Προς το περιεχόμενο

Samsung 830 128GB 105€ (με ελληνικο ΦΠΑ) @ Amazon.co.uk


SagoniasSlutRos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

οχι!

 

Ελα σου βρηκα: http://forums.overcl...&postcount=685 (ο τυπος εκει απενεργοποιει το hot swap στα ports 1-4 και το αφηνει στα 5-6. Εσυ λογικα θα κοψεις μονο το 1 οποτε θα βαλεις μια γραμμη, την αντιστοιχη στην registry ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 422
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οχι!

 

Ελα σου βρηκα: http://forums.overcl...&postcount=685 (ο τυπος εκει απενεργοποιει το hot swap στα port 1-4 και το αφηνει στα 5-6. Εσυ λογικα θα κοψεις μονο το 1 οποτε θα βαλεις μια γραμμη, την αντιστοιχη στην registry ;)

 

ευχαριστω για το λινκ αλλα φαινεται καπως πολυπλοκο για το επιπεδο μου οποτε σκεφτομαι προς το παρον να προτιμησω να ειμαι πιο προσεκτικος στο τι κανω εξαγωγη mrgreen.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για το λινκ αλλα φαινεται καπως πολυπλοκο για το επιπεδο μου οποτε σκεφτομαι προς το παρον να προτιμησω να ειμαι πιο προσεκτικος στο τι κανω εξαγωγη mrgreen.png

Βασικά αφου εχεις το os μεσα και να θες δεν μπορεις να τον κανεις eject! δοκιμασε το θα σου πει "This device is currently in use......" οποτε μικρο το κακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αφου εχεις το os μεσα και να θες δεν μπορεις να τον κανεις eject! δοκιμασε το θα σου πει "This device is currently in use......" οποτε μικρο το κακο

 

ωραια..γιατι στο μυαλο μου οταν το εκανα καταλαθος εξαγωγη εβγαζε αρχικα blue screen και μετα rainbow screen και μετα γινοταν μια μικρη εκρηξη μεσα στο pc αχχαχαmrgreen.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα τελικά να ολοκληρώσω τη μεταφορά του image από τον "παλιό" HDD, στον SSD, ενω ακολούθησα και όλα τα tips της σελίδας που έδωσα παραπάνω.

 

Συμπέρασμα..εγώ διαφορά δεν είδα ούτε στην εκκίνηση του λειτουργικού, ούτε στην εκκίνηση των προγραμμάτων αλλά ούτε και στην αντιγραφή αρχείων από έναν εσωτερικό Sata στον SSD :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ότι αν αφήσεις το προηγούμενο δίσκο που είχε το λειτουργικό κατα την πρώτη εκκίνηση, ακόμη και αν το σύστημα ξεκινήσει από τον ssd, τα windows "καταστρέφουν" τον ένα από τους δίσκους.

 

Αυτό γίνεται επειδή τα windows βλέπουν 2 δίσκους οι οποίοι έχουν το ίδιο serial number!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Παρέλαβα και εγώ σήμερα από Amazon την desktop έκδοση και θα προχωρήσω σε καθαρή εγκατάσταση των Windows 7 Professional 64bit.

 

Με βάση τα λεγόμενα του nick_gr, μετά την εγκατάσταση θα έχω πρόβλημα όταν συνδέσω πάλι τον δίσκο με το παλιό λειτουργικό για να πάρω τα αρχεία και να του κάνω format;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα..εγώ διαφορά δεν είδα ούτε στην εκκίνηση του λειτουργικού, ούτε στην εκκίνηση των προγραμμάτων αλλά ούτε και στην αντιγραφή αρχείων από έναν εσωτερικό Sata στον SSD :confused:

 

Εννοείς ότι δεν είδες διαφορά ανάμεσα σε μηχανικό δίσκο και SSD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ σήμερα από Amazon την desktop έκδοση και θα προχωρήσω σε καθαρή εγκατάσταση των Windows 7 Professional 64bit.

 

Με βάση τα λεγόμενα του nick_gr, μετά την εγκατάσταση θα έχω πρόβλημα όταν συνδέσω πάλι τον δίσκο με το παλιό λειτουργικό για να πάρω τα αρχεία και να του κάνω format;

 

Εγώ κάνω ένα κολπάκι.

Άφησα επάνω τον SSD ενώ είχα κάνει αντιγραφή όλων των αρχείων σαν image με το Norton.

Έκανε boot κανονικά και μπήκε στο σύστημα.

 

Έκλεισα τον Η/Υ, συνέδεσα μόνο το ρεύμα στον παλιό δίσκο (εκείνον που είχε το λειτουργικο), αλλά και επιπλέον αρχεία σε άλλα partition.

Άνοιξα κανονικά τον Η/Υ και ενώ ήμουν μέσα στα Windows συνέδεσα το καλώδιο sata.

 

Τον είδε κανονικά (όλα τα partition).

 

Απο εδώ θεωρητικά το επόμενο βήμα είναι μέσω προγράμματος ή της διαχείρισης δίσκων του λειτουργικού να κάνουμε format το partition με το λειτουργικό και να το ενώσουμε με το διπλανό πχ Data

 

ΣΗΜΕΙΩΝΩ ότι ακόμη δεν το έχω κάνει για να ξέρω πιθανά προβλήματα.

Επίσης δε ξέρω πόσο ασφαλές είναι με ανοιχτό το pc να συνδέεις καλώδιο (έστω και δεδομένων), αλλά φαντάζομαι λόγω ACHI οι δίσκοι θεωρούνται Hot-plug.

 

Εννοείς ότι δεν είδες διαφορά ανάμεσα σε μηχανικό δίσκο και SSD?

 

Ναι και απογοητεύτηκα μπορώ να πω.

Ίσως με εγκατάσταση από την αρχή του λειτουργικού τα πράγματα να ήταν αλλιώς αλλά σε κάποιο τεστ που είχαν κάνει σε ένα site με ίδιο σύστημα δοκιμής, ίδιους drivers, προγράμματα κλπ και εγκατάσταση με την ίδια σειρά, δεν υπήρχε καμία διαφορά σύμφωνα με το συντάκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ σήμερα από Amazon την desktop έκδοση και θα προχωρήσω σε καθαρή εγκατάσταση των Windows 7 Professional 64bit.

 

Με βάση τα λεγόμενα του nick_gr, μετά την εγκατάσταση θα έχω πρόβλημα όταν συνδέσω πάλι τον δίσκο με το παλιό λειτουργικό για να πάρω τα αρχεία και να του κάνω format;

 

δεν εχω ξανακουσει για ''καταστροφη'' δισκου με τον τροπο που αναφερει ο φιλος nick_grfear.png..αλλα η καλυτερη λυση στο θεμα σου ειναι να περασεις σε εναν εξωτερικο σκληρο οτι αρχεια θες να κρατησεις..και μετα τα ξαναπερνας oταν τελειωσει η ιστορια με το φορματ (εν το μεταξυ κατα την εκκινηση της διαδικασιας κανεις ολικο φορματ στον hdd που ταν πανω τα windows απ'το προγραμμα εγκαταστασης των windows λιγο πριν τα περασεις στον ssd)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστε απο την αρχη windows. Θα ειναι το πιο γρηγορο φορματ που εχετε κανει.

 

Οσο για τις επιδοσεις, σαφως κ ολα ειναι πιο γρηγορα ακομα κ σε σατα 2, αλλα οχι οτι δεν θα μπορουσαμε να ζησουμε κ χωρις τον ssd.

 

Οταν θε πεσουν οι τιμες κι αλλο τοτε θα μπορεσουμε να αντικαταστησουμε τους μηχανικους.

 

Γιατι οταν κατεβαζω ενα αρχειο 15gb στον μηχανικο και παω να το αποσυμπιεσω, ειναι δωρο αδωρον o ssd. Θα μου πεις γιατι το βαζεις στον μηχανικο; γιατι εκει ειναι η αποθηκη. Δεν εχει νοημα να το κατεβασω κ να το αποσυμπιεσω στον ssd και μετα να το μεταφερω στην αποθηκη.

 

Sent from my HTC HD2 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις παρελαβα κ εγω! Ειναι ο πρωτος μου ssd κ ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος!!

Ευχαριστω πολυ τον topic starter k τον matrixxx για την βοηθεια!

(επισης ειναι κ η πρωτη μου αγορα απο αμαζον κ ηδη εχω κανει την επομενη παραγγελια μου)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις παρελαβα κ εγω! Ειναι ο πρωτος μου ssd κ ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος!!

Ευχαριστω πολυ τον topic starter k τον matrixxx για την βοηθεια!

(επισης ειναι κ η πρωτη μου αγορα απο αμαζον κ ηδη εχω κανει την επομενη παραγγελια μου)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Με γεια! Αντε ξεκινα εγκατασταση windows mrgreen.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ξανακουσει για ''καταστροφη'' δισκου με τον τροπο που αναφερει ο φιλος nick_grfear.png..αλλα η καλυτερη λυση στο θεμα σου ειναι να περασεις σε εναν εξωτερικο σκληρο οτι αρχεια θες να κρατησεις..και μετα τα ξαναπερνας oταν τελειωσει η ιστορια με το φορματ (εν το μεταξυ κατα την εκκινηση της διαδικασιας κανεις ολικο φορματ στον hdd που ταν πανω τα windows απ'το προγραμμα εγκαταστασης των windows λιγο πριν τα περασεις στον ssd)

 

Ok σε ευχαριστώ. Αυτό θα κάνω.

Αρχικά ήθελα να φτιάξω ένα image με το Norton αλλά έτσι θα πάρει και όλα τα "σκουπίδια" που συσσωρεύτηκαν με τον καιρό μέσα στο λειτουργικό, μειώνοντας πιστεύω την απόδοση του SSD.

Νομίζω μια καθαρή εγκατάσταση είναι η καλύτερη λύση για δείξει και τις δυνατότητες του ο SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια! Αντε ξεκινα εγκατασταση windows

 

Ευχαριστω πολυ!

Μολις ξεκινησε!! :) :) :)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Μολις τελειωσε η εγκατασταση!

Πραγματικα μου ανοιγει ο υπολογιστης κ δουλευουν ολα σε 10 δευτερολεπτα που ο παλιος δισκος μονο με windows εκανε 1μιση λεπτο για να ανοιξει κ προγραμμα!!!!!

Τρομερη διαφορα!!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...