Προς το περιεχόμενο

7" Ainol Novo 7 Fire / Flame (Dual Core, IPS) ~126€


IcemanGr71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H καθυστέρηση στο shipping βασίζεται στο παρακάτω λόγο , απ'ότι διάβασα στο ipadalternative.

political problems between between Taiwan and China led to a lack of IPS screens. Chinese OEMS, had to seek out new sources - this time it was Korean LG and this is the reason the Fire units have been delayed in shipping (along with many other tablets).

Λέω να το χτυπήσω από Βuiincoins.

Link.png Site: Όσοι το έχετε μην ντρέπεστε , πωρώστε μας και άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μονο αρνητικο που εντοπισα εγω ειναι με το ποσο γρηγορα τελειωνει η μπαταρια.

Ξερει κανεις πως διορθωνεται το προβλημα με το deep sleep? γιατι συνεχιζει και καταναλωνει τρελα, ακομα και οταν ειναι σβηστη η οθονη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγώ διάβασα πολύ καλά σχόλια για τη μπαταρία.

Όταν λες δεν κρατάει πολύ τι εννοείς; Έχει την καλύτερη μπαταρία σε tablet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας προτείνω όταν δεν το χρησιμοποιείτε να το κάνετε shutdown γιατί αλλιώς όντως δεν κρατάει η μπαταρία. Η κάποιες φορές δεν ξυπνάει με τίποτα από deep sleep, αφού νόμιζα ότι χάλασε και έβαζα τον φορτιστή για να ξυπνήσει και τότε έβλεπα ότι τελικά είχε μείνει από μπαταρία ενώ πχ το είχα αφήσει με πάνω από 50% υπόλοιπο όταν έκλεινα την οθόνη.

Φοράω την Flambe v15 QM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λίγο από το chat του ipadalternative σχετικά με το fire:

 

POLITICAL ARGUMENTS CONTINUE BETWEEN CHINA AND TAIWAN REGARDING IPS SCREENS. PRODUCTION HAS BEEN HALTED UNTIL NEXT MONTH.

 

 

σκεφτόμουν να το παραγγείλω αλλά μετά από αυτό ξενέρωσα.

 

σε κανα μήνα θα το ξανακοιτάξω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τώρα να υποθέσω δε γίνονται παραγγελίες ε?

Πολύ καλό το fire παιδιά απο αυτά που διαβάζω.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Έχω τη δυνατότητα να μου φέρει ο αδερφός μου απο Αγγλία το Nexus 7 8gb στα 195 ευρώ .

Μεταξύ των 2 ποιά η γνώμη σας?

 

 

και κάτι άλλο ψιλο άσχετο: Με το DHL δεν περνάει τελωνείο ενώ με UPS περνάει? τα λέω σωστά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο αρνητικο που εντοπισα εγω ειναι με το ποσο γρηγορα τελειωνει η μπαταρια.

Ξερει κανεις πως διορθωνεται το προβλημα με το deep sleep? γιατι συνεχιζει και καταναλωνει τρελα, ακομα και οταν ειναι σβηστη η οθονη?

 

Εξαρταται απο τις εφαρμογες που χρησιμοποιεις κ τι κανουν στο background.

Επειδη σε αυτα τα tablets "χωραει πολυ πραμα", ειναι συνιστωμενη η χρηση ενος battery manager.

Τα πιο γνωστα ειναι τα:

 

JuiceDefender - battery saver

2x Battery - Battery Saver

Battery Dr saver+a task killer

 

Green Power Free battery saver

PowerMax

 

Battery Defender-Battery Saver

Battery Saver (Power Saver)

 

Επειδη εχουν πολλες παραμετρους (κ διαφορετικους περιορισμους στις δωρεαν εκδοσεις), θα προτεινα να τις δοκιμασετε μια-μια ανα περιοδο.

 

...Πολύ καλό το fire παιδιά απο αυτά που διαβάζω.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Έχω τη δυνατότητα να μου φέρει ο αδερφός μου απο Αγγλία το Nexus 7 8gb στα 195 ευρώ .

Μεταξύ των 2 ποιά η γνώμη σας?

 

 

και κάτι άλλο ψιλο άσχετο: Με το DHL δεν περνάει τελωνείο ενώ με UPS περνάει? τα λέω σωστά?

 

 

Η ερωτηση ειναι καπως ακυρη, αλλο επωνυμο, αλλο "κινεζικο", σαφως value for money ειναι το fire, αλλα κανεις δεν μπαινει στην τσεπη σου, εσυ διαλεγεις τι και ποσα θελεις να δωσεις. Εκτος αν ρωτας απο πλευρα συγκεκριμενων τεχνικων προδιαγραφων, οποτε εχει σημασια τι σε ενδιαφερει περισσοτερο ή τι χρηση θα κανεις πχ σε καποιους δεν αρεσει η ελλειψη micro sd card.

 

Ολες οι courrier περνανε συνηθως τελωνειο, καλυτερα με απλο ταχυδρομειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω το Ainol Crystal στα $109 (€81) με το coupon XMASTOCK:

 

http://www1.buyincoi...duct-19284.html

 

To Crystal έχει χειρότερη ανάλυση οθόνης , 8 Gb μνήμη , είναι υποδεέστερο μοντέλο από το Fire ...

 

Ipal Καλά έκανες απλά το αναφέρω για να μην γίνει μπέρδεμα . :-D

Επεξ/σία από Galaxy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση ειναι καπως ακυρη, αλλο επωνυμο, αλλο "κινεζικο", σαφως value for money ειναι το fire, αλλα κανεις δεν μπαινει στην τσεπη σου, εσυ διαλεγεις τι και ποσα θελεις να δωσεις. Εκτος αν ρωτας απο πλευρα συγκεκριμενων τεχνικων προδιαγραφων, οποτε εχει σημασια τι σε ενδιαφερει περισσοτερο ή τι χρηση θα κανεις πχ σε καποιους δεν αρεσει η ελλειψη micro sd card.

 

Fire VS Nexus 7

Εγώ πάντως θα σύγκρινα άνετα αυτά τα 2 μηχανήματα και ίσως νικητής θα ήταν το Ainol.

Μετά απο λίγο ψάξιμο και reviews είδα ότι το hardware του Ainol δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο το nexus στην πράξη(για μελλοντικά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε).

To nexus σε περιορίζει σε αρκετά πράγματα όπως(το ανέφερες) επέκταση μνήμης,άβολο σε landscape mode-το οποίο γίνεται μόνο στο browsing και στα παιχνίδια πράγμα απαράδεκτο για μένα,δεν υπάρχει δυνατότητα για 3G module,(λιγότερο σημαντικό) πίσω κάμερα.

Δείχνει πιο "ελεύθερη" συσκευή το ainol σε πολλά σημεία.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους, το Ainol δείχνει στιβαρό στην κατασκευή του?

Επίσης απο το byuincoins σε πόσο καιρό παραλάβατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fire VS Nexus 7

Εγώ πάντως θα σύγκρινα άνετα αυτά τα 2 μηχανήματα και ίσως νικητής θα ήταν το Ainol.

Μετά απο λίγο ψάξιμο και reviews είδα ότι το hardware του Ainol δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο το nexus στην πράξη(για μελλοντικά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε).

To nexus σε περιορίζει σε αρκετά πράγματα όπως(το ανέφερες) επέκταση μνήμης,άβολο σε landscape mode-το οποίο γίνεται μόνο στο browsing και στα παιχνίδια πράγμα απαράδεκτο για μένα,δεν υπάρχει δυνατότητα για 3G module,(λιγότερο σημαντικό) πίσω κάμερα.

Δείχνει πιο "ελεύθερη" συσκευή το ainol σε πολλά σημεία.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους, το Ainol δείχνει στιβαρό στην κατασκευή του?

Επίσης απο το byuincoins σε πόσο καιρό παραλάβατε?

 

Σαν κατασκευή είναι σούπερ.... πολύ στιβαρό, άψογο...

Απ buyincoins εγώ είχα επιλέξει την πιό φθηνή λύση αποστολής (δεν με ένοιαζε να το πάρω asap)... έκανε κάτι λιγότερο από μήνα....

 

Μαζί μου είχαν και ένα φορτιστή της Ainol (δωρεάν)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κατασκευή είναι σούπερ.... πολύ στιβαρό, άψογο...

Απ buyincoins εγώ είχα επιλέξει την πιό φθηνή λύση αποστολής (δεν με ένοιαζε να το πάρω asap)... έκανε κάτι λιγότερο από μήνα....

 

Μαζί μου είχαν και ένα φορτιστή της Ainol (δωρεάν)....

 

Ο φορτιστής ήταν ο σωστός? Ο ευρωπαικός?

Θέμα με τελωνείο δεν παίζει ε? ή το ρισκάρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

papaniki θα σε στενοχωρησω καπως, ο γενικος κ σωστος κανονας ειναι 'οτι πληρωνεις παιρνεις'.

Και στο λεω σαν ευχαριστημενος κατοχος ainol (aurora II).

Και θα παρω κ αλλα 2-3 ainol για συγγενη κ φιλους.

Αλλα τα αγοραζω συνειδητα.

 

Δεν ειναι μονο τα τεχνικα χαρ. που μετρανε, ειναι κ αλλα,πχ το σερβις, η ποιοτητα κατασκευης, η μεταπωλητικη αξια κλπ.

(στα κινεζικα σε περιπτωση προβληματικου εχεις "θεμα").

 

Να στο πω χονδροειδως κ απλοποιημενα, τι θα αγοραζες πχ

mercedes ή toyota, ή πχ bmw ή alfa romeo ?

(ονοματα τυχαια, βαλε οποιες μαρκες θελεις με μεγαλη διαφορα τιμης κ συναφη χαρακτηριστικα).

Η αναφορα στα αυτοκινητα, φυσικα ειναι ενδεικτικη.

 

Εν κατακλειδι, αν σου περισσευουν ή εχεις υπολογισει το αναλογο budget για tablet (στα λεφτα που ανεφερες), παρε το nexus.

Αν φυσικα δεν εχεις προβλημα με καποιον τεχνικο περιορισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...