Προς το περιεχόμενο

Θερμοπρόσοψη-Θερμομόνωση


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε διαμέρισμα που τώρα ολοκληρώνεται (παλιό ημιτελές), στο οποίο δεν υπάρχει ούτε θερμομόνωση ούτε κλιματιστικά αλλά πρόκειται να μπουν και τα δύο, τι πρέπει να βάλω πρώτα και τι μετά; Η ίδια ερώτηση ισχύει και για πρίζες και βρύσες που θα είναι στο μπαλκόνι. Πρέπει να βάλω πρώτα όλα αυτά και τελευταία η θερμομόνωση; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, galanta είπε

Σε διαμέρισμα που τώρα ολοκληρώνεται (παλιό ημιτελές), στο οποίο δεν υπάρχει ούτε θερμομόνωση ούτε κλιματιστικά αλλά πρόκειται να μπουν και τα δύο, τι πρέπει να βάλω πρώτα και τι μετά; Η ίδια ερώτηση ισχύει και για πρίζες και βρύσες που θα είναι στο μπαλκόνι. Πρέπει να βάλω πρώτα όλα αυτά και τελευταία η θερμομόνωση; Ευχαριστώ.

Μπορεις να αφησεις σωληνα pvc στο τοιχο να εχεις ετοιμη τρυπα.

Αλλιως μπορεις να κανεις προεγκατασταση με οποια θετικα/αρνητικα εχει και μετα θερμομονωση απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μπορεις να αφησεις σωληνα pvc στο τοιχο να εχεις ετοιμη τρυπα.

Αλλιως μπορεις να κανεις προεγκατασταση με οποια θετικα/αρνητικα εχει και μετα θερμομονωση απο πανω.

Έχουν ήδη εγκατασταθεί οι αναμονές για τα κλιματιστικά, πρίζες και βρύσες στο πλαίσιο των ηλεκτρολογικών και υδραυλικών εργασιών που προηγήθηκαν,  απλώς δεν έχουν εγκατασταθεί ακόμη τα ίδια τα κλιματιστικά, οι βρύσες και οι πρίζες. Σε αυτή την περίπτωση τι είναι πιο ορθολογικό να γίνει πρώτο και τι να ακολουθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, galanta είπε

Έχουν ήδη εγκατασταθεί οι αναμονές για τα κλιματιστικά, πρίζες και βρύσες στο πλαίσιο των ηλεκτρολογικών και υδραυλικών εργασιών που προηγήθηκαν,  απλώς δεν έχουν εγκατασταθεί ακόμη τα ίδια τα κλιματιστικά, οι βρύσες και οι πρίζες. Σε αυτή την περίπτωση τι είναι πιο ορθολογικό να γίνει πρώτο και τι να ακολουθήσει;

Κανονικα αυτο πρεπει να στο πει αυτος που εχει αναλαβει το εργο.

Λογικα αν βαλεις κλιματιστικα τωρα κτλ θα εμποδιζουν τις εργασιες χωρια που θα λερωθουν κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς όλες τής δουλειές και απλά αφήνεις αναμονές. 

Μπορείς να περάσεις και τής υδρορροές από μέσα από την θερμοπροσοωή για να μην γεμίσεις το σπίτι με σωλήνες. (Αισθητικά ποιό όμορφα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Εχει γινει ηδη εγκατασταση λεβητα αεριου και το επομενο διαστημα με το εξοικονομω θα γινει θερμοπροσωψη σε εκεινο το σημειο! Δεν σκεφτομαι να ξηλωσω την εγκατασταση αλλα να μπουνε μεσα στη θερμοπροσωψη οι σωληνες, εκτος του λεβητα φυσικα και των εξαεριστικων! Στον λεβητα θα φτιαξω ενα μεταλικο κουτι μετα..Η εγκατασταση ειναι 2 ετων. Είναι ρισκο που θα μπουνε οι σωληνες μεσα τι λετε;

Κατι αλλο..Στο σημειο αυτο επειδη ειναι βορινο θα βαλω 7αρα με συντελεστη 0,031w ενω στο ανατολικο κομματι μαλλον 6αρα με 0,031 ή 5αρα (να μη μου φαει πολυ απ την βεραντα..) με 0,031 οπου εκει πεφτει και το κοστος αρκετα σε περιπτωση που δεν μου φτασουν τα χρηματα (ενας επιπλεον λογος)..Θα εχει μεγαλη διαφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Λυπάμαι, μάλλον έπεσες σε κακό μάστορα και έχεις κάκιστη εμπειρία. 

Εγώ το έχω 3 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. 

10 λεπτά πριν, energy52 είπε

Καλησπερα! Εχει γινει ηδη εγκατασταση λεβητα αεριου και το επομενο διαστημα με το εξοικονομω θα γινει θερμοπροσωψη σε εκεινο το σημειο! Δεν σκεφτομαι να ξηλωσω την εγκατασταση αλλα να μπουνε μεσα στη θερμοπροσωψη οι σωληνες, εκτος του λεβητα φυσικα και των εξαεριστικων! Στον λεβητα θα φτιαξω ενα μεταλικο κουτι μετα..Η εγκατασταση ειναι 2 ετων. Είναι ρισκο που θα μπουνε οι σωληνες μεσα τι λετε;

Κατι αλλο..Στο σημειο αυτο επειδη ειναι βορινο θα βαλω 7αρα με συντελεστη 0,031w ενω στο ανατολικο κομματι μαλλον 6αρα με 0,031 ή 5αρα (να μη μου φαει πολυ απ την βεραντα..) με 0,031 οπου εκει πεφτει και το κοστος αρκετα σε περιπτωση που δεν μου φτασουν τα χρηματα (ενας επιπλεον λογος)..Θα εχει μεγαλη διαφορα;

Μήν το τσιγγουνευτείς μία φωρα θά το κάνεις. 

Όπου βάλεις σωλήνες μέσα στο τοίχο κανόνισε να έχεις τρόπους να ελέγξεις άν τοίχων έχεις κάποια ζημιά, διαφορετικά θά πρέπει νά ξηλώνείς τοίχους. 

Επεξ/σία από mik1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mik1000 είπε

Μπορείς να περάσεις και τής υδρορροές από μέσα από την θερμοπροσοωή για να μην γεμίσεις το σπίτι με σωλήνες. (Αισθητικά ποιό όμορφα).

Επππ!!! Αστυνομία δόμησης insomnia εδώ! Θα μπω μέσα από τον υπολογιστή θα βγω από την οθόνη σου να σου τραβήξω το αυτί, κανονίσου!!! Και θα σου πάρω και το πληκτρολόγιο να μην ξαναγράψεις τέτοια συμβουλή!!!

ΟΠΟΙΟΣ βάλει υδρορροή μέσα από την θερμοπρόσοψη θα έρχεται ο Πάνος να του τραβάει το αυτί!

21 λεπτά πριν, mik1000 είπε

Λυπάμαι, μάλλον έπεσες σε κακό μάστορα και έχεις κάκιστη εμπειρία. 

Εγώ το έχω 3 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. 

Την θερμοπρόσοψη δεν την βάζεις για 3 αλλά για 33 χρόνια... Και έχω δει ΠΟΛΛΕΣ υδρορροές 33 ετών που έχουν βγάλει προβληματάκια...

29 λεπτά πριν, energy52 είπε

Θα εχει μεγαλη διαφορα;

Κόψε από αλλού βάζεις που βάζεις, βάλε παντού όσο πιο πολύ μπορείς! Τα εργατικά τα ίδια είναι εξάλλου!...Για 2-3€ το τ.μ. διαφορά αξίζει να πας σε παραπάνω μόνωση το γλιτώνεις σε όλη την διάρκεια ζωής της κατοικίας!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, energy52 είπε

Κατι αλλο..Στο σημειο αυτο επειδη ειναι βορινο θα βαλω 7αρα με συντελεστη 0,031w ενω στο ανατολικο κομματι μαλλον 6αρα με 0,031 ή 5αρα (να μη μου φαει πολυ απ την βεραντα..) με 0,031 οπου εκει πεφτει και το κοστος αρκετα σε περιπτωση που δεν μου φτασουν τα χρηματα (ενας επιπλεον λογος)..Θα έχει μεγάλη διαφορά;

για σένα αξίζει η διαφορά στο κοστολόγιο ώστε να κάνεις κατι τέτοιο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, hp8 είπε

για σένα αξίζει η διαφορά στο κοστολόγιο ώστε να κάνεις κατι τέτοιο ? 

@mechpanos νομίζω δέν έγινα σαφείς είπα υδρορροές από τα κλιματιστικά. 

Τα περνάς μέσα από καναλάκια και άμα χαλάσει απλά τά τραβάς έξω.

Δέν το έχεις δει μάλλον και δέν με καταλαβαίνεις. 

Το θέμα τελείωσε εδώ από εμένα όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mik1000 είπε

@mechpanos νομίζω δέν έγινα σαφείς είπα υδρορροές από τα κλιματιστικά. 

Τα περνάς μέσα από καναλάκια και άμα χαλάσει απλά τά τραβάς έξω.

Δέν το έχεις δει μάλλον και δέν με καταλαβαίνεις. 

Το θέμα τελείωσε εδώ από εμένα όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. 

Ε πες το κι εσύ για να καταλαβαινόμαστε!!! Και πάλι είναι όχι από 'μένα!!!  :)
Τίποτα μέσα στην θερμοπρόσοψη, που να μπορεί να τρέξει νερό, αυστηρά!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

για σένα αξίζει η διαφορά στο κοστολόγιο ώστε να κάνεις κατι τέτοιο ? 

Δεν το διευκρινησα..Εννοω αν θα εχει τοσο μεγαλη διαφορα στο αποτελεσμα της μονωσης (κι οχι στο κοστος)το 6αρι με το 7αρι με ιδιο συντελεστη 0,031..Μιλαμε για κεντρικη Ελλαδα παντα! Δε θελω να  μου μικρινει η βεραντα σε εκεινο το σημειο καθομαστε κι αυτο μου λεει κι η γυναικα κι εκει προβληματιζομαι κι οχι στο κοστος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δεν το διευκρινησα..Εννοω αν θα εχει τοσο μεγαλη διαφορα στο αποτελεσμα της μονωσης (κι οχι στο κοστος)το 6αρι με το 7αρι με ιδιο συντελεστη 0,031..Μιλαμε για κεντρικη Ελλαδα παντα! Δε θελω να  μου μικρινει η βεραντα σε εκεινο το σημειο καθομαστε κι αυτο μου λεει κι η γυναικα κι εκει προβληματιζομαι κι οχι στο κοστος..

αν το πρόβλημα σου είναι το 1 cm Τι να πω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...