Προς το περιεχόμενο

7" Ainol Novo 7 Fire / Flame (Dual Core, IPS) ~126€


IcemanGr71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@papaniki, Φιλε μου εγω τα πηρα απο buyincoins και το Fire και το Aurora 2 μαζι με τους φορτιστες της Ainol και απλα πηγα σε ενα καταστημα που πουλαει ηλεκτρονικο εξοπλισμο και αγορασα με 1€ εναν μικρο adaptor για τις πριζες μας. Τελωνειο δεν περναει κανενα αν επιλεξεις απλο ταχυδρομειο και κανει οντως κατι λιγοτερο απο 30 μερες. Για τα λεφτα τους ειναι παρα πολυ καλα. Το Fire πιο στιβαρη κατασκευη το Aurora 2 σε λευκο λιγο πιο ομορφο (προσωπικη αποψη) και πιο φωτεινη οθονη ισως γιατι ειναι και πιο μικρη αναλυση. Το flash του Fire ειναι αχρηστο εντελως γιατι ουτε απο 50cm δεν βγαζεις βραδυνη photo που δοκιμασα με διαφορους τροπους αλλα στο κατω κατω δεν σε νοιαζει κιολας. Και τα 2 κανουν streaming 1080p χαλαρα απο το pc μου ενω το iPad 3 που πηρα πριν λιγες μερες σερνεται...χαχα. Το GPS ειναι ενα θεμα για μενα που δεν εχουν αλλα με το καταλληλο usb stick το ρυθμιζεις κι αυτο.

Πολυ σημαντικο η microSD!!! Εχουν καλη υποστηριξη σε roms εχουν δυνατο κοινο σε forums. Μην το σκεφτεσαι και παρε ενα. Τι αλλο ξεχασα κατι ? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

papaniki θα σε στενοχωρησω καπως, ο γενικος κ σωστος κανονας ειναι 'οτι πληρωνεις παιρνεις'.

Και στο λεω σαν ευχαριστημενος κατοχος ainol (aurora II).

Και θα παρω κ αλλα 2-3 ainol για συγγενη κ φιλους.

Αλλα τα αγοραζω συνειδητα.

 

Δεν ειναι μονο τα τεχνικα χαρ. που μετρανε, ειναι κ αλλα,πχ το σερβις, η ποιοτητα κατασκευης, η μεταπωλητικη αξια κλπ.

(στα κινεζικα σε περιπτωση προβληματικου εχεις "θεμα").

 

Να στο πω χονδροειδως κ απλοποιημενα, τι θα αγοραζες πχ

mercedes ή toyota, ή πχ bmw ή alfa romeo ?

(ονοματα τυχαια, βαλε οποιες μαρκες θελεις με μεγαλη διαφορα τιμης κ συναφη χαρακτηριστικα).

Η αναφορα στα αυτοκινητα, φυσικα ειναι ενδεικτικη.

 

Εν κατακλειδι, αν σου περισσευουν ή εχεις υπολογισει το αναλογο budget για tablet (στα λεφτα που ανεφερες), παρε το nexus.

Αν φυσικα δεν εχεις προβλημα με καποιον τεχνικο περιορισμο.

 

Ναι ναι συμφωνώ 100% με αυτά που λές και συνειδητοποιημένος είμαι.

Και για να το θέσω πιο σωστά εμένα με ενδιαφέρει αρκετά η εμπειρία χρήσης και όχι τα μεγάλα λόγια-specs-benchs κτλ κτλ.

Έχω δει γενικά κινεζιές και κάποια ήταν αρκετά τραγικά..αλλα για το ainol έχω ακούσει τα καλύτερα (ακόμα και για το aurora).

Σε τεχνικά χαρακτηριστικά μου ταιριάζει περισσότερο το ainol για τη χρήση που το θέλω.

Επίσης θα είναι και η πρώτη μου είσοδος στην οικογένεια του android και θα ήθελα μέσω του τάμπλετ να γνωρίσω αυτο το λειτουργικό(είναι και οι σπουδές μου πάνω σε αυτά).

Επίσης δεν είμαι άνθρωπος που πουλάει εύκολα μεταχειρισμένα.Τα παντρεύομαι τα περισσότερα πράγματα που παίρνω!

 

Δε μου περισσεύουν τα λεφτά (δυστυχώς-ίσως και ευτυχώς ;) ) οπότε γιαυτό καταλήγω στο ainol το οποίο αυτή τη στιγμή στο buyincoins έχει 115 ευρώ περίπου.

Τί γίνεται όμως με τελωνείο? είναι ρίσκο? τι λέτε?

 

@papaniki, Φιλε μου εγω τα πηρα απο buyincoins και το Fire και το Aurora 2 μαζι με τους φορτιστες της Ainol και απλα πηγα σε ενα καταστημα που πουλαει ηλεκτρονικο εξοπλισμο και αγορασα με 1€ εναν μικρο adaptor για τις πριζες μας. Τελωνειο δεν περναει κανενα αν επιλεξεις απλο ταχυδρομειο και κανει οντως κατι λιγοτερο απο 30 μερες. Για τα λεφτα τους ειναι παρα πολυ καλα. Το Fire πιο στιβαρη κατασκευη το Aurora 2 σε λευκο λιγο πιο ομορφο (προσωπικη αποψη) και πιο φωτεινη οθονη ισως γιατι ειναι και πιο μικρη αναλυση. Το flash του Fire ειναι αχρηστο εντελως γιατι ουτε απο 50cm δεν βγαζεις βραδυνη photo που δοκιμασα με διαφορους τροπους αλλα στο κατω κατω δεν σε νοιαζει κιολας. Και τα 2 κανουν streaming 1080p χαλαρα απο το pc μου ενω το iPad 3 που πηρα πριν λιγες μερες σερνεται...χαχα. Το GPS ειναι ενα θεμα για μενα που δεν εχουν αλλα με το καταλληλο usb stick το ρυθμιζεις κι αυτο.

Πολυ σημαντικο η microSD!!! Εχουν καλη υποστηριξη σε roms εχουν δυνατο κοινο σε forums. Μην το σκεφτεσαι και παρε ενα. Τι αλλο ξεχασα κατι ? :-D

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε για την απάντηση σου.

Δεν περιμένω και παααααρα πολλά απο το ταμπλετάκι είναι η αλήθεια.

 

Το μόνο που θέλω είναι απλά να δουλεύει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω ξαναπεί και πιο πριν.... για τα λεφτά του το Fire είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ.... αν έβαζες πάνω το μηλαράκι ή κάποια άλλη λέξη το ταμπλετάκι θα κόστιζε τα τριπλάσια λεφτά.....

 

Δεν θα το πιστεύεις πόσο καλό, στιβαρό.... σούπερ είναι.... όταν θα το πιάσεις στα χέρια σου θα με θυμηθείς....

Πέρασα και custom rom και τώρα η εσωτερική μνήμη (RAM) έφτασε στα 2GB !!!!! Τι άλλο θέλεις..... :-)

 

Τα έχει ΟΛΑ και συμφέρει + άπαιχτη τιμή....

Με τελωνείο δεν έχεις κανένα πρόβλημα αν στο στείλουν με απλό ταχυδρομείο ή EMS (κάτι σαν express)...

Μακριά από DHL και κτλ.... το έχουμε αναφέρει πολλές φορές εδώ μέσα.... κάνε ένα search και θα δεις...

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γνωριζει κανενας e-shop που να το εχει διαθεσιμο?

το λεω γιατι φιλος πιο πανω ειπε οτι λογο οθονων υπαρχει ελλειψη και δεν αποστελονται.

 

στην τελικη καποιος που να το πουλαει απο εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γνωριζει κανενας e-shop που να το εχει διαθεσιμο?

το λεω γιατι φιλος πιο πανω ειπε οτι λογο οθονων υπαρχει ελλειψη και δεν αποστελονται.

 

στην τελικη καποιος που να το πουλαει απο εδω?

 

Το παρήγγειλα απο Buyincoins εγώ σήμερα :) :) :)

Έστειλα μειλ για τη διαθεσιμότητα και μου είπαν οτι στις 30 Οκτώβρη θα παραλάβουν.

 

Σημαντική ερώτηση παιδιά! Τι μετατροπέα για το φορτιστή να παραγγείλω? Θα τον παραγγείλω απο ebay σήμερα έτσι ώστε να μου έχει έρθει μέχρι τοτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

€122.57 EUR

PayPal Conversion Rate as of Oct 26, 2012: 1 Euro = 1.24009 U.S. Dollars

 

Παρότι πλήρωσα σε $

 

Εκεί που συμπλήρωνα τη διεύθυνση παράδοσης, μετά την πληρωμή στο paypall, δεν την πήρε τελικά και φυσικά δεν έχει Back. ¨Αραγε να με χρεώσουν χωρίς να έχουν λάβει τα στοιχεία αποστολής...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

€122.57 EUR

PayPal Conversion Rate as of Oct 26, 2012: 1 Euro = 1.24009 U.S. Dollars

 

Παρότι πλήρωσα σε $

 

Εκεί που συμπλήρωνα τη διεύθυνση παράδοσης, μετά την πληρωμή στο paypall, δεν την πήρε τελικά και φυσικά δεν έχει Back. ¨Αραγε να με χρεώσουν χωρίς να έχουν λάβει τα στοιχεία αποστολής...?

 

Μήπως πέρνουν την διευθυνση απο τα στοιχεία του Paypal , καλου - κακού στείλε τους mail .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanos Οντως 1η φορα αγοραζουμε , πως το καταλαβες ;

 

Θα την αλλάξω , απλά το έχει φίλος πλέον .

Αντε καλά σκαλίγματα !!!

Επεξ/σία από Galaxy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως έτσι γίνεται, τώρα όμως με έκανε redirect σε σελίδα του καταστήματος για να συμπληρώσω τα στοιχεία παράδοσης. Μόλις το έκανα, δεν τα πήρε ποτέ, γιατί ζήταγε υποχρεωτικά και συμπλήρωση State!

 

Στο paypal δεν με έχουν χρεώσει ακόμα και στο buyincoins.com φαίνεται πως δεν έχω ολοκληρωμένη παραγγελία στο ιστορικό του χρήστη...? (You don't purchase any order yet.)

 

 

Μου ήρθε όμως μαιλ όταν εκανα την παραγγελία ,

 

Thank you for your purchase on BuyinCoins.com

 

To take advantage of member privileges and enhance your online shopping

experience, the system has created an account for you automatically.

 

Your account login detail is shown below:

 

με στοιχεία απο το paypal!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanos Οντως 1η φορα αγοραζουμε , πως το καταλαβες ;

 

Ενταξει φιλε δεν το ειπα με κακια συγγνωμη. :unsure:

 

Διορθωσε και την υπογραφη σου ειναι "Ainol" :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τολμησω να κανω μια ισως χαζη ερωτηση... Το fire με stickaki για 3g internet μπορει να δουλεψει? Σκεφτομαι σοβαρα την αγορα του συνδιαστικα με την προσφορα της vodafone για τους φοιτητες(ολο και καποια γνωστη θα μου κανει το χατηρι να παρει την προσφορα για μενα..... ελπιζω....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να χτυπήσω και εγώ το Fire, αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις μιας και δεν είχα ποτέ tablet στην κατοχή μου.

 

Μια (δευτερεύουσα) χρήση για την οποία το προορίζω είναι το διάβασμα pdf βιβλίων και περιοδικών. Θεωρώ ότι οι 7 ίντσες είναι ιδανικές (μέγεθος και βάρος) για διάβασμα ebooks. Ωστόσο προβληματίζομαι σχετικά με το διάβασμα περιοδικών ή άλλων pdf που ενδεχομένως να έχουν μέγεθος σελίδας πάνω από 7 ίντσες. Μπορει να μου πει κάποιος πως είναι το experience αυτό στο Fire, και πόσο zoom in/out & scrolling θέλει όταν π.χ. διαβάζεις ενα περιοδικο? Π.χ. οταν έχεις την σελίδα σε full page mode, διαβάζεται ή θέλει απαραίτητα zoom?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως έτσι γίνεται, τώρα όμως με έκανε redirect σε σελίδα του καταστήματος για να συμπληρώσω τα στοιχεία παράδοσης. Μόλις το έκανα, δεν τα πήρε ποτέ, γιατί ζήταγε υποχρεωτικά και συμπλήρωση State!

 

Στο paypal δεν με έχουν χρεώσει ακόμα και στο buyincoins.com φαίνεται πως δεν έχω ολοκληρωμένη παραγγελία στο ιστορικό του χρήστη...? (You don't purchase any order yet.)

 

 

Μου ήρθε όμως μαιλ όταν εκανα την παραγγελία ,

 

Thank you for your purchase on BuyinCoins.com

 

To take advantage of member privileges and enhance your online shopping

experience, the system has created an account for you automatically.

 

Your account login detail is shown below:

 

με στοιχεία απο το paypal!

 

Οι υπόλοιποι όταν παραγγείλατε , χρεωθήκατε άμεσα, ή η χρέωση γίνεται όταν γίνει η αποστολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κατευθειαν γινεται χρεωση στο Paypal. Γι αυτο και οταν μας χρεωνουν και δεν εχουν stock για να στειλουν μπορουμε να ζητησουμε refund και να μας επιστρεψουν τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...