Προς το περιεχόμενο

7" Ainol Novo 7 Fire / Flame (Dual Core, IPS) ~126€


IcemanGr71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως ακριβώς περιέγραψε ο thanos75x στο post #308 εκανα και εγω την αναβαθμιση απο 0815 QM σε flambe V15 απ'ευθειας χωρις ενδιαμεση αναβαθμιση και γλιτωσα απο τα κινεζικα (το ταμπλετ απο byuincoins σε έκδοση για την κινεζικη αγορα). Περιμενα η διαδικασια να ειναι ποιο χρονοβορα και δυσκολη αλλα αποδειχτηκε οτι ειναι για "τυφλους" και τοσο γρηγορη που οταν τελειωσε νομιζα οτι δεν ειχε γινει τιποτα... Να προσθεσω οτι δεν εχω κανενα απολυτως παραπονο απο μια συσκευη τοσο φτηνη και οσον αφορα τη συνδεση wifi δεν υπολειπεται σε εμβελεια απο τον toshiba φορητο μου.

Οσοι δεν παρηγγειλαν ακομη go for it !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Chimei Innolux vs Tianma.

 

http://www.panelook.com/HJ070IA-02C_Chimei%20Innolux_7.0_LCM_parameter_16677.html

 

http://www.panelook.com/TM070JDHP01-00_TIANMA_7.0_LCM_overview_16164.html

 

Τα specs που μας ενδιαφέρουν: χρόνος απόκρισης, χρωματικό βάθος, φωτεινότητα.

 

Chimei Innolux (QM): 15ms, 16.7M (8-bit), 350 cd/m2

Tianma : 25ms, 262K/16.7M (με interpolation), 420 cd/m2

 

Το σημαντικό είναι ότι η QM είναι πραγματική true color ενώ η Tianma όχι. Το ότι έχει λίγο μεγαλύτερη φωτεινότητα, λίγο ρόλο παίζει. Επίσης, η QM έχει μικρότερο χρόνο απόκρισης το οποίο μας ενδιαφέρει για την ομαλή λειτουργία της touch.

 

Στο τέλος της κάθε σελίδας αναφέρεται και η ημερομηνία δήλωσης των χαρακτηριστικών του κάθε μοντέλου.

Εκεί βλέπουμε:

 

QM: 5-7-2012

TM: 14-12-2011 (υποθέτοντας ότι τα TM Fire's έχουν την έκδοση v1.3 και όχι καμιά παλαιότερη).

 

Συμπέρασμα: η TM είναι παλαιότερης τεχνολογίας από την QM.

 

* Ευχαριστουμε πολυ το μελος Frontier για τις πληροφοριες απο το γνωστο site: myphone.gr *

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠειδη το παραγγειλα και εγω απο το ipadalternative (αφου η προηγουμενη μου παραγγελια στο dinodirect δεν ολοκληρωθηκε ποτε) με ενημερωσαν οτι εχει λιγες ημερες καθυστερηση (4 για την ακριβεια)

Ζητησα να σιγουρεψει οτι θα μου στειλουν την QM και με ενημερωσαν οτι η νεα παραγγελια του τους ερχεται εχει νεο πανελ της LG.

Δεν ξερω αν ειναι κακό ή καλο, απλως το αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αφού υποτίθεται πως καινούριο έρχεται -κανονικά- με το καινούριο panel, νομίζω είναι λογικό και οι ROMs να αναπτύσσονται και για το τελευταίο Panel. Οπότε... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.... τώρα γίναμε τρεις οι "ομάδες". Οι μεν με τα ΤΜ, οι δε με τα QM και τώρα αυτοί με τα LG :-D

Θα έχουμε να συζητάμε για τυχόν προβλήματα (εύχομαι όχι) και για εντυπώσεις.

Θα έχει δουλειά η ainol με τις ROM πάντως. Τόσα διαφορετικά (κι όμως πόσο ίδια) τάμπλετ και με πολλά διαφορετικά πάνελ στο ίδιο μοντέλο... παραπάει. Ελπίζω να μην ξεχάσουν τους παλαιότερους :X

 

ιstasi... θέλουμε εντυπώσεις από την οθόνη όταν με το καλό το παραλάβεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.... τώρα γίναμε τρεις οι "ομάδες". Οι μεν με τα ΤΜ, οι δε με τα QM και τώρα αυτοί με τα LG :-D

Θα έχουμε να συζητάμε για τυχόν προβλήματα (εύχομαι όχι) και για εντυπώσεις.

Θα έχει δουλειά η ainol με τις ROM πάντως. Τόσα διαφορετικά (κι όμως πόσο ίδια) τάμπλετ και με πολλά διαφορετικά πάνελ στο ίδιο μοντέλο... παραπάει. Ελπίζω να μην ξεχάσουν τους παλαιότερους :X

 

ιstasi... θέλουμε εντυπώσεις από την οθόνη όταν με το καλό το παραλάβεις!

 

Ας το παραλαβω με το καλο πρωτα...

Οτι μπορω θα σας πω, οι γνωσεις μου δεν ειναι αρκετες στο ειδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια με ολα αυτα που βλεπω να γραφετε εχω ψηθει ασχημα να το παρω και εγω....Ενα πραγμα με κραταει πισω ομως. Οτι θελω να εχω και ιντερνετ με 3G και οχι μονο WiFi. αν παμε σε επιλογη που εχει το 3G αναγκαστικα θα πρεπει να κοιταξω samsung galaxy κλτ η υπάρχει κατι παρόμοιο με το fire να δω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...