Προς το περιεχόμενο

Θερμοπρόσοψη-Θερμομόνωση


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

^ Αυτό με τις υδρορροές καλύτερα να αποφεύγεται. Εκτός της ακύρωσης της θερμοπροσοψης είναι καταστροφικό σε περίπτωση διαρροής 

Τι διαρροη μπορει να προκυψει στο καθετο κομματι μιας υδρορροης? Εδω δε χαλανε τα εκτεθειμενα, θα χαλασει το καλυμμενο? Ακομα και αν υπαρξει προβλημα, μπορει να γινει επισκευη της θερμοπροσοψης. Αποψη μου, με τη λιγοστη εμπειρια που εχω, η θερμοπροσοψη καλο ειναι να τα καλυψει ολα, δειχνει εντυπωσιακα πιο ομορφο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ προσωπικά τα κάλυψα όλα στο κάθετο σημείο που κατεβαίνουν όλες οι υδρορροές και οι σωλήνες έγινε ένα όμορφο κουτί που μοιάζει σαν καμινάδα, τώρα αν σε 30 40 50 χρόνια χαλάσουν το πιο πιθανών είναι να μη ζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια γρηγορη ερωτηση επι του θεματος και φευγω! ποσο στο περιπου παει το τμ θερμπροσοψης απο συνεργειο; μην μου πειτε μπορει 20 ευρω μπορει και 100 ευρω, μιλαω για το ποσο κοστιζει μια σωστη εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, GeG είπε

μια γρηγορη ερωτηση επι του θεματος και φευγω! ποσο στο περιπου παει το τμ θερμπροσοψης απο συνεργειο; μην μου πειτε μπορει 20 ευρω μπορει και 100 ευρω, μιλαω για το ποσο κοστιζει μια σωστη εγκατασταση.

40 με 50 χονδρικά εργασία υλικά.

12 ώρες πριν, energy52 είπε

κι αυτο μου λεει κι η γυναικα

Τώρα έκανες , την σωστή διευκρίνιση! Μεγάλε εγώ μαζί σου ότι και να αποφασίσεις αφού εμπλέκεται η σύζυγος, λάθος θα είναι... καλή τύχη :) :) :)

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2023 στις 6:24 ΜΜ, sargyrop81 είπε

Τι διαρροη μπορει να προκυψει στο καθετο κομματι μιας υδρορροης? Εδω δε χαλανε τα εκτεθειμενα, θα χαλασει το καλυμμενο? Ακομα και αν υπαρξει προβλημα, μπορει να γινει επισκευη της θερμοπροσοψης. Αποψη μου, με τη λιγοστη εμπειρια που εχω, η θερμοπροσοψη καλο ειναι να τα καλυψει ολα, δειχνει εντυπωσιακα πιο ομορφο. 

Ευχομαι να μην πάθεις ποτέ το παραμικρό.

Κάτι που πετυχαίνει σε εμάς δεν είναι απαραίτητα καλό για όλους.

Για να επιτευχθεί ο στόχος της θερμομόνοωσης η μελέτη δεν προβλέπει το παραμικρό κενό.

Εδώ γίνονται ομηρικοί καυγάδες για την ποσότητα της κόλας που απαιτείται και πόσο άπλωμα θέλει για να μην κάνει κενά η μονωτική πλάκα!

Καλή η ομορφιά αλλά καλύτερο το αποτέλεσμα. Με τα "δεν κάνει κρύο στην Ελλάδα" και τις ντιζαϊνιές των χωνευτών  κουφωμάτων, έφτασε να καταναλώνει ένα μέσο ελληνικό σπίτι περισσότερη ενέργεια για θέρμανση από ένα γερμανικό 😕

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα οσα λετε και ξαναλεω οτι δεν ειμαι στο χωρο των κατασκευων. Ομως:

Η οδευση σωληνωσεων μεσα απο δομικα υλικα χρησιμοποιειται κατα κορον στις οικοδομες: σωληνες υδρευσης, θερμανσης, αποχετευσης ειναι μεσα σε τσιμεντοκονιες, τοιχους κλπ σε εκατομμυρια σπιτια για δεκαδες χρονια. Αν κοιτουσαμε μονο το λειτουργικο κομματι, θα επρεπε να ηταν πανω απο το δαπεδο σε καναλια. Οι σωληνωσεις των βρυσων στο μπαλκονι δηλαδη θα μπουν και αυτες εκτος θερμοπροσοψης μηπως και χαλασει κατι? 

Η απωλεια θερμομονωσης ειναι σχεδον μηδαμινη: μια υδρορροη 6x10 ηκους 3μ εχει επιφανεια 0.018τμ. Αν μονωθει με 3εκ αντι για 10εκ πολυστερινη, ζητημα να προκαλειται θερμικη απωλεια μεγαλυτερη απο 20Watt. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

Σωστα οσα λετε και ξαναλεω οτι δεν ειμαι στο χωρο των κατασκευων. Ομως:

Η οδευση σωληνωσεων μεσα απο δομικα υλικα χρησιμοποιειται κατα κορον στις οικοδομες: σωληνες υδρευσης, θερμανσης, αποχετευσης ειναι μεσα σε τσιμεντοκονιες, τοιχους κλπ σε εκατομμυρια σπιτια για δεκαδες χρονια. Αν κοιτουσαμε μονο το λειτουργικο κομματι, θα επρεπε να ηταν πανω απο το δαπεδο σε καναλια. Οι σωληνωσεις των βρυσων στο μπαλκονι δηλαδη θα μπουν και αυτες εκτος θερμοπροσοψης μηπως και χαλασει κατι? 

Η απωλεια θερμομονωσης ειναι σχεδον μηδαμινη: μια υδρορροη 6x10 ηκους 3μ εχει επιφανεια 0.018τμ. Αν μονωθει με 3εκ αντι για 10εκ πολυστερινη, ζητημα να προκαλειται θερμικη απωλεια μεγαλυτερη απο 20Watt. 

 

Χωρίς να υπεισέλθω στα άλλα, ας μείνω στην μόνωση...Έχεις ακουστά τον όρο "θερμογέφυρα";...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Χωρίς να υπεισέλθω στα άλλα, ας μείνω στην μόνωση...Έχεις ακουστά τον όρο "θερμογέφυρα";...

Χαχαχα.

Να δεις πως με κοίταζε ο εγκαταστάτης μου πριν 5 χρόνια όταν έκανα κέλυφος και τους ζήτησα να καλύψουν και τα μπαλκόνια από κάτω και τα στηθαία μέχρι το δώμα, ώστε να δέσει με την μόνωση της οροφής.

Παρόλα αυτά γνώριζε και δεν ήθελε με τίποτα να ακούσει να περάσουν σωλήνες μέσα στη μόνωση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2023 στις 6:13 ΜΜ, energy52 είπε

Δεν το διευκρινησα..Εννοω αν θα εχει τοσο μεγαλη διαφορα στο αποτελεσμα της μονωσης (κι οχι στο κοστος)το 6αρι με το 7αρι με ιδιο συντελεστη 0,031..Μιλαμε για κεντρικη Ελλαδα παντα! Δε θελω να  μου μικρινει η βεραντα σε εκεινο το σημειο καθομαστε κι αυτο μου λεει κι η γυναικα κι εκει προβληματιζομαι κι οχι στο κοστος..

Δεν παίζει ρόλο τόσο το ‘λ . Αλλά το R(συντελεστής θερμικής αντίστασης)

Ετσι άλλωστε μετράει και στα προγράμματα Εξοικονομώ που παίζουν ανάλογα την περιοχή .

Η Θεσσαλία για παράδειγμα έχει το λιγότερο R 1800. R=d/λ (όπου d το πάχος)

Δηλ αν έχεις μια θερμομονωτική πλάκα διογκούμενης πολυστερίνης 6cm με 0,031λ είσαι οκ : 0,6cm:0,031=1935

Βέβαια να έχει γίνει και σωστή τοποθέτηση πάντα 

Να είσαι καλά !

Στις 25/1/2023 στις 6:00 ΜΜ, sargyrop81 είπε

Σωστα οσα λετε και ξαναλεω οτι δεν ειμαι στο χωρο των κατασκευων. Ομως:

Η οδευση σωληνωσεων μεσα απο δομικα υλικα χρησιμοποιειται κατα κορον στις οικοδομες: σωληνες υδρευσης, θερμανσης, αποχετευσης ειναι μεσα σε τσιμεντοκονιες, τοιχους κλπ σε εκατομμυρια σπιτια για δεκαδες χρονια. Αν κοιτουσαμε μονο το λειτουργικο κομματι, θα επρεπε να ηταν πανω απο το δαπεδο σε καναλια. Οι σωληνωσεις των βρυσων στο μπαλκονι δηλαδη θα μπουν και αυτες εκτος θερμοπροσοψης μηπως και χαλασει κατι? 

Η απωλεια θερμομονωσης ειναι σχεδον μηδαμινη: μια υδρορροη 6x10 ηκους 3μ εχει επιφανεια 0.018τμ. Αν μονωθει με 3εκ αντι για 10εκ πολυστερινη, ζητημα να προκαλειται θερμικη απωλεια μεγαλυτερη απο 20Watt. 

 

Στην πράξη το πρόβλημα δεν είναι τόσο η θερμόγέφυρα κτλ.

Σκεψου όμως να είσαι Κοζάνη με -15c να έχει πέσει ένα πουλί μέσα στην υδρορροή,να βουλώσει και ως αποτέλεσμα να παγώσει το νερό και να σπάσει,λόγω διόγκωσης .
Η ζημιά είναι μεγαλύτερη από την ομορφιά .

Το ζήτημα είναι ότι ανάλογα την περιοχή πρέπει να υπολογίζουμε κάποια πράγματα .

Οσο για σωληνώσεις καλοριφέρ βρύσες κτλ. Ένα μεγάλο ποσοστό (70-80%)σπιτιών 25ετιας δεν μιλάω για πιο παλαιά, έχουν διαρροή και δεν το ξέρουν καν ή δεν μπορούν να κάνουν κάτι για αυτό .

Αυτό όμως γίνεται λόγο κακής τοποθέτησης κυρίως .
Εγώ σε σπίτι του 85 λόγω μετέπειτα εγκατάστασης και αποψης (industrial)έχω κάνει τοποθέτηση σωληνώσεων καλοριφέρ εξωτερικά. Πίστεψε με έχω πολύ πολύ καλύτερη απόδοση .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, St3liosGr είπε

Δεν παίζει ρόλο τόσο το ‘λ . Αλλά το R(συντελεστής θερμικής αντίστασης)

Ετσι άλλωστε μετράει και στα προγράμματα Εξοικονομώ που παίζουν ανάλογα την περιοχή .

Η Θεσσαλία για παράδειγμα έχει το λιγότερο R 1800. R=d/λ (όπου d το πάχος)

Δηλ αν έχεις μια θερμομονωτική πλάκα διογκούμενης πολυστερίνης 6cm με 0,031λ είσαι οκ : 0,6cm:0,031=1935

Κάτι πας να πεις σωστά αλλά με μπερδεύεις... Το R 1800 που αναφέρεσαι, τί είναι;
Και από κάτω, κάνεις διαίρεση 0,6cm/0.031 που κάνει 19,35, όχι 1935... Εκτός αν αναφέρεσαι στο R = 1/U με Umax 0.55, που κάνει 1.81... Αλλά αυτός ο συντελεστής αφορά κλιματική ζώνη Α και όχι Θεσσαλία (δηλαδή Κρήτη, Νότια Πελοπόννησο κλπ)

Οι επιτρεπόμενοι συντελεστές για τοιχοποιία, είναι:

Umax 0.55 Ζώνη Α, 0,45 Ζώνη Β, 0,40 Ζώνη Γ, 0,35 Ζώνη Δ.
Επομένως για ζώνη Β που ανήκει η Αττική, θέλουμε Rσυνολικό > 1/0,45 δηλ. R > 2.22 
Στο Rσυνολικό προστίθενται τα R του τοίχου και της μόνωσης συν τις αντιστάσεις μετάβασης εξωτερικού και εσωτερικού αέρα, αλλά ας πούμε μόνο του τοίχου και του μονωτικού γιατί τα άλλα είναι πολύ μικρά. Οπότε, με ένα τοίχο 2πλό τούβλο και μόνωση 6άρα έχουμε (με ένα λ κοινού τούβλου γύρω στο 0.40 και 2 9άρια τούβλα) Rτούβλων = 0.475 και Rμόνωσης 1,935 οπότε Rσυνολικό 2,41 > 2.22 και περνάει ΚΕΝΑΚ με το ελάχιστο απαιτούμενο.
Πάμε να δούμε για 7άρα: Rτούβλων παραμένει το ίδιο 0.475, Rμόνωσης γίνεται 0.07/0.031 = 2.26 (περνάει και μόνο με την μόνωση) Rσυνολικό 2,73.

Από 6άρα σε 7άρα, έχουμε μια συνολική βελτίωση της θερμομονωτικής ικανότητας της τοιχοποιίας, της τάξης του 11.5%.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

1170853982_.png.394e602eb86d0841f6b4712c6cd66e9e.png

Ρε 'συ ξέρω τί είναι το R, αλλά τα μεγέθη που αναφέρει ο φίλος με μπερδεύουν. Κατά τα άλλα καλά τα έχει γράψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ρε 'συ ξέρω τί είναι το R, αλλά τα μεγέθη που αναφέρει ο φίλος με μπερδεύουν. Κατά τα άλλα καλά τα έχει γράψει.

κάτι λάθος θα κάνει στις μονάδες με τη διαίρεση, προφανώς όπου 1800 = 1.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

κάτι λάθος θα κάνει στις μονάδες με τη διαίρεση, προφανώς όπου 1800 = 1.8

Κι εγώ αυτό πιστεύω, το έχω γράψει στο σχόλιο μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mechpanos είπε

Κι εγώ αυτό πιστεύω, το έχω γράψει στο σχόλιο μου.

Ναι μμμμμμ….

60mm/0,031=1935 

6cm/0,031=193,5 

0,06m/0,031=1,935 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...