Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι για PC παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing PC Games thread]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο το wolrd of tank που παιζει στη διαφημιση λεει τιποτα?

Υποτιθεται οτι ειναι δωρεαν και η κοινοτητα του λεει απαριθμει 70 εκατομμυρια παιχτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 920
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα πρέπει να το παίξεις για να δεις αν σου αρέσει, το γενικότερο φορμάτ του είναι 15ν15 και τα άρματα έχουν 5 κύριες κατηγορίες (light/med/heavy/Tank Destroyers + artillery)

Υπάρχει και ενότητα http://www.insomnia.gr/topic/382128-world-of-tanks/

 

Τελείωσα το Sleeping Dogs + DLCs, είχε την πλάκα του αλλά μόλις 20 ώρες gameplay, χωρίς βέβαια να εξαντλήσω όλα τα sidemissions/races.

Ξεκίνησα το Darksiders, συμπαθητικό φαίνεται μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hotline Miami ¨ξεκίνησα για να το "Δω"  5 ώρες αργότερα απλά έβαλα την μουσκή στο διαπασών. Τι φοβερό παιχνιδακι από τα διαμάντια του 2013.

 

Επίσης έμπλεξα σε μια μαχη, 2 μέρες κράτησε η παρτίδα στο Civ 5 ενάντια στην γυναίκα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παίδες παιζω με καλή παρεούλα call of duty Ghosts

Επίσης λιγο wow(δεν ξερω το γιατι ασχολούμαι ακομα με αυτο αλλα ειναι κόλλημα,δυσκολα ξεκολλάει καποιος!)

Και εχθες κατέβασα να δοκιμάσω το path of exile(δωρεάν μεσω steam)καλο φαινεται δεν εχω παιξει πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι βαθμολογίες που θα δώσω αφορούν αποκλειστικά τον βαθμό στον οποίο με διασκεδάζουν τα παρακάτω παιχνίδια.

 

Counter-Strike: Global Offensive - 10/10

Trine / Trine 2 - 9/10

Bulletstorm - 9/10

Deponia - 10/10

Machinarium - 10/10

Magicka - 6.5/10

Dust - An Elysian Tale - 7.5/10

The Whispered World - 9/10

Serious Sam 3: BFE - 8/10

The Swapper - 9.5/10

Faster Than Light - 9/10

Dishonored - 8/10

The Cave - 6.5/10

Assassin's Creed IV Black Flag - 9/10

Bloons TD 5 Deluxe - 6/10

Smite - 8/10

Warframe - 5.5/10

Limbo - 7/10

 

Πρώην fan των Diablo II, World of Warcraft Vanila, Counter-Strike 1.5/6, Baldur's Gate, Max Payne, Metal Gear Solid, για όσους θέλουν να συγχρονίσουν τα γούστα τους με τα δικά μου για την επιλογή ενός απο τα παραπάνω :P

Επεξ/σία από snapshot-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είμαι ανάμεσα στο να αγοράσω και να αρχίσω The Banner Saga ή το Broken Age. Αλλα δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο από τα δύο..

 

Είναι διαφορετικές κατηγορίες παιχνιδιών, οπότε δεν είναι εύκολη μια πρόταση. Τα έχω και τα δύο μέσω KS, αλλά περισσότερο είδα το Banner Saga, το οποίο έχει πολύ ενδιαφέρον: οι μάχες στο normal βγαίνουν, αλλά όχι εύκολα (έχω βέβαια και την εμπειρία του Factions) και οι αποφάσεις είναι συχνές και αμφιλεγόμενες. Κάνεις κάτι και δεν είσαι σίγουρος αν είναι το σωστό. Μέχρι στιγμής οι θάνατοι χαρακτήρων δε νομίζω ότι είναι δική μου ευθύνη, αλλά αυτό ακριβώς είναι το σπουδαίο: δε νομίζω. Το σκέφτομαι συνέχεια, έκανα καλά εκεί, αποφάσισα σωστά στο τάδε σημείο, και αυτή είναι η επιτυχία του παιχνιδιού.

 

Το Broken Age το έχω δει λιγότερο και σε (πολύ) πρώτο στάδιο απλά επιβεβαιώνει αυτό που βλέπαμε τόσο καιρό: είναι πανέμορφο και συνδυάζει το παραμυθένιο με το σκοτεινό πάρα πολύ καλά. Οι ελάχιστοι "γρίφοι" που είδα ως τώρα είναι λογικοί, το inventory χρηστικό, το voice acting απλά επαγγελματικό (αν είχε full voice acting και το Banner Saga θα περνούσε σε άλλο επίπεδο, πραγματικά, αλλά το κόστος είναι πολύ μεγάλο).

 

Πρακτικά, βέβαια, το Broken Age δεν είναι διαθέσιμο παρά μόνο στους backers για τις επόμενες δύο εβδομάδες παρά κάτι, οπότε αν θέλεις κάτι τώρα, άμεσα, πας στο Banner Saga που είναι διαθέσιμο από χθες.

 

Το μόνο παράπονο που έχω από το Banner Saga είναι ότι ο χαρακτήρας που έδινε στους backers και όσους προπαράγγειλαν κάνει φονικό συνδυασμό με ένα βασικό χαρακτήρα, δίνοντας μεγάλο πλεονέκτημα, αρχικά. Προσωπικά δε με επηρρεάζει, αφού τον έχω, και κάποιος που δε θα τον δει μέσα στο παιχνιδι προφανώς δε θα του λείψει. Βέβαια, αντίστοιχης κατηγορίας πολεμιστές εμφανίζονται στη συνέχεια (για το φονικό συνδυασμό που λέγαμε) αλλά αρχικά το bonus είναι σημαντικό, από ό,τι βλέπω μέχρι στιγμής.

 

Όποιο κι αν προτιμήσεις, πάντως, δε νομίζω να το μετανιώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators

Disciples 3: Reincarnation (το βρήκα σε σημαντική έκπτωση στο GG, είχα και κάτι reward points, βγήκε στα €7,30 περίπου.) Χλιαρές οι πρώτες εντυπώσεις, τίποτε που δεν έχουμε δει να γίνεται εδώ και καιρό, πολύ καλύτερα.

 

Dead State: oι πρώτες 7 ημέρες του παιχνιδιού, σε μορφή early access για backers και early adopters. Θετικές οι πρώτες εντυπώσεις, το concept πολύ καλό (φανταστείτε το The Walking Dead σε tbs rpg) αλλά θέλει αρκετή δουλειά ακόμη.  

 

Neo Scavenger: συνδυασμός text adventure και rpg, σε ένα post apocalyptic περιβάλλον. Ξυπνάς χωρίς μνήμη και προσπαθείς να επιβιώσεις. Έξυπνη ιδέα, απαιτητικός (ενίοτε και κάπως κουραστικός) μηχανισμός μάχης.

 

Wasteland 2: ελπίζω πως, όταν ολοκληρωθεί, θα αποτελέσει την πρώτη μεγάλη επιτυχία που χρηματοδοτήθηκε μέσω KS. Επί του παρόντος, όμως, δε βλέπω πώς γίνεται σε 3,5 μήνες -όπως ακούγεται- να είναι έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έψησες γα το dead state. 

 

Ξανα κόλλησα με το wow σε καθημερινό επίπεδο. Επίσης έχασα τα saves απο το space hulk και επιβάλεται να το ξαναπεράσω ένα μανίκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To Space Hulk είναι με διαφορά το πιο αδικημένο παιχνίδι σε επίπεδο υποδοχής που έτυχε και score που συγκέντρωσε, σε σχέση με το πώς ήταν/είναι και το support που έχει, από όσα έχω αυτή τη στιγμή στο σκληρό. Βγαίνουν και οι Space Wolves, ευκαιρία για μια επιστροφή.

 

Επίσης, Battle Worlds: Kronos, ξέχασα να το αναφέρω. Αν είχε λίγο μεγαλύτερη ποικιλία μονάδων, θα περνούσε σε άλλο επίπεδο, κι έτσι καλό είναι και όχι εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Realms of the Haunting (του 1996) (ήταν σε προσφορά του gog.com που τρέχει για μερικές ώρες ακόμα στα $1.79).

 

Αρκετά καλοφτιαγμένο παιχνίδι η ύπαρξη του οποίου μου είχε διαφύγει εντελώς. Είναι first person shooter κατά βάση με σχετικά γνωστό premise για ιστορία "haunted house" -τουλάχιστο όσον αφορά την εισαγωγή- και σχετικά απλοϊκά puzzles. Στα δυνατά του σημεία είναι τo FMV (από τα σχετικά καλοφτιαγμένα για την εποχή του), τα αρκετά ατμοσφαιρικά video cutscenes που προχωρούν την ιστορία, το story-telling/διάλογοι και σε κάποια σημεία η ταιριαστή μουσική στο background. Μέχρι στιγμής (είμαι σε κάποιο προχωρημένο σημείο -αλλά δεν το έχω τερματίσει) το βρίσκω διασκεδαστικό. Είναι από τα παιχνίδια που καταλαβαίνεις ότι developers και λοιποί συντελεστές έκαναν μια πολύ καλή προσπάθεια για να φτιάξουν κάτι που θα ξεχωρίσει (άσχετα αν για διάφορους λόγους το παιχνίδι πέρασε μάλλον απαρατήρητο).

 

intro από youtube

 

 

 

 

 

Χρειάζεται να ξεπεράσεις λίγο τα παλιά γραφικά, να συνηθίσεις -όσο γίνεται- τον κάπως δύσκαμπτο χειρισμό και το interface (ακόμα ανακαλύπτω πράγματα που τελικά μπορώ να κάνω ενώ το είχα πάρει απόφαση ότι δεν... ), και να δείξεις λίγο υπομονή σε κάποια σημεία (έχει λαβύρινθους, infinite spawns από τερατάκια, και κάποια traps/dick moves).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτές τις μέρες παίζω το Warlock II: The Exiled το οποίο αναμένεται να μου φάει εξίσου πολλές ώρες με το πρώτο. Βελτιωμένο σε αρκετά σημεία, με πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες και μονάδες, είναι ο ορισμός του combat oriented tbs.

 

Το Invisible Inc. εξελίσσεται διαρκώς, έχουν προστεθεί πολλά στοιχεία, ο βαθμός δυσκολίας είναι πιο σωστά δομημένος πλέον (τον -πολύ- πρώτο καιρό ακόμη και το πρώτο επίπεδο μπορούσε να σχηματιστεί -τυχαία- έτσι ώστε να είναι εξαιρετικά δύσκολο) και υποστηρίζεται διαρκώς, εδραιώνοντας τη φήμη της Klei ως ενός studio με πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες.

 

Το Dead State θέλει ακόμη δουλειά και η μηχανή του (αυτή του Age of Decadence) το "γερνάει" αρκετά πριν καν κυκλοφορήσει, όμως αν υπάρχει μία ελπίδα να δούμε το The Walking Dead σε RPG, είναι αυτή. Έχει ακόμη μέλλον, όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...