Προς το περιεχόμενο

Θερμοπρόσοψη-Θερμομόνωση


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν η κατασκευη ειναι  καλη και εχει ήδη μόνωση (κτιριο 20ετιας) το αποτελεσμα θερμοπροσοψης ειναι καλυτερο η χειροτερο σε σχεση με ενα παλαιοτερο κτίριο? Μου λενε για 60% αποδοση, το οποιο μου ακουγεται πολύ...

Η Γραφιτουχα  διογκωμενη πολυστερινη είναι καλυτερη από την διογκωμενη πολυστερινη για θερμοπροσοψη? Είναι το σκουρο γκρι, ενώ το 2ο είναι το λευκό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπορειτε να μου πειτε ενδεικτικη τιμη ανα τμ; (ξερω, υπαρχουν μαρκες, ποιοτητες κλπ). Πειτε κατι να αρχισω να εχω μια εικονα, εστω χονδρικη.

------

Επισης, μπορω προχειρα να υπολογισω, ποσα τμ εξωτερικα, πρεπει να καλυφθουν, μονος μου; Πχ να μετρησω τους εξωτερικους τοιχους; Αλλα αν μιλαμε για μονοκατοικια που εχει ταρατσα πανω και απο κατω πιλωτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Μπορειτε να μου πειτε ενδεικτικη τιμη ανα τμ; (ξερω, υπαρχουν μαρκες, ποιοτητες κλπ). Πειτε κατι να αρχισω να εχω μια εικονα, εστω χονδρικη.

------

Επισης, μπορω προχειρα να υπολογισω, ποσα τμ εξωτερικα, πρεπει να καλυφθουν, μονος μου; Πχ να μετρησω τους εξωτερικους τοιχους; Αλλα αν μιλαμε για μονοκατοικια που εχει ταρατσα πανω και απο κατω πιλωτη;

Σε ποια περιοχή είσαι; Τι πάχος μονωτικού;

Ναι, μπορείς να μετρήσεις. Τις εξωτερικές διαστασεις και κάνε εμβαδομετρηση "σεντόνι" (δηλ μέσα και τα ανοίγματα)

Τα συνεργεία έτσι θέλουν να πληρώνονται. Ή αφαιρούν τα ανοίγματα και χρεώνουν μ.μ. ανοιγμάτων (μια η άλλη συνήθως).

Για να κανεις σώστη δουλειά, οποιαδήποτε μονώσεις πυλωτη/δώμα.

Είσαι στη χειρότερη περίπτωση, δυστυχώς!

Αν έχεις περιορισμένο μπάτζετ ξεκινα με τοίχους κ πυλωτη κι άσε το δώμα σε επόμενη σαιζόν.

Υ.Γ. θεωρούμε δεδομένο πως έχεις καλά κουφώματα έτσι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

kanesaxo, thanks για τις πληροφοριες.

Η ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

Εγω θα κανω 'χαζες' ερωτησεις, αλλα εχω μαθει στη ζωη να σκεφτομαι και αρκετα εναλλακτικα (και αυτο το θεωρω προσον!).

Γιατι η εν λογω μονωση/θερμοπροσοψη/θερμομονωση, ειναι 'καλη', ενω οταν συζητω αλλου για τις παλιες καλες λαδομπογιες σε τοιχους, αυτες ειναι 'κακες';

Και βαζω στη συζητηση το θεμα 'υγεια'. Και πηγε το μυαλο μου προς αυτη την κατευθυνση, απο μια γνωστη μου που σκεφτεται τι να κανει μεν να βελτιωσει το θεμα θερμανση στο σπιτι της, αλλα ειναι πολυ ψαγμενη σε θεματα υγειας και μου ελεγε 'δεν νομιζω οτι το να μονωνεις το σπιτι απολυτα ειναι υγιεινο, πρεπει να αεριζεται ο χωρος-χωρις να σημαινει οτι πρεπει εγω να ανοιγω παραθυρα, με φυσικο τροπο, να κυκλοφορει ο αερας μεσα/εξω, γιατι αλλιως, αναπνεουμε ολα τα χημικα απο τα δομικα υλικα'. Και πριν βιαστει κανεις να την πει υπερβολικη, κανετε και ενα google search περι 'ραδονιου' σε εσωτερικους χωρους σπιτιων...

Αρα ναι μεν θες να κρατας θερμανση εντος σπιτιου, αλλα ισως δεν ειναι το βελτιστο να εισαι 'μονωμενος' με το εξω...

Ξερω, ειναι ερωτηματα που δεν απαντωνται ευκολα. Ισως σε λιγα χρονια, να βγουν στον αερα και οι 'κακες' πλευρες των θερμοπροσοψεων...ιδωμεν...

Αν παντως, καποιος υποστηριζει οτι ειναι 'απολυτα καλες', περιμενω να μου δωσει την ιδια απαντηση για αδιαπεραστα χρωματα εσωτερικων τοιχων οπως πχ οι λαδομπογιες....οχι αλλου ετσι, αλλου αλλιως, οσον αφορα τα θεματα αερισμου και οτι αυτο σημαινει για την υγεια μας...

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

kanesaxo, thanks για τις πληροφοριες.

Η ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

Εγω θα κανω 'χαζες' ερωτησεις, αλλα εχω μαθει στη ζωη να σκεφτομαι και αρκετα εναλλακτικα (και αυτο το θεωρω προσον!).

Γιατι η εν λογω μονωση/θερμοπροσοψη/θερμομονωση, ειναι 'καλη', ενω οταν συζητω αλλου για τις παλιες καλες λαδομπογιες σε τοιχους, αυτες ειναι 'κακες';

Και βαζω στη συζητηση το θεμα 'υγεια'. Και πηγε το μυαλο μου προς αυτη την κατευθυνση, απο μια γνωστη μου που σκεφτεται τι να κανει μεν να βελτιωσει το θεμα θερμανση στο σπιτι της, αλλα ειναι πολυ ψαγμενη σε θεματα υγειας και μου ελεγε 'δεν νομιζω οτι το να μονωνεις το σπιτι απολυτα ειναι υγιεινο, πρεπει να αεριζεται ο χωρος-χωρις να σημαινει οτι πρεπει εγω να ανοιγω παραθυρα, με φυσικο τροπο, να κυκλοφορει ο αερας μεσα/εξω, γιατι αλλιως, αναπνεουμε ολα τα χημικα απο τα δομικα υλικα'. Και πριν βιαστει κανεις να την πει υπερβολικη, κανετε και ενα google search περι 'ραδονιου' σε εσωτερικους χωρους σπιτιων...

Αρα ναι μεν θες να κρατας θερμανση εντος σπιτιου, αλλα ισως δεν ειναι το βελτιστο να εισαι 'μονωμενος' με το εξω...

Ξερω, ειναι ερωτηματα που δεν απαντωνται ευκολα. Ισως σε λιγα χρονια, να βγουν στον αερα και οι 'κακες' πλευρες των θερμοπροσοψεων...ιδωμεν...

Αν παντως, καποιος υποστηριζει οτι ειναι 'απολυτα καλες', περιμενω να μου δωσει την ιδια απαντηση για αδιαπεραστα χρωματα εσωτερικων τοιχων οπως πχ οι λαδομπογιες....οχι αλλου ετσι, αλλου αλλιως, οσον αφορα τα θεματα αερισμου και οτι αυτο σημαινει για την υγεια μας...

Εάν έχεις οποιαδήποτε υποψία (δε θα τα σχολιάσω καν) βάζεις το χερι στη τσέπη και τοποθετείς ένα σύστημα μηχανικού αερισμού και ησυχάσες.

Και άφησε τη γνωστή σου να μπαίνει στα μπλογκσποτ του κάμερασεμενα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συζητουσα με εναν καλο αλουμινα, εμπιστο, συγγενη, χρονια στο επαγγελμα, ηταν και ο πατερας του πιο πριν απο αυτον, αξιοπιστος και στο χωρο για χρονια.

Μου ελεγε 'Δεν εμπιστευομαι την θερμοπροσοψη. Δεν ξερουμε αυτα τα υλικα πως θα συμπεριφερθουν σε βαθος χρονου. Αυτη η κολλα που τα στερεωνει στους τοιχους, αν θα αντεχει, ή τι προβληματα θα βγαλει κλπ'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mindreader είπε

Συζητουσα με εναν καλο αλουμινα, εμπιστο, συγγενη, χρονια στο επαγγελμα, ηταν και ο πατερας του πιο πριν απο αυτον, αξιοπιστος και στο χωρο για χρονια.

Μου ελεγε 'Δεν εμπιστευομαι την θερμοπροσοψη. Δεν ξερουμε αυτα τα υλικα πως θα συμπεριφερθουν σε βαθος χρονου. Αυτη η κολλα που τα στερεωνει στους τοιχους, αν θα αντεχει, ή τι προβληματα θα βγαλει κλπ'.

Αν γίνει σωστή εγκατάσταση, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αρκεί ο μάστορας να έχει την κατάλληλη τεχνογνωσία. 

Υπάρχουν σαφώς άλλα πολλά θέματα που θα έπρεπε να απασχολούν περισσότερο. Όπως η ανιούσα υγρασία μετά απο θερμοπρόσοψη,  σε μονοκατοικίες κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, @pnea1973 είπε

Μου θυμίζει την ιστορία με το ενδοδαπεδιο. Τα υλικά καλά είναι, και αυτοί που τα τοποθετούν δημιουργούν τα προβλήματα. 

Το 90% τουλάχιστον σε κάθε εργασία είναι ο μάστορας. Τα υλικά μόνα τους, δεν λένε κάτι. Κ τέλεια υλικά να έχεις, αν ο μάστορας είναι σάπιος και δεν έχει γνώσεις κ αντίληψη, χαμένο θα πάει το έργο.

Για αυτό το ιδανικό ειναι να πληρώνεις μηχανικό να επιβλέπει, αλλά το κόστος απογειώνεται μετά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ελεγε ψαγμενος συγγενης σημερα, οτι το αλλο προβλημα με τις θερμοπροσοψεις, ειναι οτι πλεον 'ξεχνας' οτι εχεις τοιχο...με οτι αυτο σημαινει....εχει και τα κακα του...

Καμια σχεση δηλαδη με το πως θα συμπεριφεροσουν και τι θα εκανες αν ειχες να χειριστεις ενα τοιχο...

Πχ, και ενα κλιματιστικο να θελεις να βαλεις καπου, θελει ειδικη διαδικασια...δεν εχεις πια να κανεις με τον τοιχο μονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γκρέμισε τον εντελώς,να μην έχεις πρόβλημα ούτε με μόνωση ούτε με τοίχο 

* Ούτε ανάγκη για κλιματιστικό 

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Γκρέμισε τον εντελώς,να μην έχεις πρόβλημα ούτε με μόνωση ούτε με τοίχο 

* Ούτε ανάγκη για κλιματιστικό 

Εγω μεταφερω συζητησεις και προβληματισμους.

Οτι η θερμοπροσοψη προσφερει αυτο που υποσχεται, δεν το αμφισβητησα ουτε νομιζω το αμφισβητει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...