Προς το περιεχόμενο

Samsung 830 128GB 105€ (με ελληνικο ΦΠΑ) @ Amazon.co.uk


SagoniasSlutRos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω οτι εδω μιλατε για τον 120αρη απλα θέλω να ρωτησω αν αξιζει ο 60αρης απο το αμαζον στις 53 λιρες (~ 67 ευρω). Υπαρχει κατι καλυτερο σε αυητν την χωρητικότητα? θα μπει σε sata2 μητρικη.. :)

 

ο μονος που αξιζει λιγο συγκριτικά με τον 830 ειναι ο agility 3 που βγαινει ο 60αρης στα 59.9 ευρω

αλλα πιστευω αξιζει τα 7 ευρω διαφορα ο 830 αν τον βρηκες με 67 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 422
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχει περίπτωση να φταίει ότι έκανα clone disc(acronis) από sata2 ssd;

Δεν ξέρω αν οι τελευταίες τελευταίες εκδόσεις του Acronis το έχουν διορθώσει, μια παλιά που έχω (Home 11) δεν κάνει σωστό Alignment στους SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιά μητρική έχεις?

Έχω την Gigabyte 790XTA-UD4

 

Δεν ξέρω αν οι τελευταίες τελευταίες εκδόσεις του Acronis το έχουν διορθώσει, μια παλιά που έχω (Home 11) δεν κάνει σωστό Alignment στους SSD.

 

Ίσως να έχεις δίκιο, αλλά και fresh install που έκανα στον δισκο πήρα τα ίδια αποτελέσματα.

Τελικά επειδή δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ άλλο, το άφησα όπως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Gigabyte 790XTA-UD4

 

 

 

Ίσως να έχεις δίκιο, αλλά και fresh install που έκανα στον δισκο πήρα τα ίδια αποτελέσματα.

Τελικά επειδή δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ άλλο, το άφησα όπως είναι.

 

Marvell 9128 chip

είναι λογικά τα νούμερα σου,

δεν πρόκειτα να δεις πανω απο 370 MB/s

κάνε αυτά

http://thessdreview.com/ssd-guides/optimization-guides/the-ssd-optimization-guide-2/

και ξανατρέχτω, μάλλον θα βελτιωθεί,

επίσης μην βάλεις drivers της marvel αλλά της Microsoft (απλά κάνε uninstall τους drivers της Marvell για αρχή και μετά τα παραπάνω βήματα)

στείλε ενα Screenshot απο AS SSD benchmark

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες, σήμερα τελικά εδέησα κι εγώ να τον βάλω, ενώ τον είχα παραλάβει από την Δευτέρα..

 

Προς το παρόν έχω περάσει μόνο windows, δεν έχω καν περάσει drivers της μητρικής κλπ, αλλά από περιέργεια έκανα κι εγώ το περίφημο τεστ του CrystalMark. Δείτε και πείτε μου μια γνώμη, δεδομένου πως η μητρική μου έχει sata2 και όχι sata3..

 

 

 

ΥΓ. Άσχετο, αλλά μόλις άνοιξα το κουτί με έπιασαν τα γέλια με το πόσο μικρός είναι.. Τελικά μήπως όντως το μέγεθος δεν μετράει; :-D

 

ΥΓ2. Προς το παρόν τολμώ να πω πως δεν βλέπω την διαφορά που περίμενα. Με την λογική βέβαια πως μετά από fresh install ακόμα και με μηχανικό σκληρό το boot πχ γινόταν γρήγορα. Θα περιμένω να το "φορτώσω" για να το ετοιμάσω για καθημερινή χρήση για να συγκρίνω. Πάντως το firefox που πέρασα, πάλι κάνει 1-2 δευτερόλεπτα για να ανοίξει. Ίσως φταίει βέβαια ότι έκανα restore το profile με mozbackup, μαζί δηλαδή με όλες τις extensions κλπ. Αντίθετα, το Chrome ανοίγει ακαριαία..

Περιμένω βέβαια να περάσω τις "βαριές" εφαρμογές μου, κάτι AutoCAD, κάτι 3DS Max που έκαναν αρκετά δευτερόλεπτα μέχρι να ανοίξουν..

post-63530-0-95527600-1342777089_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια παραγγειλα και γω το σκληρο. θεωρητικα επρεπε να εχει φτασει χθες! ποιο ταχυδρομειο στελνει στο σπιτι σου? πως μπορω να κανω track την αποστολη του δεματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες, σήμερα τελικά εδέησα κι εγώ να τον βάλω, ενώ τον είχα παραλάβει από την Δευτέρα..

 

Προς το παρόν έχω περάσει μόνο windows, δεν έχω καν περάσει drivers της μητρικής κλπ, αλλά από περιέργεια έκανα κι εγώ το περίφημο τεστ του CrystalMark. Δείτε και πείτε μου μια γνώμη, δεδομένου πως η μητρική μου έχει sata2 και όχι sata3..

 

 

 

ΥΓ. Άσχετο, αλλά μόλις άνοιξα το κουτί με έπιασαν τα γέλια με το πόσο μικρός είναι.. Τελικά μήπως όντως το μέγεθος δεν μετράει; :-D

 

ΥΓ2. Προς το παρόν τολμώ να πω πως δεν βλέπω την διαφορά που περίμενα. Με την λογική βέβαια πως μετά από fresh install ακόμα και με μηχανικό σκληρό το boot πχ γινόταν γρήγορα. Θα περιμένω να το "φορτώσω" για να το ετοιμάσω για καθημερινή χρήση για να συγκρίνω. Πάντως το firefox που πέρασα, πάλι κάνει 1-2 δευτερόλεπτα για να ανοίξει. Ίσως φταίει βέβαια ότι έκανα restore το profile με mozbackup, μαζί δηλαδή με όλες τις extensions κλπ. Αντίθετα, το Chrome ανοίγει ακαριαία..

Περιμένω βέβαια να περάσω τις "βαριές" εφαρμογές μου, κάτι AutoCAD, κάτι 3DS Max που έκαναν αρκετά δευτερόλεπτα μέχρι να ανοίξουν..

 

τα νούμερα είναι αυτά που περιμένει κάποιος για sata 2, αλλα προφανώς πρεπει να περάσεις drivers!

κάνε και το αντίστοιχο Optimization

http://thessdreview.com/ssd-guides/optimization-guides/the-ssd-optimization-guide-2/3/

Και ξαναποσταρε εντυπώσεις αποτελέσματα.

 

παιδια παραγγειλα και γω το σκληρο. θεωρητικα επρεπε να εχει φτασει χθες! ποιο ταχυδρομειο στελνει στο σπιτι σου? πως μπορω να κανω track την αποστολη του δεματος?

 

 

amazon με free delivery δεν έχει tracking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες επρεπε να παραλαβω 18-7 και σημερα ειναι 24 και τιποτα....

Πηγα δυο φορες στο ταχυδρομειο και δεν εχει παει τιποτα μου λενε...

Τι κανω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα και εγω εναν 128GB για παραλαβη 10 Αυγουστου εως 12 Σεπτεμβριου.102 ευρω και υπομονη...

Ποτε παραγγειλες?

Εμενα μου εστειλαν mail για παραλαβη 18-7....12-7 εφυγε απο amazon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες επρεπε να παραλαβω 18-7 και σημερα ειναι 24 και τιποτα....

Πηγα δυο φορες στο ταχυδρομειο και δεν εχει παει τιποτα μου λενε...

Τι κανω τωρα?

εστειλα Mail στο amazon και μου ειπαν οτι αν δεν ερθει μεχρι 31 του μηνα να τους ξαναστειλω. ειχα estimated delivery στις 23 ιουλιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες, σήμερα τελικά εδέησα κι εγώ να τον βάλω, ενώ τον είχα παραλάβει από την Δευτέρα..

 

Προς το παρόν έχω περάσει μόνο windows, δεν έχω καν περάσει drivers της μητρικής κλπ, αλλά από περιέργεια έκανα κι εγώ το περίφημο τεστ του CrystalMark. Δείτε και πείτε μου μια γνώμη, δεδομένου πως η μητρική μου έχει sata2 και όχι sata3..

 

 

 

ΥΓ. Άσχετο, αλλά μόλις άνοιξα το κουτί με έπιασαν τα γέλια με το πόσο μικρός είναι.. Τελικά μήπως όντως το μέγεθος δεν μετράει; :-D

 

ΥΓ2. Προς το παρόν τολμώ να πω πως δεν βλέπω την διαφορά που περίμενα. Με την λογική βέβαια πως μετά από fresh install ακόμα και με μηχανικό σκληρό το boot πχ γινόταν γρήγορα. Θα περιμένω να το "φορτώσω" για να το ετοιμάσω για καθημερινή χρήση για να συγκρίνω. Πάντως το firefox που πέρασα, πάλι κάνει 1-2 δευτερόλεπτα για να ανοίξει. Ίσως φταίει βέβαια ότι έκανα restore το profile με mozbackup, μαζί δηλαδή με όλες τις extensions κλπ. Αντίθετα, το Chrome ανοίγει ακαριαία..

Περιμένω βέβαια να περάσω τις "βαριές" εφαρμογές μου, κάτι AutoCAD, κάτι 3DS Max που έκαναν αρκετά δευτερόλεπτα μέχρι να ανοίξουν..

 

Ακολουθεί το δικό μου τεστ.

Αν και τα νούμερα φαίνονται λίγο καλύτερα δεν μπορω να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση του δίσκου.(σε Sata 2).

post-54586-0-43989100-1343150671_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...