Προς το περιεχόμενο

Samsung 830 128GB 105€ (με ελληνικο ΦΠΑ) @ Amazon.co.uk


SagoniasSlutRos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 422
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά σκέφτομαι και εγώ να προχωρήσω στην αγορά του δίσκου.

Πρέπει να προσέξω κάτι;;;Μήπως υπάρχει κάποια ασυμβατότητα;;;Σε αυτό το post ο δίσκος με την Ashrock 890GX Extreme3 δεν έχει τις αναμενόμενες επιδόσεις.Το σύστημά μου φαίνεται στην υπογραφή μου!

Ευχαριστώ!

Βρε παιδιά κανείς;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά μου ήρθε και μένα, μάλιστα 2 μέρες πριν από την εκτιμώμενη ημερομηνία του Amazon. Έχει έρθει στο σπίτι χαρτί από το ταχυδρομείο, αλλά εγώ λείπω και θα πάω να το παραλάβω από Δευτέρα. Ελπίζω να μην έγινε και σε μένα λάθος όπως στον άλλο φίλο και να είναι όντως η desktop έκδοση με το bracket, γιατί έχω παραγγείλει και μεταλλικά υποστηρίγματα για να τον βάλω σε θέση 5,25" στο κουτί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδέησα και εγώ να ασχοληθώ με το νέο μου απόκτημα!

Αν και SATA2 η motherboard (ASUS P5Q-Pro) o 830 αντικατέστησε έναν 96αρη ΟΖC Vertex Sata 2 που είχα εδώ και 2 χρόνια και είχε κοστίσει από Crazy Sunday 210 ευρώ (θα πάει είτε στο εταιρικό laptop-αν με αφήσει ο IT- είτε σε ένα netbook που έχω)...

Σημειωτέον ότι έκανα μεταφορά το λειτουργικό με τπ Norton Ghost και όχι clean install.

Η διαφορά με το AS SSD Benchmark κολοσσιαία.. :o

Ακόμα και στο index τον Windows ο disk index πήγε από 7,4 στα 7,7

 

Δείτε παρακάτω τι εννοώ

post-40588-0-17454800-1342212409_thumb.png

post-40588-0-14509400-1342212419_thumb.png

 

Απλά με ανησύχησε το ότι το Health στο HD Sentinel αμέσως μετά το AS SSD τεστ έπεσε από 100% στα 99%..

Φταίει το stress από το benchmark όπως προειδοποιεί το Magician ή πρέπει να ανησυχώ; :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδέησα και εγώ να ασχοληθώ με το νέο μου απόκτημα!

Αν και SATA2 η motherboard (ASUS P5Q-Pro) o 830 αντικατέστησε έναν 96αρη ΟΖC Vertex Sata 2 που είχα εδώ και 2 χρόνια και είχε κοστίσει από Crazy Sunday 210 ευρώ (θα πάει είτε στο εταιρικό laptop-αν με αφήσει ο IT- είτε σε ένα netbook που έχω)...

Σημειωτέον ότι έκανα μεταφορά το λειτουργικό με τπ Norton Ghost και όχι clean install.

Η διαφορά με το AS SSD Benchmark κολοσσιαία.. :o

Ακόμα και στο index τον Windows ο disk index πήγε από 7,4 στα 7,7

 

Δείτε παρακάτω τι εννοώ

post-40588-0-17454800-1342212409_thumb.png

post-40588-0-14509400-1342212419_thumb.png

 

Απλά με ανησύχησε το ότι το Health στο HD Sentinel αμέσως μετά το AS SSD τεστ έπεσε από 100% στα 99%..

Φταίει το stress από το benchmark όπως προειδοποιεί το Magician ή πρέπει να ανησυχώ; :unsure:

 

ειναι συχνο φαινομενο το 99% health και δεν ειναι κατι το ανησυχητικό

αν ψαξεις καποιες σελιδες πισω θα δεις ενα ποστ του matrixxx που εξηγει και το γιατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδέησα και εγώ να ασχοληθώ με το νέο μου απόκτημα!

Αν και SATA2 η motherboard (ASUS P5Q-Pro) o 830 αντικατέστησε έναν 96αρη ΟΖC Vertex Sata 2 που είχα εδώ και 2 χρόνια και είχε κοστίσει από Crazy Sunday 210 ευρώ (θα πάει είτε στο εταιρικό laptop-αν με αφήσει ο IT- είτε σε ένα netbook που έχω)...

Σημειωτέον ότι έκανα μεταφορά το λειτουργικό με τπ Norton Ghost και όχι clean install.

Η διαφορά με το AS SSD Benchmark κολοσσιαία.. :o

Ακόμα και στο index τον Windows ο disk index πήγε από 7,4 στα 7,7

 

Δείτε παρακάτω τι εννοώ

post-40588-0-17454800-1342212409_thumb.png

post-40588-0-14509400-1342212419_thumb.png

 

Απλά με ανησύχησε το ότι το Health στο HD Sentinel αμέσως μετά το AS SSD τεστ έπεσε από 100% στα 99%..

Φταίει το stress από το benchmark όπως προειδοποιεί το Magician ή πρέπει να ανησυχώ; :unsure:

 

Όχι από προσωπική εμπειρία αλλά κάποιος στο συγκεκριμένο thread αναφέρει ότι είναι απολύτως φυσιολογικό.

 

Και εγώ τον έβαλα σήμερα κάνοντας clone disc αλλά οι επιδόσεις δεν με άφησαν ευχαριστημένο.

capturebek.png

Ψάχνω να βρω τι φταίει εφόσον είναι σεταρισμένος σε sata3 και δεν αποδίδει τα αναμενόμενα.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει ότι έκανα clone disc(acronis) από sata2 ssd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις... όντως το έψαξα και βρήκα ότι μάλλον φυσιολογικό είναι αν και σε εμένα πρώτα εδειξε 100% και μετά το test 99%...

Τελικά άραγε ο φίλος που το πρωτοείδε τον επέστρεψε το δίσκο;

 

Αυτό που τελικά βέβαια έπαθα διαβάζοντας παλαιότερα μηνύματα ηταν το αποτέλεσμα των test που αν και πολύ καλύτερα του προηγούμενου ssd που είχα δεν συγκρινονται με των υπολοίπων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις... όντως το έψαξα και βρήκα ότι μάλλον φυσιολογικό είναι αν και σε εμένα πρώτα εδειξε 100% και μετά το test 99%...

Τελικά άραγε ο φίλος που το πρωτοείδε τον επέστρεψε το δίσκο;

 

Αυτό που τελικά βέβαια έπαθα διαβάζοντας παλαιότερα μηνύματα ηταν το αποτέλεσμα των test που αν και πολύ καλύτερα του προηγούμενου ssd που είχα δεν συγκρινονται με των υπολοίπων....

 

post screenshoots

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η citibank olympiacos student που εχω κραταει παραπανω γυρω στα 1.5% και το αναφερει στο λογαριασμο ως "εξοδα mastercard/visa"

 

Η citibank εχει ακομη αυτην την απαραδεκτη πολιτικη?!

Αισχος.

Θυμαμαι που το εκανε πριν πολλα χρονια κ τους ειχα παρει κ τηλ κ ακουσα ηλιθιες φτηνες διακολογιες που καμια ελληνικη τραπεζα δεν εκανε κατι αντιστοιχο...

εκτοτε δεν την ειχα χρησιμοποιησει για καμια αγορα απο εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω οτι εδω μιλατε για τον 120αρη απλα θέλω να ρωτησω αν αξιζει ο 60αρης απο το αμαζον στις 53 λιρες (~ 67 ευρω). Υπαρχει κατι καλυτερο σε αυητν την χωρητικότητα? θα μπει σε sata2 μητρικη.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...