Προς το περιεχόμενο

Battlefield 4


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα εχουμε πει και πιο παλια για το BF4.Τον μοναδικο σκοπο που ειχε ηταν η προωθηση των νεων καρτων της Amd.Γιαυτο αλλωστε και το παιχνιδι βγηκε γρηγορα με τα οποια προβληματα ειχε και ακομα εχει,γιαυτο και περιμεναν στην Ea να πουλησει πρωτα οτι πουλησει το BF4 απο το γνωστο Hype και τωρα το δινουν δωρο με τις νεες καρτες της Amd,γιαυτο και συνεχιζουμε και βλεπουμε μεχρι και σημερα να βγαινουν παιχνιδια στον υπολογιστη με τοσα προβληματα και να περιμενουμε μηνες να βγουν οι σωστοι drivers για να λειτουργει το παιχνιδι οπως επρεπε να λειτουργει απο τον 1ο μηνα κυκλοφοριας του. Και εχεις τους κατοχους των κονσολων να παιζουν τις περισσοτερες φορες τα παιχνιδια με ελαχιστα προβληματα και εμας τους Pc gamers να περιμενουμε μελλοντικους drivers,patch fixes κλπ. Τα ειδαμε και στο Ghosts αυτα. 

 

 

Μακάρι να μπορούσα να έκανα quote αυτή την παράγραφο ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που υπάρχει "κόντρα" μεταξύ PC gaming και console gaming...

 

2 παιχνίδια παίζω, Battlefield 4 και Assassins Creed 4... Τα threads του PC είναι ΣΙΧΑΜΑ, στις πρώτες 35 σελίδες του AC4 ο ένας έλεγε για patch, ο άλλος για runtime errors. Στο BF4 δεν περιγράφω καν, έχουμε φτάσει τις 226 σελίδες και οι μισές είναι για bugs και για benchmarks.

 

Οι εκδόσεις για PS3 αυτών των 2 είναι μια χαρά, και μόνο στο Battlefield 4 έχω φάει 4-5 φορές κόλλημα στο loading και θέλει reboot. Οκ δε θα πεθάνω κιολας, σε 5 λεπτά ήμουν πάλι στο παιχνίδι. Εσείς δεν έχετε σιχαθεί επιτέλους αυτό το καραγκιοζιλίκι, για 15-20-30 frames παραπάνω? Έλεος ρε μάγκες, τί μία λέμε "εεεε τί ωραία που ήταν τα παλιά games που δεν κάνανε διαγωνισμό γραφικών αλλά είχαν ωραίο gameplay" και την άλλη καθόμαστε και σπαταλάμε χρόνο απ'τη ζωή μας για να προσπαθούμε να κάνουμε ένα παιχνίδι να παίξει "όπως πρέπει". 

 

Και το αστείο είναι ότι λέτε το κόστος του pc game είναι 45 ευρώ ενω στις κονσόλες 60... Ε ναι ρε φίλε πόσα παιχνίδια θα παίξω, 6-7 μες τη χρονιά? Ας πληρώσω +100 ευρώ και να τα ευχαριστηθώ έστω και με χειρότερα γραφικά. Όχι να δώσω 1000 ευρώ για ένα κτήνος PC και να μου τρώει τα memory leaks στη μάπα και να ψάχνομαι ποιά κάρτα γραφικών θα πάρω για να σηκώνει το παιχνίδι...

 

 

Αυτά, τα είπα και ηρέμισα. Είχα ξεφτιλιστεί να κάνω αναβαθμίσεις και μαλακίες για να παίζω ένα παιχνίδι το τρίμηνο, ε πριν 1,5 χρόνο πήγα και πήρα PS3 και τέλος, και να χέσω και τα next gen graphics και τα πάντα. Ένα παιχνίδι 3 ώρες θέλω να παίξω να ξεφύγω απ'την πίεση της ημέρας, όχι να μου γίνουν τα νεύρα τσατάλια....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να μπορούσα να έκανα quote αυτή την παράγραφο ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που υπάρχει "κόντρα" μεταξύ PC gaming και console gaming...

 

2 παιχνίδια παίζω, Battlefield 4 και Assassins Creed 4... Τα threads του PC είναι ΣΙΧΑΜΑ, στις πρώτες 35 σελίδες του AC4 ο ένας έλεγε για patch, ο άλλος για runtime errors. Στο BF4 δεν περιγράφω καν, έχουμε φτάσει τις 226 σελίδες και οι μισές είναι για bugs και για benchmarks.

 

Οι εκδόσεις για PS3 αυτών των 2 είναι μια χαρά, και μόνο στο Battlefield 4 έχω φάει 4-5 φορές κόλλημα στο loading και θέλει reboot. Οκ δε θα πεθάνω κιολας, σε 5 λεπτά ήμουν πάλι στο παιχνίδι. Εσείς δεν έχετε σιχαθεί επιτέλους αυτό το καραγκιοζιλίκι, για 15-20-30 frames παραπάνω? Έλεος ρε μάγκες, τί μία λέμε "εεεε τί ωραία που ήταν τα παλιά games που δεν κάνανε διαγωνισμό γραφικών αλλά είχαν ωραίο gameplay" και την άλλη καθόμαστε και σπαταλάμε χρόνο απ'τη ζωή μας για να προσπαθούμε να κάνουμε ένα παιχνίδι να παίξει "όπως πρέπει". 

 

Και το αστείο είναι ότι λέτε το κόστος του pc game είναι 45 ευρώ ενω στις κονσόλες 60... Ε ναι ρε φίλε πόσα παιχνίδια θα παίξω, 6-7 μες τη χρονιά? Ας πληρώσω +100 ευρώ και να τα ευχαριστηθώ έστω και με χειρότερα γραφικά. Όχι να δώσω 1000 ευρώ για ένα κτήνος PC και να μου τρώει τα memory leaks στη μάπα και να ψάχνομαι ποιά κάρτα γραφικών θα πάρω για να σηκώνει το παιχνίδι...

 

 

Αυτά, τα είπα και ηρέμισα. Είχα ξεφτιλιστεί να κάνω αναβαθμίσεις και μαλακίες για να παίζω ένα παιχνίδι το τρίμηνο, ε πριν 1,5 χρόνο πήγα και πήρα PS3 και τέλος, και να χέσω και τα next gen graphics και τα πάντα. Ένα παιχνίδι 3 ώρες θέλω να παίξω να ξεφύγω απ'την πίεση της ημέρας, όχι να μου γίνουν τα νεύρα τσατάλια....

 

Εύγε!!

Πάλι καλά που υπάρχουν και άνθρωποι σαν και σένα που εξερευνούν και εφευρίσκουν,κυρίως,τα άδυτα της ανιδεότητας.

Για να μαθαίνουμε και μεις οι υπόλοιποι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ πως...

 

Πάνω που έστησα το σύστημα του αδερφού και θα δοκιμάζαμε μαζί, ομαδούλα...Πάρτα!

 

Ας βγάλει το campaign, να νιώσει και λίγο γιατί έχει να παίξει από το 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε!!

Πάλι καλά που υπάρχουν και άνθρωποι σαν και σένα που εξερευνούν και εφευρίσκουν,κυρίως,τα άδυτα της ανιδεότητας.

Για να μαθαίνουμε και μεις οι υπόλοιποι. 

 

Φίλε μου με ειρωνεύεσαι αλλά εγώ ξέρω ένα πράγμα, είμαι 33 χρονών και θέλω όταν έχω ένα 2ωρο να παίξω (γιατί παραπάνω δε έχω πολυτέλεια ούτε το ΣΚ) να παίξω και να το χαρώ χωρίς να με απασχολεί κανένα πρόβλημα. Στα νιάτα μου και εγώ έκανα overclocking πριν παίξω Doom 3 και το πρώτο Far Cry το 2003 ή αρχές του 2004 που ήταν πολύ βαρύ για τότε, και τις μισές φορές λόγω θερμοκρασιών μου κοκκάλωνε μετά από 1 ωρίτσα περίπου. Πήγα και πήρα ψύκτρες, έκανα αναβάθμιση, έβαλα μνήμες, άλλη CPU, άλλη GPU, και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς, μέχρι και πειραματισμούς με υδρόψυξη για να βγάλω λίγα fps παραπάνω. 

 

Το 2007 βγήκε το Bioshock που για να το παίξω έστησα windows ΧΡ ΑΠΤΗΝ ΑΡΧΗ, γιατί τα windows Vista που είχα βάλει πριν λίγο καιρό ήταν πάνβαρια για gaming. 

 

Μετά μου φταίγανε οι drivers. Mετά το patch επειδή ήταν του "θείου" μου χάλασε τα saves επειδή έβαλα άλλη έκδοση από τον "θείο" κλπ. Δεν θα κάτσω να αναλύσω όλο μου το ιστορικό, και ίσως να τα δραματοποιώ πολύ περισσότερο απ'οτι πραγματικά ήταν. 

 

Αλλά η ουσία είναι μία, δεν έχω την πολυτέλεια να ψάχνομαι με αναλύσεις ρυθμίσεις ΑΑ κλπ για να παίξω ένα παιχνίδι. 

Ας το παίξω με γραφικά 5 χρόνια πίσω, αλλά θα το ΧΑΡΩ πραγματικά. Μπήκα στο topic του battlefield 4 να πούμε καμιά μαλακία, και όλες οι σελίδες που διάβασα ήταν για bugs και ρυθμίσεις γραφικών.... Μπήκα στο αντίστοιχο του Assassins Creed, και πάλι τα ίδια. Τελικά για το παιχνίδι σαν παιχνίδι μιλάει κανείς, ή χάνεστε όλοι στη μεταφραση???

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου με ειρωνεύεσαι αλλά εγώ ξέρω ένα πράγμα, είμαι 33 χρονών και θέλω όταν έχω ένα 2ωρο να παίξω (γιατί παραπάνω δε έχω πολυτέλεια ούτε το ΣΚ) να παίξω και να το χαρώ χωρίς να με απασχολεί κανένα πρόβλημα. Στα νιάτα μου και εγώ έκανα overclocking πριν παίξω Doom 3 και το πρώτο Far Cry το 2003 ή αρχές του 2004 που ήταν πολύ βαρύ για τότε, και τις μισές φορές λόγω θερμοκρασιών μου κοκκάλωνε μετά από 1 ωρίτσα περίπου. Πήγα και πήρα ψύκτρες, έκανα αναβάθμιση, έβαλα μνήμες, άλλη CPU, άλλη GPU, και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς, μέχρι και πειραματισμούς με υδρόψυξη για να βγάλω λίγα fps παραπάνω. 

 

Το 2007 βγήκε το Bioshock που για να το παίξω έστησα windows ΧΡ ΑΠΤΗΝ ΑΡΧΗ, γιατί τα windows Vista που είχα βάλει πριν λίγο καιρό ήταν πάνβαρια για gaming. 

 

Μετά μου φταίγανε οι drivers. Mετά το patch επειδή ήταν του "θείου" μου χάλασε τα saves επειδή έβαλα άλλη έκδοση από τον "θείο" κλπ. Δεν θα κάτσω να αναλύσω όλο μου το ιστορικό, και ίσως να τα δραματοποιώ πολύ περισσότερο απ'οτι πραγματικά ήταν. 

 

Αλλά η ουσία είναι μία, δεν έχω την πολυτέλεια να ψάχνομαι με αναλύσεις ρυθμίσεις ΑΑ κλπ για να παίξω ένα παιχνίδι. 

Ας το παίξω με γραφικά 5 χρόνια πίσω, αλλά θα το ΧΑΡΩ πραγματικά. Μπήκα στο topic του battlefield 4 να πούμε καμιά μαλακία, και όλες οι σελίδες που διάβασα ήταν για bugs και ρυθμίσεις γραφικών.... Μπήκα στο αντίστοιχο του Assassins Creed, και πάλι τα ίδια. Τελικά για το παιχνίδι σαν παιχνίδι μιλάει κανείς, ή χάνεστε όλοι στη μεταφραση???

Στα πιο πολλα topics παιχνιδιων Multiplattform,κατα κυριο λογο μονο μεταξυ Pc gamers γινεται κουβεντα. Οι κατοχοι κονσολων δεν ειναι τοσο ενεργοι,γιαυτο και βλεπεις κυριως οι κουβεντες να ειναι γυρω απο patch/fps/drivers κλπ. Γενικα η περισσοτερη κινηση στο forum γινεται γυρω απο Pc games και οχι απο κονσολες(υπαρχουν και αρκετοι που εχουν κονσολες σαν και σενα,αλλα απο οτι φενεται δεν εχουν τοσο ορεξη). Παρε και παραδειγμα στο τμημα των προσφορών παιχνιδιων που ειναι κυριως για Pc.

 

Τωρα οσον αφορα το BF που ανεφερες προφανως και συμφωνω με την λογικη σου,και δυστηχως ετσι ειναι το παιχνιδι εχει παρα πολλα θεματα στο Pc,και οι περισσοτεροι που ειναι/μιλανε στο topic αυτο ειναι αυτοι που το εχουν αγορασει στο Pc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολάκι σου δίνω 1 δίκιο λόγω έλλειψης χρόνου, και επειδή με το bf4 έπεσες συγκεκριμένα στην περίπτωση για να στηρίξεις τα λεγόμενά σου.

Σαν παλιός pc gamer όμως θα ξέρεις ότι δεν είναι όλα τα παιχνίδια έτσι. Υπάρχουν άπειρα παιχνίδια στα οποία δεν θα συναντήσεις κανένα πρόβλημα που να έχει να κάνει με όλα τα εκνευριστικά που αναφέρονται στο παρόν thread. Προσωπικά έχω να αντιμετωπίσω πρόβλημα σε παιχνίδι..........ούτε θυμάμαι από πότε, ούτε τι πρόβλημα μπορεί να ήταν αυτό.

 

Αναβαθμίσεις; Μηχάνημα του 2008:

Αλλαγή επεξεργαστή το 2012 100ε - Αλλαγή κάρτας γραφικών το 2013 150ε - 2GB Ram 40ε.

Μπαίνουμε στο 2014. Tόσα παιχνίδια που έχω / έχω παίξει στο pc και μάλιστα απροβλημάτιστα, ούτε στον ύπνο μου δεν θα τα είχα δει σε μη σπασμένη κονσόλα. Το λέω ειλικρινά, δεν θυμάμαι παιχνίδι που να μην έχει παίξει απροβλημάτιστα (αυτό δεν σημαίνει όλα στο full ε) αυτό το pc. Δεν μιλάμε τώρα για 3 παιχνίδια το χρόνο έτσι, μιλάμε για ΠΟΛΛΑ. Στην κονσόλα μπορεί να είχα γλιτώσει ας πούμε πολύ βαριά 10λεπτά για ότι θεματάκι προκύπτει κατά την εγκατάσταση, αλλά θα είχα δώσει άπειρα παραπάνω λεφτά από όσα έδωσα στο pc για αναβαθμίσεις. Επίσης είχες και άλλες ιδιαιτερότητες εσύ: είχες βίστα :P και έκανες ολόκληρες αναβαθμίσεις για 1-2 παιχνίδια. νοτ.

 

Για τα προβλήματα του θείου δεν σχολιάζω, είναι εντελώς διαφορετικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου με ειρωνεύεσαι αλλά εγώ ξέρω ένα πράγμα, είμαι 33 χρονών και θέλω όταν έχω ένα 2ωρο να παίξω (γιατί παραπάνω δε έχω πολυτέλεια ούτε το ΣΚ) να παίξω και να το χαρώ χωρίς να με απασχολεί κανένα πρόβλημα. Στα νιάτα μου και εγώ έκανα overclocking πριν παίξω Doom 3 και το πρώτο Far Cry το 2003 ή αρχές του 2004 που ήταν πολύ βαρύ για τότε, και τις μισές φορές λόγω θερμοκρασιών μου κοκκάλωνε μετά από 1 ωρίτσα περίπου. Πήγα και πήρα ψύκτρες, έκανα αναβάθμιση, έβαλα μνήμες, άλλη CPU, άλλη GPU, και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς, μέχρι και πειραματισμούς με υδρόψυξη για να βγάλω λίγα fps παραπάνω. 

 

Το 2007 βγήκε το Bioshock που για να το παίξω έστησα windows ΧΡ ΑΠΤΗΝ ΑΡΧΗ, γιατί τα windows Vista που είχα βάλει πριν λίγο καιρό ήταν πάνβαρια για gaming. 

 

Μετά μου φταίγανε οι drivers. Mετά το patch επειδή ήταν του "θείου" μου χάλασε τα saves επειδή έβαλα άλλη έκδοση από τον "θείο" κλπ. Δεν θα κάτσω να αναλύσω όλο μου το ιστορικό, και ίσως να τα δραματοποιώ πολύ περισσότερο απ'οτι πραγματικά ήταν. 

 

Αλλά η ουσία είναι μία, δεν έχω την πολυτέλεια να ψάχνομαι με αναλύσεις ρυθμίσεις ΑΑ κλπ για να παίξω ένα παιχνίδι. 

Ας το παίξω με γραφικά 5 χρόνια πίσω, αλλά θα το ΧΑΡΩ πραγματικά. Μπήκα στο topic του battlefield 4 να πούμε καμιά μαλακία, και όλες οι σελίδες που διάβασα ήταν για bugs και ρυθμίσεις γραφικών.... Μπήκα στο αντίστοιχο του Assassins Creed, και πάλι τα ίδια. Τελικά για το παιχνίδι σαν παιχνίδι μιλάει κανείς, ή χάνεστε όλοι στη μεταφραση???

Για να λεμε ομως και το πως ειναι και η αλλη μερια,ειδα και τις τελευταιες ανακοινωσεις της Sony για κλεισιμο των Servers για το Gran Turismo 5 και για τα παιχνιδια του Resistance μεχρι το μαρτιο του 2014,μιλαμε για παιχνιδια του 2010 και 2011(το Resistance 3). Οπως αναφερθηκε και παραπανω το οτι εκανες καποιες λαθος επιλογες δεν πρεπει να κατακρινουν ολο το Pc gaming γιαυτο. Και εγω με την δικια σου λογικη ειχα Ps3 και αγορασα το Skyrim και επρεπε να περιμενω 1 ολοκληρο χρονο για να μπορω να παιξω το παιχνιδι,μια απο τα ιδια και στο Bayonetta που κολλαγε παρα πολυ και επρεπε να περιμενω μελλοντικα Update απο την εταιρια και παει λεγοντας.

 

Ουτε η χρηματικη διαφορα ειναι τοσο μικρη στις κονσολες απο οτι στο Pc.Σημερα μπορεις να βρεις στις αγγελιες το BF4 με μολις 20ευρο οταν στις κονσολες κοστιζει 58ευρο http://www.skroutz.gr/c/1413/playstation_4_games.html?from=catspan&keyphrase=battlefield+4 (και αναφερω τις εκδοσεις του Ps4 Μιας και αυτες πλησιαζουν πραγματικα την εκδοση του Pc)και αρα ειναι για συγκριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να πούμε και τίποτ'άλλο, ξέρεις κανείς κανέναν server με recon limit? για conquest large κυρίως, αλλά πείτε όποιον ξέρετε

 

 

edit: μόλις έφαγα πάλι το memory leak :mad:

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...