Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι για PC παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing PC Games thread]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 920
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ίσως αρχίσω σήμερα Yoku's Island Express, παίζω παράλληλα eFootball PES 2021, Battlefield V (ίσως το σταματήσω) και σκέφτομαι να αρχίσω Watch_Dogs 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Horizon Zero Dawn, Detroit Become Human και που και που κάνα δρομολόγιο στο Euro Truck Sim 2 (μη γελάτε, μου αρέσουν τα simulators :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Warhammer 40K: Battlesector. Ο ορισμός του "θέλω να λατρέψω ένα παιχνίδι αλλά δεν..." Θεωρητικά, είναι ό,τι θα ονειρευόμουν: Warhammer (οκ, οι Blood Angels δεν είναι οι αγαπημένοι μου αλλά δεν θα τα χαλάσουμε γι' αυτό), turn-based tactics, διαχείριση δυνάμεων, ένα συμπαθητικό tech (upgrades) tree, campaign, μια χαρά.

Στην πράξη, είναι εντελώς άοσμο και, στην "βασική" δυσκολία του, επιεικώς πανεύκολο -βασικά, πρέπει να δοκιμάσω αν γίνεται να χάσεις, κάνοντας βλακείες και πόσες βλακείες πρέπει να κάνεις για να χάσεις.

Εντωμεταξύ, οι Tyrranids, το κλασικότερο παράδειγμα swarm army στον κόσμο του Warhammer 40K αδυνατούν να συμπεριφερθούν ως στρατός που επιτίθεται μαζικά. Στέλνουν κάθε φορά 2-3-4 μονάδες τους να επιτεθούν, με αποτέλεσμα να τους λιανίζει το overwatch των Blood Angels. 

Παράλληλα, δεν υπάρχει καμία πίεση διαχείρισης περιορισμένων πόρων. Πρώτον, γιατί δεν χάνεις δυνάμεις με τίποτε, δεύτερον γιατί ενώ προστέθηκε (εκ των υστέρων, όταν τους επισημάναμε πως δεν υπήρχε καμία παράμετρος περιορισμού στο να αποκτάμε ό,τι καλύτερο υπάρχει) ένα πρόχειρο σύστημα requisition points, που όμως και πάλι σου προσφέρει υπεραρκετές εφεδρείες (αχρείαστες, ούτως ή άλλως) και τρίτον γιατί δεν μπορείς καν να χωρέσεις στους πόντους που έχεις διαθέσιμους ό,τι θα μπορούσες να αγοράσεις. Ψάχνω τώρα, λ.χ., ποιες τρεις μονάδες να αφαιρέσω ώστε να χωρέσω ένα άρμα με λιγότερη δύναμη πυρός από ό,τι οι τρεις μονάδες που πρέπει να θυσιάσω για να το χωρέσω στο army  list. Και το κρίμα είναι πως έχω άνετο περιθώριο να πάρω μια κάκιστη απόφαση στο κομμάτι της διαχείρισης γιατί, ακόμη και μειώνοντας τη δύναμη πυρός του στρατού μου, πάλι τους έχω τους εχθρούς.

Η απουσία της αίσθησης πως πέτυχες κάτι απέναντι σε απελπιστικά υπέρτερες δυνάμεις (αντί του "απλά σαρώνω τα πάντα, άντε να τελειώνουμε να δούμε τι θα μας πει παρακάτω) σε συνδυασμό με την άνευρη, άχρωμη ιστορία και το χλιαρότατο voice acting οδηγούν σε ένα σύνολο που, δυστυχώς, είναι κατά πολύ κατώτερο των επιμέρους μερών του.

Με μια σοβαρή ΑΙ και μικρότερους, "σφιχτότερους" χάρτες (είναι πελώριοι και παραμένουν κατά τουλάχιστον 70% ανεκμετάλλευτοι, με την ΑΙ να πελαγώνει καταφανώς στα choke points που υποτίθεται πως θα δημιουργούσαν δυσκολίες στον παίκτη) θα μπορούσε να είναι ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Ως έχει, μόνη του ελπίδα (σε επόμενο playthrough, αν το αντέξω) να κλέβει άγρια η AI στο ανώτατο επίπεδο δυσκολίας, μπας και...

Σε επίπεδο ιστορίας και χαρακτήρων, το Mechanicus είναι κλάσεις ανώτερο, δεν υπάρχει σύγκριση. Σε επίπεδο πίεσης/δυσκολίας των μαχών, το Sanctus Reach (παρότι ασύλληπτα κακοσχεδιασμένο σε επίπεδο campaign και διαχείρισης στρατού) είναι επίσης ανώτερο.

Κρίμα. Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ 15 ημερών αγόρασα το Red Dead Redemption 2. Έχω παίξει συνολικά περίπου 2 ώρες, σπαστά βέβαια.

Απίστευτα γραφικά και πολύ λεπτομέρεια σε κινήσεις , αντιδράσεις. Γενικά αργό σαν παιχνίδι αλλά είναι και εποχή άγριας δύσης.

Προσπαθώ να καταλάβω σιγά σιγά το σενάριο και την εξέλιξη που θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2021 στις 8:31 ΜΜ, Hiddenite είπε

Προ 15 ημερών αγόρασα το Red Dead Redemption 2. Έχω παίξει συνολικά περίπου 2 ώρες, σπαστά βέβαια.

Απίστευτα γραφικά και πολύ λεπτομέρεια σε κινήσεις , αντιδράσεις. Γενικά αργό σαν παιχνίδι αλλά είναι και εποχή άγριας δύσης.

Προσπαθώ να καταλάβω σιγά σιγά το σενάριο και την εξέλιξη που θα έχει.

Μην προσπαθείς τίποτα απλά χαλάρωσε και απολαυσε το

Είναι λίγο αργό στην αρχή αλλά μολισ Συνηθίσεις χειρισμό και μπεις σε ΡΟΗ παιχνιδιού καθε ώρα που θα περνά  θα αξίζει φίλε μου… 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/12/2021 στις 6:31 ΜΜ, Hiddenite είπε

Προ 15 ημερών αγόρασα το Red Dead Redemption 2. Έχω παίξει συνολικά περίπου 2 ώρες, σπαστά βέβαια.

Απίστευτα γραφικά και πολύ λεπτομέρεια σε κινήσεις , αντιδράσεις. Γενικά αργό σαν παιχνίδι αλλά είναι και εποχή άγριας δύσης.

Προσπαθώ να καταλάβω σιγά σιγά το σενάριο και την εξέλιξη που θα έχει.

ειναι τιτλος που πρεπει να παρεις αποφαση οτι θα ριξεις 150 ωρες πανω του. ειναι υπεροχο παιχνιδι αλλα ναι, ειναι λιγο αργο σε ολη του τη διάρκεια.
δλδ εχει ατελειωτους καλπασμους για να πας σε διαφορες περιοχες οποτε παιζει οι 50 απο τις 150 ωρες να ειναι αποστασεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2022 στις 9:07 ΜΜ, Skywalker333 είπε

ειναι τιτλος που πρεπει να παρεις αποφαση οτι θα ριξεις 150 ωρες πανω του. ειναι υπεροχο παιχνιδι αλλα ναι, ειναι λιγο αργο σε ολη του τη διάρκεια.
δλδ εχει ατελειωτους καλπασμους για να πας σε διαφορες περιοχες οποτε παιζει οι 50 απο τις 150 ωρες να ειναι αποστασεις :P 

40-70 ωρες διαβαζω οτι ειναι το κυριως περιεχομενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Witcher1st είπε

40-70 ωρες διαβαζω οτι ειναι το κυριως περιεχομενο. 

Σιγουρα μπορει να βγει και σε 50-60, αλλα μαλλον θα εχεις χασει το μισο παιχνιδι ετσι γιατι το πας τρεχαλα εντελως μονο το main story και μονο τα βασικα side quests που βγαινουν αυτοματα σε διαφορες περιοχες. αλλα το παιχνιδι σου πεταει απειρα μικροτερα αλλα και μεγαλυτερα quests στο δρομο οποτε εξαρταται εντελως με το απο που θα πας και απο που θα περασεις και αν θα "νιωσεις" οτι αυτος ο καπνος εκει πιο κατω κρυβει quest, οτι εκεινο το σπιτακι σε εκεινο το λιβαδι κρυβει quest, οτι η X σπηλια κρυβει quest κλπ κλπ. Κάθε τετοιο πραγμα μπορει να βαλει εως κ μια εξτρα ωρα στο παιχνιδι.
ειναι τρομερα ευκολο σε αυτο το παιχνιδι να "βγεις" απο την κεντρικη σου πορεία και να αρχισεις να ασχολεισαι με εξτρα υλικο.
Και δεν αναφερομαι καν σε εξτρα πραγματα οπως κυνήγι ή ευρεση θρυλικων ζωων και αλλο τετοιο παραπλευρο υλικο που μπορει να σου δωσει ντουζινες ωρες ακομα.

αλλα επιμενω, τεραστιο τμημα του χρονου σου στο παιχνιδι ειναι ο καλπασμος απο το σημειο Α στο σημειο Β στο σημειο Γ στο σημειο Β στο σημειο Α στο σημειο Δ. Γινεται επιτηδες για να σου δειχνει τον κοσμο αλλα και για να σε ωθεί για εξερευνηση και να βρισκεις ενα σωρο νεο υλικο, αλλά μπορεί οντως να κουρασει καποιες φορες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Αυτό τον καιρό, έχοντας ανάγκη χαλάρωσης, παίζω Tropico 4 με όλα τα DLC. Είχα ασχοληθεί και παλιότερα αλλά δε με κράτησε, τώρα είμαι πιο ένθερμος και αποφασισμένος ενώ ασχολούμαι και με κανένα achievement.

Γενικά έχω την αίσθηση πως το 3 ήταν το καλύτερο με το 2 να είναι το αγαπημένο μου λόγω πειρατών. Αν και το gameplay του 4 έχει εμπλουτιστεί και είναι καλό παιχνίδι, έχει ακόμα μερικά προβλήματα (οι χτίστες κάνουν οτιδήποτε άλλο εκτός από το να χτίζουν, οι κάτοικοι προτιμούν να μένουν σε καλύβες παρά στις διπλανές πολυκατοικίες) και το campaign αδικεί τη φύση του παιχνιδιού. Τα όσα καλείται να κάνει ο παίκτης δεν τον αναγκάζουν να βγει από την πεπατημένη είτε της βιομηχανίας είτε του τουρισμού και οι αποστολές δεν ανακατεύουν την τράπουλα ώστε να υπάρχει κάποιος πειραματισμός. Αυτό μπορεί να τις κάνει μονότονες. Νομίζω πως τα άλλα modes είναι πιο ενδιαφέροντα, ενώ τα DLC είναι της πλάκας.

Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με τη σειρά, θα το πρότεινα αλλά γενικά νομίζω πως, όπως και τα Civilization, όσο πιο πίσω πας τόσο το καλύτερο. Για 5/6 ούτε λόγος καθώς απ'ό,τι διαβάζω δεν έχουν ιδιαίτερες διαφοροποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2021 στις 4:14 ΜΜ, ilos είπε

XCOM 2 Long War Of The chosen, βγήκε χτες το mod officially στο steam workshop.

Δεν το θεωρώ καλό, τα έξτρα HP κάνουν τη ζωή σου ταυτόχρονα εύκολη και απίστευτα δύσκολη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα Maneater που ηταν δωρεαν στον epic launcher

Φαση εχει και gore γουσταρω αλλα κατι εγινε (μαλλον επειδη εκανα quit με alt+f4) και εχασα το save

Νταξει μια με δυο ωρες gameplay ειχα αλλα ξενερωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Δεν το θεωρώ καλό, τα έξτρα HP κάνουν τη ζωή σου ταυτόχρονα εύκολη και απίστευτα δύσκολη. 

Τι να σου πω πάει και καιρός που το έπαιξα, στο rookie αρχικά μου φάνηκε λίγο δυσκολότερο από vanilla veteran. Στο veteran είναι πολύ χειρότερο από vanilla commander. 😁 Απλά πρέπει να το συνηθίσεις και να ξέρεις ειδικά στην αρχή πόσες και ποιες αποστολές να παίρνεις και πόσο χρόνο να κάνεις infiltrate ανάλογα την καθεμία. Ε αν πας με ρούκιδες σε swarming τι περιμένεις θα γίνουν alert 4-5 pods μαζί και gg. Εδώ στο rookie swarming με fully dect team και κάποιες φορές κινδυνεύεις.

Αυτό που δε μου άρεσε είναι που βγάλαν εντελώς τα resistance ring orders (εντάξει κάποια ήταν καρασπασμένα και OP). Πλέον κάποια ελάχιστα από αυτά είναι υπο την μορφή covert ops (one time only) για να τα πάρεις. Αλλά συνολικά χάνεις πάρα πολλά Bonuses σε σχέση με το vanilla. Ίσως θα ήταν καλύτερο να τα κρατήσουν (εκτός από τα OP) αλλά να διαλέγεις μόνο ένα από κάθε faction πχ.

Όσο παίζεις πάντως μαθαίνεις τι να προσέχεις σε κάθε pod, και δύσκολα τρως wounds αν είσαι προσεκτικός. Late game κάνεις για πλάκα wipe κάθε pod με reaper recon και grenadier/rocketeer με overwatch turns.

Και βασικό αν κάνεις liberate μια περιοχή μην αφήνεις resistance members να κάνουν intel εκεί (δε θα κάνουν generate missions πλην του κλασικού randevous με τον faceless). Βάζε intel σε περιοχές που θες να κάνεις liberate επόμενες (για continent bonus κλπ). Επίσης gl με τις avenger missions 2-3 μου έτυχαν στο πρώτο μου walk και η πρώτη σχετικά νωρίς για τα δεδομένα του LWOTC και έφτυσα αίμα (και savescum).😁

Επίσης στο rookie οι chosen είναι απογοήτευση πλήρης αν τους αφήσεις late game και ας είναι fully buffed... Βασικά παίζει να πάνε και 1 shot από reaper banish κάποιοι από αυτούς.🤣

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...