Προς το περιεχόμενο

Θερμοπρόσοψη-Θερμομόνωση


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαιρετικες οι αναλυσεις σας, ευχαριστουμε! Αυτο με το ΚΕΝΑΚ το ανεφερε κι ο μηχανικος εκει στη συζητηση που ειχαμε για το παχος και ποσο ειναι το ελαχιστο προαπαιτουμενο για την περιοχη που μενω σε σχεση με την υπαρχουσα μονωση (φελιζολ ασπρο 6cm) του σπιτιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σπίτι που κατασκευάζεται τώρα, με 30cm YTONG τοιχοποιία, αποφάσισα να βάλω τα κουφώματα έτσι ώστε ο οδηγός του ρολού να έρχεται στην ίδια ευθεία με τον τοίχο. Έτσι ώστε η θερμοπρόσοψη να μην "στρίβει" όπως γίνεται παραδοσιακά σε υπάρχοντα σπίτια, αλλα να τελειώνει απευθέιας πάνω στο κούφωμα (στον οδηγό του παντζουριού). Αυτό γιατί θέλω να βάλω 10cm θερμοπρόσοψη αλλά να αποφύγω τα στριψίματα όπου θα γίνει πιο λεπτή, ~4cm, οσο παίρνει το κούφωμα ωστε να μη κλείνει το τζάμι δηλαδη. (στο συνημμένο η πρωτη εκδοχή είναι η κλασσική, η τρίτη εκδοχή αυτή που σκέφτομαι να κάνω). Βλέπετε κανένα πρόβλημα με αυτό??

ΘΕΡΜΟΠΡΟΣΟΨΗ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ.png

Επεξ/σία από LeniaSkyO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2024 στις 4:37 ΜΜ, Maurikycli είπε

Σωστή είναι η τέταρτη με το κούφωμα να "πατάει" στο μονωτικό

Δηλαδή να γίνει πρώτα η θερμοπρόσοψη και μετά το κούφωμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, LeniaSkyO είπε

Δηλαδή να γίνει πρώτα η θερμοπρόσοψη και μετά το κούφωμα??

Ο μηχανικός σου τι λέει;

Εμένα πρώτα μπήκαν τα κουφώματα και μετά μπήκε η θερμοπροσωψη γύρισε και πάτησε πάνω στο κούφωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργειακά το πιο σωστό είναι αυτό που λέει ο @Maurikycli το κούφωμα να είναι πάντα τέρμα έξω. 
Τώρα εξαρτάται και την εφαρμογή, πώς μπορεί να εφαρμοστεί αυτό.
Επίσης τσέκαρε βάση για τα κουφώματα (αντί μαρμαροποδιάς) από σκληρή πολυστερίνη, υπάρχουν στην αγορά.

Αναφορά σε κείμενο

Θα προσπαθήσω να σας κάνω όσο πιο κατανοητή γίνεται την επίδραση της θερμογέφυρας τοποθέτησης του κουφώματος, κάτι που στον ελληνικό ΚΕΝΑΚ προσεγγίζεται πολύ επιφανειακά. Κι ας πάρουμε μια περίπτωση ανακαίνισης κτιρίου όπου αντικαθιστούμε τα κουφώματα και τοποθετούμε εξωτερική θερμομόνωση.
Στην πρώτη περίπτωση της εικόνας, επάνω, έχουμε την τοποθέτηση ενός καλού κουφώματος σε ανακαίνιση , στη ίδια θέση που ήταν και το παλιό κούφωμα. Όπως βλέπετε η τιμή της θερμογέφυρας Ψ είναι αρκετά υψηλή και είναι σαν να μην μονώσαμε την κοκκινη επιφάνεια της εξωτερικής τοιχοποιίας , δηλαδή περίπου 4.1μ2 μέτρα πρόσοψης.
Στην δεύτερη περίπτωση τοποθετούμε το ίδιο κούφωμα στο ίδιο σημείο αλλά καλύπτουμε μέρος της κάσας με θερμομόνωση. Η θερμογέφυρα μειώνεται σημαντικά, τέσσερεις φορές κάτω και η ισοδύναμη (κίτρινη) επιφάνεια μειώνεται στο 0,7 μ2 αμονωτης πρόσοψης
Τέλος στην τρίτη περίπτωση το κουφωμα τοποθετείται στο επίπεδο της μόνωσης έξω από τον παλιό τοίχο , η θερμογέφυρα σχεδόν μηδενίζεται, όπως και η ισοδύναμη επιφάνεια αμόνωτης πρόσοψης στο 0,1μ2.
Συμπέρασμα : μπορείς να πάρεις το καλύτερο κούφωμα για την ανακαίνιση σου, αν το τοποθετήσεις λάθος έχεις χάσει πολύ μεγάλο μέρος της εξοικονόμησης που θα μπορούσες να πετύχεις . Έως και 40 φορές!!!

https://www.facebook.com/groups/eipak/permalink/2198097556995681/

272761234_10159819061474559_3674588564213116376_n.jpg.32e76480e05c74ed8dd5b8dc4db322f1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/01/2024 at 09:02, mechpanos said:

Ενεργειακά το πιο σωστό είναι αυτό που λέει ο @Maurikycli το κούφωμα να είναι πάντα τέρμα έξω. 
Τώρα εξαρτάται και την εφαρμογή, πώς μπορεί να εφαρμοστεί αυτό.
Επίσης τσέκαρε βάση για τα κουφώματα (αντί μαρμαροποδιάς) από σκληρή πολυστερίνη, υπάρχουν στην αγορά.

https://www.facebook.com/groups/eipak/permalink/2198097556995681/

272761234_10159819061474559_3674588564213116376_n.jpg.32e76480e05c74ed8dd5b8dc4db322f1.jpg

Πρακτικά, γίνεται το 2ο σε όλες τις κατασκευές. Μπαίνει το κούφωμα μεσα και έξω γυρίζει η θερμοπρόσοψη. 

Και αυτό γιατί στα έργα εξοικονομώ, ο κόσμος κατοικεί μέσα! Τι να του πεις; ξηλωνουμε τα κουφώματα για να κανουμε ψευτόκασα απο εξηλασμένη και μετα να τοποθετήσουμε τα κουφώματα;

Ούτε καν! Σ'ενα νεόδμητο όμως, ναι να το κάνουμε! 

Πολύ σωστά ο πάνος, ανέφερε πολύ σκληρή πολυστερίνη, αντί μαρμαροποδιάς. Σημαντική θερμογέφυρα το μάρμαρο. Οπως επίσης και μόνωση εξωστών (δε το κάνει κανείς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας για θερμοπροσωψη με αφρο πολυουρεθάνης αντί εξηλασμένης πολυστερίνης;

https://www.thomasnet.com/articles/plastics-rubber/closed-cell-open-cell/

Έχω ήδη μόνωση πολυουρεθάνης στην ταράτσα 30 ετών είμαι πολύ ευχαριστημένος από την κατανάλωση φυσικού αερίου και σκέφτομαι και για θερμοπροσωψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε περίπτωση που δεν μπορεί να γίνει εξωτερικά θερμοπρπσοψη στους γειτονικούς τοίχους λόγω μη αρκετού χώρου (σπίτι χτισμένο οριακά και δίπλα είναι ο αέρας του γείτονα), έχω διαβάσει για το παρακάτω σύστημα εσωτερικής θερμομόνωσης:

https://www.neotex.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=8&categ=17

Με ψήνει γιατί δεν θέλω να χάσω πολύ χώρο εσωτερικά και παρόλο που είναι λεπτό (σκέφτομαι να πάω στο 9mm), στο διάκενο όλων των εξωτερικών τοίχων του σπιτιού (σπίτι του 84) αλλά και σε δοκάρια, κολώνες κτλ υπάρχει ήδη μόνωση με πετροβάμβακα. Οπότε συνολικά η υπαρχουσα μόνωση συν αυτήν εσωτερικά θέλω να πιστεύω πως θα είναι αρκετά καλά (θέλω να βάλω και αντλία θερμότητας με fc δαπέδου, οπότε θέλω να είναι όσο μπορώ καλύτερα μονωμένο το σπίτι).

Το έχει δοκιμάσει κανείς μήπως να πει εντυπώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...