Προς το περιεχόμενο

Θερμοπρόσοψη-Θερμομόνωση


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Lews είπε

Καλησπέρα, καποια στιγμη μεχρι το ερχομενο καλοκαιρι αν πανε ολα καλα θα κανω θερμοπροσοψη στο σπιτι που κάνω ανακαίνιση,θα ήθελα να κανω μερικες ερωτησεις αν μπορεί να απαντήσει  κάποιος του χώρου η κάποιος με γνώσεις πάνω σε αυτό το κομμάτι,σκέφτομαι να βάλω γραφιτουχα ποληστερίνη neopor κτλπ,είναι η καλύτερη επιλογή όπως μου λένε οι περισσοτεροι?από τις άλλες τις λευκες?Μήπως υπάρχει κάποιο καλύτερο υλικό και πιο σύγχρονο που δεν έχω σκεφτεί?και ποια είναι τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των παραπάνω υλικών,σας ευχαριστώ προκαταβολικα. 

To neopor είναι η καλύτερη λύση απο πλευράς κόστους-απόδοσης-ποιότητας. Αν θές να πάς σε κάτι ποιο καλό και εξεζητημένο τότε υπάρχει η λύση του πετροβάμβακα, μεγαλύτερο κόστος αλλά έχει μια σειρά απο πλεονεκτήματα. Σε λευκό πας αν θέλεις να ρίξεις το κόστος με μια μικρή μείωση σε απόδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Weiss είπε

Αν κάνεις μόνο υγρομόνωση σε ταράτσα θα δεις διαφορά στη θερμοκρασία το χειμώνα ?

ΑΝ υπάρχει διαφορά δεν θα είναι αντιληπτή πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2020 στις 10:37 ΜΜ, lary7 είπε

To neopor είναι η καλύτερη λύση απο πλευράς κόστους-απόδοσης-ποιότητας. Αν θές να πάς σε κάτι ποιο καλό και εξεζητημένο τότε υπάρχει η λύση του πετροβάμβακα, μεγαλύτερο κόστος αλλά έχει μια σειρά απο πλεονεκτήματα. Σε λευκό πας αν θέλεις να ρίξεις το κόστος με μια μικρή μείωση σε απόδοση.

η μόνη συμβουλή μου, να επιλέξεις (αν επιλέξεις γραφιτούχα διογκωμένη) γραφιτούχα ανάμεσα σ'αυτες που χρησιμοποιούν την 1η ύλη της BASF. Αυτη ξεκίνησε την "γραφιτουχα" που εγινε της μοδας, αλλά ολα τα "μαυρα" φελιζολ δεν ειναι ίδια. 

Επίσης αν ψάξεις, θα βρεις και γραφιτουχα διογκωμένη με 0.030 και οχι 0.031λ

Βεβαια θα μου πεις, απ'το αμόνωτο σπιτι αν πας σε μονωση, ειτε με 0.030, ή 0.031 με ή άνευ την ουσία της BASF, θα δεις χαωτικη διαφορα, οποτε ισως ειναι και ψιλά γράμματα τα υπόλοιπα.

 

Δε γραφω ονοματα, για να μην θεωρηθει διαφημιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας, 

Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για τις εξής μάρκες θερμοπροσοψης

1. Isomat

2. Thermokappa

3. Mapei 

Πιο φθηνή η ισοματ με τα ίδια πάντα χαρακτηριστικά, αμεσως επόμενη η θερμοκαπα και πιο ακριβή η μαπει.. 

Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποιος άποψη για τα παραπάνω.. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους!!

θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την θερμοπρόσοψη τα εξής:

1) Μεταξύ εξηλασμένης και διογκωμένης πολυστερίνης, ποια είναι η γνώμη σας;; 

2) Επίσης, μεταξύ Mapei, Vitex, Ceresit & Fibran ποια είναι προτιμότερη;;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

 

2ο σεναριο τοποθετηση isomat ή thracon (νομιζω καλυτερο υλικο λ=0,030 W / mK αντι 0,033 Φραγκουλακη), αλλά από ιδιώτη χωρις εγγυησεις. Τιμες ιδιες, 33€/τμ.(δεν θελουμε για παραπανω). Αγιος Στεφανος με πολλη υγρασια-το βιαζομαστε. Οποιαδηποτε αποψη δεκτη.σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, johnnnnnnnnn said:

 

2ο σεναριο τοποθετηση isomat ή thracon (νομιζω καλυτερο υλικο λ=0,030 W / mK αντι 0,033 Φραγκουλακη), αλλά από ιδιώτη χωρις εγγυησεις. Τιμες ιδιες, 33€/τμ.(δεν θελουμε για παραπανω). Αγιος Στεφανος με πολλη υγρασια-το βιαζομαστε. Οποιαδηποτε αποψη δεκτη.σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

 

Αυτές οι τιμές σαν ιδιώτες ή μέσω προγράμματος εξοικονομώ αν επιτρέπεται...Εμένα πχ μεσω εξοικονομώ με πάνε με 55€/τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν ιδιωτης. gf με εξοικονομω ειναι σιγουρο οτι θα αποζημιωθεις? Δεν το έχω ψαξει, αλλα φοβαμαι μηπως πληρωσω μεγαλυτερη τιμη και τελικα δεν αποζημιωθω (γιατι πχ δεν αλλαξε η ενεργειακη κλάση πολύ, μονο με τη θερμοπροσοψη). Με ποια εταιρια κατεληξες αν επιτρεπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, johnnnnnnnnn said:

σαν ιδιωτης. gf με εξοικονομω ειναι σιγουρο οτι θα αποζημιωθεις? Δεν το έχω ψαξει, αλλα φοβαμαι μηπως πληρωσω μεγαλυτερη τιμη και τελικα δεν αποζημιωθω (γιατι πχ δεν αλλαξε η ενεργειακη κλάση πολύ, μονο με τη θερμοπροσοψη). Με ποια εταιρια κατεληξες αν επιτρεπεται?

Υποτίθεται ότι οι εργασίες γίνονται βάσει των συστάσεων του ενεργειακού επιθεωρητή ο οποίος έχει κάνει την ανάλογη μελέτη.  Οπότε θεωρώ ότι αν υλοποιηθούν είναι δεδομένη η αποζημίωση. Επισης στην περίπτωση μου θα γίνει μίγμα εργασιών. Είμαι μεταξύ monotech κ ενός ιδιώτη που μου συνέστησε ο μηχανικός.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2021 στις 2:52 ΜΜ, xaris87 είπε

1) Μεταξύ εξηλασμένης και διογκωμένης πολυστερίνης, ποια είναι η γνώμη σας;;

Η εξηλασμένη είναι πιο λεπτή, λιγότερα εκατοστά σου δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα σε σχέση με τη διογκωμένη. Η επιλογή είναι θέμα περισσότερο χώρου και κατασκευαστικής εφαρμογής.

 

Στις 14/5/2021 στις 2:52 ΜΜ, xaris87 είπε

Επίσης, μεταξύ Mapei, Vitex, Ceresit & Fibran ποια είναι προτιμότερη;;

Κοίτα τι συντελεστή λ έχουν, σύγκρινε τιμές και αποφάσισε. Όλες πάνω κάτω το ίδιο πράγμα είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...