Προς το περιεχόμενο

FIFA 13


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου φαίνεται φέτος δεν θα τσιμπήσω καν την έκδοση του μπάρμπα, θα περιμένω να κατεβάσω το original την Παρασκευή. Εκτός πια κι αν βγάλουν τίποτα εντός 2-3 ημερών, οπότε θα έχω όλη τη βδομάδα για να του ρίξω μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται φέτος δεν θα τσιμπήσω καν την έκδοση του μπάρμπα, θα περιμένω να κατεβάσω το original την Παρασκευή. Εκτός πια κι αν βγάλουν τίποτα εντός 2-3 ημερών, οπότε θα έχω όλη τη βδομάδα για να του ρίξω μια ματιά.

 

Και εγω το ιδιο θα κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ψέμα το προ πεθαίνεις πραγματικά έχει πολλά ψωμιά ακόμα να φτάσει το φιφα. Όπως και το φιφα είχε πολλά ψωμιά να φτάσει προ 5,6 (και για μενα κ το 2010).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι μιλάς μόνο για PC, γιατί κατά τη γνώμη μου από την έκδοση 08 και μετά όλα τα Fifa ήταν κατά πολύ ανώτερα (τουλάχιστον στις κονσόλες). Το τελευταίο PES με το οποιο ασχολήθηκα ήταν το 6, τότε που πραγματικά η διαφορά του από το Fifa ήταν χαοτική.

 

Το ωραίο όμως είναι πως έχουν περάσει 5 χρόνια και κάθε φθινόπωρο ακούμε τα ίδια: "θεϊκό το Pro, πολύ καλύτερο από την περσινή χάλια έκδοση και εννοείται ανώτερο από το Μουφίφα". ΚΑΘΕ χρόνο όμως. Απλώς γελάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως ξέχασα να σημειώσω πως μιλάω για pc σε κονσόλα μόνος μου δεν έχω παίξει ποτέ μια φορά μόνο που πήγα σε ενα super market και είχε xbox360 με το euro 2008 και κατάλαβα τη διαφορά φιφα προ.

 

Ισχύει αυτό που λές κάθε χρόνο τα ίδια έχω βαρεθεί να εξηγώ για ποιούς λόγους μαρέσει και είναι καλύτερο το φιφα (τα τελευταία χρόνια) .

 

Δε πεύτει η τιμή του όμως δε πεύτει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως ξέχασα να σημειώσω πως μιλάω για pc σε κονσόλα μόνος μου δεν έχω παίξει ποτέ μια φορά μόνο που πήγα σε ενα super market και είχε xbox360 με το euro 2008 και κατάλαβα τη διαφορά φιφα προ.

 

Ισχύει αυτό που λές κάθε χρόνο τα ίδια έχω βαρεθεί να εξηγώ για ποιούς λόγους μαρέσει και είναι καλύτερο το φιφα (τα τελευταία χρόνια) .

 

Δε πεύτει η τιμή του όμως δε πεύτει!

 

Σωστός. Πρωτόπαιξα Fifa το 1993 (τότε που ονομαζόταν "Fifa International Soccer") και συνέχισα ακάθεκτος μέχρι και το 2003. Μετά κυκλοφόρησε το PES για PC και κάπου εκεί το "γύρισα". Παρ' ότι είχα κάποια ενασχόληση με τα ISS/Pro του παρελθόντος, για κάποιο λόγο ποτέ δεν μου είχαν γυαλίσει το μάτι. Ούτε τα παλιότερα παιχνίδια στο PS1/2, ούτε το ISS2 στο Xbox One, ούτε -πολύ περισσότερο- το ISS3 στα PC. Όταν όμως έπαιξα το PES3 έπαθα πολιτισμικό σοκ, δεν είχα ξαναδεί τέτοιο πράγμα και ακόμα θυμάμαι τις αντιδράσεις μου! Προφανώς στη συνέχεια ακολούθησαν τα PES 4, 5 και 6 (τα δύο τελευταία με άπειρο online, κυρίως 2vs2).

 

Μετά από όλες αυτές τις εμπειρίες (οι οποιες φυσικά δεν ξεκινάνε το '93 αλλά πολύ-πολύ πιο πίσω, πριν το περίφημο Tehkan WC του '86) μπορώ πλέον να πω ότι για μένα το Euro2008 ήταν το κομβικό σημείο, αυτό που έκανε τη μεγάλη διαφορά. Αν το πάρουμε χρονολογικά, το Fifa07 στις κονσόλες ήταν η πρώτη σοβαρή next-gen προσπάθεια, τότε που η ΕΑ άλλαξε φιλοσοφία για το παιχνίδι και αυτό σχεδόν ξαναγράφτηκε από την αρχή. Έπασχε όμως σε πολλά σημεία και δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα μαζί του.

 

Το Fifa08 ήταν ίσως το πρώτο πραγματικό next-gen ποδοσφαιράκι, τότε που ο κόσμος άρχισε δειλά-δειλά να κάνει τη στροφή (κι εγώ μαζί, κυρίως λόγω της αθλιότητας των τότε Pro). Κι αυτό όμως είχε κουσούρια, με τα κυριότερα εξ' αυτών να είναι η απόκριση στα controls (πατούσες πάσα και την έκανε μετά από... μισό δευτερόλεπτο), τα πάμπολλα δοκάρια, η ανυπαρξία μακρινών γκολ, η αργή εξέλιξη του αγώνα κλπ. Το Euro2008 όμως τα άλλαξε όλα! Πέρα από κάθε προσδοκία διόρθωσε τα περισσότερα απ' τα προβλήματα του Fifa08 και δημιούργησε ένα εξαιρετικό online περιβάλλον με μηδενικό lag (πολύ σημαντικό στοιχείο, αν σκεφτούμε τα απίστευτα χάλια που είχε το online του PES2008).

 

Το Fifa09 που κυκλοφόρησε λίγους μήνες αργότερα ήταν πλέον το κερασάκι στην τούρτα, το πρώτο ολοκληρωμένο next-gen ποδοσφαιράκι της εποχής και φυσικά τα υπόλοιπα είναι... ιστορία. Κάπου εκεί όλη μου η παρέα έκανε τη μεταστροφή στο Fifa. Ή μάλλον όσοι είχαν κονσόλες, γιατί τα PC δυστυχώς άργησαν λίγο να μπουν στο παιχνίδι. Γι' αυτό πολλές φορές προβληματίζομαι όταν ακούω κόσμο να μιλάει για το Fifa της νέας εποχής, αναφερόμενος στις εκδόσεις από την 11 και μετά. Προφανώς μιλάνε μόνο για τα PC, γιατί οι κονσόλες είχαν ήδη μπει στο κόλπο από τα τέλη του 2007.

 

Όσο για την τιμή, φαντάζομαι είδατε τι έκανε το Amazon. Ανέβηκε ξανά στις 38 λίρες (από τις 25 που είχε πέσει πριν λίγες μέρες). Πιθανολογώ ότι αυτή η τιμή θα παραμείνει σταθερή καθ' όλη τη διάρκεια της εβδομάδας, συνεπώς όποιος δεν είχε κάνει ήδη preorder, δεν έχει λόγο να το κάνει τώρα (ακόμα κι αν κάνατε προπαραγγελία πχ. τον Ιούνιο στις 40 λίρες, λόγω της προαναφερθείσας προσφοράς θα πληρώσετε τελικά 25). Δυστυχώς τα CD keys βρίσκονται ακόμα στα 28-29 ευρώ. Υπομονή. Εγώ θα κάνω την παραγγελία Παρασκευή ή Σάββατο (ή μάλλον τις παραγγελίες, καθώς θα πρέπει να αγοράσω τουλάχιστον 4-5 κόπιες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως τα λές είναι και για μένα απλά εγώ σα μικρότερος απο το 2000 το φίφα μέχρι 2003 επαιζα φίφα μετά προ μεχρι το 2010 λόγω pc και απο τότε φιφα.

 

Εγώ λέω αν βγαίνει 27 το παιχνίδι απο όσα έχω διαβάσει να το πάρω στις 26.

 

Να ρωτήσω κάτι αν επιτρέπεται; γιατί κάθε χρόνο πέρνεις τόσες κόπιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι παιρνει και για φιλους.... :)

 

 

Μια απο τα ιδια και εγω...

 

Ειμαι ο μονος που εχει paypal και χρεωστικη στην παρεα και αγοραζω για ολους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς. Μια κόπια για μένα, μία για τον αδερφό μου κι από κει και πέρα πάντα "παίζουν" και 2-3 φίλοι (ευτυχώς οι υπόλοιποι έχουν δικές του κάρτες ή paypal). Η ΕΑ έπρεπε να μας κάνει έκπτωση για τέτοιες περιπτώσεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...