Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/12/2023 στις 3:22 ΜΜ, _Theo_ είπε

Περί απόδοσης, πριν το patch 2.1 και μετά, ίδιες ρυθμίσεις:

Κάτι "χοντρό" έκαναν δεν εξηγείται αλλιώς.

Πριν:

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-10-27 144348.jpeg

Μετά:

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-12-17 151301.jpeg

 

Στις 17/12/2023 στις 11:12 ΜΜ, Zus είπε

Δεν ξέρω τί είχα πριν, αυτό που έχω πάντως με ικανοποιεί.

Screenshot 2023-12-17 230930.png

Από περιέργεια ,εχετε κοιτάξει  το gpu usage όσο τρέχετε τα benchmark σε σχέση με το παρελθον?

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να υποθέσω δεν θυμάσαι που ήσουν πιο πριν ε?..Να σου πω τι κουλο παρατήρησα εγώ με το τελευταίο patch μιας και έχουμε την ίδια κάρτα μήπως βοηθήσεις να μου φύγει η παράνοια που είχα φαει..Αν έχεις χρόνο και διάθεση τρέξε και σε ακριβώς τα ίδια settings σε 4κ ανάλυση.Ολα τα άλλα ίδια,fg on dlls balanced μόνο ανάλυση βάλε σε 4k..Παροτι τα fps είναι πολύ  λιγότερα και θεωρητικά μεταφέρεις φορτίο στην gpu ,εκεί εμένα πέφτει μέχρι και στο 75% το gpu usage στο bench (cpu usage 15%),πράγμα που δεν έκανε πριν.Να δω αν κάνει και η δικια σου το ιδιο..Πως γίνεται αυτό δε μπορώ να καταλάβω,αλλά έχω τελειώσει με το game και δεν το έψαξα παραπανω.

Screenshot 2023-12-18 011539.png

48 λεπτά πριν, Zus είπε

88% με 94% στη μεγαλύτερη διάρκεια του benchmark.

Βέβαια τώρα μου έβγαλε και βελτιωμένα αποτελέσματα, χωρίς να πειράξω τίποτα.

 

Screenshot 2023-12-18 010343.png

 

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, niko13 είπε

Να υποθέσω δεν θυμάσαι που ήσουν πιο πριν ε?..Να σου πω τι κουλο παρατήρησα εγώ με το τελευταίο patch μιας και έχουμε την ίδια κάρτα μήπως βοηθήσεις να μου φύγει η παράνοια που είχα φαει..Αν έχεις χρόνο και διάθεση τρέξε και σε ακριβώς τα ίδια settings σε 4κ ανάλυση.Ολα τα άλλα ίδια,fg on dlls balanced μόνο ανάλυση βάλε σε 4k..Παροτι τα fps είναι πολύ  λιγότερα και θεωρητικά μεταφέρεις φορτίο στην gpu ,εκεί εμένα πέφτει μέχρι και στο 75% το gpu usage στο bench (cpu usage 15%),πράγμα που δεν έκανε πριν.Να δω αν κάνει και η δικια σου το ιδιο..Πως γίνεται αυτό δε μπορώ να καταλάβω,αλλά έχω τελειώσει με το game και δεν το έψαξα παραπανω.

Screenshot 2023-12-18 011539.png

 

Sorry can't do. Η οθόνη μου δεν υποστηρίζει 4k ανάλυση, συνεπώς δεν μου δίνει το παιχνίδι την option για τέτοια ανάλυση.

Ίσως ήρθε η ώρα να κοιτάξω για 4k οθόνη για να εκμεταλλευτώ περισσότερο και την κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zus είπε

Sorry can't do. Η οθόνη μου δεν υποστηρίζει 4k ανάλυση, συνεπώς δεν μου δίνει το παιχνίδι την option για τέτοια ανάλυση.

Ίσως ήρθε η ώρα να κοιτάξω για 4k οθόνη για να εκμεταλλευτώ περισσότερο και την κάρτα.

βάλε dldsr factor από το nvidia control panel. Βλέπω ότι έχεις 1440p, οπότε βάλε 2.25x και θα σου δώσει 4Κ ανάλυση μέσα στο game.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

βάλε dldsr factor από το nvidia control panel. Βλέπω ότι έχεις 1440p, οπότε βάλε 2.25x και θα σου δώσει 4Κ ανάλυση μέσα στο game.

Το απόγευμα που θα επιστρέψω σπίτι θα το δοκιμάσω. Thanx.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Zus είπε

Το απόγευμα που θα επιστρέψω σπίτι θα το δοκιμάσω. Thanx.

Μη το δοκιμάσεις για εμενα φίλε μου ,τελικά  υπάρχει πρόβλημα σε 4k με χαμηλό gpu usage το οποίο όντως  εξαφανίζεται αν κλείσεις το ray reconstruction,το δοκίμασα.Φανταζομαι θα το διορθωσουν,γενικά φαίνεται να έχει τα θέματα του το 2.1 από όσο βλέπω online.

https://www.reddit.com/r/cyberpunkgame/comments/18f1vu6/patch_21_pc_low_gpu_utilization_only_at_4k_dlss/

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, niko13 είπε

Μη το δοκιμάσεις για εμενα φίλε μου ,τελικά  υπάρχει πρόβλημα σε 4k με χαμηλό gpu usage το οποίο όντως  εξαφανίζεται αν κλείσεις το ray reconstruction,το δοκίμασα.Φανταζομαι θα το διορθωσουν,γενικά φαίνεται να έχει τα θέματα του το 2.1 από όσο βλέπω online.

https://www.reddit.com/r/cyberpunkgame/comments/18f1vu6/patch_21_pc_low_gpu_utilization_only_at_4k_dlss/

Το έκανα από περιέργεια. Η κάρτα δούλευε συνεχόμενα 96% με 99% (έπεσε για 1 milisecond στο 6% και αμέσως μετά spike στο 99%). Το benchmark το έβλεπα καρέ, καρέ, γιατί τόσο ζόρι;

 

Με DLSS Performance  και DLSS Balanced:

image.png.19a49d31c53683b537093f592fde484c.pngimage.png.b403a64afb5057d0e9449d4a9ec3705d.png

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Zus είπε

Το έκανα από περιέργεια. Η κάρτα δούλευε συνεχόμενα 96% με 99% (έπεσε για 1 milisecond στο 6% και αμέσως μετά spike στο 99%). Το benchmark το έβλεπα καρέ, καρέ, γιατί τόσο ζόρι;

 

Με DLSS Performance  και DLSS Balanced:

image.png.19a49d31c53683b537093f592fde484c.pngimage.png.b403a64afb5057d0e9449d4a9ec3705d.png

Ευχαριστώ ρε συ,εσένα κανένα πρόβλημα.Εμενα στο bench κάνει ακριβώς αυτό που περιγράφουν στο ποστ του reddit.Μονο σε 4κ αν ανοίξεις οτιδήποτε σε dlss το gpu usage ξεκιναει 99 κ σταδιακά πέφτει στο 75% ,δε πα να έχεις quality,balanced,performance την ίδια συμπεριφορά.Και μόλις κλείσω ray reconstruction όλα νορμάλ πίσω στο 99%.Εννοειται με το patch 2.0 που έκανα δεύτερο playthrough δεν είχα αυτό το θέμα.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Θα μπορούσατε να τα γράφατε εδώ πάντως

 

Φίλε μου παραπονιαρη😁, πρόβλημα είναι με το τελευταίο patch του παιχνιδιού.Αν μια στο εκατομμύριο κάποιος έχει το ίδιο θέμα που είναι πιο πιθανό να το δει?εδώ στο thread του παιχνιδιού ή σε ένα γενικό benchmarking thread που μπορεί να μην μπει ποτε?Αν σπαμαραμε πάντως 

image.png

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...