Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/8/2021 στις 2:39 ΜΜ, yiannis1991 είπε

τα περισσότερα από αυτά συμβαίνουν σε όλα τα games με NPCs. Δηλαδή τα NPCs στα AC είναι καλύτερα; :P Θεωρώ ότι ένα μέρος από το κράξιμο οφείλεται και στο hype και έχουν βγει και άτομα που δεν το έχουν παίξει το game και το κράζουν. Δεν λέω ότι δεν είναι άξιο κραξίματος, αλλά ως ένα βαθμό φταίει και το hype. Δηλαδή το Βλαχάρα τι είναι; Ένα Odyssey με Vikings και το Odyssey ήταν ένα Origins με Αρχαίους Έλληνες. Ε κανείς δεν έριξε τόσο κράξιμο που έβγαλαν το ίδιο game 3 φορές. Τα ίδια και το Legion, παπάτζα game είναι..

και που μπαινεις στην διαδικασια να απαντησεις εισαι ηρωας,δεν υπαρχει παιχνιδι εκει εξω ακομα και στα ΑΑΑ goty ειτε λεγεται horizon ειτε god of war ειτε sekiro ειτε skyrim που να μην εχει κατα πολυ κατωτερο ΑΙ στα μομπς και φυσικα να μπορεις να το εκμεταλλευτεις με κενα στον προγραμματισμο,να κρυβεσαι φθηνα πισω απο μια πετρα να τρεχεις μεχρι να βαρεθει να σε κυνηγουν κτλ που εχουμε κανει ολοι,αλλα για καποιο λογο ειναι το πρωτο επιχειρημα που συναντας στο cyberpunk σαν αρνητικο,εγω ειμαι πεποισμενος οτι ο κοσμος χαλαστηκε (και παρα πολυ σωστα)απο τις τραγικες μη playable εκδοσεις της προηγουμενης γενιας με τα bugs και τα εβαλαν ολα σε ενα τσουβαλι(αφου δεν μας ειπαν οτι εχει και κακο story να λεμε ευχαριστω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που συμβαίνει στο Cyberpunk και το έχω παρατηρήσει και στον εαυτό μου είναι ότι προσέχω πιο πολύ την κάθε λεπτομέρεια απ' ότι σε άλλα παιχνίδια, λόγω του hype που είχε δημιουργηθεί. Όλα τα games έχουν glitches λίγο ως πολύ, όλα τα games έχουν άσχημα textures κάπου, clipping issues κτλ. Ναι οι πρώτες εκδόσεις του CP77 ήταν σάπιες, τώρα με την 1.3 κάτι έγινε. Σίγουρα λείπουν πολλά αλλά κανένα game δεν έχει αληθοφανές ΑΙ. 17 χρόνια που ασχολούμαι με το gaming σε κάθε game με όπλα συμβαίνει το ίδιο πράγμα. Κρύβεσαι πίσω από ένα βαρέλι/τοίχο/δέντρο/οτιδήποτε έχεις απέναντι έναν κρυμμένο AI και απλά περιμένεις πότε θα σηκώσει το κεφάλι του από το cover για να του ρίξεις. Σε κάθε παιχνίδι γίνεται αυτό. Το ΑΙ δεν σκέφτεται ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως υπάρχουν αρκετά παιχνίδια με εξαιρετικό AI. Δύο που μου έρχονται στο μυαλό είναι το εξαιρετικό alien isolation και το far cry 2.

Στο δεύτερο μάλιστα οι εχθροί προσπαθούν να σε περικυκλώσουν σε open combat, ή όταν πηγαίνεις stealth σε βλέπουν μια χαρά και πίσω από κάλυψη, και ούτε σε ξεχνάνε αν φύγεις ούτε μπορείς να αδειάσεις το μισό outpost χωρίς να πάρουν χαμπάρι.

Μη δικαιολογείτε αυτό που η cdproject αποκαλεί AI. Άλλες εταιρίες με πολύ μικρότερο budget έχουν κάνει πολύ καλύτερη δουλειά σε λιγότερο χρόνο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, just getting started είπε

Κι όμως υπάρχουν αρκετά παιχνίδια με εξαιρετικό AI. Δύο που μου έρχονται στο μυαλό είναι το εξαιρετικό alien isolation και το far cry 2.

Στο δεύτερο μάλιστα οι εχθροί προσπαθούν να σε περικυκλώσουν σε open combat, ή όταν πηγαίνεις stealth σε βλέπουν μια χαρά και πίσω από κάλυψη, και ούτε σε ξεχνάνε αν φύγεις ούτε μπορείς να αδειάσεις το μισό outpost χωρίς να πάρουν χαμπάρι.

Μη δικαιολογείτε αυτό που η cdproject αποκαλεί AI. Άλλες εταιρίες με πολύ μικρότερο budget έχουν κάνει πολύ καλύτερη δουλειά σε λιγότερο χρόνο.

Αλλα 2 απο μενα....F.E.A.R.  και Division(Hunters)

Επεξ/σία από ileos10
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πω και εγώ Halo ΑΛΛΑ ρε παιδία αυτά είναι καθαρόαιμα fps το cyberpunk εχει και κάτι από rpg.....

Το rpg dna έστω και κατά πολύ λιγότερο από όσο θα θέλαμε δικαιολογεί και αυτή την κατάσταση της ΑΙ.

Δηλαδή τι να πούμε πχ για τα rpg που παγώνει ο χρόνος για να κάνεις κίνηση και να δώσεις εντολή στον ήρωα....."Πωπω τι ψεύτικο αφού αυτό δεν γίνεται στην πραγματικότητα - δεν μπορεί να παγώνει ο αντίπαλος και εσύ την ώρα που σου επιτίθεται".

Μιλάμε και για έναν κόσμο που θα χτίσεις και με τη φαντασία σου και θα καταπιείς κάποια πράγματα γιατι απλά δεν μπορούν όλα να περάσουν με το μέσο. Για τα bugs είμαι μαζί σας αλλά και αυτ΄λα με τον καιρό θα διορθωθούν.

 

υγ. επίσης κακή σύγκριση και με τα gta που είναι καθαρά παιχνίδια δράσης ανοιχτού κόσμου χωρίς ίχνος rpg στοιχείου

Επεξ/σία από gust
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το έπαιξα στο hard σε pc με μια 1080 σταθερά 60fr,η ΑΙ μου φάνηκε πολύ τιμια για τα δεδομενα του σημερινου gaming,(ειχε καποια bug και ηθελε reset με ssd σε ελαχιστα δευτερολεπτα),αν θελει να βρει καποιος ψεγάδια γιατι εφαγε την φολα της προηγουμένης γενιας θα σπαμαρει μεχρι να δυσει ο ηλιος ποσο κακο AI ηταν,εγω θα πω οτι ενα τυχαιο ακυρο ραντομ sidequest με την οικογενεια και την κοπελα αδερφη που τους ξεκανε και ο τροπος που στο δινει προοδευτικα στο σπιτι αποτελει καλυτερο σεναριο απο το 80% των παιχνιδιων εκει εξω,βασικα ενα παιχνιδι που θεωρω καλυτερο ΑΙ ειναι το dishonored 2 αλλα και παλι μετρημενα ειναι,δεν υπαρχει αυτο το πραγμα που θελαν πολλοί ο καθε εχθρος και ο καθε npc να κανει ολοκληρο κυκλο,οκ το εκανε το rdr 2 που ειναι η ακριβοτερη gaming παραγωγη ever

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε τα εσείς, πείτε τα...έχουμε φτιάξει ποπ κορν και παρακολουθούμε με δέος τα λόγια σας

Cyberpunk 2077 Clip Shows Ridiculous Swimming Animation After 1.3 Update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Μα ούτε η 1650 super είναι κάτι ιδιαίτερο..

Εννοείται πως δεν είναι.

Παρόλα αυτά είναι σχετικά πρόσφατη entry level που θα περίμενε ο κάθε καταναλωτής να τρέχει όλους τους τίτλους αξιοπρεπώς.

Σε αυτόν τον τίτλο παίζει να μην χτυπάει 60αρι ούτε με όλα low...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το cyberpunk δεν είναι ότι απλά όλοι προσέχουν τα αρνητικά (που όντως υπάρχουν) , είναι και ότι τα θετικά είναι αόρατα . Πχ δε θυμάμαι να έχει γράψει κανείς άλλος για το level design στις γειτονιές που ειδικά όταν ανοιξεις τα upgrades στα πόδια και πας από ταράτσα είναι σε άλλο επίπεδο .

 

Ή για το animation και το facial των npcs , τα τσουβαλιαζουν στα "καλά γραφικά ", ενώ βλέπεις το βλέμμα βασικών χαρακτήρων κ τους ψυχολογεις ,ξέρεις τι θα κάνουν μετά . Το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο , αλλά για να το βλέπω μόνο εγώ τι να πω ...

 

Από την άλλη νομίζω ότι μόνο εγώ κράζω τον αναχρονιστικό σχεδιασμό των αποστολών τύπου "σκότωσε τους όλους για να συνεχίσεις " κ ψάχνεις στις γειτονιές μήπως έχει μείνει κανένας άλλος ...τόση κούραση από εποχή PS1, αλλά σε αυτό παίζουν ρόλο κ τα glitches γιατί κολλάγε 1 εχθρός πισω από κανένα τοίχο κ άντε βρες τον . Ελπίζω να έχουν λυθεί αυτά τουλάχιστον . Σε κάποιο patch κολλαγαν πάλι οι εχθροί σε τοίχους κ πάτωμα αλλά τουλάχιστον μπορούσες να τους σκοτώσεις κ να συνεχίσεις το quest (γιατί στην αρχή απλά έκανες restart από το προηγούμενο checkpoint κ ευχοσουν να μην ξανακολλησουν. Σε συγκεκριμένο main quest προς το τέλος μετά από καμιά ώρα restarts απλά  μου έκοψε και φόρτωσα παλαιότερο save πριν το checkpoint )

Γενικά πολύ κράξιμο , δικαιολογημένο σε μεγάλο βαθμό , αλλά συχνά  κράξιμο ...για το κράξιμο , πιο πολύ γκρίνια κ κλαψα παρα πραγματική και ουσιαστική κριτική 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, just getting started είπε

Εννοείται πως δεν είναι.

Παρόλα αυτά είναι σχετικά πρόσφατη entry level που θα περίμενε ο κάθε καταναλωτής να τρέχει όλους τους τίτλους αξιοπρεπώς.

Σε αυτόν τον τίτλο παίζει να μην χτυπάει 60αρι ούτε με όλα low...

Το τι θα περίμενε ο καταναλωτής είναι άλλο θέμα. Η 1650 super είναι μια μικρή κάρτα λογικό να μην βγάζει 60αρι στο cp77

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Γενικά πολύ κράξιμο , δικαιολογημένο σε μεγάλο βαθμό , αλλά συχνά  κράξιμο ...για το κράξιμο , πιο πολύ γκρίνια κ κλαψα παρα πραγματική και ουσιαστική κριτική 

Θα το δικαιολογούσα σε περίπτωση που κάποιος θεωρεί το W3 ένα από τα αγαπημένα του games και την CDPR επίσης μια από τις αγαπημένες του εταιρίες, που φαντάζομαι είναι πολλοί. Οποτε μετά από το W3, σου δίνουν αυτό και σε λούζουν και με ψέμα. Πικρα. Δεν θα έκραζες μέχρι να γεράσεις? :D

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, just getting started είπε

Εννοείται πως δεν είναι.

Παρόλα αυτά είναι σχετικά πρόσφατη entry level που θα περίμενε ο κάθε καταναλωτής να τρέχει όλους τους τίτλους αξιοπρεπώς.

Σε αυτόν τον τίτλο παίζει να μην χτυπάει 60αρι ούτε με όλα low...

Έχω την 1650 4gb στο λαπτοπ και δε περίμενα ποτέ να πιάνω πάνω απο 45 fps στο παιχνίδι αυτό, όπως και έγινε δηλαδή. Όλα στο low, όλα τα φίλτρα κλειστά σε 1080p. Δε ξέρω γιατί λέτε να πιάνει 60αρι ρε τρελοί ακόμα και η super, φαίνεται εξωπραγματικό. Σε αλλα παιχνίδια όμως , καινούργια, μια χαρά αποδίδει η κάρτα, για την κάρτα την ίδια. Και το άλλο παιχνίδια που ζοριζεται άπειρα είναι το warzone, όχι το vanilla cod2019/cold war εκεί παίζω με high 60+.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...