Προς το περιεχόμενο

7" Ainol Novo 7 Fire / Flame (Dual Core, IPS) ~126€


IcemanGr71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτό με το φορμάρισμα της micro sd είναι αναγκαστικό να γίνει σε σκέτο FAT? Αν είναι Fat32 θα υπάρξει πρόβλημα? Ο φίλος από πάνω είπε ότι την άφησε FAT32 κι ήταν μια χαρά.

 

Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με fat32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νωρίτερα έκανα την ίδια ερώτηση αλλά μάλλον δεν την προσέξατε. Έχω διαβάσει στο νετ ότι βάζοντας custom roms μέσα, παθαίνει τραλαλά ο επεξεργαστής της οθόνης μετά από λίγο. Ισχύει?

 

Βρήκα κι αυτό και λένε ότι είναι official firmware. Είναι το ίδιο με του μάγκα πιο πάνω? Κάτι 0930 έκδοση βλέπω και στα δύο.

 

Απ' ότι κατάλαβα διαβάζοντας διάφορα threads στο SlateDroid και αλλού, είναι βασικά θέμα αν ξέρεις αν έχεις την TM ή την QM. Πολλοί έβαζαν τις TM Roms σε QM τάμπλετς και το ανάποδο. Ε, πώς να μην τραλαλαθεί το tablet μετά; :P

 

Αυτό που βρήκες είναι μια άλλη έκδοση ROM. Βασικά υπάρχει η Flambe και αυτό. Δεν ξέρω πόσο Official είναι, πάντως εμένα το tablet μου με αυτήν ήρθε (αυτή την τελευταία που βρήκες). Ο Feiyu (ο develeoper της) βγάζει συχνά πυκνά εκδόσεις απ' όταν κυκλοφόρησε το ταμπλετ (με QM πάνελ, συνεπώς) αλλά σταμάτησε στην 0930. Στις 30 Σεπτέμβρη, δηλαδή. Π.χ. εμένα το ταμπλετ μου ήρθε με την 0918. Την ROM δηλαδή που βγήκε στις 18 Σεπτέμβρη.

 

Στο SlateDroid εξυμνούν την Flambe έναντι αυτής, όμως. Γι' αυτό και πέρασα την Flambe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, δεν ξέρω γιατί επιμένει ο Frontier στο myphone να περάσεις τόοοοσες εκδόσεις για να περάσεις την Flambe. Νομίζω είναι λίγο ανούσιο.

 

Εγώ πήγα από 0918 σε Flambe. Ούτε USB καλώδια ούτε 0918 σε 0921 σε 0930. Από την 0918 έβαλα την κατάλληλη Flambe στην SD μου, έκανα αυτό που είπε και τέλος.

 

Τι να σου πω. :unsure:

 

Edit: τώρα είδα το link του. έχει μεγάλες διαφορές από την 08 που είχες εσύ σαν stock ROM από την 09 που είχα εγώ. Λογικά εσύ θα ΠΡΕΠΕΙ να περάσεις όλα τα στάδια αυτά, λόγω QM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!!!

 

Βασικα θελω την βοηθεια σας!! Μολις σημερα ηρθε και το δικο μου Ainol Fire το οποιο θα παραλαβω αυριο. Επειδη ομως ειμαι ΚΑΡΑΝΙΟΥΦΗΣ.........θελω λιγο αν εχετε χρονο να με βοηθησετε για τις διαδικασιες που πρεπει να κανω.Δηλαδη ποια ειναι τα βηματα τα οποια πρεπει να ακολουθησω ωστε το tabletaki να ειναι ευχρηστο, στα ελληνικα και να μπορω να χρησιμοποιησω - κατεβασω διαφορες εφαρμογες. Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε λειτουργικο Android αλλα σαν φιλοσοφια νομιζω δεν θα ειναι δυσκολη και δεν θα διαφερει πρα πολυ με την φιλοσοφια (Apple - itunes ).

 

Κυριως βεβαια οσον αφορα το τι πρεπει να κανουμε στο tablet και πως ειναι οι αποριες μου....!!!

 

Ειδα αυτο που ποσταρε ο φιλος αλλα θα ηθελα αν ειναι ευκολο καποιος που ισως εχει λιγο χρονο διαθεσιμο να μο εξηγσει λιγο τις διαδικασιες και τα βηματα γενικα...!!

''Μπορείς να δεις εδώ το forum post του developer της Flambe που έχω περάσει (έχει και download link με υπερταραστιότατα γράμματα), και εδώ τον οδηγό πώς να την περάσεις στο tablet σου.

Τα σημαντικότερα και πιο κρίσιμα βήματα είναι δύο: να σιγουρευτείς αν έχεις την έκδοση TM ή QM, και να έχεις μια εύκαιρη microSD.

Για το πρώτο, πηγαίνεις Settings > About Tablet > κάτω κάτω, έχει έναν κωδικό τύπου 2012xxxx.TM ή .QM Κατεβάζεις την αντίστοιχη συμβατή έκδοση της Flambe για το tablet σου, διαφορετικά θα καταστραφεί η οθόνη σου αν περάσεις την... ασύμβατη.''

 

Για εμας τους ασχετους μονο η δικια σας βοηθεια μπορει να εχει αποτελεσματα γιατι αν κανουμε πειραματα....................το βλεπω το tabletaki να καιγεται η οθονη και οποια αλλη ζημια να του κανουμε..... και να γινεται frisby για το σκυλο μετα...!!!!

 

Εκ των προτερων σας ευχαριστω πολυ!!!! Και συγνωμη αν κουρασα με την αμπαλοσυνη μου...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα! Σημερα παρελαβα και το δικο μου απο buyincoins. Φορουσε την 0815 QM. Περασα κατευθειαν την Flambe v15 και μολις πατησα να τσεκαρω την camera μου λεει please wait scanning devices... και δεν κανει τιποτα... τωρα θα δοκιμασω και μια ROM απο Ainol και βλεπουμε... οκ τωρα λειτουργει κανονικα με 0930qm :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ τωρα λειτουργει κανονικα με 0930qm :-)

 

Αν μπορείς πες μας λίγο τι διαδικασία ακολούθησες για να πας από 0816qm σε 0930qm... Σκέφτομαι να κάνω ένα μεγάλο Post με οδηγίες στα Ελληνικά. Απλώς είναι διαφορετική η διαδικασία σε QM και TM (που έχω εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, ειναι πανευκολο. Κατεβαζεις το λινκ που εχετε παραπανω http://ainolstore.com/forums/topic/661-ainol-novo-7-fire-firmware-0930-feiyu-version/ για QM το κανετε extract χυμα στην microSD. Με κλειστο το Ainol ανοιγετε και κρατατε πατημενο το Power & Volume (-). Μολις δειξει το robotακι του Android αφηνετε το Power αλλα το Volume (-) συνεχιζετε να το κρατατε πατημενο για μερικα sec μεχρι να αλλαξει το robotακι σε working mode (ενα σχεδιο μεσα απο την κοιλια του που γυριζει) και μετα αφηνετε το Volume (-). Αρχιζει να φορτωνει μια μπλε μπαρα κατω και μολις τελειωσει κανει restart μονο του και ειναι ετοιμο. Στο Aurora που εχω με ρωταει αν θελω να κανω clear & wipe cache κτλ. Στο Fire δεν με ρωτησε τιποτα.

Μετα πας settings και κατω κατω εχει επιλογη με πληροφοριες για το tablet. Εκει πλεον φαινεται περασμενη η 0930QM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήγα Αθήνα - Λαμία μέσω Θεσ/νίκης! :wacko: Πέρασα μία μία τις αναβαθμίσεις. Από 815 σε 907 σε 921 και από 921 σε 930.

Όποιος έχει κάποιο πρόβλημα με το google play θα το λύσει. Το θέμα ξεκινά από το ποστ 283 και κάτω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343289&page=19

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Φοβούμενοι όμως μην πάει κάτι στραβά, πηγαίναμε έκδοση έκδοση μέχρι να φτάσουμε στη τελική, ενώ το παλικάρι από πάνω πήγε από αυτή που είχα εγώ κατευθείαν στην τελευταία και όλα ήταν μια χαρά. Άσε που εγώ τα χρειάστηκα κάνα δυο φορές που το είδα να μην σαλεύει καθόλου! Λέω... πάει... τούβλιασε! (αλλά ευτυχώς...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελληνικο keyboard πως βαζεις στη flambe?

 

Δεν συμπεριλαμβάνεται ελληνικό πληκτρολόγιο στην Flambe (αν και υπάρχουν τα Ελληνικά σαν γλώσσα συσκευής :huh: κουλό).

 

Εγώ έχω κατεβάσει ένα πληκτρολόγιο από το Play Store.

 

 

Τα γνωστότερα είναι τα: GoKeyboard, SwiftKey, SwiftKey for Tablets. Επίσης μόλις είδα πως υπάρχει ένα που λέγεται Ice Cream Sandwich Keyboard που έχει και ελληνικά, και είναι και free.

 

 

Ευχαριστώ. Φοβούμενοι όμως μην πάει κάτι στραβά, πηγαίναμε έκδοση έκδοση μέχρι να φτάσουμε στη τελική, ενώ το παλικάρι από πάνω πήγε από αυτή που είχα εγώ κατευθείαν στην τελευταία και όλα ήταν μια χαρά. Άσε που εγώ τα χρειάστηκα κάνα δυο φορές που το είδα να μην σαλεύει καθόλου! Λέω... πάει... τούβλιασε! (αλλά ευτυχώς...)

 

Ναι, διάβασα διεξοδικά τον αγώνα σου στο myphone, πριν λίγο :P Χαίρομαι που δουλεύει. Για τη γραμμή την κίτρινη τι θα κάνεις; Θα το επιστρέψεις; Ή δεν αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενοχλεί να πω την αλήθεια για να μπω σε διαδικασία αντικατάστασης. Θα το αφήσω έτσι... κι όπως είχε φύγει κάποια στιγμή, ίσως ξαναφύγει στο μέλλον. Με την JB ίσως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εσας σας βγαζει επιλογες να κανετε wipe cache κτλ ?

 

το msn μου εινα: [email protected]

και το skype μου: thanos75x

 

οποιος εχει ορεξη να λεμε καμια κουβεντα για το Fire και οτιδηποτε αλλο ας με κανει add αν θελει. Με τον Αποστολη μιλαμε σχεδον καθε μερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...