Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, KilliK είπε

και αμα βγει μαπα το παιχνιδι; θα μου επιστρεψει τα λεφτα ο developer?

Κυκλοφορουν τα review του παιχνιδιου την προηγουμενη εβδομαδα. Δεν μπορει να ειναι ολοι πληρωμενοι,σιγουρα θα υπαρχουν review με 9 και 10/10,αλλα και review με χαμηλοτερες βαθμολογιες.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μια εταιρία δεν σε έχει απογοητεύσει ποτέ και δεν υπάρχει ούτε 1 στο τρισεκατομμύριο να μην το παίξεις το παιχνίδι γιατί να μην κάνεις preorder; Δεν υπάρχουν και πολλές πια άρα ακόμη μεγαλύτερος λόγος να στηρίξεις όσες έμειναν όπως μπορείς.

Ειδικά για την CD Project Red που κάνει ότι μπορεί για να σεβαστεί τον καταναλωτή.

Οχι σε DRM, όλα τα next gen updates δωρεάν, οχι σε αύξηση τιμών, οχι σε microtransactions  , 2-3 DLC με μέγεθος ολόκληρου παιχνιδιού δωρεάν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μα δεν κερδιζεις κατι ως καταναλωτης αν κανεις το preorder. αντιθετως παιρνει ενα αχρειαστο ρισκο, ναι ακομη και στην περιπτωση της CDPR.

καλα ολα αυτα να στηριξεις τον developer, αλλα εσενα ποιος θα σε στηριξει αν χασεις τα λεφτα σου με το preorder; και μιλαω ως παθων, που εμπιστευομουν τους devs λογω της προηγουμενης καλης δουλειας τους.

@Fulgore στις περιπτωσεις του Snoob αναφερομαι, αυτο που περιγραφεις ειναι αλλο. να κανεις ενα preorder μια βδομαδα πιο πριν, και ενω εχουν βγει οι κριτικες για το τελικο προιον, δεν ειναι big deal. 

τεσπα, ξεφευγουμε, ειναι τεραστικο θεμα που καλυτερα θα ηταν να συζητηθει στο δικο του ξεχωριστο τοπικ.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, KilliK είπε

και αμα βγει μαπα το παιχνιδι; θα μου επιστρεψει τα λεφτα ο developer?

Σοβαρά τα ρωτάς τώρα αυτά;

Προφανώς όχι.

Τι σχέση έχει αυτό, με αυτό που γράφω εγώ; Απάντηση: καμία.

Εγώ εξηγώ πως η προπαραγγελία συνιστά μορφή στήριξης που υπερβαίνει αυτό που έλεγες παραπάνω, το "γιατί, αν το αγοράσω αφού κυκλοφορήσει, δεν είναι το ίδιο;" ("την ίδια στήριξη δεν θα δώσεις;")

Και απάνμτησα: όχι, δεν είναι η ίδια στήριξη, είναι άλλη μορφή στήριξης, με παραμέτρους που υπερβαίνουν την αγορά αφού κυκλοφορήσει το παιχνίδι.

Προφανώς και έχει ρίσκο. Κι εκεί έγκειται η ευθύνη του καταναλωτή, να βάλει το μυαλό του να δουλέψει, να ζυγίσει δεδομένα και διαχρονική παρουσία και να αποφασίσει ποιον, πώς και πόσο θα στηρίξει.

Πουθενά δεν υποστήριξα πως είναι μια εξασφαλισμένη διαδικασία στο 100%, για να ρωτάς "άμα βγει μάπα το παιχνίδι".

Άμα βγει μάπα, βγήκε μάπα. Όποιος δεν είναι διατεθειμένος να πάρει αυτό το ρίσκο, δεν πηγαίνει σε προπαραγγελία, προφανώς.

Αν δεν βγει μάπα, όμως; Προσωπικά, άλλη αίσθηση ικανοποίησης αποκομίζω όταν ξέρω πως στήριξα νωρίς, βοήθησα στο να υπάρξουν παιχνίδια που ίσως και να μην υπήρχαν χωρίς τη συνδρομή μικρών (αλλά χιλιάδων) υποστηρικτών σαν κι εμένα. Ακόμη κι αν έχει η εταιρία χρηματιστηριακή αξία τεράστια.

Εμείς την κάναμε να έχει τεράστια αξία.

Κι από κάτι λαμόγια με χρηματιστηριακή αξία δις, που υφαρπάζουν ήδη χρηματοδοτημένους τίτλους για να ενισχύσουν το μαγαζί τους, προτιμώ να στηρίζω νωρίς και έμπρακτα εταιρίες που διαχρονικά έχουν αποδείξει ότι σέβονται τον καταναλωτή.

Ειδικά όταν τους την πέφτουν κάτι ινστρούχτορες της πολιτικής ορθότητας, που σκαμπάζουν από πραγματική οικονομία ό,τι κι ένας γυμνοσάλιαγκας από κβαντική μηχανική.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αν έχεις ενδοιασμούς τύπου "θα είναι καλό το παιχνίδι, θα μπορώ να το τρέξω κτλ" δεν πας σε preorder. Περιμένεις ήρεμα και ωραία τα review μια βδομάδα πριν και όλα καλά.
Να προσθέσω κάτι που ίσως να μην είναι τόσο γνωστό και αφορά το refund policy του GOG Store (CDPR), το οποίο σου δίνει πια (από τον περασμένο Φεβρουάριο) την δυνατότητα να κάνεις refund και έως 30 μέρες μετά την αγορά, ακόμα και αν έχεις τρέξει και έχεις παίξει το game. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πότε, αλλά φαντάζομαι πως θα θές κάποιο καλό λόγο για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

Source:
https://www.gog.com/news/gogs_updated_refund_policy_has_your_back_even_more
https://support.gog.com/hc/en-us/articles/360006129837?product=gog

Preorder προσωπικά μόνο για κολλέκτορες (πια!), όταν ήμουν μικρός και άμαθος έκανα και στα digital για τα έξτρα μπλιμπλίκια που σου δίναν καμία φορά τα games 😋
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειχε αναφερθει περυσι

Φυσικα ειμαι σιγουρος οτι αν το παιχνιδι εχει την αναλογη επιτυχια με το Witcher,πολλοι σε βαθος χρονου θα το αγορασουν και στο Gog και στο Steam.

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος που έγινε το lip syncing και τα facial animations , φαντάζομαι και τέτοιο είναι μονόδρομος για open world rpg. 
Είναι αδύνατο να κανείς motion capture χιλιάδες npc και διαλόγους  . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2020 στις 2:25 ΠΜ, xtrmsnpr είπε

Το παιχνίδι έχει ξεφύγει απότι νόμιζα ότι θα είναι(γιαυτό και ακύρωσα την collectors πριν κάποιον καιρό), και βλέπω ένα GTA στο μέλλον, εύχομαι να κάνω λάθος.

 

Ε και το witcher 3 ένα GTA με άλογα είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγο με καλέσανε από sevenspot για να επιβεβαιώσουν ότι ισχύει η προ-πραγγελία του κολέκτορα καθώς και τα στοιχεία μου. Είχα διαβάσει πως πάνε για κλείσιμο αν δεν κάνω λάθος και μου έκανε εντύπωση αλλά όπως φαίνεται θα παραλάβω κανονικά. Αν με πάρουν από public θα ρίξω άκυρο γιατί έβαλα και εκεί παραγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, shodan είπε

Πριν από λίγο με καλέσανε από sevenspot για να επιβεβαιώσουν ότι ισχύει η προ-πραγγελία του κολέκτορα καθώς και τα στοιχεία μου. Είχα διαβάσει πως πάνε για κλείσιμο αν δεν κάνω λάθος και μου έκανε εντύπωση αλλά όπως φαίνεται θα παραλάβω κανονικά. Αν με πάρουν από public θα ρίξω άκυρο γιατί έβαλα και εκεί παραγγελία.

Κι εμένα με πήραν πριν λίγο (μου έκανε εντύπωση το τηλέφωνο από Θεσσαλονίκη μεριά, παραλίγο να μην το σηκώσω 😄) και τους είπα να με ξανακαλέσουν αύριο. Από όσο ξέρω, έχουν κλείσει ήδη (site κατεβασμένο, όσα φυσικά καταστήματα έχω πετύχει έχουν αδειάσει κλπ.). Ίσως πρόκειται για τίποτα εκκαθαριστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάει η διανομή σιγά σιγά αποτι φαίνεται.. Και μένα με πήρανε από Γερμανό το πρωί για επιβεβαίωση. Το είχα παραγγείλει και απο Seven αλλά πήγα στο κατάστημα και μου είπαν οτι δεν υφίσταται πια η εταιρία και το παρήγγειλα ξανά σε αυτούς (όποιον εκπροσωπούν τέλος πάντων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...