Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Demon souls

Στην ουσία το πρώτο souls game το οποίο παλεύω σοβαρά. Κοντεύω τις 20 ώρες με Knight class αλλά νιώθω ακόμα πολύ σκουπίδι. Θα παιχτεί σίγουρα δεύτερο playthrough!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsakitsan95 είπε

Demon souls

Στην ουσία το πρώτο souls game το οποίο παλεύω σοβαρά. Κοντεύω τις 20 ώρες με Knight class αλλά νιώθω ακόμα πολύ σκουπίδι. Θα παιχτεί σίγουρα δεύτερο playthrough!

🤣🤣🤣

Το ιδιο ειχα παθει, στο πρωτο demon's souls στο ps3.

Spoiler

Πρωτο playthrough 70 ωρες, δευτερο 35, τριτο κατω απο 20. Εβγαλα το αχτι μου, τους πετσοκοβα διχως ελεος στο δευτερο και το τριτο playthrough.

Σε ποιο σημειο βρισκεσαι αυτη τη στιγμη, αν επιτρεπεται;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GTA San Andreas Definitive Edition

Πήρα το Xbox Series S και ήθελα να βάλω ένα παιχνίδι να κατέβει σχετικά γρήγορα να έχω να ασχολούμαι όσο κατεβαίνουν τα "βαριά" παιχνίδια των 100+ gb.

Είδα λοιπόν ότι το Remastered του San Andreas είναι στο Game Pass και κυριολεκτικά, έχω κολλήσει πολύ άσχημα. Όταν λέμε άσχημα εννοώ σε σημείο να έχω κατεβάσει τις παιχνιδάρες FH5 και Halo Infinite και να μην τα έχω αγγίξει καν.

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος με το Remastered αν και θα πρέπει να τονίσω ότι παίζω την τελευταία έκδοση (1.04) άρα έχουν διορθωθεί πολλά από τα Bugs που είχε στην κυκλοφορία του. Περισσότερα όταν το ολοκληρώσω στο αντίστοιχο TOpic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Brazhlias είπε

🤣🤣🤣

Το ιδιο ειχα παθει, στο πρωτο demon's souls στο ps3.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Πρωτο playthrough 70 ωρες, δευτερο 35, τριτο κατω απο 20. Εβγαλα το αχτι μου, τους πετσοκοβα διχως ελεος στο δευτερο και το τριτο playthrough.

Σε ποιο σημειο βρισκεσαι αυτη τη στιγμη, αν επιτρεπεται;

 

Spoiler

Έχω σκοτώσει το 2-1 και για κάποιο λόγω ο οδηγός που βλέπω με στέλνει στο 3-1 τώρα. Γενικά καθαρίζω εντελώς τους κόσμους και ψάχνω τα πάντα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Shin Megami Tensei Digital Devil Saga 2.Στην ουσία είναι ένα παιχνίδι χωρισμένο στα δύο όπως το Persona 2 innocent sin και eternal punishment.Για αυτό και το ξεκίνησα αμέσως μόλις τελείωσα το πρώτο.Από τις πιο ωραίες ιστορίες της σειράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

psychonauts 2 και δηλωνω πολυ απογοητευμενος μεχρι στιγμης.Εγω προσωπικα θελω στα παιχνιδια να εχω απολυτο ελεγχο του χαρακτηρα και κυριως να ειναι απολαυση απλα να κινεις τον χαρακτηρα,κατι το οποιο δεν συμβαινει.Ακουγα καλα λογια(goty απο καποια sites κτλπ) και λεω 3d platform ειναι,απο τα αγαπημενα μου genre,οποτε το αγορασα.Eνω εχει ενδιαφερον να μαθεις τι συμβαινει και οι διαλογοι ειναι πολυ ωραιοι μεχρι στιγμης,το gameplay του δεν με εχει τραβηξει.Θα το δω ομως μεχρι τελους και θα γραψω μετα την συνολικη μου αποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

psychonauts 2 και δηλωνω πολυ απογοητευμενος μεχρι στιγμης.Εγω προσωπικα θελω στα παιχνιδια να εχω απολυτο ελεγχο του χαρακτηρα και κυριως να ειναι απολαυση απλα να κινεις τον χαρακτηρα,κατι το οποιο δεν συμβαινει.Ακουγα καλα λογια(goty απο καποια sites κτλπ) και λεω 3d platform ειναι,απο τα αγαπημενα μου genre,οποτε το αγορασα.Eνω εχει ενδιαφερον να μαθεις τι συμβαινει και οι διαλογοι ειναι πολυ ωραιοι μεχρι στιγμης,το gameplay του δεν με εχει τραβηξει.Θα το δω ομως μεχρι τελους και θα γραψω μετα την συνολικη μου αποψη.

Το Psychonauts 2 αξίζει να του δώσεις μια ευκαιρία.

Για εμένα το παιχνίδι πάσχει από αρκετά αδύναμο intro. Η εισαγωγική αποστολή σε μπερδεύει λίγο και δεν είναι αντιπροσωπευτική της ποιότητας του υπόλοιπου παιχνιδιού κατά την άποψη μου. Αλλά ανεβαίνει πολύ στη συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

psychonauts 2 και δηλωνω πολυ απογοητευμενος μεχρι στιγμης.

και εγω στην αρχη ειχα μια απογοητευση γτ με ειχαν μουρλανει τα cut scenes

Δωστου αλλη μια ευκαιρια, αξιζει φιλε 👍

Επεξ/σία από firepc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

psychonauts 2 και δηλωνω πολυ απογοητευμενος μεχρι στιγμης.Εγω προσωπικα θελω στα παιχνιδια να εχω απολυτο ελεγχο του χαρακτηρα και κυριως να ειναι απολαυση απλα να κινεις τον χαρακτηρα,κατι το οποιο δεν συμβαινει.Ακουγα καλα λογια(goty απο καποια sites κτλπ) και λεω 3d platform ειναι,απο τα αγαπημενα μου genre,οποτε το αγορασα.Eνω εχει ενδιαφερον να μαθεις τι συμβαινει και οι διαλογοι ειναι πολυ ωραιοι μεχρι στιγμης,το gameplay του δεν με εχει τραβηξει.Θα το δω ομως μεχρι τελους και θα γραψω μετα την συνολικη μου αποψη.

Εγώ δε το κατάφερα να το τελειώσω. Με κούρασε απίστευτα το gameplay. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλεύω το Death Stranding αυτή τη στιγμή. Κάπου στη μέση νομίζω είμαι.

Ανάλογα με τη διάθεση άλλοτε με εξιτάρει απίστευτα και με ευχαριστεί και άλλοτε χαζεύω στο store για να παίξω τίποτα άλλο. Το παίζω και με παίζει. Θέλω να πιστεύω ότι όταν το τελειώσω θα με ανταμείψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάμποσες μέρες που ασχολούμαι με το Yakuza 4 Remastered. Περίπου στην μέση (Part 2, Chapter 3), ως fan της σειράς δηλώνω αρκετά ενθουσιασμένος μέχρι στιγμής. Μου αρέσει το twist με τους τέσσερις playable χαρακτήρες και θέλω να δω πώς θα δέσουν οι ιστορίες στο τέλος. Σε αντίθεση με το Y3 που με ψιλοκούραζε σε σημεία.

Ωστόσο, δεν ξέρω πώς, αλλά έβαλα προχτές το Deathloop (που μου έκαναν δώρο στα Χριστούγεννα), έτσι για να παίξω μια ωρίτσα και να το συνεχίσω κάποια άλλη στιγμή. Πλέον, το Y4 θα πάει στην άκρη. Πολύ θετικές πρώτες εντυπώσεις, μιας και τα ImSim είναι του γούστου μου (αν και φαίνεται να υπάρχει μια διαφορετική προσέγγιση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ παίζω πολλά ταυτόχρονα:

- Batman Arkham Knight (Xbox X): Το ξεκίνησα με αφορμή την έξοδο του Yakuza από το Gamepass (στη λογική να παίξω κάτι αξιόλογο που μπορεί κάποια στιγμή να βγει κι αυτό). Πολύ ωραίο παιχνίδι, σκοτεινό, με ωραία ιστορία. Προσωπικά είμαι φαν της τριλογίας του Batman του Nolan και η ατμόσφαιρα ταιριάζει απόλυτα. Είμαι στο 50% τόσο της κύριας ιστορίας όσο και των sides.

- Psychonauts 1 (Xbox X): Παιχνίδι 15ετίας που τα χρόνια του φαίνονται. Το ξεκίνησα για να πάω μετά στο 2. Δε μπορώ να πω ότι με τρελαίνει, κυρίως με κουράζουν τα γραφικά χαμηλής ανάλυσης, αλλά δεν είναι και κανένα τεράστιο οπότε θα το τελειώσω. Στα συν ότι είναι από τα λίγα που μπορώ να παίζω πρωί γιατί οι κόρες μου τρελαίνονται να βλέπουν.

- Hades (Xbox X): Το ξεκίνησα προχτές από περιέργεια μια και πήρε τόσα βραβεία. Δεν "κόλλησα", αλλά είναι μικρό σε μέγεθος (GB εννοώ) και θα το πιάνω όποτε θέλω κάτι σε γρήγορο hack & slash. Έχει πανέμορφα γραφικά για το είδος του. Spoiler: Σα στυλ gameplay μοιάζει τρομερά και με μία συγκεκριμένη πίστα του It takes two.

- Assassins Creed Black Flag (PS4): Αυτό το ξεκίνησα πριν πάρω το Xbox και έχει μείνει λίγο πίσω, αδικείται αλλά έπεσε θύμα του gamepass. Κλασικό Assassins Creed, περνάει πολύ ευχάριστα η ώρα. Είμαι φαν του franchise και τα έχω πάρει με τη σειρά, στόχος είναι κάποτε μετά από χρόνια να φτάσω και στο Odyssey. Είμαι από τους ψυχαναγκαστικούς που δε θέλουν να αφήνουν collectables να φαίνονται στο χάρτη χωρίς να τα μαζεύω, οπότε θα πάρει καιρό!

Επεξ/σία από thagkol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thagkol είπε

Εγώ παίζω πολλά ταυτόχρονα:

- Batman Arkham Knight (Xbox X): Το ξεκίνησα με αφορμή την έξοδο του Yakuza από το Gamepass (στη λογική να παίξω κάτι αξιόλογο που μπορεί κάποια στιγμή να βγει κι αυτό). Πολύ ωραίο παιχνίδι, σκοτεινό, με ωραία ιστορία. Προσωπικά είμαι φαν της τριλογίας του Batman του Nolan (δικός μου είσαι! 👍) και η ατμόσφαιρα ταιριάζει απόλυτα.

Όπως σου απάντησα και στο thread του Series X, εφόσον δεν έφυγε πέρυσι τον Σεπτέμβρη (όταν ανακοινώθηκε ότι φεύγει και το πήραν πίσω), το κόβω δύσκολο να φεύγει πλέον. Πόσο μάλλον στο άμεσο μέλλον. Άνετα και χαλαρά θα το βγάλεις!

Πάντως, δεν είναι "μεγάλο", εφόσον δεν ασχοληθείς με τα πάντα (για το 100% και το true ending) και με τα DLC, τα οποία είναι ψιλό-meh (τουλάχιστον τα Story Packs) και δεν χάνεις και τίποτα αν τα προσπεράσεις (άσε που δεν είναι στο Game Pass).

Και μιας και έγινε η σχετική αναφορά, τα παιχνίδια Arkham τα βρίσκω περισσότερο κοντά στα κόμικ και στις animated ταινίες παρά στις live action (ειδικά στην τριλογία του Νόλαν που είναι εντελώς άλλη -πιο γήινη- προσέγγιση στον χαρακτήρα).

Αναφορά σε κείμενο

- Hades (Xbox X): Το ξεκίνησα προχτές από περιέργεια μια και πήρε τόσα βραβεία. Δεν "κόλλησα", αλλά είναι μικρό σε μέγεθος και θα το πιάνω όποτε θέλω κάτι σε γρήγορο hack & slash. Έχει πανέμορφα γραφικά για το είδος του. Spoiler: Μοιάζει τρομερά και με μία συγκεκριμένη πίστα του It takes two, από εκεί πήραν την ιδέα μάλλον.

Το Hades βγήκε έξι μήνες πριν το It Takes Two (κι ακόμα πιο πριν αν βάλουμε την περίοδο του early access). Χωρίς να έχω παίξει κάποιο από τα δύο, μου φαίνεται λίγο δύσκολο.

Αναφορά σε κείμενο

- Assassins Creed Black Flag (PS4): Αυτό το ξεκίνησα πριν πάρω το Xbox και έχει μείνει λίγο πίσω, αδικείται αλλά έπεσε θύμα του gamepass. Κλασικό Assassins Creed, περνάει πολύ ευχάριστα η ώρα. Είμαι φαν του franchise και τα έχω πάρει με τη σειρά, στόχος είναι κάποτε μετά από χρόνια να φτάσω και στο Odyssey.

Είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος (αυτήν την στιγμή είμαι στο DLC του Unity). 😀 Λίγο το Game Pass που βάζω πού και πού, λίγο το backlog που έχω και στις δύο πλατφόρμες, ούτε εγώ ξέρω πότε θα φτάσω στα πρόσφατα με τον ρυθμό που προχωράω στην σειρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοούσα ότι το It takes two πήρε την ιδέα από το Hades προφανώς, όχι το ανάποδο, αλλά το έσβησα γιατί στην τελική όλα τα hack & slash παρόμοια θα είναι οπότε δεν είναι ότι έκλεψε κάποιος από τον άλλο.

Το batman λογικά θα το πάω ως το τέρμα (χωρίς DLC) εκτός των riddler trophies γιατί είναι υπερβολικά πολλά :D Η σκοτεινή ατμόσφαιρα πάντως μου κάνει από Nolan, αν και δεν έχω διαβάσει τα κόμικ για να έχω άποψη!

Έχουμε μέλλον μπροστά μας πάντως, υγεία να υπάρχει! Τα AC τα έχω αγοράσει όλα (τα main εκτός του Rogue, όχι chronicles κλπ) εκτός του Valhalla για το PS4, πριν καν σκεφτώ για Xbox, αλλά όπως είπαμε αργώ ακόμα.

Επεξ/σία από thagkol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...