα και να λιποθυμούμε από το αλκοόλ πριν καλά καλά φτάσουμε σε ηλικία να πηδήξουμε, έτσι θα κάνουμε και με την κάνναβη. Δεν μου λέει κάτι αυτό βέβαια.

 

Απλά όπως είναι λογικό, δεν θέλουν όλοι την νομιμοποίηση για τους ίδιους λόγους. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα όπως ζούμε τώρα εντελώς ακίνδυνη δεν είναι,αλλά όπως ζούμε τώρα, με αυτό το σύστημα δηλαδή, κάθε απόλαυση κάποιων μπορεί να μετατραπεί σε κίνδυνο.

Από μόνη της η κάνναβη ακίνδυνη είναι όσο καπνίζεται με μέτρο...

Παίρνει πολύ κουβέντα το θέμα και την περισσότερη όχι πάνω στην ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι υπέρ της χρήσης (δεν μου αρέσει άλλωστε), απλά πιστεύω πως το μόνο θετικό θα είναι ο τρόπος που θα βλέπουμε τους χρήστες. Όλα τα υπόλοιπα δεν είναι για την χώρα μας, όχι ακόμα τουλάχιστον.

Συμφωνω σε αυτο αλλα αλλο να μην εχουν ποινικες ευθηνες και αλλο να μην εχουν κυρωσεις.Για μενα θα πρεπει τα ατομα αυτα να παρακολουθουν καποια προγραμματα στηριξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε αυτο αλλα αλλο να μην εχουν ποινικες ευθηνες και αλλο να μην εχουν κυρωσεις.Για μενα θα πρεπει τα ατομα αυτα να παρακολουθουν καποια προγραμματα στηριξεις.

Πρέπει;

Ένας χρήστης κάνναβης δεν είναι άρρωστος άπλα είναι επιλογή του για να περνάει καλά.

Εξ'άλλου είναι πολύ λιγότερο επικίνδυνο από τσιγάρο,αλκοόλ και λιγότερο εθιστικό ακόμα και από το facebook...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά εχουν απαγορεύσει στα coffee shops να πουλάνε σε ξένους τουρίστες.

Νομίζω πως πλέον αγοράζεις με την ταυτότητά σου.

 

Λάθος ποτέ δεν μου έχει ζητηθεί ταυτότητα!

 

For starters, από τη στιγμή που έχουμε καύση, έχει πάνω-κάτω τους ίδιους κινδύνους με το τσιγάρο. Απλά δεν είναι τόσο εθιστικό.

 

Σωστά, μόνο που στην μια περίπτωση κάνεις 1-2 τσιγάρα σε μια μέρα ενώ στην άλλη μπορείς εύκολα να κάνεις και 2 πακέτα.

 

Επίσης ένα σχεδιάγραμμα που θα λύσει πολλές απορίες (κυρίως σε όσους απέχουν εντελώς από τις ουσίες):

 

Drug_danger_and_dependence.png

 

Πάντως εγώ θα έλεγα ΟΧΙ στην αποποινικοποίηση της κάνναβης στην Ελλάδα πολύ απλά γιατί ξέροντας την νοοτροπία του Έλληνα (που υπεράνω όλων είναι η μαγκιά), προβλέπω οτι θα καταλήξουμε να βλεπουμε παιδιά του γυμνασίου και του δημοτικού να χάνουν τον καιρό τους καπνίζοντας χόρτο όλη μέρα (ναι αν δεν μπορείς να το διαχειριστείς σωστά, τότε απλά χάνεις τον καιρό σου). Και προφανώς κανένα μέτρο του τύπου 'για άτομα άνω των 23 ετών' δεν θα εμποδίσει κανέναν να προμηθεύει σε παιδάκια που θα δώσουν κάτι παραπάνω.

 

Όσον αφορά τους μεγαλοεμπόρους: οι περισσότεροι ασχολούνται με πιο βαριά (και ακριβότερα) ναρκωτικά επομένως καμία αλλαγή και εδώ, και όσον αφορά τους φόρους είναι 100% σίγουρο οτι στη Ελλάδα όλοι οι έμποροι θα βρουν τον τρόπο να προμηθεύουν αφορολόγητα τα προιόντα τους κάτω από το τραπέζι.

 

ΑΛΛΑ πιστεύω οτι η χρήση δεν θα έπρεπε να τιμωρείται τόσο αυστηρά, είναι αδιανόητο να πηγαίνουν άνθρωποι φυλακή επειδή σκάνε από ένα μπάφο τη μέρα (ή ακόμα και για πιο ελαφριά χρήση). Με την ευκαιρία όσοι δεν είδατε την τελευταία εκπομπή του Σταύρου Θεοδωράκη για τους Locos δείτε την, έχει ενδιαφέρον (υπάρχει στο youtube).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μόνη της η κάνναβη ακίνδυνη είναι όσο καπνίζεται με μέτρο...

 

Μόνο που ποτέ ένας μπάφος δεν είναι σχεδόν ποτέ καθαρή κάνναβη. Στην καλύτερη έχει νικοτίνη που είναι εθιστική ουσία και ποιός ξέρει τι άλλο βάζει το λαμόγιο έμπορας για να εθιστείς και να του ξαναπάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό. Και για το γάλα επίσης, ποιος ξέρει τι ρίχνουν μέσα και παίρνουμε κάθε 3 μέρες σαν ζόμπι.

Καλά, για την κοκακόλα ούτε το συζητάω ε, τουλάχιστον πρέζα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό. Και για το γάλα επίσης, ποιος ξέρει τι ρίχνουν μέσα και παίρνουμε κάθε 3 μέρες σαν ζόμπι.

Καλά, για την κοκακόλα ούτε το συζητάω ε, τουλάχιστον πρέζα μέσα.

 

Εκεί υπάρχουν αυστηρότατοι ελεγκτικοί μηχανισμοί σε όλο το μήκος της εφοδιαστικής αλυσίδας(ιδιαίτερα στο γάλα) απο εξειδικευμένους φορείς ανα περίπτωση...αλλιώς θα σου λεγα τι θα έβαζαν μέσα. Τον λαθρέμπορα της γειτονιάς σου ποιός τον ελέγχει τι βάζει μέσα στο χορταράκι; Η μήπως το ουισκάκι που πίνεις στα μπαρ δεν είναι μπόμπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί υπάρχουν αυστηρότατοι ελεγκτικοί μηχανισμοί σε όλο το μήκος της εφοδιαστικής αλυσίδας(ιδιαίτερα στο γάλα) απο εξειδικευμένους φορείς ανα περίπτωση...αλλιώς θα σου λεγα τι θα έβαζαν μέσα. Τον λαθρέμπορα της γειτονιάς σου ποιός τον ελέγχει τι βάζει μέσα στο χορταράκι; Η μήπως το ουισκάκι που πίνεις στα μπαρ δεν είναι μπόμπα;

 

Καλά, αφήνω απ' έξω τα αστειάκια και τις σκέψεις για τους αυστηρότατους ελέγχους σε κοκακόλες που αγοράζουν 3-4 κράτη με τα ημερήσια έσοδά τους.

 

ΤΙ μπορεί να βάζει ο έμπορας δηλαδή μέσα που

 

α) δε μπορείς να καταλάβεις διαφορά;

β) είναι πιο συμφέρον από ένα χόρτο που θέλει ήλιο και πότισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...