Προς το περιεχόμενο

Αργοπορία delivery και άρνηση παραλαβής


vagelis81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσα του 'χεις σκάσει συνολικά;

 

Άπειρα. Πλέον δε μιλάμε καν, παίρνω τηλ, με ρωτάει τι κάνω, μου λέει τι θέλω, κάνω adjust τον αριθμό μπυρών και κλείνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παραγγειλαμε εχτες το βραδυ απο οβελιστηριο μερικα πραγματα και η παραγγελια αργησε υπερβολικα να ερθει.Συγκεκριμενα πρεπει να εκανε γυρω στις 2 παρα κατι ωρες,αφου τηλεφωνησαμε γυρω στις 9μιση και μας τα εφεραν καπου στις 11 και κατι.Οπως μας ειπαν ειχε πααααρα πολυ δουλεια.Με αφορμη λοιπον αυτο το (ασημαντο) περιστατικο,αποφασισα να θεσω μια εδω και χρονια απορια μου στο insomnia.Σιγουρα θα εχει τυχει σε πολλους απο εσας να σας καθυστερησουν αρκετα μια παραγγελια οπως εμενα εχτες.Αναρωτιομουν λοιπον αν σε μια τετοια περιπτωση ο πελατης εχει το δικαιωμα να μη δεχτει τη παραγγελια.Ενταξει συνηθως δειχνεις καποια ανοχη και κατανοηση,πληρωνεις και παιρνεις τα πραγματα,ασε που η πεινα δε σου αφηνει περιθωρια για να κανεις το αντιθετο.Αλλα σε αλλες ακραιες περιπτωσεις που η υποθεση θα παει μακρια ,αληθεια εχεις το δικαιωμα να μη δεχτεις τη παραγγελια;Θελω να πω,πως αν ο πελατης μπορει να ισχυριστει οτι δε δεχεται να πληρωσει και να παρει τα πραγματα επειδη ο delivery αργησε ,μπορει και ο δευτερος να ισχυριστει καλλιστα οτι ΚΑΜΙΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ δεν τον υποχρεωνει να παραδωσει τη παραγγελια σε χρονικο διαστημα που ο πελατης θεωρει φυσιολογικο.Εσεις τι λετε;Και για να μη παρεξηγηθω το θεμα ουτε σοβαρο ειναι,ουτε ηρθε η συντελεια του κοσμου επειδη μια παραγγελια αργησε,απλα θελω τη γνωμη σας.Κουβεντα να γινεται που λενε.

 

Ευχαριστω

 

Γενικά συμφωνώ σε αυτά που λες, αλλά για νομοθεσίες και τα σχετικά δεν ξέρω τι παίζει, αν και ο πελάτης έχει δίκιο οπότε μπορείς να αρνηθείς χωρίς κάνένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Οστόσο μου είχε τύχει μια φορά να μου αργήσουν την παραγγελία, από ένα συγκεκριμμένο κατάστημα, το ίδιο και τη δεύτερη. Ε μετά κόψαμε από εκεί (κρίμα γιατί έχει υπέροχες πίττες), αλλά εάν παραγγείλω πάλι και τα αργήσουν μπορεί και να τους στείλω πίσω τώρα που το σκέφτομαι. Περίπου 1 ώρα και κάτι ήταν η αργοπορία αλλά το σουβλατζίδικο βρίσκεται 600 μέτρα από εδω... Πάιζει κ η απόσταση σημαντικό ρόλο.

 

Και ναι οι σωστοί σου λένε ότι έχει κίνηση και ότι θα αργήσει, αλλά 2 ώρες παρά είναι πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως σε κρυφογουσταρει; :devil:

 

 

Άμα του έχει πληρώσει 3-4 ανακαινίσεις, 2-3 χρόνια την Nova, οι μπύρες του έρχονται δωρεάν.

 

Συνήθως ο διανομέας είναι ο χειρότερος πελάτης πάντως, τσατίζομαι όταν δίνω μια οδηγία και την αγνοούν, έχω στείλει πίσω παραγγελία μόνο για αυτόν τον λόγο.;ρ

 

Αλλά έχω σκάσει και 4.5 ευρώ τιπς σε διανομέα επειδή ήρθε σε 20 λεπτά ενώ χιόνιζε, ελαφριά.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο φορες εχω ακυρωσει παραγγελια.Την μια την πληρωσε το καταστημα την αλλη ο ντιλιβερας.

 

Στην πρωτη περιπτωση,ειχα παραγγειλει πιτσα στις 9 το βραδυ.Παει δεκα και μιση πουθενα η πιτσα.Παιρνω τηλεφωνο,ποτε δεν το σηκωσαν.Παει 11 το ιδιο.Με περνουν στις 12:30! και μου λενε συγνωμη για την ΜΙΚΡΗ καθυστερηση αλλα ειχε προβλημα ο φουρνος.Τους λεω γιατι δεν με πηρατε τηλεφωνο οτι θα αργησει;Λεει εχουμε πολλες παραγγελιες και δεν γινοτανε,την πιτσα να σας την φερουμε;Εκει θολωσα,κατεβασα λιγα καντιλια και το εκλεισα στην μουρη τους.Ποτε δεν ξαναπηρα εννοειται.Μιλαμε για την πιτσα fan.

 

 

Την δευτερη φορα,3 ατομα παραγγειλαμε σουβλακια απο το καταστημα που παιρνω καθε φορα(δινω παντα πληρη περιγραφη του χωρου για να το βρει ευκολα ο ντιλιβερας και ποτε δεν ειχα προβλημα).Περναει σχετικα αρκετη ωρα κτυπαει κουδουνι.Παει ενας φιλος μου να το ανοιξει και να παρει τα σουβλακια(ημουνα με τα σωβρακα :-D ) και ακουω τον ντιλιβερα(ενας μεσηλικας) να τον βριζει:ΑΑΑΑΑΑΑ και δεν με περιμενες εξω,που να βρω το σπιτι,δεν ντρεπεστε να μας τρεχετε και αλλα τετοια με υφακι.Βγαινω εξω του λεω τι τρεχει;Αρχισε να μου τα χωνει και εμενα.Του λεω τηλεφωνο δεν σου δωσαμε να μας παρεις;Λεει ααα δεν μπορω να βγαλω το τηλεφωνο στην βροχη(ισα ισα ψιχαλιζε και ο διαδρομος που μενω ειναι γεματος υποστεγα) και δεν ειμαι υποχρεωμενος να σας ψαχνω.Του λεω η δουλεια σου δεν ειναι αυτη;Λεει δεν θα μου πεις ποια ειναι η δουλεια μου πιτσιρικο.Λεω ηρεμα και ωραια:οκ φαε τα σουβλακια μονος σου και βρες τα με το καταστημα.ΜΠΑΜΜ η πορτα στα μουτρα.Σιχτιρια,διαολους απο εξω ο αλλος.Δεν σταματησα να παιρνω απο εκει,αλλα τους πηρα τηλεφωνο,τους ειπα το περιστατικο και οτι δεν προκειται να δεχτω την παραγγελια και ελειξε εκει το θεμα χωρις να μου πουν τιποτα(συνχος πελατης βλεπεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα εγω επειδη περνω απο καποια μαγαζια σταθερα δεν κανω παραπονα γιατι θα παρω καποιο δωρακι οπως τσαμπε μεγαλη κολα ή γλυκο και καποιες φορες και εκπτωση στην επομενη παραγγελια.

 

Αν αργησει πραγματικα πολυ οπως ειχε συμβει οταν ημουν φοιτητης που εκανε 1 κ μιση ωρα τοτε λεω στον ντελιβερα τα πραγματα κανουν 20 ευρω αλλα αργησες και ειναι και κρυα αν θες παρε 10 ευρω αλλιως παρε ολοι τη παραγγελια πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια νομοθεσία αν δεν κάνω λάθος υπάρχει στην Αμερική όπου σου λένε πως η παραγγελία θα έρθει σε Χ λεπτά. Αν καθυστερήσει σου την δίνουν τζάμπα. Εδώ κάτι τέτοιο δεν πρέπει να ισχύει αλλά το να μην τη δεχτείς αν αργήσει δεν είναι καθόλου παράλογο. Το να κάνει 50 λεπτά επειδή είμαι large μπορω να το δεχτώ, αλλά 1.30 και 2 ώρες είναι απαράδεκτο εφόσον δεν έχουν ενημερώσει ότι μπορεί να αργήσει τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια νομοθεσία αν δεν κάνω λάθος υπάρχει στην Αμερική όπου σου λένε πως η παραγγελία θα έρθει σε Χ λεπτά. Αν καθυστερήσει σου την δίνουν τζάμπα. [..]

 

Δηλαδή άμα ο πίτσαμαν δε ψηθεί να σου τη δώσει τσάμπα επειδή άργησε, παίρνεις τηλέφωνο το δικηγόρο σου φάση; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια νομοθεσία αν δεν κάνω λάθος υπάρχει στην Αμερική όπου σου λένε πως η παραγγελία θα έρθει σε Χ λεπτά. Αν καθυστερήσει σου την δίνουν τζάμπα. Εδώ κάτι τέτοιο δεν πρέπει να ισχύει αλλά το να μην τη δεχτείς αν αργήσει δεν είναι καθόλου παράλογο. Το να κάνει 50 λεπτά επειδή είμαι large μπορω να το δεχτώ, αλλά 1.30 και 2 ώρες είναι απαράδεκτο εφόσον δεν έχουν ενημερώσει ότι μπορεί να αργήσει τόσο.

 

Πολύ spider man 2 βλέπεις.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω απο ώρα δεν παραλαμβάνω ή για την ακρίβεια δεν ΠΛΗΡΩΝΩ παραγγελία... Τηλεφωνάκι στο μαγαζί και τους το λέω... ΣΥνήθως, οταν ειναι ξηγημένοι (ή αλυσίδες) τη στέλνουν δωρεάν, ειδάλλως την κρατάνε να τη λουστούνε.

 

Ο ντελιβερι δε φταίει σε τίποτα, υπάλληλος ειναι και μάλιστα των 3€ την ώρα και ανασφάλιστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο ντελιβερι δε φταίει σε τίποτα, υπάλληλος ειναι και μάλιστα των 3€ την ώρα και ανασφάλιστος...

 

 

Οι ανασφάλιστοι υπάλληλοι των 3 ευρώ την ώρα είναι όλοι καλοί; Ή μήπως αυτό τους δίνει το δικαίωμα να μιλάνε αναιδέστατα και να βρίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω απο ώρα δεν παραλαμβάνω ή για την ακρίβεια δεν ΠΛΗΡΩΝΩ παραγγελία... Τηλεφωνάκι στο μαγαζί και τους το λέω... ΣΥνήθως, οταν ειναι ξηγημένοι (ή αλυσίδες) τη στέλνουν δωρεάν, ειδάλλως την κρατάνε να τη λουστούνε.

 

Ο ντελιβερι δε φταίει σε τίποτα, υπάλληλος ειναι και μάλιστα των 3€ την ώρα και ανασφάλιστος...

 

3? wow, εδώ είναι καλά δηλαδή...

 

Οι ανασφάλιστοι υπάλληλοι των 3 ευρώ την ώρα είναι όλοι καλοί; Ή μήπως αυτό τους δίνει το δικαίωμα να μιλάνε αναιδέστατα και να βρίζουν;

 

Ε, εντάξει, εαν τύχη μια φορά πάει και έρχεται, δεν είναι άλλωστε όλες οι ημέρες ίδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμενα μου χε τυχει παρομοιο... Μου χαν πει 30' χρονο παραδοσης, ειχε περασει 1 ωρα. Τους τηλεφωνω να δω τι γινεται και μου λενε το κλασσικο "ειχε πολυ κοσμο τωρα εφυγε το παιδι" κι εκει απλα λες οχι δε τη θελω τωρα και τελειωνει το πραγμα.

 

Παντως ειναι καλο να παραγγελνεις συχνα απο το ιδιο μερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...