Προς το περιεχόμενο

Samsung: Τα αποκαλυπτήρια του Galaxy S3


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ είμαι από αυτούς που λένε : πολύς ντόρος για το τίποτα τελικά. εγώ δε θα πω γιατί μεγάλωσε η οθόνη τόσο? εγώ θα πω γιατί δεν μεγάλωσε και η ανάλυση κι άλλο... My two cents!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 501
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια χαρα καταλαβε και μαλιστα σου απαντησε στην αρχη,οτι μια χαρα θα χορουσε να βαλει sd και αφαιρουμενη μπαταρια χωρις να αυξησει ουτε το μεγεθος/παχος ουτε το βαρος!

Δλδ πως θα μπορουσε να του αυξησει το μεγεθος μια sd υποδοχη ή ενα καπακι που να αφερειτε!

Ειναι εμφανεστατο οτι κανεις λαθος . Εσυ δηλαδη πιστευεις οτι απο βιτσιο και για να μην κανει παραπανω πωλησεις δεν εβαλε sd card και αφαιρουμενη μπαταρια η HTC?

Δεν σου περναει απο το μυαλο οτι οταν ειναι ενσωματωμενη η μπαταρια εχεις πολυ μεγαλυτερη ελευθερια στο design?

 

Και οχι, ο oldnew δεν πιστευει οτι το HTC ONE X αν ειχε sd card και αφαιρουμενη μπαταρια θα ειχε ιδιο μεγεθος.

Αυτο το πιστευουν αφελεις σαν κ εσενα.

 

Τοσο μπορεσε η HTC χωρις sd card και χωρις αφαιρουμενη μπαταρια. Με sd card δεν θα μπορουσε το ιδιο. Η samsung απλα καταφερε περισσοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι από αυτούς που λένε : πολύς ντόρος για το τίποτα τελικά. εγώ δε θα πω γιατί μεγάλωσε η οθόνη τόσο? εγώ θα πω γιατί δεν μεγάλωσε και η ανάλυση κι άλλο... My two cents!

Που να παει η αναλυση ρε παιδιά; Διαβάσατε τι αναλυση έχει; Οτιδήποτε πανω απο αυτό ειναι σχεδόν άχρηστο.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

Και οχι' date=' ο oldnew δεν πιστευει οτι το HTC ONE X αν ειχε sd card και αφαιρουμενη μπαταρια θα ειχε ιδιο μεγεθος.

Αυτο το πιστευουν αφελεις σαν κ εσενα.[/quote']

Δεν το ξέρω αυτό. Εξαρτάται απο τι τεχνολογία κατασκευής έχει η htc. Παντως η sd δε θα αυξαινε καθόλου το μέγεθος. Για το καπάκι εξαρτάται πως θα το έφτιαχνε. Ίσως της χάλαγε το design.

Αν και εγω πιστεύω ότι ο λόγος ειναι κλασικά αντιγραφή του iphone. Όλα τα αλλα γίνονται.

Παντως να τον λες αφελή για κάτι εντελώς συζητήσιμο που κανείς δεν ξερει σιγουρα... Συζητηση κάνουμε δε χρειάζεται να τσακωθουμε ανεφ λογου.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρω αυτό. Εξαρτάται απο τι τεχνολογία κατασκευής έχει η htc. Παντως η sd δε θα αυξαινε καθόλου το μέγεθος. Για το καπάκι εξαρτάται πως θα το έφτιαχνε. Ίσως της χάλαγε το design.

Αν και εγω πιστεύω ότι ο λόγος ειναι κλασικά αντιγραφή του iphone. Όλα τα αλλα γίνονται.

Παντως να τον λες αφελή για κάτι εντελώς συζητήσιμο που κανείς δεν ξερει σιγουρα...

Εδω οι κατασκευαστες πηγανε απο sim σε microsim(μιλαμε για αμελητεα διαφορα ογκου και για κατι που υπηρχε σαν υποδοχη, αλλα παρολα αυτα οι κατασκευαστες κινητων το κυνηγησανε) για να εχουν μεγαλυτερη ελευθερια στο design και περισσοτερο χωρο στο εσωτερικο του κινητου και συζηταμε αν η υπαρξη micro sd(κ οχι απλα η σμικρυνση της οπως εγινε με την sim) θα απαιτουσε περισσοτερο χωρο?

 

Καλα, για το οτι η μη-αφαιρουμενη μπαταρια δεν σου δινει παραπανω επιλογες στο design και σε χωρο το αφηνω ασχολιαστο.

Δεν ειναι καν συζητησιμο, ειναι ευρεως γνωστο οτι γινεται για αυτον ακριβως το λογο.

 

Δεν ειναι τυχαιο που πχ ολα σχεδον τα ultrabooks/tablets κλπ εχουν ενσωματωμενη μπαταρια για να ειναι πιο λεπτα και με μεγαλυτερη ελευθερια στο design...

 

Αληθεια, δεν αναρωτηθηκε ποτε κανεις γιατι στην πλειονοτητα των ultrabooks οι εταιριες δεν εχουν αφαιρουμενη μπαταρια , ενω εχουν συνηθως αφαιρουμενη μπαταρια στα αλλα λαπτοπ τους?

Ή γιατι μερικα ultrabooks δεν εχουν sd card υποδοχη, ενω τα μεγαλυτερα λαπτοπ εχουν στανταρ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η samsung δεν αντιγραφει μονο τις επιτυχιες της apple αλλα και τις αποτυχιες αφου φαινετε να ζηλεψε την αποτυχια του iphone 4s μιας και περιμεναν ολοι το 5 και απλα ειδαν το ιδιο τηλεφωνο , η samsung απλα εκανε, οχι το ιδιο ,αλλα ενα πιο ασχημο τηλεφωνο με την ιδια πλαστικουρα ,αντιγραφοντας το πατρον του nexus s ... ουσιαστικα δηλαδη η samsung δεν εδωσε βαρυτητα στο innovate απλα ειδε τι ειχε σκοπο να φτιαξει ο ανταγωνισμος για να κανουν και αυτοι κατι παραπλησιο... νομιζω οτι τα ευσημα αξιζει το htc one x, που ειναι μακρια οσον αφορα το design στην απιστευτη οθονη αλλα σε εναν πολυ καλο επεξεργαστη... αρα λοιπον για μενα προσωπικα ο μεγαλος νικητης με διαφορα οσο αφορα τα android ειναι το htc one x...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω οι κατασκευαστες πηγανε απο sim σε microsim για να εχουν μεγαλυτερη ελευθερια στο design και περισσοτερο χωρο στο εσωτερικο του κινητου και συζηταμε αν η sd θα απαιτουσε περισσοτερο χωρο?

 

Καλα' date=' για το οτι η μη-αφαιρουμενη μπαταρια δεν σου δινει παραπανω επιλογες στο design και σε χωρο το αφηνω ασχολιαστο.

Δεν ειναι καν συζητησιμο, ειναι ευρεως γνωστο οτι γινεται για αυτον ακριβως το λογο.

 

Δεν ειναι τυχαιο που πχ ολα σχεδον τα ultrabooks/tablets κλπ εχουν ενσωματωμενη μπαταρια για να ειναι πιο λεπτα και με μεγαλυτερη ελευθερια στο design...[/quote']

Σου δινει παραπάνω επιλογές στο design η μη αφαιρούμενη μπαταριά. Δε διαφωνεί κανείς. Απλα η ύπαρξή του sgs3, δείχνει ότι μπορεις να έχεις λεπτή συσκευή χωρις να χάσεις τίποτα. Όταν το καπάκι ανοίγει, κάτι μπορεί να χάνεις στο πιάσιμο σε σχεση με ένα uninody. Εγω αυτό που πιστεύω ειναι ότι ειναι πολυ προτιμότερο. Ξέρω ότι πολοι διαφωνούν. Οι λιγότεροι πιστεύω παντως. Το sgs2 απο πίσω, ειναι πολυ μετριο σαν design. Ούτε καμπύλες ούτε τίποτα. Δεν κάθεται στο χερι οσο καλα θα κάθεται το one X. Απο την άλλη έτσι όπως βλέπω το sgs3, μια χαρά καμπύλες έχει. Πολυ βελτιωμένο απο πίσω και ας ανοίγει. Πιθανών να έχεις δίκιο ότι με τα υλικα που χρησιμοποιει η htc να μη γίνεται.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εμφανεστατο οτι κανεις λαθος . Εσυ δηλαδη πιστευεις οτι απο βιτσιο και για να μην κανει παραπανω πωλησεις δεν εβαλε sd card και αφαιρουμενη μπαταρια η HTC?

Δεν σου περναει απο το μυαλο οτι οταν ειναι ενσωματωμενη η μπαταρια εχεις πολυ μεγαλυτερη ελευθερια στο design?

Και οχι, ο oldnew δεν πιστευει οτι το HTC ONE X αν ειχε sd card και αφαιρουμενη μπαταρια θα ειχε ιδιο μεγεθος.

Αυτο το πιστευουν αφελεις σαν κ εσενα.

Πηρες την απαντηση απο τον oldnew,εκτος αν θεωρεις εκτος απο μενα και αυτον,αφελη?

 

 

Τοσο μπορεσε η HTC χωρις sd card και χωρις αφαιρουμενη μπαταρια. Με sd card δεν θα μπορουσε το ιδιο. Η samsung απλα καταφερε περισσοτερα.

Γι'αυτο δε θα μορεσει να συναγωνιστει την samsung!Γιατι παντα θα προσφερει λιγοτερα,στα ιδια λεφτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρες την απαντηση απο τον oldnew,εκτος αν θεωρεις εκτος απο μενα και αυτο αφελη?

Οχι φυσικα, ο oldnew δεν πιστευει αυτο που πιστευεις εσυ:

Μια χαρα καταλαβε και μαλιστα σου απαντησε στην αρχη,οτι μια χαρα θα χορουσε να βαλει sd και αφαιρουμενη μπαταρια χωρις να αυξησει ουτε το μεγεθος/παχος ουτε το βαρος!

Δλδ πως θα μπορουσε να του αυξησει το μεγεθος μια sd υποδοχη ή ενα καπακι που να αφαιρειται?

 

Εδω τι πιστευει:

Σου δινει παραπάνω επιλογές στο design η μη αφαιρούμενη μπαταριά. Δε διαφωνεί κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο δε θα μορεσει να συναγωνιστει την samsung!Γιατι παντα θα προσφερει λιγοτερα' date='στα ιδια λεφτα![/quote']

Για παντα δεν ξέρω, αλλα μεχρι σημερα αυτό κανει. + Ότι πλεον έχει φτιαξει παράδοση κακης αυτονομίας που δεν προσπαθεί καν να την αλλάξει.

Οποίος πιστεύει ότι τα 1800 mh μπαταρίας σε κινητό με 4.7 ίντσες αποτελούν βελτιωση, ειναι όντως αφελής..

Εχω την απορια να δω αν τα 2100 του sgs3 αποτελούν βελτιωση σε σχεση με τα 1650 του sgs2.. Πιστεύω στα ιδία θα ειναι, αντε ένα κλικ καλύτερα. Μπορεί να πεσω και εξω όμως..

Edit ξεκολατε με το τι πιστεύω εγω σε αυτό το θεμα.. Ότι και να πιστεύω (που η αληθεια ειναι ότι δεν ειμαι καθόλου σίγουρος αν μπορεί να βγάλει το ιδιο λεπτό κινητό η htc με αυτά) μπορεί να ειμαι και εγώ εντελώς λάθος :) Δεν απόδεικνιεται τίποτα έτσι. Η samsung μπορεί παντως. Έστω χωρις polycarbonyte.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φυσικα, ο oldnew δεν πιστευει αυτο που πιστευεις εσυ:

 

 

Εδω τι πιστευει:

Μιλησα για το μεγεθος/παχος και οχι για το design!

Ή κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου δινει παραπάνω επιλογές στο design η μη αφαιρούμενη μπαταριά. Δε διαφωνεί κανείς.

Ακριβως. Αυτο λεω εξαρχης.

Κ οταν λεμε desing δεν εννοουμε μονο τα χρωματα κλπ, αλλα φυσικα και το μεγεθος/διαστασεις/σχημα/βαρος.

Κλασσικο παραδειγμα τα ultrabooks και τα tablets που εχουν μη αφαιρουμενη μπαταρια.

 

Απλα η ύπαρξή του sgs3, δείχνει ότι μπορεις να έχεις λεπτή συσκευή χωρις να χάσεις τίποτα. Όταν το καπάκι ανοίγει, κάτι μπορεί να χάνεις στο πιάσιμο σε σχεση με ένα uninody.

Ειπαμε, η samsung τα καταφερε καλυτερα.

 

Αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος οτι η HTC (με τις παρουσες ικανοτητες σχεδιασμου που εδειξε οτι εχει κ δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο με της samsung ως το ποσο λεπτη θα ειναι μια συσκευη κ ποσο μεγαλη μπαταρια θα εχει) αν εβγαζε το HTC ONE X με αφαιρουμενη μπαταρια και sd card θα ηταν σιγουρα μεγαλυτερο.

Οπως φυσικα και το οτι η samsung αν εβγαζε το sgs3 χωρις sd card και με ενσωματωμενη μπαταρια θα ηταν ακομα πιο λεπτο/μαζεμενο.

 

Η απουσια sd card και αφαιρουμενης μπαταριας δινει ελευθερια στο design και επιτρεπει στους κατασκευαστες να δημιουργουν συσκευες ακομα πιο λεπτες και πιο μαζεμενες.

Το βλεπουμε στα ultrabooks που για να καταφερουν να ειναι τοσο λεπτα/ελαφρια/μαζεμενα κ με ιδιαιτερο design εχουν ενσωματωμενη μπαταρια ως επι το πλειστον, το βλεπουμε και στα tablets που για χαρη του βαρους κ του παχους ειναι ολα με ενσωματωμενη μπαταρια.

Τα ιδια πλεονεκτημα (αλλα και μειονεκτηματα, οπως οτι δεν μπορεις να αλλαξεις μπαταρια στο δρομο) ισχυουν κ στα κινητα.

Οποιος δεν το βλεπει/καταλαβαινει, απλα εθελοτυφλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην anandtech εχουν τα πρωτα benchmarks ηδη με htc one x μεσα και iphone4s. Η ταχυτητα του sg3 σε ορισμενα ειναι πραγματικα απιστευτα μπροστα. Σε αλλα το One X ειναι εφαμιλο αλλα και μονο να σκεφτει κανεις το ποσο χαλια διαχειρηση εχει το tegra 3 σε μπαταρια πραγματικα απορω πως σκεφτεστε ορισμενοι το One X. Το 4s δεν το αναφερω καν δεν υπαρχει λογος αλλωστε αν δει κανεις ποσο πισω ειναι στα benchmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω οι κατασκευαστες πηγανε απο sim σε microsim(μιλαμε για αμελητεα διαφορα ογκου και για κατι που υπηρχε σαν υποδοχη, αλλα παρολα αυτα οι κατασκευαστες κινητων το κυνηγησανε) για να εχουν μεγαλυτερη ελευθερια στο design και περισσοτερο χωρο στο εσωτερικο του κινητου και συζηταμε αν η υπαρξη micro sd(κ οχι απλα η σμικρυνση της οπως εγινε με την sim) θα απαιτουσε περισσοτερο χωρο?

 

Καλα, για το οτι η μη-αφαιρουμενη μπαταρια δεν σου δινει παραπανω επιλογες στο design και σε χωρο το αφηνω ασχολιαστο.

Δεν ειναι καν συζητησιμο, ειναι ευρεως γνωστο οτι γινεται για αυτον ακριβως το λογο.

 

Δεν ειναι τυχαιο που πχ ολα σχεδον τα ultrabooks/tablets κλπ εχουν ενσωματωμενη μπαταρια για να ειναι πιο λεπτα και με μεγαλυτερη ελευθερια στο design...

 

Αληθεια, δεν αναρωτηθηκε ποτε κανεις γιατι στην πλειονοτητα των ultrabooks οι εταιριες δεν εχουν αφαιρουμενη μπαταρια , ενω εχουν συνηθως αφαιρουμενη μπαταρια στα αλλα λαπτοπ τους?

Ή γιατι μερικα ultrabooks δεν εχουν sd card υποδοχη, ενω τα μεγαλυτερα λαπτοπ εχουν στανταρ?

 

Kαι δεν ειναι τυχαιο που ολα τα ultrabooks tablets μοιαζουν ολα μεταξυ τους. Οσων αφορα το μεγεθος ειδαμε και το 4s 1 χρονο μετα το sgs2 σχεδον με unibody που ητα πιο παχυ και πολυ πιο βαρυ απο το sgs2. Και οχι το unibody δεν ελλατωνει τον ογκο.Απλα δεν θα σου φυγει η μπαταρια αν πεσει το κινητο τιποτα αλλο. γτο που θα βαλεις εγκοπη για να κουμπωσει το καπακι (να θυληκωσει) ουδεποτε χρεαιζοταν χωρο. Απλα το unibody ειναι πολυ πιο φθηνο γιατι παραγεις ενα και μονο κομματι και δεν χρεαιζεται δευτερη γραμμη παραγωγης για το καπακι. Καταλαβες ποια ειναι η διαφορα;

 

Y.Γ. Να προσθεσω οτι τα πιο ομορφα κινητα στην ιστορια της τηλεφωνιας δεν ηταν unibody. Kαι αυτο σου δινει και την ελευθερια να επιλεξεις εντελως διαφορετικα υλικα για το καπακι απο οτι για τη βαση του κινητου, διαφορετικο χρωμα, σχεδιο, υφη. Αυτο ειναι ελευθερια στο design φιλε μου.

 

motorola-razr,X-R-318735-13.jpg

2183167.jpg

htc-diamond.jpg

coralbenq-siemens-music-phone_1333.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haha,θα σου περιγραψω τη θεση μου αυτη τη στιγμη και πες μου τι γνωμη σου!

 

Ειμαι με ενα se k320i εδω και 3+ χρονια,εχω φυλαξει περιπου 600+ ευρο για να παρω επιτελους και εγω ενα smartphone!

1.Ομως λογο του οτι ειχα και το htc hd2 της κοπελας μου,εχω μαζεψει 4 sd(100+gb) που εχω διαφορα τραγουδια,βιντεος,φωτογραφιες και αλλα πραγματακια που μου χρειαζονται και εχουμε συνηθησει να τις εχουμε παντα μαζι μας!

2.Εχω συμβολαιο με χαμηλο,παγιο γιατι δε πολυ μιλαω στο τηλ.

3.Θελω να αποφυγω παση θυσια πακετο με 3g.Γιατι αν ειναι μια φορα ακριβα στην Ελλαδα,στη Κυπρο ειναι 10Χ!

4.Θελω το τηλ. να μου κρατησει σαν smartphone τουλαχιστων 3χρονια!

5.Και απο την αλλη,εχω λατρεψει και το sense ui και ετσι αναγκαστικα πρεπει να στραφω προς htc!

 

Προς το παρων εχω μεινει στο περιμενε,μηπως βγαλει τον οκτωμβρη,νιομβρη,κανενα αντιστοιχο σε επιδοσεις κινητο,τουλαχιστον με sd!Τι αλλο μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Να καταθεσω κ εγω την ταπεινη μου αποψη πανω στο θεμα οντας χρηστης iphone4ς και sgsii. Το δευτερο ειναι εταιρικο.

Πολυ ωραια η αναβαθμιση της samsung και πραγματικα ειναι ενα κορυφαιο smartphone, απτην αλλη η τιμη του και το μεγεθος του θα με αποθουσαν απο την αγορα του.

Το sgii το λιωνωστη δουλεια mails gps κλπ και πραγματικα ειναι στα ορια του μεγεθους. Οσο για τη ποιοτητα κατασκευης που τιθεται ως θεμα πιστευω πως το iphone ειναι πολυ πιο μπροστα. Και ναι μου εχουν πεσει κατω πολλες φορες και δε φοραω πλαστικη θηκη κτλ...

Τελος πιστευω πως μια συσκευη για να λεγεται φορητη οπου να χρησιμοποιειται σε καθημερινη βαση οπως ενα κινητο πρεπει να εχει πολυ καλη μπαταρια ´η η διαχειριση της μπαταριας απο το λειτουργικο να ειναι καλη και να εχει maximoum 4 ιντσων οθονη, μετα χανεται η ενοια της φορητοτητας σε ενα κινητο.

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...