Προς το περιεχόμενο

Αργοπορία delivery και άρνηση παραλαβής


vagelis81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Γιατί; στην Γαλλία που είναι ο κατώτατος μισθός (για 35 ώρες την εβδομάδα με 12 μισθούς) ~1240 καθαρά τι νομίζεις; ότι δεν έχουν κρατήσεις τύπου ΕΦΚΑ; φυσικά και έχουν.

εγώ δεν μιλησα για τον έφκα μου , μίλησα για εργοδοτικές εισφορές του προσωπικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, fmarulezkd είπε

Εχω ζήσει σε 3 χώρες της Ευρώπης και σε όλες το delivery χρεώνεται εξτρα. Με μια γρήγορη ματιά σε  Wolt εδω Νορβηγικο, το ντελιβερι ειναι κ 7-8ε.Τοσα χρόνια με μαυρη εργασια και  μαύρα λεφτα έβγαινε φθηνό το delivery στην Ελλάδα. Τωρα που αυτα βελτιώνονται, μπήκαν στο παιχνίδι wolt κτλ και οι τιμές φετος θα εκτοξευτούν λόγω ενέργειας και πληθωρισμού, οι καινούριες χρεώσεις - είτε ξεχωριστες ειτε ενσωματωμένες- είναι μονόδρομος. 

 

 

Το delivery πρεπει να χρεωνεται εξτρα και  βασει χιλιομετρικης αποστασης

Γιατι αυτος που θα παει να παρει take away θα το πληρωσει φτηνοτερα το ιδιο προιον.

 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ZELDA είπε

εγώ δεν μιλησα για τον έφκα μου , μίλησα για εργοδοτικές εισφορές του προσωπικού.

Ωραία, τι πιστεύεις; ότι δεν έχουν εργοδοτικές εισφορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Ωραία, τι πιστεύεις; ότι δεν έχουν εργοδοτικές εισφορές;

παρέθεσε μου σε παρακαλώ το σύστημα που επικρατεί στην Γαλλία και στην Γερμανια και αν ο μισθος που αναφέρετε ειναι μικτός η καθαρα στο χέρι ωστε να συζητήσουμε , οπως επίσης και το φορολογικό , φ.π.α κτλ

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι όλοι οι μαγαζάτορες να βγουν και να κοστολογήσουν το delivery, γιατί έτσι απλά κάποιοι θα πάνε αλλού στο δωρεάν εκτός και αν έχεις πολύ καλό προϊόν.

Όλος ο πλανήτης έτσι δουλεύει, τώρα πως στην Ελλάδα με τους 50 διαφορετικούς φόρους που έχουν τα καταστήματα, καταφέρνετε και έχετε δωρεάν delivery (που η αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι μεταφορείς τα εικονομάνε και πολύ καλά από τα μαύρα tips) εμένα με ξεπερνά.

Κάθομαι και βλέπω στο mall στην Θεσσαλονίκη να τρέχουν τα Wolt στο McDonalds, το οποίο Wolt χρεώνει αρκετά το delivery, οπότε σιγά σιγά καταλαβαίνουν κάποιοι ότι ο τζάμπας πέθανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

και έχετε δωρεάν delivery (που η αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι μεταφορείς τα εικονομάνε και πολύ καλά από τα μαύρα tips) εμένα με ξεπερνά.

Απο οσα ειπες,μονο το δωρεαν delivery ισχυει.

Τα αλλα αστα.

41 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Το delivery πρεπει να χρεωνεται εξτρα και  βασει χιλιομετρικης αποστασης

Γιατι αυτος που θα παει να παρει take away θα το πληρωσει φτηνοτερα το ιδιο προιον.

 

Και τα 2 πολυ σωστα.

Με την ιδια λογικη οι κουριερ επρεπε να εχουν χαμηλοτερη χρεωση για παραλαβη απο το καταστημα.

 

Δυστυχως μονο  οι ταχυμεταφορες το κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Τα αλλα αστα.

Βλέποντας τι βγάζουν από μαύρα κάθε μέρα φίλοι στο επάγγελμα αυτό, μόνο να το αφήσω δεν μπορώ, πόσο μάλλον όταν οι περισσότεροι είναι με το ζόρι τελειόφοιτοι ΕΠΑΛ... τέλος πάντων.

Το ζήτημα είναι πως πρέπει να υπάρχει χρέωση όπως παντού και ας παίρνει ο μεταφορέας κάτι από αυτό στην τελική (δύσκολο λογιστικά αλλά εφικτό), αν και το κυριότερο θα έλεγα για τους πελάτες είναι να βάλουν επιτέλους tracker στα delivery για να βλέπει πότε έρχεται ο πεινασμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ts εσυ πραγματικά βασανιζεσαι, δεν αξίζει τον κόπο. Καταλαβαίνω ότι κανείς υπομονή (και) για να μην πεινασουν τόσες οικογένειες αλλά ρε αδερφέ θα πάθεις τίποτα. Κάνε την καρδιά σου πέτρα και κλειστο το ρημαδι και τράβα υπάλληλος να βρεις την υγειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cell_7 είπε

Βλέποντας τι βγάζουν από μαύρα κάθε μέρα φίλοι στο επάγγελμα αυτό,

Τα ειδες,η στα ειπαν;
Σε τι μαγαζια δουλευουν;
Ποσες ωρες;

Δικα τους μηχανακια;
Δικες τους βενζινες;
Ξερεις ποσοι λενε τα ιδια που λες και εσυ;
Ξερεις ποσοι διανομεις καμαρωνουν οτι βγαλαν 20 ευρω τιπς σε 12 ωρες,και ξεχνανε να υπολογισουν φθορες/ζημιες/καυσιμα; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Τα ειδες,η στα ειπαν;
Σε τι μαγαζια δουλευουν;
Ποσες ωρες;

Δικα τους μηχανακια;
Δικες τους βενζινες;
Ξερεις ποσοι λενε τα ιδια που λες και εσυ;
Ξερεις ποσοι διανομεις καμαρωνουν οτι βγαλαν 20 ευρω τιπς σε 12 ωρες,και ξεχνανε να υπολογισουν φθορες/ζημιες/καυσιμα; 
 

Κολλητοί από δημοτικό, έχουμε πει πολλά... Delivery σε κατάστημα τύπου καφέ/ψυλικατζίδικο. Ώρες δεν ξέρω ακριβώς να σου πω, δεν έτυχε να ρωτήσω. Το όχημα είναι ηλεκτρικό από το κατάστημα οπότε 0 έξοδα για αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Κολλητοί από δημοτικό, έχουμε πει πολλά... Delivery σε κατάστημα τύπου καφέ/ψυλικατζίδικο. Ώρες δεν ξέρω ακριβώς να σου πω, δεν έτυχε να ρωτήσω. Το όχημα είναι ηλεκτρικό από το κατάστημα οπότε 0 έξοδα για αυτούς.

Θα δεχθω οτι εμπιστευεσαι οτι σου λενε αληθεια.
Καλο οτι οτι δεν εχουν εξοδα.
Το θεμα ειναι,τα Χ ευρω tips,σε ποσες ωρες τα βγαλαν; 
Ποσες παραγγελιες πηγαν; 
Τι κοστος εχει η παραγγελια μεσο ορο;
Αλλιως ειναι τα 10 ευρω tips σε καφε,αλλιως τα 10 σε πιτσα.

Αν δουλευουν 12 ωρες για 20 ευρω,δεν ειναι καλα,οσο και αν δεν εχουν εξοδα.

Εγω προχθες στο efood μπηκα 2 ωρες στοχευμενα ( 21.30 με 23.30 και  ειμαι freelancer ),πηγα 7 παραγγελιες και εβγαλα 10 ευρω.
Ασυλληπτο,και επισης πιο απιθανο απο το να ξαναδω τον hellbob,αλλα αυτες τις μερες δινανε.

Παιζουν πολλα πραματα ρολο για να πεις οτι καποιος βγαζει ΚΑΛΑ τιπς.

 

 

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχουμε ξεφύγει εκτός θέματος με τις εργοδοτικές εισφορές, τους κακούς εργοδότες, τους δαιμονισμένους εργαζόμενους και άλλα ωραία εκ Γαλλίας λεγόμενα, ορίστε τα κόστη

https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/ch/Documents/tax/ch-tax-european-salary-survey-swiss-report-final.pdf

https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/lu/pdf/salary-comparisons-survey-2018.pdf

Αν υπάρχει και νεότερο, πολύ ευχαρίστως να το δούμε (και όχι μου το είπε ο κουμπάρος μου, που του το είπε η 3ξαδέρφη, που της το είπε η γειτόνισσα η φλυτζανού κλπ κλπ).

Όσο για το delivery, ΠΡΕΠΕΙ να χρεώνεται, όπως ΠΡΕΠΕΙ να απομακρύνονται από την εργασία τους όσοι ταχυδιανομείς δεν υπακούουν σε κανόνες οδηγικής συμπεριφοράς και ασφάλειας. Αλλά Ελλάδα είσαι, δεν θα ισχύσει τίποτε και κανείς μας δεν θα καταλάβει ποτέ ότι το δωρεάν delivery το πληρώνουμε αδρά την ώρα του ατυχήματος εγώ και εσύ και ο άλλος φορολογούμενος (βασικά όχι εγώ, γιατί κατοικώ σε χώρα που, αν και κάνουν ταρζανιές, σε γενικές γραμμές δεν βλέπεις ακράνωτους, ανάποδα κλπ delivery)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...