Προς το περιεχόμενο

Samsung 830 128GB 105€ (με ελληνικο ΦΠΑ) @ Amazon.co.uk


SagoniasSlutRos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 422
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα παιδια, σημερα παρελαβα και εγω, ειχε κανενας αλλος το θεματακι μου? μου βγαζει 99% health αντι για 100%. μολις του περασα τα windows και ειναι λιγο ξενερωτικο..

post-194711-0-68084200-1341501152_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια, σημερα παρελαβα και εγω, ειχε κανενας αλλος το θεματακι μου? μου βγαζει 99% health αντι για 100%. μολις του περασα τα windows και ειναι λιγο ξενερωτικο..

Και εμένα τα ίδια, μην αγχώνεσαι :-D

index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=143304

ssd.bmp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα τα ίδια, μην αγχώνεσαι :-D

 

μιλησα μεσω chat με το customer support της amazon και μου βγαλαν refund.. αλλα θα κανει 3-4 βδομαδες να γινει το refund γιαυτο και το σκεφτομαι. :-/

 

επισης, αυτο που λεει lifetime writes ειναι το ποσα εχουν γραφτει και οχι τα ποσα του εχουν μεινει, σωστα?

post-194711-0-75154600-1341502384_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλησα μεσω chat με το customer support της amazon και μου βγαλαν refund.. αλλα θα κανει 3-4 βδομαδες να γινει το refund γιαυτο και το σκεφτομαι. :-/

 

επισης, αυτο που λεει lifetime writes ειναι το ποσα εχουν γραφτει και οχι τα ποσα του εχουν μεινει, σωστα?

απο τη στιγμη που και ο δικος μου ειναι ετσι δεν υπαρχει λογος να το κανεις. ειναι bug του προγραμματος! εκτος και αν μετανιωσες για την αγορα σου και θες τα λεφτα σου πισω :-D

όσο για το lifetime writes ναι ειναι τα ποσα gb εχεις γραψει μεχρι τωρα απο την πρωτη στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που και ο δικος μου ειναι ετσι δεν υπαρχει λογος να το κανεις. ειναι bug του προγραμματος! εκτος και αν μετανιωσες για την αγορα σου και θες τα λεφτα σου πισω :-D

όσο για το lifetime writes ναι ειναι τα ποσα gb εχεις γραψει μεχρι τωρα απο την πρωτη στιγμη

 

λες δηλαδη οτι φταιει το hdd sentinel και βγαζει στον συγκεκριεμνο δισκο 99% αντι για 100%?

μηπως μπορει να μας το επιβεβαιωσει και κανας αλλος παιδια? τρεξτε το μια αν ειναι ευκολο....

επισης, υπαρχει κανα αλλο προγραμματακι που να μετραει την υγεια? δεν το εχω μετανιωσει καθολου,

αν τον αλλαζα θα επαιρνα παλι τον ιδιον!

 

edit: βρηκα αυτο -->

SSD Life Pro 2.1.29

το κατεβαζω και το δοκιμαζω τωρα..

edit2: μου βγαζει αυτο --> pic 1

edit3: κατεβασα την official free εκδοση και λεει healthy απλα.. --> pic 2

..δηλαδη δεν λεει καποιο ποσοστο υγειας οπως το hdd sentinel..........

post-194711-0-22334500-1341503867_thumb.png

post-194711-0-94143800-1341504052_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μιλησα μεσω chat με το customer support της amazon και μου βγαλαν refund.. αλλα θα κανει 3-4 βδομαδες να γινει το refund γιαυτο και το σκεφτομαι. :-/

Για να γινει το refund φανταζομαι θα πρεπει πρωτα να παραλαβουν το προιον που θα εχεις επιστρεψει. Τι σου ειπαν ακριβως;

 

Οσο για το θεμα που σε απασχολει, δεν ειναι τπτ ειναι ενα smart attribute το Β1 (B1 στο δεκαεξαδικο - στο δεκαδικο 177 επειδη αναλογα το προγραμμα θα το δειτε B1 ή 177) , το οποιο δειχνει την φθορα του "χειροτερου" μπλοκ ας πουμε. (λεγεται Wear range delta / wear leveling count), στην αρχη ειναι μηδεν , μετα απο εγκατασταση γινεται 1, μετα απο 45 μερες on-time 1000+ ωρες που τον εχω εχει παει 17 κλπ.

 

Κοιτα εδω τιμες για να σου φυγει το αγχος: http://www.xtremesys...Vs-34nm/page132 ;)

 

Διαβασε και απο την αρχη αν εχεις καμια βδομαδα καιρο :P και θα δεις οτι δεν πρεπει να αγχωνεσαι καθολου για τον sammy... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το refund (αν το επέλεγες), λογικά γίνεται άμεσα, απλά αν μέσα σε ένα χρονικό διάστημα περίπου ενός μηνός δεν έχουν παραλάβει τον δίσκο στον χρεώνουν. Τουλάχιστον έτσι γίνεται στις επιστροφές..

 

Επίσης, αν δηλώσεις πόσα πλήρωσες για την αποστολή (εγώ είχα σκανάρει και την απόδειξη από τα ΕΛΤΑ) σου τα επιστρέφουν και αυτά..

 

Customer Support..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το refund (αν το επέλεγες), λογικά γίνεται άμεσα, απλά αν μέσα σε ένα χρονικό διάστημα περίπου ενός μηνός δεν έχουν παραλάβει τον δίσκο στον χρεώνουν. Τουλάχιστον έτσι γίνεται στις επιστροφές..

Δεν ειναι ετσι, οταν στειλουν αντικατασταση εχεις ενα μηνα να γυρισεις πισω το ελλατωματικο αλλιως σου χρεωνουν και το δευτερο. Για να γινει refund πρεπει να παραλαβουν πρωτα. Υπαρχει και μια λιγοτερο συχνη και ειδικη περιπτωση το λεγομενο "instant refund" στο οποιο τα χρηματα που εδωσες "πιστωνονται αμεσα" σε gift card (δεν γυριζουν στην τραπεζα σου δλδ) ωστε να παρεις κατι αλλο οποτε θες - σε αυτη την περιπτωση εχεις 30 μερες να επιστρεψεις το προιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως μου βγαλαν refund γιατι ηταν στο 99% το health (αμαζον = customer 1st always)

τωρα πλεον εχω το δικαιωμα να το στειλω πισω και οταν το παραλαβουν και μετα εντος 3 βδομαδων θα εχουν επιστραφει τα χρηματα.ειπα στο chat σαυτον που με εξυπηρετουσε πως θα το σκεφτω διοτι ηθελα πρωτα να ρωτησω εδω εσας αν οντως ειναι προβλημα και τελικα αφου καταλαβα πως ολα οκ δεν τίθεται θεμα. θα τους ειδοποιησω κιολας πως θα τον κρατησω ωστε να μαι ενταξει.

 

κατι αλλο που παρατηρησα, ειναι λογικο να μου βγαζει δυνατοτητα να εξαγω το δισκο? (δειτε pic)

εχω κανει κατι λαθος ή χρειαζεται να αλλαξω καποιο απ'τα settings στο bios ισως?

post-194711-0-39263600-1341509412_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

κατι αλλο που παρατηρησα, ειναι λογικο να μου βγαζει δυνατοτητα να εξαγω το δισκο? (δειτε pic)

εχω κανει κατι λαθος ή χρειαζεται να αλλαξω καποιο απ'τα settings στο bios ισως?

 

Λογικοτατο. Αυτο ειναι θεμα που προκυπτει λογω ahci το οποιο εχει hot swap δυνατοτητα. Ειναι θεμα BIOS του καθε motherboard. Αλλο σου δινει δυνατοτητα να εξαγεις και τον δισκο του λειτουργικου και αλλο δεν σου δινει δυνατοτητα να βγαλεις κανεναν! (εχω και απο τα δυο :mad:  - το δευτερο ειναι το πιο σπαστικο αφου δεν φτιαχνεται με το κολπο που υπαρχει για το πρωτο). Ψαξε για ενα registry hack (θα αλλαξεις μια τιμη μεσα στην registry ωστε τον συγκεκριμενο δισκο να μην του δινει δυνατοτητα να αποσυνδεεται).  Προαιρετικα δλδ αυτο αν δεν θες να το βλεπεις εκει μην το πατησεις κατα λαθος, αλλιως το αφηνεις ετσι και δεν τρεχει τπτ...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικοτατο. Αυτο ειναι θεμα που προκυπτει λογω ahci το οποιο εχει hot swap δυνατοτητα. Ειναι θεμα BIOS του καθε motherboard. Αλλο σου δινει δυνατοτητα να εξαγεις και τον δισκο του λειτουργικου και αλλο δεν σου δινει δυνατοτητα να βγαλεις κανεναν! (εχω και απο τα δυο :mad: - το δευτερο ειναι το πιο σπαστικο αφου δεν φτιαχνεται με το κολπο που υπαρχει για το πρωτο). Ψαξε για ενα registry hack (θα αλλαξεις μια τιμη μεσα στην registry ωστε τον συγκεκριμενο δισκο να μην του δινει δυνατοτητα να αποσυνδεεται). Προαιρετικα δλδ αυτο αν δεν θες να το βλεπεις εκει μην το πατησεις κατα λαθος, αλλιως το αφηνεις ετσι και δεν τρεχει τπτ...

 

νομιζω ξερω τι λες, που βαζω τα registry start value = 0 και μετα ξεκιναει το pc και περναει εξαρχης τους οδηγους και μετα ξαναbootαρει και ετοιμο? πρεπει να ψαξω να βρω ξανα αυτον τον οδηγο! χαχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...